Κοινωνικό-θρησκευτική συζήτηση

Οι απόψεις σας πάνω σε γενικά κοινωνικοπολιτικά ζητήματα αναλύονται εδώ.

Κοινωνικό-θρησκευτική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό OxYdO » Τρί, 29 Οκτ 2013 1:28 pm

Προσοχή: πιθανόν η εικόνα να προσβάλει τις θρησκευτικές σας αντιλήψεις ή τα πιστεύω σας.
Spoiler: show
Εικόνα

Μεγάλη η χάρη του!
Τελευταία επεξεργασία από eX-mc και Παρ, 01 Νοέμ 2013 4:42 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Προειδοποίηση.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OxYdO Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 1643
Εγγραφή: Παρ, 07 Οκτ 2011 12:18 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Funny Pictures!

Δημοσίευσηαπό Ολοκληρωμένος Τύπος » Τρί, 29 Οκτ 2013 2:24 pm

αυτό θεωρείται έξυπνο? είσαι ελεύθερος να πιστεύεις όπου θέλεις, αρκεί να μη γελοιοποιείς αυτό που πιστεύει ο άλλος.
Ολοκληρωμένος Τύπος
 
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: Πέμ, 12 Ιαν 2012 9:24 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Funny Pictures!

Δημοσίευσηαπό OxYdO » Τρί, 29 Οκτ 2013 2:52 pm

Ολοκληρωμένος Τύπος έγραψε:αυτό θεωρείται έξυπνο? είσαι ελεύθερος να πιστεύεις όπου θέλεις, αρκεί να μη γελοιοποιείς αυτό που πιστεύει ο άλλος.

Ο άλλος μπορεί να πιστεύει οπουδήποτε. Μπορεί να έχει θεοποιήσει ένα χαλί που έχει στο σπίτι του, μία γάτα, μία πέτρα, τον ολυμπιακό, το σαμαρά, μια σημαία, ένα σύμβολο, το κοράνι... Οτιδήποτε. Εγώ γιατί να μην τα σατιρίσω όλα αυτά; Επειδή θα βρεθεί κάποιος που θεωρεί ότι προσβάλλεται;

Σου έχω και καλύτερο. Η πιο επική τρολλιά όλων των εποχών
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OxYdO Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 1643
Εγγραφή: Παρ, 07 Οκτ 2011 12:18 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Funny Pictures!

Δημοσίευσηαπό Ολοκληρωμένος Τύπος » Τρί, 29 Οκτ 2013 3:20 pm

το να πιστεύεις στη γάτα σου είναι δικαίωμά σου. δεν πρόκειται να σε προσβάλλω γι αυτό! και αυτή είναι η βασική διαφορά μας.
μπορείς να συνεχίσεις αν το θέλεις και αν σου το επιβάλλει η ηθική σου. ο Χριστιανισμός έχει επιβιώσει και σε πιο αντίξοες συνθήκες. ουσιαστικά δεν καταφέρνεις τίποτα με αυτό που κάνεις!
εγώ απλά σου το αναφέρω γιατί κάποια στιγμη θα το μετανιώσεις. και εύχομαι πραγματικά μέσα από την καρδιά μου, τότε να μην είναι πλέον αργά.

σκέψου το χωρίς προκατάληψη.
Ολοκληρωμένος Τύπος
 
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: Πέμ, 12 Ιαν 2012 9:24 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Funny Pictures!

Δημοσίευσηαπό OxYdO » Τρί, 29 Οκτ 2013 3:41 pm

Ολοκληρωμένος Τύπος έγραψε:εγώ απλά σου το αναφέρω γιατί κάποια στιγμη θα το μετανιώσεις

Δεν ήξερα ότι είναι νομοτελειακό. :lol:

Και εσύ,πάντως, όταν παίρνεις 400€ μισθό θα μετανιώσεις που δεν υπήρξες ποτέ κομμουνιστής.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OxYdO Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 1643
Εγγραφή: Παρ, 07 Οκτ 2011 12:18 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Funny Pictures!

Δημοσίευσηαπό Elendil » Τρί, 29 Οκτ 2013 3:46 pm

Off topic:
OxYdO έγραψε:Και εσύ,πάντως, όταν παίρνεις 400€ μισθό θα μετανιώσεις που δεν υπήρξες ποτέ κομμουνιστής.

Εναλλακτικά, θα μετανιώσει που δεν ήταν άκρατος καπιταλιστής να σπουδάσει χρηματοοικονομικά και να πάει στο Λονδίνο
και δε δακρύζεις ποτέ σου μάνα μου Ελλάς
που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς
Νίκος Γκάτσος

If you end up with a boring miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest, or some guy on television telling you how to do your shit, then you deserve it.
Frank Zappa
Άβαταρ μέλους
Elendil
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Τρί, 16 Σεπ 2008 10:22 pm
Τοποθεσία: Ζωγράφου
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Funny Pictures!

Δημοσίευσηαπό Ολοκληρωμένος Τύπος » Τρί, 29 Οκτ 2013 4:03 pm

OxYdO έγραψε:
Ολοκληρωμένος Τύπος έγραψε:εγώ απλά σου το αναφέρω γιατί κάποια στιγμη θα το μετανιώσεις

Δεν ήξερα ότι είναι νομοτελειακό. :lol:

Και εσύ,πάντως, όταν παίρνεις 400€ μισθό θα μετανιώσεις που δεν υπήρξες ποτέ κομμουνιστής.

δεν είναι νομοτελειακό, μπορείς αν θελήσεις να το αλλάξεις. αλλιώς δε θα σου έλεγα τίποτα.
όσο για το τελευταίο, δεν ξέρεις τι πολιτικές απόψεις έχω. μπορεί να έχω αριστερές απόψεις αλλά με τον τρόπο που εκφράζονται σήμερα να αηδιάζω. μπορεί και όχι. σε κάθε περίπτωση, αν το τελευταίο σου σχόλιο είναι καλοπροαίρετο και δεν έχεις στόχο απλά να μου απαντήσεις κάτι για να φαίνεται ότι απάντησες, τότε το δέχομαι και σε ευχαριστώ που μου το είπες. :thumbup:

δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου, εννοείται.
απλώς έκανα ένα σχόλιο για τη δημοσίευσή, επειδή τη θεώρησα offside. αν πιστεύεις ότι κι εγώ προσβάλλω κάποιον, μπορείς να μου το αναφέρεις.
καλή συνέχεια!
Ολοκληρωμένος Τύπος
 
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: Πέμ, 12 Ιαν 2012 9:24 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Funny Pictures!

Δημοσίευσηαπό Jason_ab » Τρί, 29 Οκτ 2013 4:13 pm

Ρε παιδιά ας βάλουμε τα πράγματα σε μία σειρά:

Εάν ενοχλείσαι απο τους ακροδεξιούς φασίστες είσαι αριστερός.
Εάν ενοχλείσαι απο κάποιους θρησκόπληκτους παπάδες που έχουν χάσει την επαφή με την πραγματικότητα τότε είσαι αριστερός.
Εάν ενοχλείσαι απο την κρίση και απο την διαχείριση της κυβέρνησης τότε είσαι αριστερός.

Απο την άλλη εάν είσαι δεξιός και πιστεύεις στην ελευθερία του ανθρώπου και της αγοράς, τότε ουσιαστικά είσαι:
Φασίστας
Ακροχριστιανός
Αντιομοφυλοφιλόφιλος
Υπέρ της Τρόικας.
Γιατί ώς γνωστόν η ελεύθερη αγορά και ο καπιταλισμός φταίνε για τα πάντα.

Και όποιος τολμήσει να πει πως ο κομμουνισμός είναι ένα φασιστικό μόρφωμα τότε είναι καραφασίστας ο ίδιος και χρησιμοποιεί την θεωρία των άκρων για να κάνει προπαγάνδα.

Επίσης... όποιος εκνευρίζεται όταν καίμε την σημαία είναι φασίστας.
Όποιος εκνευρίζεται όταν βρίζουμε και κοροϊδεύουμε τα Θεία είναι φασίστας.
Όποιος δεν θέλει να γίνει gay parade στην Θεσσαλονίκη είναι φασίστας.
Όποιος θέλει τα Αρχαία Ελληνικά στο Γυμνάσιο και το Λύκειο είναι φασίστας.
If forcing empathy is as clever as you can be
we'll gladly watch while you go down in flames.
Jason_ab
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τετ, 17 Αύγ 2011 12:12 am
Έτος εισαγωγής: 2004

Re: Funny Pictures!

Δημοσίευσηαπό paktomenos » Τρί, 29 Οκτ 2013 5:02 pm

Σε πολλά πέφτεις μέσα Jason. Το θέμα με τα φασιστάκια είναι ότι δεν το λένε ανοιχτά ότι είναι, παρόλο που είναι. Θα επιχειρήσει δε να πει παρόμοια επιχειρήματα με τα δικά σου (και της χρυσής αυγής) : "μας λένε φασίστες επειδή αγαπάμε την πατρίδα μας", "μας λένε φασίστες επειδή είμαστε με την ιδιωτική πρωτοβουλία" κλπ. Υπάρχουν λοιπόν άνθρωποι που και (ισχυρίζονται ότι) αγαπάνε την παΡΤίδα τους, και είναι υπέρ της ιδιωτικής πρωτοβουλίας (ειδικά αν είναι επιχειρηματίες ή έχουν βλέψεις) και και και...και είναι και φασιστάκια. Ας το πουν ρε παιδί μου. Δεν το λένε γιατί ο φασισμός αντικειμενικά έχει ταυτιστεί με το χειρότερο κακό που προέκυψε ποτέ στην ανθρώπινη ιστορία και γιαυτό ακόμα και μερικοί που και οι ίδιοι είναι αντισημίτες, ομοφοβικοί κλπ κλπ φοβούνται να το δηλώσουν ανοιχτά και κρύβονται πίσω από πιο ωραίες και αφηρημένες λέξεις και γιαυτό υπάρχει και η μανία από τα αφεντικά να μπει πλάι στον φασισμό η κόκκινη σημαία.
Ένας κομμουνιστής θα σου πει ξεκάθαρα ότι είναι κομμουνιστής και δεν θα αποκηρύξει σαν κότα την ιστορία που κουβαλάει. Γιατί δεν έχει να ντραπεί για αυτή. Ο φασιστάκος λοιπόν που κρύβεται πίσω από "αγορές", "κοινοβουλευτικες δημοκρατίες" (με στρατόπεδα συγκέντρωσης μεταναστών) και άλλα ωραία είναι χειρότερος από αυτόν εδώ
Όταν δίνω τροφή στους φτωχούς, με λένε άγιο. Όταν ρωτάω γιατί οι φτωχοί δεν έχουν τροφή, με λένε κομμουνιστή.
Έλντερ Πεσσόα Κάμαρα, αρχιεπίσκοπος Ολίντα-Ρετσίφε Βραζιλίας
(καλά σου κάνουν! οι φτωχοί είναι χαζοί! Αξιοκρατία ΡΕ!!!!)
paktomenos
 
Δημοσιεύσεις: 1349
Εγγραφή: Παρ, 05 Μαρ 2010 11:14 pm
Τοποθεσία: Ανάμεσα σε Σκύλλα και Χάρυβδη.
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Funny Pictures!

Δημοσίευσηαπό PAINTER » Τρί, 29 Οκτ 2013 7:47 pm

paktomenos έγραψε: και δεν θα αποκηρύξει σαν κότα την ιστορία που κουβαλάει

κράτα μικρό καλάθι, ακόμα και για το τί θεωρούν ιστορία
αυτό το ίδρυμα,εσείς οι ίδιοι το απαξιώνετε κάθε μέρα...με τον να μπαίνετε το πρωί και το να βγαίνετε το βράδυ χωρίς να προσφέρετε τίποτα σ'αυτό,χωρίς να γυρνάτε κάτι σ'αυτό.Εάν κατανοήσετε τη σημασία του να είσαι μέλος του πολυτεχνείου ίσως ανακαλύψετε ότι ο άνθρωπος δεν έχει μόνο έναν ρόλο.

ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΙΚΙΟΥΝΙΤΕΣ

http://www.youtube.com/watch?v=W3XZqb50SfI
Άβαταρ μέλους
PAINTER
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: Κυρ, 01 Ιουν 2008 3:40 pm
Τοποθεσία: 109.74.3.51
Έτος εισαγωγής: 2002

Επόμενο

Επιστροφή στο Πολιτική-Κοινωνική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης