Σαν σήμερα

Οι απόψεις σας πάνω σε γενικά κοινωνικοπολιτικά ζητήματα αναλύονται εδώ.

Re: Σαν σήμερα

Δημοσίευσηαπό fiddlerontheroof » Πέμ, 07 Δεκ 2017 11:54 pm

Καταρχήν,και χωρις καμιά δοση ειρωνιας,πολύ ωραίο ποστ.Ωραιο με την εννοια του οτι μετεφερε οντως το πως εξελίχθηκε η κατάσταση στη σχολή εκείνες τις μερες.Εγω θυμαμαι πως τοτε είχαμε κανει κατάληψη στο Γυμνασιο και παρα το οτι ημασταν παιδια το συζητουσαμε αρκετα μεταξυ μας .Μαλιστα σχολεία από τις γυρω περιοχες είχαμε διοργανώσει πορεια διαμαρτυριας που κατέληγε στο αστυνομικο τμημα της περιοχης (οπου επεσαν καποια νερατζια,ααχ τι εποχες)
Ομως οι αναμνησεις μου περιορίζονται σε αυτο και δεδομένου του οτι βρισκομουν σε ηλικια που αντιμετωπιζα αλλιως τα πραγματα απότι τωρα,είναι νομιζω πολυ καλο το οτι ειδα το πως αντεδρασαν τα ατομα της τωρινης μου ηλικιας.Το ξεσκονισμα των τοπικς λοιπον πηρε χρονο αλλά αξιζε :)

Επίσης περαν των αλλων εγω παρατηρησα και εναν αυθορμητισμο και πληθωρα απαντησεων στο φορουμ.Τα λενε οι παλιοι πως εχουν αλλαξει τα πραγματα στ συλλογο μας και πως παλια ηταν πιο ενεργος (βλεπε και Γιαπι) και ερχονται και οι συζητησεις που γινοταν εδω να το επιβεβαιωσουν.
αχ τι εποχες ξανα

Και τωρα η διαφωνία μου με το ποστ :ninja:
τα, για μένα, κωμικοτραγικά : η διανόηση των φοιτητών λέει ότι τέρμα πια τη βία, να βασιλεύσει και πάλι ειρήνη, υπάρχει δρόμος χωρίς οργή, και κάνει μια τραγική διαμαρτυρία, τόπικ 4 : viewtopic.php?f=15&t=430

Κι εγω δεν συμφωνω με τον δρομο χωρις οργή κτλ αλλα από την αλλη βλεπω μια αυθορμητη αντιδραση των φοιτητων να διαμαρτυρηθουν,το οποιο απο μονο του λεει πολλα.Αρα για εμενα δεν ειναι τραγικη η διαμαρτυρια,παρα τις οποιες ενστασεις μου.Θα στηριζα :ninja:
make Orwell fiction again
Άβαταρ μέλους
fiddlerontheroof
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: Τρί, 14 Οκτ 2014 12:34 am
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Σαν σήμερα

Δημοσίευσηαπό Nysta » Παρ, 08 Δεκ 2017 1:39 pm

επίσης μια παλιά συζήτηση το κατά πόσο το mqn παράγει ιδεολογία, το ότι όλοι μα όλοι οι συντονιστές του θα στήριζαν αυτή την κίνηση. Αν γινότανε σήμερα, ή μια άλλη στιγμή που έπαιζε κάτι σημαντικό θα ήταν όλα οκ, για μένα το ειρωνικό της υπόθεσης είναι ότι την ίδια στιγμή που γίνεται αυτό, ποτάμια ανθρώπων ανεβοκατέβαιναν την αλεξάνδρας. Όταν δεκάδες χιλιάδες κόσμου διαλέγουν να κινητοποιηθούν και να στοχοποιήσουν την αστυνομία, δείχνει ένα φόβο προς τη μάζα και μια ροπή προς τον ατομικό δρόμο να λες εγώ θα κάνω το δικό μου. Ήταν η αρχή αυτού του αυθορμητισμού που συντονίζεται χωρίς κέντρο, σε ένα σαιτ πχ και δεν μπορεί να συντονιστεί με τίποτα άλλο, η βάση δλδ όλων των αγανακτισμένων. Αν δεν συντονίζεσαι δεν ξέρεις που πας και τι θέλεις, μια απλή διαμαρτυρία δεν κερδίζει τίποτα, η συγκεκριμένη δείχνει μια αηδία σε οτιδήποτε αριστερό που εκείνη τη στιγμή νιώθει αδικημένο και βγαίνει στο δρόμο, αλλά κυρίως δείχνει και όλο αυτό πάνω στο οποίο βασίστηκε το mqn, στην αδυναμία αντιπαράθεσης με όλο αυτό το οτιδήποτε αριστερό και στην αναζήτηση κάτι καινούριου χωρίς στόχο. Αυτό δεν είναι απάντηση σε σένα, δε ξέρω τι στόχο έχεις, είναι μια απάντηση σε όλη αυτή την μεριά αριστερών που όταν φτιάχτηκε το mqn το εξέλαβαν ως σίγουρα κάτι που θα πάει το σύλλογο μπροστά.

Spoiler: show
χωρίς συλλογικές διαδικασίες καμία συνείδηση δε συγκροτείται
Η πληρότητα του μπλε κάδου είναι ευθέως ανάλογη με το επίπεδο του διαλόγου στο forum..
Άβαταρ μέλους
Nysta
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: Πέμ, 08 Οκτ 2009 3:49 am
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Σαν σήμερα

Δημοσίευσηαπό νεχεανές » Τρί, 12 Δεκ 2017 8:14 pm

«Τήν Ὀρθοδοξία μας σάν Ἕλληνες τήν ὀφείλουμε στόν Χριστό καί τούς Ἁγίους Μάρτυρες καί τούς Πατέρες τῆς Ἐκκλησίας μας. Καί τήν ἐλευθερία μας τήν ὀφείλουμε στούς ἥρωες τῆς Πατρίδας μας πού ἔχυσαν τό αἷμα τους γιά μᾶς. Αὐτήν τήν ἁγία κληρονομιά ὀφείλουμε νά τήν τιμήσουμε καί νά τήν διατηρήσουμε καί ὄχι νά τήν ἐξαφανίσουμε στίς ἡμέρες μας. Εἶναι κρῖμα νά χαθῆ ἕνα τέτοιο Ἔθνος.»
-Ὁσίου Παϊσίου, Λόγοι
Άβαταρ μέλους
νεχεανές
 
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ, 09 Οκτ 2014 10:36 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Σαν σήμερα

Δημοσίευσηαπό νεχεανές » Σάβ, 03 Μαρ 2018 11:52 pm

Κυριακή 3 Μαρτίου 1957:
ο ηρωικός θάνατος του Σταυραετού του Μαχαιρά, Γρηγόρη Αυξεντίου.

Εικόνα
"Εγώ - τους είπε – θα πολεμήσω και θα πεθάνω. Πρέπει να πεθάνω."

Διήγηση του συναγωνιστή του, Αυγουστή Ευσταθίου.
«Τήν Ὀρθοδοξία μας σάν Ἕλληνες τήν ὀφείλουμε στόν Χριστό καί τούς Ἁγίους Μάρτυρες καί τούς Πατέρες τῆς Ἐκκλησίας μας. Καί τήν ἐλευθερία μας τήν ὀφείλουμε στούς ἥρωες τῆς Πατρίδας μας πού ἔχυσαν τό αἷμα τους γιά μᾶς. Αὐτήν τήν ἁγία κληρονομιά ὀφείλουμε νά τήν τιμήσουμε καί νά τήν διατηρήσουμε καί ὄχι νά τήν ἐξαφανίσουμε στίς ἡμέρες μας. Εἶναι κρῖμα νά χαθῆ ἕνα τέτοιο Ἔθνος.»
-Ὁσίου Παϊσίου, Λόγοι
Άβαταρ μέλους
νεχεανές
 
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ, 09 Οκτ 2014 10:36 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Σαν σήμερα

Δημοσίευσηαπό νεχεανές » Τετ, 14 Μαρ 2018 9:34 pm

Ευαγόρας Παλληκαρίδης, ο ήρωας ποιητής.

Εικόνα
«Τήν Ὀρθοδοξία μας σάν Ἕλληνες τήν ὀφείλουμε στόν Χριστό καί τούς Ἁγίους Μάρτυρες καί τούς Πατέρες τῆς Ἐκκλησίας μας. Καί τήν ἐλευθερία μας τήν ὀφείλουμε στούς ἥρωες τῆς Πατρίδας μας πού ἔχυσαν τό αἷμα τους γιά μᾶς. Αὐτήν τήν ἁγία κληρονομιά ὀφείλουμε νά τήν τιμήσουμε καί νά τήν διατηρήσουμε καί ὄχι νά τήν ἐξαφανίσουμε στίς ἡμέρες μας. Εἶναι κρῖμα νά χαθῆ ἕνα τέτοιο Ἔθνος.»
-Ὁσίου Παϊσίου, Λόγοι
Άβαταρ μέλους
νεχεανές
 
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ, 09 Οκτ 2014 10:36 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Σαν σήμερα

Δημοσίευσηαπό fluffy frog » Κυρ, 18 Μαρ 2018 4:22 pm

Σαν σήμερα, κατά τη μεταγωγή της από τον Ελεώνα της Θήβας στην Κρήτη, η Κατερίνα Γκουλιώνη βρίσκεται νεκρή στο πλοίο που τη μεταφέρει φρουρούμενη
Η επιστολή που είχε στείλει το 2009 προς τον Συνήγορο του Πολίτη είναι τραγικά επίκαιρη, αν λάβει κανείς υπόψη πως ο νέος σωφρονιστικός κώδικας φέρνει, μεταξύ άλλων, την επαναφορά του βασανιστικού κολπικού και πρωκτικού ελέγχου, για την κατάργηση του οποίου η Γκουλιώνη είχε δώσει διαρκή αγώνα

https://www.thepressproject.gr/article/58425/O-periergos-thanatos-tis-Katerinas-Gkoulioni
Άβαταρ μέλους
fluffy frog
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί, 26 Σεπ 2017 10:26 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Πολιτική-Κοινωνική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης