ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ

Οι απόψεις σας πάνω σε γενικά κοινωνικοπολιτικά ζητήματα αναλύονται εδώ.

Re: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ

Δημοσίευσηαπό KxTsol » Τετ, 24 Ιαν 2024 1:37 am

Θα είχε ενδιαφέρον να αναφέρει κάποιος τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας, για εμάς που είμαστε μακρυά
KxTsol
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Σάβ, 26 Ιαν 2013 7:47 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ

Δημοσίευσηαπό Bruce T. Wayne » Τετ, 24 Ιαν 2024 1:37 pm

ΠΣΕΚ 179
ΠΔΑΠ 178
ΠΠΑΣΠ 11
ΛΕΥΚΟ 5
Άβαταρ μέλους
Bruce T. Wayne
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Κυρ, 18 Ιουν 2017 5:10 pm
Έτος εισαγωγής: 1950

Re: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ

Δημοσίευσηαπό KxTsol » Τετ, 24 Ιαν 2024 1:56 pm

Ευχαριστώ
KxTsol
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Σάβ, 26 Ιαν 2013 7:47 pm
Έτος εισαγωγής: 2012


Re: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ

Δημοσίευσηαπό GeorgieP » Τετ, 24 Ιαν 2024 9:05 pm



Καλά κάνεις και τα ανεβάζεις συνάδελφε @Clobbarella , και σε ευχαριστούμε γι' αυτό . Οι έχοντες λόγο για κατάληψη
μας είπαν στην συνέλευση ότι το ΤΕΕ τα έχει βρεί με την κυβέρνηση στο θέμα των πτυχίων των ιδιωτικών.
Όσον αφορά στο δεύτερο link , ο καθένας νομίζω μπορεί να αντιληφθεί "τί μέλλει γενέσθαι"
και να καταλάβει ότι η κατάσταση είναι ιδιαίτερα σοβαρή.
Η ενημέρωση και η γνώση είναι δύναμη.
Έξι χρόνια στο δημοτικό. Έξι χρόνια στο γυμνάσιο, δώδεκα. Έξι χρόνια στο πολυτεχνείο, δεκαοχτώ. Έξι χρόνια στο εξωτερικό, εικοσιτέσσερα. Και έξι χρόνια μέχρι που να πάω σχολείο, τριάντα. Μέχρι τα τριανταέξι που είμαι, ακόμα άλλα έξι χρόνια. Πού πήγανε; Τι γίνανε έξι χρόνια;
Άβαταρ μέλους
GeorgieP
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ, 02 Απρ 2015 1:45 am
Έτος εισαγωγής: 0

Re: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ

Δημοσίευσηαπό jimys » Πέμ, 25 Ιαν 2024 6:06 pm

Ανακοίνωση της σχολής σχετικά με την όλη κατάσταση http://www.civil.ntua.gr/media/attachments/news/2024/01/25/anakinosi_gia_katalipseis.pdf
Αν ο Θεός Δημιουργεί, ο άνθρωπος κατασκευάζει..
Άβαταρ μέλους
jimys
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Τρί, 07 Ιουν 2016 5:40 pm
Έτος εισαγωγής: 2018

Re: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ

Δημοσίευσηαπό Clobberella » Πέμ, 25 Ιαν 2024 8:32 pm

GeorgieP έγραψε:


Καλά κάνεις και τα ανεβάζεις συνάδελφε @Clobbarella , και σε ευχαριστούμε γι' αυτό . Οι έχοντες λόγο για κατάληψη
μας είπαν στην συνέλευση ότι το ΤΕΕ τα έχει βρεί με την κυβέρνηση στο θέμα των πτυχίων των ιδιωτικών.
Όσον αφορά στο δεύτερο link , ο καθένας νομίζω μπορεί να αντιληφθεί "τί μέλλει γενέσθαι"
και να καταλάβει ότι η κατάσταση είναι ιδιαίτερα σοβαρή.
Η ενημέρωση και η γνώση είναι δύναμη.


GeorgieP είναι σίγουρο πως δεν μπορούμε να ξέρουμε τί έχει ειπωθεί πίσω από κλειστές πόρτες και αν οι ανακοινώσεις γινονται για τα μάτια του κόσμου. Αυτό που μπορώ να πω μόνο και το οποίο με ανησυχεί πάρα πολύ είναι η πρεμούρα κάποιον να ιδρυθούν τα ιδιωτικά πανεπιστημια πριν την αναθεώρηση του Συνταγματος (αν το συνδυάσεις μάλιστα και με την συστηματική υποβαθμιση της δημοσιας παιδειας και ιδιαίτερα των ΑΕΙ (υποχρηματοδότηση, ελλειψη διδακτικού και διοικητικου προσωπικου κτλ)).
Προσωπικά, έχω απογοητευτεί πάρα πολύ με την κατάσταση αυτή και αν έδινα τώρα Πανελλήνιες θα έφευγα στο εξωτερικό και δεν θα ξαναγυρναγε ποτέ στην Ελλάδα... :cry:
Clobberella
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ, 03 Σεπ 2022 7:57 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ

Δημοσίευσηαπό GeorgieP » Πέμ, 25 Ιαν 2024 8:58 pm

Συνάδελφε @jimys θα χρησιμοποιήσω την φράση σου

Σχετικά με την όλη κατάσταση

https://shorturl.at/ajsPX
https://shorturl.at/sDOV4
https://shorturl.at/jBHLW

@Clobbarella πιστεύω ότι η πλειονότητα των φοιτητών θα συμφωνήσουν μαζί σου , όπως επίσης και όσοι γονείς παρακολουθούν την κατάσταση προβληματίζονται .
Όλοι θέλουν τα πανεπιστήμια ανοιχτά , λειτουργικά και γιατί όχι καθαρά και αποκομματοποιημένα (με ότι σημαίνει αυτό) όπως ανέφερες για το εξωτερικό. Τα πανεπιστήμια είναι φορείς γνώσης και εκπαίδευσης .
Τώρα το αν γνωρίζουμε ή όχι, νομίζω ότι η ανακοίνωση του ΤΕΕ που επισύναψες είναι ξεκάθαρη, δεν χρειάζεται να αμφιβάλλουμε (αν και είναι στην φύση μας ως Έλληνες να αμφισβητούμε) εφόσον είναι γραπτή .

Η ενημέρωση και η γνώση είναι δύναμη.
Έξι χρόνια στο δημοτικό. Έξι χρόνια στο γυμνάσιο, δώδεκα. Έξι χρόνια στο πολυτεχνείο, δεκαοχτώ. Έξι χρόνια στο εξωτερικό, εικοσιτέσσερα. Και έξι χρόνια μέχρι που να πάω σχολείο, τριάντα. Μέχρι τα τριανταέξι που είμαι, ακόμα άλλα έξι χρόνια. Πού πήγανε; Τι γίνανε έξι χρόνια;
Άβαταρ μέλους
GeorgieP
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ, 02 Απρ 2015 1:45 am
Έτος εισαγωγής: 0

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Πολιτική-Κοινωνική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης