Απορία σχετικά με τις μεταβατικές διατάξεις του ΝΠΣ

Συζητήστε θέματα παντός ενδιαφέροντος.

Απορία σχετικά με τις μεταβατικές διατάξεις του ΝΠΣ

Δημοσίευσηαπό Adansonia » Δευτ, 18 Φεβ 2019 8:50 pm

Ανοίγω το θέμα αρκετά ''κατόπιν εορτής'' αλλά ομολογώ πως όσο κι αν είχα διαβάσει ενδελεχώς τις μεταβατικές διατάξεις,τότε δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι με αφορούσε η 30στη : ''Σιδηρές Κατασκευές II(1138). Οι οφείλοντες το υποχρεωτικό μάθημα κατεύθυνσης Γεωτεχνικού,Υδραυλικού,Συγκοινωνιολόγου μηχανικού οφείλουν επιπλέον επιλογή στο 8ο (από την ομάδα στην οποία ανήκει πλέον το μάθημα)''. Είμαι 5ο έτος,υδραυλικός και όταν εφαρμόστηκε το ΝΠΣ (Σεπτέμβρης του 17) εγώ ήμουν 6ο εξάμηνο άρα τότε δεν είχα διδαχθεί συνεπώς ούτε ήμουν ''οφείλουσα'' των Σιδηρών II. Ωστόσο,σύμφωνα με τα ψιλά γράμματα του εγγραφολογίου αλλά και με τη γραμματεία καλούμαι να επιλέξω ένα επιπλέον μάθημα από την ΚΕΥ ομάδα 2 8ου εξαμήνου λόγω της παραπάνω μεταβατικής διάταξης. Ν' αναφέρω ακόμα,ότι επειδή χρωστάω και την Τεχνική Γεωλογία πρέπει να διαλέξω συν ένα. Δηλαδη,συνολικά 3 μαθήματα από την ίδια ομάδα,αλλά το τελευταίο συνάδει με τη ''λογική'' των διατάξεων.
Προκύπτουν επομένως τα ζητήματα:
1)Ακόμη και να το όφειλα,σύμφωνα με τη διάταξη θα έπρεπε να επιλέξω ένα μάθημα από τα επιλογής 7ου,εκεί που ανήκουν ΤΩΡΑ οι Σιδηρές II(και η βραχομηχανική), κάτι που δε μου επετράπη από τη γραμματεία στο προηγούμενο εξάμηνο,
2)Τα μαθήματα της ΚΕΥ ομάδας 2 8ου εξαμήνου συμπίπτουν μεταξύ τους και όσο διδάσκονται και όσο εξετάζονται (εκτός της Τεχνικής Γεωλογίας),άρα είναι πρακτικό το πρόβλημα,
3)Δε νομίζω ότι η λύση θα είναι να αλλάξουν ώρα(ακόμη κι αν μπορούσε να γίνει) αλλά να μη μας υποχρεώνουν σε επιλογή και 3ου μαθήματος.
Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου εξηγήσει κάτι που δε βλέπω που να δικαιολογεί τη συγκεκριμένη διάταξη θα με βοηθούσε πολύ! Ή αν βρίσκεται κάποιος σε παρόμοια θέση και θέλει να το συζητήσει...
Άβαταρ μέλους
Adansonia
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Παρ, 06 Φεβ 2015 2:51 am
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Απορία σχετικά με τις μεταβατικές διατάξεις του ΝΠΣ

Δημοσίευσηαπό civil123 » Δευτ, 18 Φεβ 2019 9:33 pm

Αν κατάλαβα καλά τώρα είσαι στο 5ο έτος.Σε περίπτωση που ισχύει αυτό τότε αφορά όλο το 5ο έτος. Δεν έχει ακουστεί ξανα κάτι παρομοιο, όποτε δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.
Άβαταρ μέλους
civil123
 
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευτ, 15 Φεβ 2016 9:34 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Απορία σχετικά με τις μεταβατικές διατάξεις του ΝΠΣ

Δημοσίευσηαπό fiddlerontheroof » Τρί, 19 Φεβ 2019 5:04 pm

Δεν εχω καταλαβει εαν επελεξες στο προηγουμενο εαρινο εξαμηνο (τοτε ησουν 8ο εξαμηνο)να παρεις Σιδηρες 2 ως επιλογης.Ξερω ατομα που ειχαν επιλεξει το μαθημα περισυ και επειδη δεν το περασαν πρεπει φετος να διαλεξουν ενα αλλο μαθημα απο αυτη την ομαδα(την Τεχνικη Γεωλογια την βγαζω εκτος γιατι εμπίπτει σε ξεχωριστη κατηγορια).Το να μην εχεις επιλεξει ομως το μαθημα και να οφειλεις 2 εξτρα μαθηματα απο αυτη την ομαδα πρωτη φορα το ακουω.
make Orwell fiction again
Άβαταρ μέλους
fiddlerontheroof
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: Τρί, 14 Οκτ 2014 12:34 am
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Απορία σχετικά με τις μεταβατικές διατάξεις του ΝΠΣ

Δημοσίευσηαπό Adansonia » Πέμ, 21 Φεβ 2019 12:48 am

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Για να λήξει το θέμα που άνοιξα,όντως,τελικά δεν ισχύει για όλους η έξτρα επιλογή λόγω Σιδηρών 2,μόνο για αυτούς που το δήλωσαν πριν την εφαρμογή του ΝΠΣ και δεν το έχουν περάσει. (απλά όλη αυτή η αναστάτωση προέκυψε γιατί δεν είχε αποσαφηνιστεί πλήρως από τη γραμματεία)
Άβαταρ μέλους
Adansonia
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Παρ, 06 Φεβ 2015 2:51 am
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Απορία σχετικά με τις μεταβατικές διατάξεις του ΝΠΣ

Δημοσίευσηαπό astromaniac » Πέμ, 28 Φεβ 2019 3:05 pm

Έχετε να προτείνετε κάποιο από τις επιλογές του 8ου; Ποιο είναι το πιο βατό; Και γω ξαφνικά βρέθηκα να χρωστάω!
astromaniac
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Πέμ, 18 Μαρ 2010 12:28 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Απορία σχετικά με τις μεταβατικές διατάξεις του ΝΠΣ

Δημοσίευσηαπό HelterSkelter » Παρ, 01 Μαρ 2019 5:19 pm

Το ιδιο προβλημα εχω και γω που ειμαι συγκοινωνιολογος. Δηλαδη περα απο Τεχνικη Γεωλογια, οφειλω αλλες 2 επιλογες (GIS και μιγαδικη αναλυση θα επιλεξω), το προβλημα αυτης της καταστασης ειναξ οτι τα μαθηματα επιλογης εξεταζονται ιδια μερα και ωρα τον Ιουνιο.. Αυτο ειναι που επηγει να αλλαξει.
HelterSkelter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Πέμ, 11 Οκτ 2012 9:12 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Απορία σχετικά με τις μεταβατικές διατάξεις του ΝΠΣ

Δημοσίευσηαπό elokarta » Δευτ, 04 Μαρ 2019 5:21 pm

Παιδια εγω εχω περασει το τεχνικο δικαιο οταν ηταν 8ο εξαμηνο ή κατι τετοιο

τωρα στην δηλωση εξαμηνου, στο 4ο εξαμηνο μου εχει να δηλωσω γαιωδετικες ή οικονομικη (τα εχει με το καφε χρωματακι)

το τεχνικο δικαιο το εχει σαν αναστολη διδασκαλιας (με ασπρο)

τι παιζει με αυτο ? μπορει κανεις να βοηθησει ?
elokarta
 
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Τετ, 29 Ιαν 2014 10:15 pm
Έτος εισαγωγής: 2010


Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: vasiarvan και 3 επισκέπτες