Αγαπημένες τηλεοπτικές σειρές

5 μέρες στη δουλειά για 1 νύχτα γκλαμουριά. Ας ξέρουμε τουλάχιστον ποια γκλαμουριά είναι καλύτερη.

Αγαπημένες τηλεοπτικές σειρές

Δημοσίευσηαπό Elendil » Πέμ, 02 Απρ 2009 4:00 am

Μετά από θέματα για κινηματογράφο, λογοτεχνία, μουσική και φιλοσοφικές αναζητήσεις, ας φτιάξουμε και μια γωνιά για τις αγαπημένες μας τηλεοπτικές σειρές. Δεν θεωρούνται καθαρή τέχνη όπως τα προηγούμενα, αλλά σίγουρα υπάρχουν διαμάντια που αξίζουν την προσοχή μας.
Ένα απ' αυτά, για μένα, είναι το

Battlestar Galactica.

Το background της σειράς αναφέρεται σε μια κοινωνία ανθρώπων, οργανωμένων σε 12 πλανήτες, τις 12 Αποικίες του Kobol. Η κοινωνία αυτή, πιο προηγμένη τεχνολογικά απ' τη δική μας, έχει δημιουργήσει τεχνητή νοημοσύνη πολύ υψηλής στάθμης (Cylons). Οι Cylons επαναστάτησαν και οι δύο αντιμαχόμενες πλευρές οδηγήθηκαν σε σφοδρή πολεμική σύγκρουση. Τελικά, συμφωνήθηκε ανακωχή και οι Cylons έφυγαν. Για 40 περίπου χρόνια, οι άνθρωποι δεν είχαν καμιά επαφή με τα δημιουργήματα τους...Ώσπου οι Cylons αντεπιτίθενται με πυρηνικά και εξολοθρεύουν την ανθρωπότητα. Μοναδικοί επιζώντες 50,000 άνθρωποι, επιβιβασμένοι σε επιβατικά διαστημόπλοια, και με οδηγό-προστάτη το Battlestar Galactica, αναζητούν τη φημολογούμενη 13η αποικία των ανθρώπων, που δεν είναι άλλη από τη Γη...

Η σειρά παρακολουθεί την πορεία του ιδιότυπου αυτού στόλου, καθώς προσπαθεί να μαζέψει τα κομμάτια του: Οι άνθρωποι, μέσα στον πόνο της απώλειας και το σοκ της καταστροφής, παλεύουν για την επιβίωσή τους, κυνηγώντας κάτι που γνωρίζουν μόνο από τις αρχαιότερες ιστορίες τους...

Δεν είναι τόσο μια απλή σειρά science fiction, αλλά ένα δράμα, μια σπουδή στην ανθρώπινη φύση. Μέσα από την εξιστόρηση των γεγονότων, ξεδιπλώνονται μπροστά μας τα στοιχεία που μας χαρακτηρίζουν, εμάς και τις κοινωνίες μας, όπως η αλαζονεία, η αυταπάτη της ανωτερότητας, η θρησκευτικότητα, ο φανατισμός, η εκδικητικότητα. Ανακύπτουν ηθικά διλήμματα και καταλήγουμε σε ασταθείς ισορροπίες των αντικρουόμενων απόψεων και τρόπων σκέψης και ζωής. Και διαφαίνεται πως όλα αυτά τα ετερόκλητα χαρακτηριστικά συμβιβάζονται μεταξύ τους (τις πιο πολλές φορές επώδυνα) και οδηγούν όχι μόνο τις ατομικές πράξεις, αλλά και την ανθρώπινη ιστορία.

Το Battlestar Galactica είναι, δηλαδή, μια σειρά εστιασμένη στα πρόσωπα και στις καταστάσεις, μέσα από ένα concept που, πλέον, φαντάζει πιθανό. Μέσα από μια ενδιαφέρουσα ιστορία κυνηγητού, μαχών και μυστηρίου, ξεγυμνώνει τα πάθη της ανθρωπότητας και μας παρουσιάζει μια δυσάρεστη κατάσταση, που μας βάζει σε σκέψεις για την πορεία μας στην ιστορία και τη συμπεριφορά μας ως είδος.

Φυσικά, μπορεί να θεαθεί άνετα ως μια σειρά επιστημονικής φαντασίας , αλλά πιστεύω ότι το φιλότεχνο και φιλόσοφο (όπως αποδεικνύεται) κοινό του forum θα την εκτιμήσει για τις φιλοσοφικές της προεκτάσεις.

Η σειρά που ξεκίνησε να προβάλλεται το 2004 και η προβολή της έχει ολοκληρωθεί. Βασίζεται σε παλιότερη σειρά του 1978. Αποτελείται από ένα miniseries και 4 season επεισοδίων. Υπάρχουν ακόμα 2 τηλεταινίες (εκ των οποίων η μία αναμένεται) και 2 σετ webisodes ως παρεμβολή μεταξύ κάποιων σεζόν.

Σας έπεισα να την ξεκινήσετε; Αν όχι κοιτάξτε http://en.wikipedia.org/wiki/Battlestar ... ion_Series αλλά και http://www.greektvsubs.gr/forumdisplay.php?f=79

Περιμένω γνώμες και σχόλια, καθώς και τις προτάσεις σας και τις δικές σας αγαπημένες σειρές...
και δε δακρύζεις ποτέ σου μάνα μου Ελλάς
που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς
Νίκος Γκάτσος

If you end up with a boring miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest, or some guy on television telling you how to do your shit, then you deserve it.
Frank Zappa
Άβαταρ μέλους
Elendil
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Τρί, 16 Σεπ 2008 10:22 pm
Τοποθεσία: Ζωγράφου
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Αγαπημένες τηλεοπτικές σειρές

Δημοσίευσηαπό Elendil » Πέμ, 02 Απρ 2009 4:15 am

προσοχή στα spoilers, μη διαβάσετε από τα links πληροφορίες που δεν θα θέλατε να ξέρετε αν ξεκινήσετε τη σειρά... Καλές θεάσεις!!
και δε δακρύζεις ποτέ σου μάνα μου Ελλάς
που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς
Νίκος Γκάτσος

If you end up with a boring miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest, or some guy on television telling you how to do your shit, then you deserve it.
Frank Zappa
Άβαταρ μέλους
Elendil
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Τρί, 16 Σεπ 2008 10:22 pm
Τοποθεσία: Ζωγράφου
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Αγαπημένες τηλεοπτικές σειρές

Δημοσίευσηαπό redy » Πέμ, 02 Απρ 2009 9:00 am

Ωραίο θέμα! Να σας πω κι εγώ για μια νέα σειρά που παρακολουθώ την KINGS, που παρουσιάζει με σύγχρονο περιτύλιγμα τα διαχρονικά προβλήματα , τις συγκρούσεις συμφερόντων που αντιμετωπίζει ένα κράτος! Αναφέρεται σε ένα φανταστικό Βασίλειο με διαδόχους, ίντριγκες και όλα τα σχετικά μόνο που έχει φόντο ουρανοξύστες!
redy Οικονομική ενίσχυση στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Κυρ, 07 Σεπ 2008 7:18 am
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Αγαπημένες τηλεοπτικές σειρές

Δημοσίευσηαπό intelx86 » Πέμ, 02 Απρ 2009 12:33 pm

Yes (Prime) Minister/Μάλιστα, κύριε (Πρωθ)υπουργέ

yesminister3_396x222.jpg
yesminister3_396x222.jpg (22.83 KiB) 6969 προβολές

Το Μάλιστα, κύριε Υπουργέ και Μάλιστα, κύριε Πρωθυπουργέ είναι μια Βρετανική κωμική σειρά για τα δόλια συμφέροντα της πολιτικής ζωής. Αν και η σειρά διαδραματίζεται στη Βρετανική πολιτική σκηνή, ασχολείται με τα πολιτικά παιχνίδια και τις διαμάχες πολιτικών και δημοσίου τομέα που συναντώνται παντού ανά τον κόσμο.

oth_ymstill2.jpg

Η προβολή της σειράς Μάλιστα, κύριε Υπουργέ (Yes Minister) ξεκίνησε το 1980 στο BBC 2. Αυτή αποτελείτο από τρεις σεζόν με εφτά επεισόδια η καθεμία. Κάθε επεισόδιο διαρκεί περίπου 30 λεπτά. Η ιστορία εστιάζει σε τρεις κύριους χαρακτήρες: James (ή Jim) Hacker MP, Sir Humphrey Appleby και Bernard Woolley. Ξεκινάει με το μετεκλογικό πάρτι του Jim Hacker για τις εκλογές που μόλις κέρδισε και το σχηματισμό νέας κυβέρνησης. Ο Jim Hacker διορίζεται Υπουργός Διοικητικών Υποθέσεων . Στο Υπουργείο πρέπει να συνεργαστεί με το Μόνιμο Υφυπουργό Sir Humphrey Appleby. Τα συμφέροντα αμφότερων είναι πολύ διαφορετικά. Ο Jim Hacker θέλει να σιγουρευτεί ότι θα παραμείνει δημοφιλής (για ψήφους) και να διεκπεραιώσει την κυβερνητική πολιτική (για τον Πρωθυπουργό). Αντιθέτως, ο Sir Humphrey Appleby ενδιαφέρεται για την εξασφάλιση και ει δυνατόν την ενίσχυση της θέσης του Υπουργείου σε θέματα στελέχωσης και προϋπολογισμού. Φυσικά, τα συμφέροντα αυτά σε πολλές περιπτώσεις είναι αλληλοσυγκρουόμενα. Σε ορισμένες, όμως, περιπτώσεις τα συμφέροντα τους ταυτίζονται και πρέπει να συνεργαστούν. Η θέση του Bernard Woolley βρίσκεται κάπου ανάμεσα των άλλων δύο. Ο Bernard Woolley είναι ιδιαίτερος γραμματέας του Jim Hacker. Αν και συμφωνεί τις περισσότερες φορές με τα σχέδια του Jim Hacker, είναι ταυτόχρονα και δημόσιος υπάλληλος και παραμένει πιστός στο δημόσιο τομέα και τον Sir Humphrey.

Το 1984, σχεδόν δύο χρόνια μετά το τελευταίο επεισόδιο, το BBC μετέδωσε ένα μονόωρο Χριστουγεννιάτικο επεισόδιο του Μάλιστα, κύριε Υπουργέ. Σε αυτό ο Sir Humphrey ανεβαίνει στην ιεραρχία του δημοσίου και γίνεται Κυβερνητικός Γραμματέας. Ο Jim Hacker αρχίζει έναν αγώνα για την αρχηγία του κόμματος και τελικά καταφέρνει να γίνει αυτό που πάντοτε ονειρευόταν, Πρωθυπουργός της Μεγάλης Βρετανίας.

oth_ypmstill3.jpg

Το 1986 το BBC ξεκίνησε τη νέα σειρά Μάλιστα, κύριε Πρωθυπουργέ (Yes Prime Minister). Αυτή αποτελείτο από δύο σεζόν με οκτώ επεισόδια η καθεμία. Οι χαρακτήρες είναι περίπου οι ίδιοι αλλά οι φιλοδοξίες και το περιβάλλον έχουν αλλάξει λίγο. Ο Jim Hacker σαν Πρωθυπουργός έχει ακόμη εμμονή με τη δημοτικότητα του στους ψηφοφόρους, αλλά πλέον θέλει να μείνει στα βιβλία της ιστορίας σαν σπουδαία πολιτική προσωπικότητα. Ο Sir Humphrey σαν Κυβερνητικός Γραμματέας έχει τώρα ευρύτερη ευθύνη να διατηρήσει τη δύναμη και το αξίωμα τόσο ολόκληρου του δημόσιου τομέα όσο και τη δική του. Πλέον έχει κι έναν ισχυρό αντίπαλο στο χαρακτήρα του Sir Frank Gordon, Μόνιμο Υφυπουργό στο Υπουργείο Οικονομικών. Ο Bernard Woolley συνεχίζει να είναι ιδιαίτερος γραμματέας του Jim Hacker και παραμένει πιστός και στις δύο πλευρές.

Οι σειρές Μάλιστα, κύριε Υπουργέ και Μάλιστα, κύριε Πρωθυπουργέ αξίζουν προσοχής επειδή προβάλουν την πραγματικότητα της πολιτικής ζωής με Βρετανικό χιούμορ. Η πρώην Βρετανή Πρωθυπουργός Margaret Thatcher ήταν τόσο εντυπωσιασμένη από τη σειρά που κάποτε δήλωσε: “Η μικρογραφία (της σειράς) του τι συμβαίνει στους διαδρόμους της εξουσίας μου 'χει χαρίσει ώρες απόλυτης διασκέδασης”.

Πηγή
Μετάφραση: intelx86

Επίσημη ιστοσελίδα
Ποιος είδε τον ικανοτικό και δεν τον φοβήθηκε

I used to be an adventurer like you.
Then I took a longitudinal reinforcement in the knee.


Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο
Απολαύστε υπεύθυνα...
Άβαταρ μέλους
intelx86
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2211
Εγγραφή: Παρ, 16 Μάιος 2008 8:28 pm
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Αγαπημένες τηλεοπτικές σειρές

Δημοσίευσηαπό venus » Πέμ, 02 Απρ 2009 2:39 pm

elendil δεν πας πολυ καλα! :lol: :lol: :lol:

αυτό ήταν το τοπικ που με τοοοοση μυστικοπάθεια έφτιαχνες πρωι πρωι?????
εγραψες!!!!έχω φτιάξει και εγώ καμένα τόπικ.....αλλα όχι και την ιστορία της ζωής μου!

καφέ ακόμα δεν έχω καταφέρει να πιω αρα δεν το έχω διαβάσει ακόμα το τοπικ.... :o
πάντως δεν έχω κάποια έτσι αγαπημένη σειρά απο τιβι για να ποστάρω....άμα θυμηθω το κουμπάκι της απάντησης ξέρω που είναι.... :mrgreen: :mrgreen:

get a life....ολοι σας..... :ugeek:
venus
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Πέμ, 18 Σεπ 2008 12:05 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Αγαπημένες τηλεοπτικές σειρές

Δημοσίευσηαπό merde_conserve » Πέμ, 02 Απρ 2009 3:01 pm

get a life....ολοι σας..... :ugeek:


Έχουμε, και περιλαμβάνει και αυτό το forum. Και η δική σου φαντάζομαι, για να γράφεις τόσο συχνά. :problem: :P

Εγώ δεν μπορώ φυσικά, να μην εκθειάσω το

Εικόνα

House M.D :D

Πληροφορίες: http://el.wikipedia.org/wiki/House_M.D.
Season-4-promo--house-md-168397_375_500.jpg
CSI computer expert έγραψε:I'll create a GUI interface using Visual Basic, see if i can track an IP Address out of this.

http://www.youtube.com/watch?v=ygB0Zviq ... r_embedded
Άβαταρ μέλους
merde_conserve
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 3538
Εγγραφή: Παρ, 16 Μάιος 2008 9:43 pm
Τοποθεσία: Βαζελοχώρι (κοινώς Αμπελόκηποι)
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Αγαπημένες τηλεοπτικές σειρές

Δημοσίευσηαπό soso » Πέμ, 02 Απρ 2009 10:49 pm

If you think you ve seen a good tv show ....
Συνημμένα
24-34524-jack-bauer-posters.jpg
Δουλεψε για να ζεις , ζησε για να ταξιδευεις . Ποτε το αντιθετο .
soso
 
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Δευτ, 07 Ιούλ 2008 6:25 pm
Τοποθεσία: Βαζελόκηποι
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Αγαπημένες τηλεοπτικές σειρές

Δημοσίευσηαπό amfisvitias » Παρ, 03 Απρ 2009 12:56 pm

Παρά τις φιλοσοφικές μου αναζητήσεις η αλήθεια είναι πως προτιμώ τις κωμικές σειρές. Χωρίς να μπω καν στον κόπο να προτείνω τα φιλαράκια (friends) που παίζουν στο star τόσο καιρό που κάθε ενδιαφερόμενος θα τα έχει δει προτείνω τα εξής:

Α) How i met your mother

Έτος 2030 και ο Ted Mosby εξιστορεί στα παιδιά του την ιστορία του πως γνώρισε την μητέρα τους. Τα γεγονότα που αφηγείται λαμβάνουν χώρα 25 χρόνια πριν (στην πρώτη σαιζόν) και γενικά ακολουθούν τη ροή του παρόντος. Θα μπορούσα να προσπαθήσω να εξηγήσω πόσο καλή είναι η σειρά με ανατροπές, καυστικό χιούμορ κτλ, αλλά μάλλον δεν θα τα κατάφερνα. Δείτε την οπωσδήποτε.

Β) Blackadder (Μαύρη Οχιά)

http://en.wikipedia.org/wiki/Blackadder
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%B7_%CE%9F%CF%87%CE%B9%CE%AC
Τέσσερις ξεκαρδιστικές σαιζόν για διαφορετικές περιόδους της βρετανικής ιστορίας με πρωταγωνιστή τον Ρόουαν Άτκινσον. Στην πρώτη σαιζόν τολμώ να πω πως ο χαρακτήρας του μοιάζει αρκετά με τον mr. bean, ενώ στις επόμενες σαιζόν γίνεται (συνεπώς και τα αστεία) πιο εκλεπτυσμένος.


Γ) Heroes

http://en.wikipedia.org/wiki/Heroes_(TV_series)
Για αλλαγή μία σειρά δράσης, που ίσως να έχετε πετύχει την πρώτη σαιζόν στο alter. Ένα γκρουπ συνηθισμένων ατόμων ανακαλύπτει πως έχει υπερδυνάμεις και προσπαθεί να σώσει τον κόσμο από την καταστροφή(ναι το ξέρω πως είμαι χάλια στις περιγραφές :lol: ). Παρά το γεγονός ότι το concept αποτυγχάνει να εντυπωσιάσει όταν το πρωτοακούς, πρόκειται κατά τη γνώμη μου για μια σειρά με γρήγορο ρυθμό και ανατροπές που μπορεί να καθηλώσει και να σε έχει να βάζεις το ένα επεισόδιο μετά το άλλο.
Perception dictates reality.
amfisvitias
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Τετ, 26 Νοέμ 2008 1:44 pm

Re: Αγαπημένες τηλεοπτικές σειρές

Δημοσίευσηαπό sepsis » Παρ, 03 Απρ 2009 1:54 pm

Ωραίο θεματάκι. :P

Απ'αυτές που παρακολουθώ φέτος, οι αγαπημένες μου είναι (φυσικά) Lost, House MD, Supernatural, Family Guy κ How I Met Your Mother. Αξιόλογες είναι και οι Reaper, American Dad, Dexter(τέλος για φέτος), NipTuck(τέλος για φέτος)

Φυσικά, από τις σειρές που δεν παίζουν πια δεν ξεχνάω τις X-Files, Friends, Boston Legal, Prison Break

Τρελή αποτυχία για φέτος το Heroes. Κάπου στο Δεκέμβρη σταμάτησα πλέον να την παρακολουθώ. Είχε πιάσει πάτο
sepsis
 
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Πέμ, 05 Ιουν 2008 3:32 am
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Αγαπημένες τηλεοπτικές σειρές

Δημοσίευσηαπό amfisvitias » Παρ, 03 Απρ 2009 2:21 pm

Μία σημείωση για το Prison Break που ανέφερες. Δεν έχει τελειώσει ακόμα η σειρά, απλώς επειδή είχε αρχίσει να κουράζει αποφάσισαν φέτος να είναι η τελευταία σεζόν και τα τελευταία επεισόδιά της θα αρχίσουν να ξαναπροβάλλονται στα μέσα Απριλίου (17 Απρίλη νομίζω).
Perception dictates reality.
amfisvitias
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Τετ, 26 Νοέμ 2008 1:44 pm

Επόμενο

Επιστροφή στο Ψυχαγωγία/Χόμπυ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron