Σκέψεις ενός διπλωματούχου της σχολής

Συζητήστε θέματα παντός ενδιαφέροντος.

Re: Σκέψεις ενός διπλωματούχου της σχολής

Δημοσίευσηαπό politikos2 » Πέμ, 04 Φεβ 2021 10:04 pm

Θεώρησα ίσως λανθασμένα, ότι αφορμή αυτού του θρέντ ήταν οι αντιδράσεις που προκλήθηκαν απο την εξέταση της υδρολογίας. Ακόμα κι αν δεν αναφέρθηκε άμεσα το όνομα του Μπαλτά ή του Μαμάση σε αυτό εδώ το πόστ θεωρώ ότι η ουσία των γραφομένων μου δεν έχει να κάνει με πρόσωπα. Τα τελευταία ήταν απλώς η αφορμή, η οποία αναδεικνύει το πρόβλημα, κατά την ταπεινη, πάντα προσωπική άποψή μου.

Το να εστιάζεις στο βαθμό και στο κίνητρο που σου δίνει η συμβολή ενός θέματος εξαμήνου σε αυτόν, είναι το πρόβλημα. Το έκανα σαφές. Βέβαια αν για σένα ο βαθμός έχει μεγαλύτερη σημασία από την ίδια τη γνώση φυσικά θα πλάσεις ένα περιβάλλον στρεσογόνο που θα σε παγιδέψει. Αυτό που θέλω να πω είναι πως τέτοιο περιβάλλον, δε θα έπρεπε να υπάρχει. Τώρα, αν φίλε Sreiner τύχει μια χρονιά και μπουν δυσκολα θέματα και κοπείς ή βρεθείς σε μία κακή μέρα, μέσα στο παιχνίδι είναι. Δε θα βάλει ο καθηγητής θέματα για να περάσει όλος ο κόσμος για να τελειώσουν όλοι στα 5 χρόνια και να γλιτώσουν τα ενοίκια. Σου μιλάει ένας τύπος που έχει κανει απο λαντζέρης μέχρι σερβιτόρος αυτά τα 6 χρόνια. Σου μιλάει ένας μέτριος φοιτητής που πέρα απτή σχολή είχε ένα κάρο υποχρεώσεις. Οικονομικές και μη. Οπότε αυτό που απεύχεσαι να ζήσω, το έχω ζήσει.

Τώρα ως προς τον φίλο Sub_hero, πρώτα απόλα σε συγχαίρω για τη συγκροτημένη σκέψη σου. Παρόλα αυτά επίτρεψε μου να διαφωνήσω σε μερικά σημεία. Στρεσογόνα κατάσταση είναι και το ντέρμπι ΠΑΟ-ΟΣΦΠ. Δεν είναι ικανό να με στείλει σε ειδικό. Αυτό ήθελα να πω. Προφανώς δε το εξέφρασα όπως έπρεπε. Καθημερινά ζούμε πιεστικές καταστάσεις. Αλίμονο αν μια Σχολή σα τη δική μας δεν είχε δυσκολία, πίεση και άγχος. Μη ξεχνάτε ότι παίζουμε με ανθρώπινες ζωές. Οπότε το να λες ότι κρίνω εξ ιδίων τα αλλότρια, όταν απλώς λέω πως δε νοείται να σε φτάνει στα ακρα μια εξέταση προπτυχιακού εξαμήνου μου δείχνει ότι δεν έγινα κατανοητός, ή δεν ήθελες να με καταλάβεις. Η εποχή που ζούμε μας έχει βοηθήσει να ξεχωρίσουμε τα σημαντικά και τα ανούσια.

Για φινάλε θα πω το εξής. Κανείς δεν είπε ότι δεν υπάρχουν κακώς κείμενα στη σχολή. Ότι δεν υπάρχουν καθηγητές κακοί στη δουλειά τους. Παντού συμβαίνει αυτό. Σε κάθε τομέα της ζωής μας. Όμως όταν γενικεύετε, αδικείτε. Όταν γίνονται εκφράσεις για εγκληματικές συμπεριφορές απέναντι σε φοιτητές, καθηγητές-σκουπίδια, ένας φοιτητής ο οποίος έχει πάρει αγάπη και γνώσεις απο το 80 τοις 100 των καθηγητών με τους οποίους έχει συνεργαστεί, δε μπορεί να μην αντιδράσει. Μπορεί να ήμουν τυχερός, μπορεί να διάλεξα να συνεργαστώ με τους σωστούς ανθρώπους.

Σε κάθε περίπτωση, το νόμισμα έχει 2 όψεις. Και έιμαι εδώ να υπενθυμίσω ότι υπάρχει και η δευτερη, χωρις να παραβλέπω την πρώτη. Πρέπει να αξιολογούμε και τις 2 με τα ίδια μέτρα και σταθμά, χωρίς προκαταλήψεις για να κρύβουν τα λάθη μας. Και στην τελική, αν η άλλη πλευρά κάνει λάθη, πρώτα θα διορθώσεις τα δικά σου και μετά θα πας να ζητήσεις τα ρέστα. Έτσι σίγουρα έχεις περισσότερες πιθανότητες ως άμεσα εμπλεκόμενος να αλλάξεις την προβληματική κατάσταση που σε αφορά και να μη περιμένεις να αλλάξει ως δια μαγείας.

Εύχομαι σε όλους σας καλή πρόοδο και ευχαριστώ για τον διάλογο.
politikos2
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί, 24 Μαρ 2020 4:45 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Σκέψεις ενός διπλωματούχου της σχολής

Δημοσίευσηαπό sub_Hero » Παρ, 05 Φεβ 2021 12:28 am

Αδερφουλη politikos2,

Αρχικα ναι και η εξεταση ενος μαθηματος και το ντερμπι ΟΣΦΠ-ΠΑΟ ειναι στρεσογονες εμπειριες (οπως καθε παιχνιδι το οποιο παιζει ο ΠΑΟ) και σε διαβεβαιωνω οτι τιποτα απο τα δυο μεμονωμενα δεν μπορουν δεν σε κανουν ασθενη, οπως και το να κανεις ενα τσιγαρο στα 18 σου δεν θα σε στειλει σε ογκολογο. Παρολα αυτα, κατ επαναληψη, οι εξετασεις μαθηματων σε εναν φοιτητη και τα σημαντικα ντερμπι σε εναν ποδοσφαιριστη ειναι ικανες να δημιουργησουν την αναγκη για ιατρικη υποστηριξη (γι αυτο και ολες οι συγχρονες ομαδες εχουν απο ορθοπεδικους μεχρι και ψυχολογους). Σχεδον σε καμια περιπτωση ο πατερας και η μανα η δικια μου δεν θα πανε μαζι με μενα σε ψυχιατρο επειδη δεν περασα Διαχειρηση Τεχνικων Εργων και πρεπει να υποστω τα παθη Ιησου ξανα μονος μου (καθως ειναι α) εκωφαντικη η απουσια των αρμοδιων θεσμων και β) πολυ της μοδας οι σεριφηδες στις μερες μας), οπως και εσυ που δεν ειδες 30 χρονια πρωταθλημα στη λιβερπουλ, δεν θα πηγαινες στον ψυχιατρο οπως θα μπορουσε να εχει παει ο στιβεν τζεραρντ, που μια σαβουρα του στερησε το να σπασει ενα κακο σερι 24ων χρονων.

Μη μπερδευουμε λοιπον την Χαλκιδα με τη Χαλκιδικη.

Κανεις δεν ειπε οτι δεν υπαρχουν καλως κειμενα στη σχολη. Ωστοσο το να βλογαμε τα γενια μας και να μην αναφερουμε τα προβληματα, δεν κανουν καλυτερη την καλη μας σχολη και τους αγαπητους συνανθρωπους μας, τους καθηγητες. Και συμφωνω οτι οι ακραιοτητες, ακομη και στην εκφραση, ειναι λαθος και το μονο που κανουν ειναι να μας στερουν το δικιο.
Επισης κανενας δεν σου αναιρεσε την εξαιρετικη εμπειρια σου απο την σχολη, ουτε σου ειπε να μην εκφρασεις την αποψη σου και καλα εκανες που παρουσιασες και μια διαφορετικη αποψη, γιατι η συζητηση για να εχει και καποιο ενδιαφερον πρεπει να παιζουμε και αντιπαλοι καπου καπου, οχι συμπαιχτες συνεχεια.
Ομως εσυ μονος σου ακυρωσεις εναν αλλο συναδελφο σου, ο οποιος εκφρασε την δικη του εμπειρια, σχεδον κανοντας του οριακα επιθεση, πως αυτα που λεει δεν γινονται, βαση του δικου σου πιστευω.

Και τελος, κανενας δεν ειπε οτι οι φοιτητες δεν κανουν λαθη, συστηματικα, χρονια τωρα. Οι παντες γνωριζουν τα λαθη των φοιτητων, φοιτητες, καθηγητες, κοινωνια, και φροντιζουν να μας το υπενθυμιζουν στην πρωτη ευκαιρια. Αλλα ομως, πρεπει και τα του Καισαρος τω καισαρι αν θελουμε να εχουμε τα ιδια μετρα με τα ιδια σταθμα. Η ατομικη ευθυνη, ειναι οπως δηλωνουν οι λεξεις, ατομικη. Ειναι στην κριση του καθενος κατα ποσο θα κανει σωστη αυτοκριτικη στον εαυτο του και αν θα την κανει. Το να επικαλειται κανεις, που εχει και το μαχαιρι και το καρπουζι, την ατομικη ευθυνη οσων δεν αποφασιζουν για το πως, ποτε και σε ποια βαση θα γινει κατι, για μενα απλα ειναι μια αποδοχη της ανικανοτητας-αδυναμιας ή απροθυμιας να κανει το ορθοτερο, που μπορει να γινει σε μια δεδομενη κατασταση που μας χαλαει τη ζαχαρενια.

Καταλαβα παντως απ οσα εγραψες πως η αντιδραση σου ηταν κυριως με βαση το συναισθημα, παρα με λογικη. Επομενως δειχνω κατανοηση και σημειωνω οσα ειπες, παρ οτι θεωρω πως αυτα που εσυ αναφερεις ειναι η εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα.

Ευχομαι να αναθεωρησεις τουλαχιστον για τα περι ψυχικης υγειας.
με τη μανασ την εκη
Άβαταρ μέλους
sub_Hero
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Παρ, 03 Ιαν 2014 1:37 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Σκέψεις ενός διπλωματούχου της σχολής

Δημοσίευσηαπό politikos2 » Παρ, 05 Φεβ 2021 1:49 am

Παρότι είσαι πράσινος και ποδοσφαιρικός και δε μπορώ να σου πάω κόντρα, πολύ σύντομα :

Εγώ σε όλες τις συζητήσεις βλέπω οι ευθύνες να έχουν πάντα έναν αποδέκτη. Μακάρι να έβλεπαν και οι ίδιοι οι φοιτητές τα λάθη τους όπως εσύ. Σε αυτή την περίπτωση είσαι εσύ η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.

Τίμια σου λέω ότι δε μπορώ να καταλαβω τέτοια πίεση σε επίπεδο προπτυχιακού. Ίσως έχει να κάνει και με το ότι έχω 2-3 πιο δύσκολες έμπειριες στη ζωή μου και έχω σκληραγωγηθει τόσο ώστε ένα 4 στην υδρολογία αντί ενός 9 που άξιζα να μη το θεωρώ πρόβλημα. Κι αν το θεωρήσω πρόβλημα και με ενοχλήσει σίγουρα δε πρόκειται για εγκληματική συμπεριφορά απέναντι σε φοιτητή. Δε δικαιολογούνται τέτοιοι χαρακτηρισμοί και σωστά διέκρινες συναίσθηματισμο.

Είναι άλλο πράγμα το αναφέρουμε τα προβλήματα όπως λες και άλλο πράγμα χυδαίοι χαρακτηρισμοι και τσουβαλιασμα.

Τέλος, περί ψυχικής υγείας θεωρώ ότι η κατασταση στη σχολή πιθανώς να μεγενθυνει ήδη υπάρχοντα προβλήματα και να τα κάνει μη διαχειρισιμα. Ωστόσο αλήθεια σου λέω δε θεωρώ ότι μπορεί να τα δημιουργήσει απτό μηδέν. Πολύ απλά γιατί έχουμε πολύ πιο σοβαρά θέματα στη καθημερινότητα μας Άπτον παντουβακη. Για το θεό.

Στο Φάληρο ερχόμαστε..
politikos2
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί, 24 Μαρ 2020 4:45 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης