Ποια κατεύθυνση να επιλέξω;

Πολιτικά θέματα; Οργανωτικά Προβλήματα; Προτάσεις Βετλτίωσης; Όλα τα ζητήματα που αφορούν στη σχολή αναλύονται εδώ.

Re: Ποια κατεύθυνση να επιλέξω;

Δημοσίευσηαπό atn » Σάβ, 09 Απρ 2022 2:47 pm

Thanito έγραψε:Δε βαριέσαι αδερφέ... Κι αυτοί στον Θανόπουλο θα πάνε! :lol:

Δέχεται πολλούς;
Η γνώση είναι για να μοιράζεται
Άβαταρ μέλους
atn
 
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Τρί, 09 Φεβ 2021 1:41 pm
Έτος εισαγωγής: 2018

Re: Ποια κατεύθυνση να επιλέξω;

Δημοσίευσηαπό Δ.Βαμβατσικος » Σάβ, 09 Απρ 2022 3:13 pm

Δε μπορώ να σας βρω τη τέλεια κατεύθυνση για τον καθέναν σας, ούτε και να δώσω τον αλγόριθμο για να βρείτε αυτό που θα σας ικανοποιεί απόλυτα. Μπορώ όμως να σας πω τι δούλεψε για μένα όταν διάλεξα. Απλά είδα ποια μαθήματα μου άρεσαν και ιδίως με ποιους διδάσκοντες ένιωθα καλά. Εννοώ ποιούς καταλάβαινα και χαιρόμουν να ακούω ακόμα και αν μου διάβαζαν συνταγές μαγειρικής. Το ίδιο έκανα και στις μεταπτυχιακές και στις διδακτορικές μου σπουδές. Πέρασα καλά, έμαθα και χαίρομαι τώρα να τα εφαρμόζω.

Γενικότερα μην προσπαθείτε να προβλέψετε τι ακριβώς θα κάνετε στο μέλλον και να το συνταιριάξετε με τις σπουδές σας. Τα πράγματα αλλάζουν πια τόσο γρήγορα που δύσκολα θα σας βγει, εκτός κι αν έχετε έτοιμη οικογενειακή επιχείρηση και θέλετε σώνει και καλά να πάτε εκεί. Βέβαια, κι εγώ νόμιζα ότι ήμουν σε αυτή την τελευταία κατηγορία, μέχρι που ένας σοφός καθηγητής μου είπε ότι αυταπατόμουν. Υποσυνείδητα έπαιρνα μαθήματα και γενική κατεύθυνση που με πήγαινε σιγά-σιγά μακριά από την "έτοιμη" δουλειά. Αυτός το είχε δει. Εγώ το συνειδητοποίησα γύρω στον ένα χρόνο μετά το πτυχίο. Την κατάληξη λίγο-πολύ την γνωρίζετε.

Στη χειρότερη, παρηγορηθείτε ότι ακόμα και αν διαλέξετε λανθασμένα, και πάλι έχετε πολλές επιλογές μπροστά σας που θα διαμορφώσουν την καριέρα σας. Σκεφτείτε το σαν μια Newton-Raphson που θέλει μερικά βηματάκια μπρος-πίσω για να συγκλίνει. Εγώ ξεκίνησα δομοστατικός στο πτυχίο, το γύρισα γεωτεχνικός στο μεταπτυχιακό, επανήλθα ως δομοστατικός στο διδακτορικό και ούτε κι εγώ δεν ξέρω τι έχω καταλήξει να έχω ως εξειδίκευση (ή μάλλον γενίκευση) τώρα.
Δ.Βαμβατσικος
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Δευτ, 29 Ιουν 2020 7:38 pm
Έτος εισαγωγής: 1992

Re: Ποια κατεύθυνση να επιλέξω;

Δημοσίευσηαπό atn » Σάβ, 09 Απρ 2022 3:58 pm

Δ.Βαμβατσικος έγραψε:Δε μπορώ να σας βρω τη τέλεια κατεύθυνση για τον καθέναν σας, ούτε και να δώσω τον αλγόριθμο για να βρείτε αυτό που θα σας ικανοποιεί απόλυτα. Μπορώ όμως να σας πω τι δούλεψε για μένα όταν διάλεξα. Απλά είδα ποια μαθήματα μου άρεσαν και ιδίως με ποιους διδάσκοντες ένιωθα καλά. Εννοώ ποιούς καταλάβαινα και χαιρόμουν να ακούω ακόμα και αν μου διάβαζαν συνταγές μαγειρικής. Το ίδιο έκανα και στις μεταπτυχιακές και στις διδακτορικές μου σπουδές. Πέρασα καλά, έμαθα και χαίρομαι τώρα να τα εφαρμόζω.

Γενικότερα μην προσπαθείτε να προβλέψετε τι ακριβώς θα κάνετε στο μέλλον και να το συνταιριάξετε με τις σπουδές σας. Τα πράγματα αλλάζουν πια τόσο γρήγορα που δύσκολα θα σας βγει, εκτός κι αν έχετε έτοιμη οικογενειακή επιχείρηση και θέλετε σώνει και καλά να πάτε εκεί. Βέβαια, κι εγώ νόμιζα ότι ήμουν σε αυτή την τελευταία κατηγορία, μέχρι που ένας σοφός καθηγητής μου είπε ότι αυταπατόμουν. Υποσυνείδητα έπαιρνα μαθήματα και γενική κατεύθυνση που με πήγαινε σιγά-σιγά μακριά από την "έτοιμη" δουλειά. Αυτός το είχε δει. Εγώ το συνειδητοποίησα γύρω στον ένα χρόνο μετά το πτυχίο. Την κατάληξη λίγο-πολύ την γνωρίζετε.

Στη χειρότερη, παρηγορηθείτε ότι ακόμα και αν διαλέξετε λανθασμένα, και πάλι έχετε πολλές επιλογές μπροστά σας που θα διαμορφώσουν την καριέρα σας. Σκεφτείτε το σαν μια Newton-Raphson που θέλει μερικά βηματάκια μπρος-πίσω για να συγκλίνει. Εγώ ξεκίνησα δομοστατικός στο πτυχίο, το γύρισα γεωτεχνικός στο μεταπτυχιακό, επανήλθα ως δομοστατικός στο διδακτορικό και ούτε κι εγώ δεν ξέρω τι έχω καταλήξει να έχω ως εξειδίκευση (ή μάλλον γενίκευση) τώρα.


Μας τα λες πολύ ρομαντικά για να είναι αληθινά... Δεν ξέρω αν συγχωρούνται σε όλους τα μπρος-πισω χωρίς κόστος για να σκεφτούμε ποια κατεύθυνση θα επιλέξουμε με το βασικό κριτήριο το που αισθανόμαστε καλύτερα
Η γνώση είναι για να μοιράζεται
Άβαταρ μέλους
atn
 
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Τρί, 09 Φεβ 2021 1:41 pm
Έτος εισαγωγής: 2018

Re: Ποια κατεύθυνση να επιλέξω;

Δημοσίευσηαπό Thanito » Σάβ, 09 Απρ 2022 8:48 pm

atn έγραψε:
Thanito έγραψε:Δε βαριέσαι αδερφέ... Κι αυτοί στον Θανόπουλο θα πάνε! :lol:

Δέχεται πολλούς;

Μόνο το κυλικείο δέχεται παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Thanito
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ, 10 Φεβ 2021 10:23 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Ποια κατεύθυνση να επιλέξω;

Δημοσίευσηαπό Δ.Βαμβατσικος » Σάβ, 09 Απρ 2022 9:12 pm

atn έγραψε:Μας τα λες πολύ ρομαντικά για να είναι αληθινά... Δεν ξέρω αν συγχωρούνται σε όλους τα μπρος-πισω χωρίς κόστος για να σκεφτούμε ποια κατεύθυνση θα επιλέξουμε με το βασικό κριτήριο το που αισθανόμαστε καλύτερα



Χαίρομαι που επιτέλους γνωρίζω, έστω και διαδικτυακά, μια αδελφή ψυχή που βρίσκει ρομαντική τη Newton-Raphson! Με ανεβάζετε πολύ αγαπητέ :D
Όπως και να έχει, προσωπικά δεν γνωρίζω κάποιον που να καταστράφηκαν ζωή/καριέρα/μέλλον με "λάθος" επιλογή κατεύθυνσης. Ίσως να μην πέρασε τόσο καλά όσο ενδεχομένως θα περνούσε σε άλλη κατεύθυνση καθότι δεν του ταίριαξαν τα μαθήματα ή οι καθηγητές. Γι' αυτό πάτε εκεί που περνάτε καλά, γιατί και πιο πολύ όρεξη θα έχετε και πιο εύκολα θα τα βγάλετε πέρα με τα ακανθώδη ζητήματα της κάθε κατεύθυνσης (πουθενά δεν είναι όλα ρόδινα). Φυσικά, όπως προειδοποίησα και στην αρχή, ο αλγόριθμος δεν είναι κατ' ανάγκη γενικός. Ίσως να κάνει μόνο για όσους βρίσκουν το ρομαντισμό ακόμα και στην αριθμητική ανάλυση.
Δ.Βαμβατσικος
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Δευτ, 29 Ιουν 2020 7:38 pm
Έτος εισαγωγής: 1992

Re: Ποια κατεύθυνση να επιλέξω;

Δημοσίευσηαπό Thanito » Σάβ, 09 Απρ 2022 9:23 pm

Πάντως διαλέξτε κατεύθυνση βάσει της εικόνας που έχετε για τα σχετικά με αυτόν τον τομέα μαθήματα. Όταν ένα αντικείμενο το βρίσκεις ενδιαφέρον, αποδίδεις καλύτερα και ταυτόχρονα όλοι οι τομείς έχουν αξιόλογους καθηγητές. Όσο για τη Διπλωματική, δεν χρειάζεται να ληφθεί υπόψη ως κριτήριο, διότι και εκεί η εργασία θα είναι πιθανότατα τόσο εξειδικευμένη που θα νιώσετε πως ξεκινάτε ένα αντικείμενο (ως μελέτη) από την αρχή (εκτός αν ως Δομοστατικός κάνεις μελέτη ενός generic κτηριακού που αν και σαν θέμα είναι εγκυρότατο είναι και εντελώς κοινότοπο, της τάξης του 8 στις 10 εργασίες).
Ένα σύντομο σχόλιο προς το συνάδελφο που χαρακτήρισε τις ερωτήσεις των Συγκοινωνιολόγων περί Οδικής Ασφαλείας ως "τρολλ": Τα συγκοινωνιακά έργα έχουν παγκοσμίως τα περισσότερα θύματα, συνεπώς είναι δική μας ευθύνη ως μηχανικοί να βρούμε λύση για την ασφάλεια των χρηστών. Πρόκειται για ένα θέμα πολύπλοκο και πολύ πιο δύσκολα επιλύσιμο από μια πχ. σύνθετη δυναμική καταπόνηση μιας κατασκευής. Εκτός αν έχεις βρει τη λύση και θεωρείς ότι στον τομέα εκείνο βρίσκονται άχρηστοι. Ο εύκολος ευτελισμός ενός θέματος προδίδει άγνοια. Όχι εξυπνάδα.
Άβαταρ μέλους
Thanito
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ, 10 Φεβ 2021 10:23 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Ποια κατεύθυνση να επιλέξω;

Δημοσίευσηαπό Bruce T. Wayne » Κυρ, 10 Απρ 2022 3:34 pm

Thanito έγραψε:Δε βαριέσαι αδερφέ... Κι αυτοί στον Θανόπουλο θα πάνε! :lol:

Με τους κοινωνιολόγους, τους αρχαιολόγους και τους νερουλάδες, δεν μπορεί ο τομέας να εξυπηρετήσει το λαό του... Χου αρ γιού πηπλ; Διαλέξτε κατεύθυνση στο 7ο και όχι στο 10ο εξάμηνο!
Άβαταρ μέλους
Bruce T. Wayne
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Κυρ, 18 Ιουν 2017 5:10 pm
Έτος εισαγωγής: 1950

Re: Ποια κατεύθυνση να επιλέξω;

Δημοσίευσηαπό spoudase122 » Σάβ, 16 Απρ 2022 7:15 pm

εντωμεταξυ η ενημερωση φετος θα γινει διαδικτυακα..βεβαια εχω ακουσει πως δεν αξιζει καθολου,ειναι ουσιασιτκα παρουσιαση των τιτλων των μαθηματων..
spoudase122
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Δευτ, 30 Σεπ 2019 5:16 pm
Έτος εισαγωγής: 2017

Re: Ποια κατεύθυνση να επιλέξω;

Δημοσίευσηαπό miqiounitis » Δευτ, 09 Μάιος 2022 1:12 pm

Παραθέτω πιο κάτω την ανακοίνωση για την ενημερωτική εκδήλωση αναφορικά με τη Διπλωματική Εργασία.

Η περυσινή εκδήλωση ήταν άψογη από θέμα οργάνωσης και περιεχομένου - σας παροτρύνω όλους να την παρακολουθήσετε. Οι διαφάνειες του κ.Γιαννή και το πάνελ με τους απόφοιτους από όλες τις κατευθύνσεις, ήταν άκρως εποικοδομητικές!

Καλό είναι να αγκαλιάζονται αυτές οι πρωτοβουλίες και να στηρίξουμε το προσωπικό της Σχολής που ενδιαφέρεται να προσφέρει στους φοιτητές.

----------------------------------------------------------------------------------

*ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ*

Προσκαλούνται οι φοιτητές του 8ου εξαμήνου σε ενημερωτική εκδήλωση για τη Διπλωματική Εργασία του Προπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών, την Τετάρτη, 11 Μαΐου, 6:00-7:30μμ.

Σύνδεσμος εκδήλωσης: https://centralntua.webex.com/centralnt ... f36797fe61

Σύνδεσμος ανακοίνωσης: http://www.civil.ntua.gr/media/attachme ... gramma.pdf

----------------------------------------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
miqiounitis
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευτ, 03 Ιαν 2022 1:25 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Σχόλια/Προτάσεις/Παρατηρήσεις για τη Σχολή

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης