Σκέψεις ενός διπλωματούχου της σχολής

Συζητήστε θέματα παντός ενδιαφέροντος.

Σκέψεις ενός διπλωματούχου της σχολής

Δημοσίευσηαπό hitchkof » Παρ, 29 Ιαν 2021 2:39 pm

Σαν πρόσφατος απόφοιτος, διαβάζω το τι συμβαίνει στην σχολή σήμερα, με την ελπίδα να έχουν καλυτερεύσει τα πράγματα.

Διαπιστώνω ότι η κατάσταση είναι ακόμα χειρότερη ως προς την συμπεριφορά στους φοιτητές, που ήταν ήδη εγκληματική.

Ούτε η πανδημία, έστω και για τα μάτια του κόσμου δεν ήταν ικανή να εξανθρωπίσει την αντιμετώπιση των φοιτητών.

Η όλη λογική της σχολής, ότι οι ευθύνες είναι μόνο για τους φοιτητές, η κατανόηση για τις τεχνικές δυσκολίες μόνο για τους καθηγητές και ότι αυτό πρέπει να γίνεται ανεχτό γιατί ο φοιτητής μαθαίνει στα δύσκολα, είναι ωρολογιακή βόμβα που κάποια στιγμή θα σκάσει, και θα σκάσει πολύ άσχημα.

Προσωπικά, κατά την διάρκεια των σπουδών μου, είχα εμφανίσει του κόσμου τα ψυχοσωματικά προβλήματα και αναγκάστηκα να πάρω φαρμακευτική αγωγή για ανταπεξέλθω καθώς και να επισκέπτομαι ψυχολόγο.

Ώρες συνεδριών να αναλύω ποιες συμπεριφορές είναι υγιείς, ποια είναι τα όρια τελικώς ενός ανθρώπου σε έναν άλλον, πόσο διεκδικητικός πρέπει να είσαι και πότε αυτό είναι θεμιτό ή όχι. Πως αυτό μεταφράζεται στην σχέση καθηγητή-φοιτητή, επιβλέποντα-φοιτητή, διοίκησης-φοιτητή.

Πως γίνεται τελικώς οι συμπεριφορές, τα αποφθέγματα και οι διδαχές των διδασκόντων της σχολής Πολιτικών Μηχανικών Ε.Μ.Π., να είναι κόκκινο πανί για την επιστήμη της ψυχολογίας? Πως γίνεται οι " μέντορες" μου να είναι τόσο τοξικοί άνθρωποι ?

Μόλις πήρα τις απαντήσεις που ήθελα και αποφοίτησα από αυτόν τον βόθρο που ονομάζεται "σχολή" Πολιτικών Μηχανικών Ε.Μ.Π., είμαι καλύτερα από ποτέ ψυχολογικά.

Μάλιστα σαν φοιτητής διαφορετικού τμήματος πλέον, μπορώ μετά βεβαιότητας να πω πως αυτό δεν είναι θέμα γενικό του Ε.Μ.Π. αλλά ειδικό της σχολής Πολιτικών Μηχανικών. Ναι μεν υπάρχουν θέματα οργάνωσης και ελιτισμού στα υπόλοιπα τμήματα , όμως δεν υπάρχει αντίστοιχη υποτίμηση της αξιοπρέπειας του φοιτητή.

Λυπάμαι πραγματικά για τους νέους συναδέλφους φοιτητές, που πρέπει να περάσουν τα ίδια, σε ακόμα πιο δύσκολες εποχές όπως της πανδημίας.

Μακάρι να βάλετε ένα τέλος σε αυτήν την κατάσταση, ακολουθώντας ακόμη και την νομική οδό.
hitchkof
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ, 12 Οκτ 2019 8:13 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Σκέψεις ενός διπλωματούχου της σχολής

Δημοσίευσηαπό μπόγλα_queen_420 » Παρ, 29 Ιαν 2021 6:07 pm

Εντάξει τουλάχιστον μετά από τόση πίεση να τελειώσεις τη σχολή βρίσκεις δουλειά αμέσως και μάλιστα με παχυλό μισθό. ΧΑ-ΧΑ-ΧΑ.
τη χώρα μου θα κάνω μπουρδέλο γιατί είναι μπουρδέλο - ZN, 2002
Άβαταρ μέλους
μπόγλα_queen_420
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Σάβ, 26 Μάιος 2018 2:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2016

Re: Σκέψεις ενός διπλωματούχου της σχολής

Δημοσίευσηαπό hitchkof » Σάβ, 30 Ιαν 2021 9:22 am

Μα ούτε αυτό αξίζει.

Τόσος κόπος για έναν κλάδο που σήμερα δεν είναι και ότι καλύτερο επαγγελματικά.

Είναι πραγματικά κρίμα.

Στους Ηλεκτρολόγους τουλάχιστον, ξέρεις ότι είναι ένας κλάδος που θα γεννήσει όλα τα μελλοντικά επαγγέλματα.

Ακόμα και η ΣΕΜΦΕ πλέον θεωρώ είναι καλύτερη για πολλούς λόγους σαν STEM χαρτί.
hitchkof
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ, 12 Οκτ 2019 8:13 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Σκέψεις ενός διπλωματούχου της σχολής

Δημοσίευσηαπό jimys » Σάβ, 30 Ιαν 2021 3:34 pm

Όντας απόφοιτος και των Ηλεκτρολόγων του ΕΜΠ μπορώ με σιγουριά να σου πω ότι παράξενες συμπεριφορές από πλευράς καθηγητών θα βρεις κι εκεί. Συμπεριφορές που μειώνουν πολύ το επίπεδο της ποιότητας σπουδών. Η μέχρι στιγμής εικόνα που έχω εγώ από τους ΠΜ ΕΜΠ είναι αρκετά ευχάριστη όσον αφορά την οργάνωση των μαθημάτων, την ποιότητα σπουδών και την επικοινωνία. (Σε αυτό θα συμπεριλάβω και τη γραμματεία)

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με τη σχολή αλλά με τους ανθρώπους σαν μονάδες. Παραφωνίες λοιπόν θα βρεις σε κάθε κλάδο στη καθημερινότητα σου και επειδή κλείνω περίπου 12 χρόνια πλέον στο Ε.Μ.Π ως προπτυχιακός μεταπτυχιακός και τώρα ξανά προπτυχιακός μπορώ να σου πω ότι το ακαδημαϊκό περιβάλλον του Ε.Μ.Π είναι αρκετά αποστειρωμένο και ποιοτικό σε σχέση με το επαγγελματικό περιβάλλον του μηχανικού στον Ιδιωτικό τομέα (γιατί βρίσκομαι και σε αυτό). Αν μας ζορίζουν οι συμπεριφορές μερικών καθηγητών στο Ε.Μ.Π τότε ετοιμαστείτε για γερά "χαστούκια" στον εκτός-ΕΜΠ κόσμο..
Αν ο Θεός Δημιουργεί, ο άνθρωπος κατασκευάζει..
Άβαταρ μέλους
jimys
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Τρί, 07 Ιουν 2016 5:40 pm
Έτος εισαγωγής: 2018

Re: Σκέψεις ενός διπλωματούχου της σχολής

Δημοσίευσηαπό wilshere » Σάβ, 30 Ιαν 2021 11:51 pm

too much drama...

+1 stin teleutaia protasi tou jimy
wilshere Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Σάβ, 18 Μάιος 2013 12:09 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Σκέψεις ενός διπλωματούχου της σχολής

Δημοσίευσηαπό curious_mind » Κυρ, 31 Ιαν 2021 12:27 pm

φίλε wilshere σου εύχομαι πραγματικά να μην πάθεις ποτέ ψυχοσωματικά. Είναι πολύ δυσάρεστο και ξέρω ότι δεν είναι εύκολο να καταλάβεις κάποιον άλλο που τα περνάει. Άλλωστε ζούμε σε μια κοινωνία: "βούλωνε το και δούλευε, είσαι υπερβολικός δεν έχουμε προβλήματα εμείς, αλλού έχουνε πιο σοβαρά προβλήματα". Και αυτό συνεχίζεται για πάντα γιατί συνέχεια κάπου θα υπάρχουν σοβαρότερα προβλήματα από τα δικά σου. Οπότε τι; Θα κάνουμε σα να μη μας επηρεάζει η καθημερινότητά μας;
hitchkoff αν αρχίσεις να μιλάς και με άλλους συμφοιτητές θα δεις ότι πολλοί πέρασαν ή περνάνε κάτι παρόμοιο, τουλάχιστον από δική μου εμπειρία. Σίγουρα δεν είσαι μόνος σου.
curious_mind
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ, 12 Φεβ 2016 1:59 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Σκέψεις ενός διπλωματούχου της σχολής

Δημοσίευσηαπό FutureTrunks » Κυρ, 31 Ιαν 2021 12:41 pm

Λογικά είναι οι ίδιοι που υπερασπίζονται τον Κιμούλη και λένε έλα ρε τώρα το θυμήθηκαν? Βία κάθε είδους δεν θα πρέπει να είναι ανεκτή πουθενά.
It's ok to feel the rage
FutureTrunks
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Τρί, 21 Ιούλ 2020 7:02 pm
Έτος εισαγωγής: 2018

Re: Σκέψεις ενός διπλωματούχου της σχολής

Δημοσίευσηαπό hitchkof » Τρί, 02 Φεβ 2021 7:19 pm

jimys έγραψε:Όντας απόφοιτος και των Ηλεκτρολόγων του ΕΜΠ μπορώ με σιγουριά να σου πω ότι παράξενες συμπεριφορές από πλευράς καθηγητών θα βρεις κι εκεί. Συμπεριφορές που μειώνουν πολύ το επίπεδο της ποιότητας σπουδών. Η μέχρι στιγμής εικόνα που έχω εγώ από τους ΠΜ ΕΜΠ είναι αρκετά ευχάριστη όσον αφορά την οργάνωση των μαθημάτων, την ποιότητα σπουδών και την επικοινωνία. (Σε αυτό θα συμπεριλάβω και τη γραμματεία)

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με τη σχολή αλλά με τους ανθρώπους σαν μονάδες. Παραφωνίες λοιπόν θα βρεις σε κάθε κλάδο στη καθημερινότητα σου και επειδή κλείνω περίπου 12 χρόνια πλέον στο Ε.Μ.Π ως προπτυχιακός μεταπτυχιακός και τώρα ξανά προπτυχιακός μπορώ να σου πω ότι το ακαδημαϊκό περιβάλλον του Ε.Μ.Π είναι αρκετά αποστειρωμένο και ποιοτικό σε σχέση με το επαγγελματικό περιβάλλον του μηχανικού στον Ιδιωτικό τομέα (γιατί βρίσκομαι και σε αυτό). Αν μας ζορίζουν οι συμπεριφορές μερικών καθηγητών στο Ε.Μ.Π τότε ετοιμαστείτε για γερά "χαστούκια" στον εκτός-ΕΜΠ κόσμο..


Προσπάθησα να διαβάσω και να καταλάβω τι βρίσκεις ευχάριστο στην σχολή ΠΜ ΕΜΠ αλλά στο σημείο που συμπεριέλαβες και την γραμματεία δυσκολεύτηκα πολύ (παραλίγο να πέσω από την καρέκλα).

Παρόλα αυτά, το ζητούμενο βρίσκεται στην δεύτερη σου παράγραφο.
Με την λογική των χαστουκιών στον εργασιακό κόσμο, οι καθηγητάδες θεωρούν ότι σε σκληραγωγούν και σε προετοιμάζουν για έξω, με το να ζητάνε παράλογα πράγματα (Πολύ δύσκολα θέματα, αυστηρά deadline μόνο για τον φοιτητή).
Μέσα σε όλα αυτά, εύκολα μπορείς και την ακαδημαϊκή σου ανικανότητα ως διδάσκων να την παρουσιάζεις σαν μέρος της όλης εκπαιδευτικής διαδικασίας, δηλαδή 1 ώρα εξέταση σε θέματα 3 ωρών επειδή βαριέσαι να προσαρμόσεις τα θέματα σε σωστή ηλεκτρονική εξέταση, pass/fail βαθμολογίες πάλι για τον ίδιο λόγο, να κόβεσαι στο μάθημα επειδή δεν έστειλες μέιλ ή δεν πάτησες τότε εκείνο το κουμπί στο BIM, άρα παίρνεις πτυχίο σε 1 χρόνο και άλλα πολλά. Όσο λιγότερο ασχολείσαι με τους φοιτητές για να σε ξέγνοιαστος , τόσο πιο σοβαρό ίδρυμα και "δύσκολο" με καλό πτυχίο.

Η όλη λογική του να υποφέρεις σε έναν χώρο και ότι πρέπει να σκληραγωγηθείς για να επιβιώσεις, επειδή ο χώρος είναι "δύσκολος" και για γερά χαστούκια, ευνοεί μόνο αυτόν που δίνει του χαστούκια.
Προφανώς για να τα δίνει, κάτι δεν κάνει καλά στον χώρο που βρίσκεται ή μάλλον δεν κάνει το παραμικρό και τρέχουν οι άλλοι για αυτόν.
Αν θέλετε να πιστέψετε ότι σας κάνουν μάγκες αυτοί που κάνουν να διορθώσουν γραπτό 4 μήνες ή το αφεντικό που σε τρέχει, για να ζεις με 3 και 60 και ότι θα επιβραβευτείτε κάποτε για την αντοχή-ανοχή σας, με γεια σας και χαράς σας.
Προσπαθήστε όμως την ώρα της καταξίωσης να μην είστε υποκριτές όταν θα κάνετε τα ίδια στους νέους, αλλά πείτε στα ίσια ότι θέλω το αίμα μου πίσω και το αξίζω.

Εγώ προσωπικά με αυτήν την boomer λογική δεν είμαι σύμφωνος.
Θεωρώ ότι αυτός που σε καθοδηγεί και σου δείχνει τον δρόμο, πρέπει να έχει το βάρος της ευθύνης για να δημιουργεί το σωστό περιβάλλον, μέσα στο οποίο η συνέπεια και η σοβαρότητα πάντα είναι αμφίδρομη.
Έτσι μόνο πραγματικά διδάσκεις συνέπεια.
Έτσι μόνο κάνεις τον νέο καλύτερο από εσένα
Έτσι παραδίδεις έναν καλύτερο κόσμο.

wilshere έγραψε:too much drama


Ουσιαστική συμβολή στην συζήτηση.
hitchkof
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ, 12 Οκτ 2019 8:13 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Σκέψεις ενός διπλωματούχου της σχολής

Δημοσίευσηαπό ladose » Τρί, 02 Φεβ 2021 10:10 pm

hitchkof +1000
ladose
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ, 28 Ιαν 2021 10:14 pm
Έτος εισαγωγής: 2015

Re: Σκέψεις ενός διπλωματούχου της σχολής

Δημοσίευσηαπό Ramrod » Τρί, 02 Φεβ 2021 11:14 pm

hitchkof έγραψε:[.....]
Αν θέλετε να πιστέψετε ότι σας κάνουν μάγκες αυτοί που κάνουν να διορθώσουν γραπτό 4 μήνες ή το αφεντικό που σε τρέχει, για να ζεις με 3 και 60 και ότι θα επιβραβευτείτε κάποτε για την αντοχή-ανοχή σας, με γεια σας και χαράς σας.
Προσπαθήστε όμως την ώρα της καταξίωσης να μην είστε υποκριτές όταν θα κάνετε τα ίδια στους νέους, αλλά πείτε στα ίσια ότι θέλω το αίμα μου πίσω και το αξίζω.
[...]


Πανέμορφο
Άβαταρ μέλους
Ramrod
 
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: Παρ, 09 Οκτ 2015 4:53 pm
Τοποθεσία: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας
Έτος εισαγωγής: 0

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες