τί καφέ πίνετε;

5 μέρες στη δουλειά για 1 νύχτα γκλαμουριά. Ας ξέρουμε τουλάχιστον ποια γκλαμουριά είναι καλύτερη.

τί καφέ πίνετε;

Δημοσίευσηαπό spoudase122 » Τετ, 21 Οκτ 2020 10:34 am

ως άγρυπνοι μηχανικοί τι σας δίνει την δύναμη να αντέξετε;
δηλαδή για πείτε καμιά ίδεα απο καφέδες γιατί ποτέ δεν είναι αρκετοί.. :crazy2: :yawn:
spoudase122
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Δευτ, 30 Σεπ 2019 5:16 pm
Έτος εισαγωγής: 2017

Re: τί καφέ πίνετε;

Δημοσίευσηαπό TheMaster » Τετ, 21 Οκτ 2020 1:12 pm

Μεγαλο σεικερ, red bull αντι για νερο, τρεις κουταλιες τις σουπας Nescafe. Thank me later
"The funny thing about choosing sides is that you don't have to be all the way one one side or the other . It's okay to be feeling like 'this is the one I align a little bit more , ant it's not perfect,but at least there's stuff I can appreciate a little bit more on this side.'"
Άβαταρ μέλους
TheMaster
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Δευτ, 30 Δεκ 2013 2:56 am
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: τί καφέ πίνετε;

Δημοσίευσηαπό spoudase122 » Πέμ, 22 Οκτ 2020 9:40 am

μπόμπα ακούγεται αλλα δεν νομίζω οτι το αντέχω..
εγώ εχω τρελαθεί με εσπρέσσο με εβαπορέ, παίζει να φτιάχνω 3-4 τη μέρα
spoudase122
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Δευτ, 30 Σεπ 2019 5:16 pm
Έτος εισαγωγής: 2017

Re: τί καφέ πίνετε;

Δημοσίευσηαπό mixalis.nikolaou » Πέμ, 22 Οκτ 2020 10:52 am

coffee island single estate el salvador , paez :D
mixalis.nikolaou
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευτ, 19 Μαρ 2018 11:27 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: τί καφέ πίνετε;

Δημοσίευσηαπό TheMaster » Πέμ, 22 Οκτ 2020 11:48 am

spoudase122 έγραψε:μπόμπα ακούγεται αλλα δεν νομίζω οτι το αντέχω..
εγώ εχω τρελαθεί με εσπρέσσο με εβαπορέ, παίζει να φτιάχνω 3-4 τη μέρα


Γυρισε το σε γαλλικο... Και μικροκυματων αν γινει κρυος για να πινετε ευχαριστα ολη την μερα. Φτιαχνεις και μεγαλες ποσοτητες και τις διατηρεις στο ψυγειο για τις επομενες μερες... Οχι οτι ειμαι τζανκι, ενα φιλος μου μου τα χει πει.
"The funny thing about choosing sides is that you don't have to be all the way one one side or the other . It's okay to be feeling like 'this is the one I align a little bit more , ant it's not perfect,but at least there's stuff I can appreciate a little bit more on this side.'"
Άβαταρ μέλους
TheMaster
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Δευτ, 30 Δεκ 2013 2:56 am
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: τί καφέ πίνετε;

Δημοσίευσηαπό fiddlerontheroof » Παρ, 23 Οκτ 2020 12:24 am

Ο γαλλικός είναι νερό με γεύση Master,μόνο ψυχολογικά σε βοηθάει :raspberry:
Εδώ τα λες καλά παντως :clap:
Μεγαλο σεικερ, red bull αντι για νερο, τρεις κουταλιες τις σουπας Nescafe. Thank me later


spoudase122 εγώ αγόρασα μια εσπρεσσιέρα και βρήκα την υγεία μου. Είναι λίγο ακριβές αλλά αν πάρεις με χύμα καφέ κάνεις απόσβεση στο πρώτο εξάμηνο (με την δική σου και δική μου κατανάλωση ίσως και νωρίτερα).
Πάντως για εξτρα ενέργεια όντως βοηθάει ο κλασικός nescafe (gold για λιγότερο κάψιμο στο στομάχι)
make Orwell fiction again
Άβαταρ μέλους
fiddlerontheroof
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: Τρί, 14 Οκτ 2014 12:34 am
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: τί καφέ πίνετε;

Δημοσίευσηαπό TheMaster » Παρ, 23 Οκτ 2020 1:54 pm

fiddlerontheroof έγραψε:Ο γαλλικός είναι νερό με γεύση Master,μόνο ψυχολογικά σε βοηθάει :raspberry:


Πρεπει να βαλλεις παραπανω καφε, γιατι εχω πιει και εγω νεροζουμι γαλλικους και ειναι απλα για να λες οτι κατι πινεις...

Για στιγμιαιους εχω δοκιμασει τον Douwe egberts gold και ηταν μακραν καλυτερος του Nescafe gold. Απο οτι ξερω ειναι ο Jacobs με επωνυμια Douwe egberts (στην ολλανδια), αλλα δεν ξερω αν θα είναι ο αντιστοιχος Jacobs στην ελλαδα.
"The funny thing about choosing sides is that you don't have to be all the way one one side or the other . It's okay to be feeling like 'this is the one I align a little bit more , ant it's not perfect,but at least there's stuff I can appreciate a little bit more on this side.'"
Άβαταρ μέλους
TheMaster
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Δευτ, 30 Δεκ 2013 2:56 am
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: τί καφέ πίνετε;

Δημοσίευσηαπό spoudase122 » Παρ, 23 Οκτ 2020 3:51 pm

πάντως και ο ελληνικός εμένα μια χαρά μου αρέσει, και δεν χτυπάει ποτέ..
spoudase122
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Δευτ, 30 Σεπ 2019 5:16 pm
Έτος εισαγωγής: 2017

Re: τί καφέ πίνετε;

Δημοσίευσηαπό TEL9021 » Σάβ, 24 Οκτ 2020 3:40 pm

Δεν είμαι χημικός, αλλά

Η ενέργεια του καφέ, αυτό που σε ξυπνάει δηλαδή, είναι στη ζάχαρη που περιέχει. Η καφεΐνη απλά σε κρατάει ξύπνιο, στα ίδια επίπεδα ενέργειας.
Το διαβολικό μίγμα του Master κινείται στο ίδιο επίπεδο με τη ζάχαρη που έχει το redbull.

Άρα, ένας καφές είναι πιο αποτελεσματικός στις 3 η ώρα το πρωί για να σε κρατήσει ξύπνιο, παρά στις 8 το πρωί για σε ξυπνήσει.

Για τους τζάνκι του καφέ που ντε και καλά πρέπει να πιουν έναν τη μέρα (βλέπε ο υποφαινόμενος) συνιστώ και εγώ γαλλικό. Είναι ένας καλός τρόπος να τικάρεις το κουτάκι του εγκεφάλου που λέει "πάρε τη δόση σου" χωρίς να το παρακάνεις. Για τις μάρκες:

Jacobs > Douwe Egberts > Everything Else >>>>>> Nescafe Gold.

Ιδανικά θα είχαμε εσπρεσιέρα στο σπίτι μας, αλλά για τους φτωχούς πλην τίμιους φοιτητές η πιο ολιστική λύση είναι ο παλιός καλός φραπές.
Μέτριος προς γλυκός, με παγάκια χειμώνα καλοκαίρι για σίγουρο ξύπνημα, και 20% στερεά για σίγουρα αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
TEL9021 Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Τετ, 10 Οκτ 2012 6:32 pm
Τοποθεσία: Παιανία - Ganja
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: τί καφέ πίνετε;

Δημοσίευσηαπό spoudase122 » Κυρ, 25 Οκτ 2020 12:13 am

Χαχαχαχααχ ισχύει
spoudase122
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Δευτ, 30 Σεπ 2019 5:16 pm
Έτος εισαγωγής: 2017

Επόμενο

Επιστροφή στο Ψυχαγωγία/Χόμπυ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες