Σκόπιμη απόκρυψη από τους υπευθύνους της Σχολής ;

Συζητήστε θέματα παντός ενδιαφέροντος.

Re: Σκόπιμη απόκρυψη από τους υπευθύνους της Σχολής ;

Δημοσίευσηαπό ZeRoLoRd » Σάβ, 25 Νοέμ 2017 12:25 am

Ας πω κι εγώ το κατιτίς μου....

Με το μπετό ασχολούμαι πρώτη φορά φέτος, οπότε δεν μπορώ να πω για εξετάσεις, θέματα κτλ κτλ. Για τον διδάσκοντα όμως, θα πω ότι εντυπωσιάστηκα. Το μάθημα που κάνει για μένα είναι απίστευτο και όντως φαίνεται ότι πονάει τον φοιτητή. Θα σε βάλει να σκεφτείς μόνος σου την απάντηση και δεν θα στο δώσει έτοιμο. Και αν κάτι δεν κατάλαβαίνεις, θα στο επαναλάβει και θα στο εξηγήσει ξανά και ξανά, μέχρι να του πεις "το κατάλαβα". Όσο για τις διαφάνειές του, 6 χρόνια σε αυτή τη σχολή και είναι η πρώτη φορά που συναντάω τόσο δουλεμένες διαφάνειες. Είναι ρε παιδί μου δάσκαλος, όχι ρήτορας (σαν κάποιους άλλους, ονόματα δεν λέμε). Ναι ναι, ξέρω. Όταν θα κοπώ κι εγώ θα τον βρίζω, αλλά μέχρι τότε θα πω κι έναν καλό λόγο.

Τώρα το ότι στο μάθημα οι "παλιοί" είναι περισσότεροι από τους "καινούργιους", για μένα οφείλεται στα τρία πρώτα χρόνια σε αυτή τη σχολή. Εκεί που τα προπαρασκευαστικά αυτά έτη (υπάρχει λόγος που τα είπαν έτσι) έπρεπε να με προετοιμάσουν για όσα θα συναντήσω στο μπετό και στο κάθε μπετό, τελικά απλά μου προκαλούν εφιάλτες. Κάτι μαθηματικά που τα πέρασα νύχτα με έναν Γκαρούτσο, χωρίς να μου μείνει τίποτα, και κάτι μηχανικές που δεν μπορώ να τις περάσω με τίποτα και δεν μπορώ και να καταλάβω τι νόημα έχουν όλα αυτά που μας "μαθαίνουν". Αντί να μου δώσουν τις βάσεις που χρειάζομαι για μετά, κάθομαι και κάνω άκυρα πράγματα χωρίς κανένα λόγο. Γι αυτό λοιπόν κι όταν ο κύριος Τρέζος μου λέει να κλείσω τα ματάκια μου και να φανταστώ τον φορέα, εγώ βλέπω ένα πτυχίο να παίζει κρυφτό κάπου στο Κ.Α.ΥΛΙ. και να γελάει.

Off topic:
Spoiler: show
Nefeligeretis έγραψε:Νόμιζω ότι στην Ελληνική Επικράτεια ανήκει και το Εθνικό
Μετσόβιο Πολυτεχνείο . Αν αυτό που νομίζω δεν ισχύει παρακαλώ ας με ενημερώσει κάποιος
σχετικά με το θέμα.


Κοιτά, κομμάτι του ελληνικού κράτους είναι το ΕΜΠ, αλλά όταν ο νόμος του ελληνικού κράτους έλεγε "όλα" κι ο κανονισμός την σχολής "μέχρι 12", εμείς εφαρμόσαμε το "μέχρι 12". Οπότε κράτα και μια πισινή, ποτέ δεν ξέρεις.
Άβαταρ μέλους
ZeRoLoRd
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Κυρ, 21 Οκτ 2012 7:19 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Σκόπιμη απόκρυψη από τους υπευθύνους της Σχολής ;

Δημοσίευσηαπό psgi1214 » Σάβ, 25 Νοέμ 2017 12:56 am

ZeRoLoRd έγραψε:Ας πω κι εγώ το κατιτίς μου....]
Τώρα το ότι στο μάθημα οι "παλιοί" είναι περισσότεροι από τους "καινούργιους", για μένα οφείλεται στα τρία πρώτα χρόνια σε αυτή τη σχολή. Εκεί που τα προπαρασκευαστικά αυτά έτη (υπάρχει λόγος που τα είπαν έτσι) έπρεπε να με προετοιμάσουν για όσα θα συναντήσω στο μπετό και στο κάθε μπετό, τελικά απλά μου προκαλούν εφιάλτες. Κάτι μαθηματικά που τα πέρασα νύχτα με έναν Γκαρούτσο, χωρίς να μου μείνει τίποτα, και κάτι μηχανικές που δεν μπορώ να τις περάσω με τίποτα και δεν μπορώ και να καταλάβω τι νόημα έχουν όλα αυτά που μας "μαθαίνουν". Αντί να μου δώσουν τις βάσεις που χρειάζομαι για μετά, κάθομαι και κάνω άκυρα πράγματα χωρίς κανένα λόγο. Γι αυτό λοιπόν κι όταν ο κύριος Τρέζος μου λέει να κλείσω τα ματάκια μου και να φανταστώ τον φορέα, εγώ βλέπω ένα πτυχίο να παίζει κρυφτό κάπου στο Κ.Α.ΥΛΙ. και να γελάει.

Κι εγώ που έθεσα το ερώτημα προς τα εκεί κλείνω. Άλλωστε ο ίδιος ξαναείπε σήμερα πως το μάθημά του έχει στην πραγματικότητα μόνο μία (μεγάλη) δυσκολία:θέλει γερές βάσεις σε πολλά αντικείμενα, Μηχανική, Στατική, Σχέδιο και δε συμμαζεύεται.Λίγοι τις έχουν κι ως αποτέλεσμα προκύπτει το στατιστικό αυτό.
psgi1214
 
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Πέμ, 28 Αύγ 2014 4:00 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Σκόπιμη απόκρυψη από τους υπευθύνους της Σχολής ;

Δημοσίευσηαπό gousia » Σάβ, 25 Νοέμ 2017 12:19 pm

psgi1214 έγραψε:
ZeRoLoRd έγραψε:Ας πω κι εγώ το κατιτίς μου....]
Τώρα το ότι στο μάθημα οι "παλιοί" είναι περισσότεροι από τους "καινούργιους", για μένα οφείλεται στα τρία πρώτα χρόνια σε αυτή τη σχολή. Εκεί που τα προπαρασκευαστικά αυτά έτη (υπάρχει λόγος που τα είπαν έτσι) έπρεπε να με προετοιμάσουν για όσα θα συναντήσω στο μπετό και στο κάθε μπετό, τελικά απλά μου προκαλούν εφιάλτες. Κάτι μαθηματικά που τα πέρασα νύχτα με έναν Γκαρούτσο, χωρίς να μου μείνει τίποτα, και κάτι μηχανικές που δεν μπορώ να τις περάσω με τίποτα και δεν μπορώ και να καταλάβω τι νόημα έχουν όλα αυτά που μας "μαθαίνουν". Αντί να μου δώσουν τις βάσεις που χρειάζομαι για μετά, κάθομαι και κάνω άκυρα πράγματα χωρίς κανένα λόγο. Γι αυτό λοιπόν κι όταν ο κύριος Τρέζος μου λέει να κλείσω τα ματάκια μου και να φανταστώ τον φορέα, εγώ βλέπω ένα πτυχίο να παίζει κρυφτό κάπου στο Κ.Α.ΥΛΙ. και να γελάει.

Κι εγώ που έθεσα το ερώτημα προς τα εκεί κλείνω. Άλλωστε ο ίδιος ξαναείπε σήμερα πως το μάθημά του έχει στην πραγματικότητα μόνο μία (μεγάλη) δυσκολία:θέλει γερές βάσεις σε πολλά αντικείμενα, Μηχανική, Στατική, Σχέδιο και δε συμμαζεύεται.Λίγοι τις έχουν κι ως αποτέλεσμα προκύπτει το στατιστικό αυτό.


Ελεγα να μην ασχολούμαστε με το δέντρο και χάσουμε το δάσος, αλλά τώρα θα ασχοληθώ με το δέντρο :D
Με το Σχέδιο δεν νομίζω ποτέ και κανένας φοιτητής να είχε πρόβλημα. Αντε 1-2 φορές να έπεσε κάποιο θέμα με δύσκολο σκαρίφημα που έπιανε ελάχιστες μονάδες (σε παλιότερες χρονιές), άρα και πάλι δεν δικαιολόγειται όλο αυτό το χάος με τους κομμένους φοιτητές.
Με τη Στατική απλά τσέκαρε τα τελευταία θέματα. Πουθενά δεν ζητάει οποιαδήποτε στατική επίλυση... Ισως πάλι παλιότερα να ζητούσε...
Με τις Μηχανικές... Παιδιά από τη δικιά μου εμπειρία μπορώ να σας πω ότι ξέρω πολλούς που πέρασαν πρώτα μπετό και μετά ασχολήθηκαν με τις μηχανικές. Για την ακρίβεια πέρασαν με την πρώτη μπετό και μετά ξεκίνησαν να δίνουν μηχανικές.
Μη γίνεστε μίζεροι φύτουλες. Επειδή ο Τρέζος και ο κάθε Τρέζος υποστήριζει κάτι δε σημαίνει ότι το κάνουμε και ευαγγέλιο. Εδώ παιδιά ο Τρέζος έχει ξεκινήσει και βάζει κάτι κουλαμάρες τις τελευταίες χρονιές με την ελπίδα ότι θα χτύπησει τα φροντιστήρια... Πόσοι από εσάς πιστεύετε ότι κάτι τέτοιο είναι λογικό; :?
γιαούρτι με κέτσαπ
gousia
 
Δημοσιεύσεις: 502
Εγγραφή: Τρί, 22 Φεβ 2011 2:10 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Σκόπιμη απόκρυψη από τους υπευθύνους της Σχολής ;

Δημοσίευσηαπό Nefeligeretis » Σάβ, 25 Νοέμ 2017 6:55 pm

Αγαπητοί συνάδελφοι

Νόμιζω ότι χάθηκε κάπως ο προσανατολισμός . Και για να απαντήσω στους Τρεζο-λάγνους δεν συμεριζόμαστε όλοι
την αποψή σας οτι ο εν λόγω καιθηγητής κάνει το εξαιρετικό μάθημα ...Για τον θεό...αρκετοί απο εμάς έχουν εντελώς
διαφορετική άποψη και μπορείτε να πιστείτε για αυτό κάνοντας μια βόλτα στους διαδρόμους και συζητώντας με συναδέλφους.
Και σίγουρα όσοι διατηρούμε τις αντίθετες απο τους Τρεζο-Λάγνους απόψεις δεν είμαστε όλοι καφενεία . Επίσης για να
προλάβω τυχόν ερωτήσεις καλοθελητών έχω περάσει προ πολού τα μαθήματα του σκυροδέματος .

Σε ότι αφορά την δική μου εμπειρία , προτίμησα να πάω εξ' ολοκλήρου σε φροντιστήριο για την παρακολούθηση
του Μπετού ΙΙ.. Ένας άλλος συνάδελφος , που είχε πια απηυδήσει απο την συμπεριφορά του έν λόγω καθηγητή
ξέσπασε κατα την έναρξη γραπτής εξέτασης και παρα λίγο να το πιάσει απο τον γιακά . Και σπεύδω να προλάβω
τους καλοθελητές ο συνάδελφος αυτός ήταν και σοβαρός φοιτητής , δεν όφειλε μαθήματα και δεν είχε διμιουργήσει
άλλα προβλήματα . Μόνο που κάποια στιγμή αγανάκτησε απο την συμπεριφορά του Ανδρός.

Καταλήγωντας , αγαπητοί Τρεζο-Λάγνοι μπορείτε να συνεχίσετε να λατρεύεται τον επίγειο θεό σας . Εμείς πάλι
πιστεύουμαι σε άλλους θεούς . Και δεν καταλαβαίνω προσπαθειτε να πείσετε τους συναδέλφους για την
ανεπαρκειά τους , προκειμένου να μην εξασκήσουν τα αυτονόητα η να τους τρομάξετε; Η ερώτηση βέβαια είναι καθαρά ρητορική.
Ως πιστοί ακόλουθοι της επίγειας θεοτητάς σας αυτό οφείλεται να κάνετε.

Και για να ξαναγυρίσουμε πάλι στο θέμα της αρχικής μου ανάρτησεις , μιλώντας σήμερα με φοιτητή περιφερειακού
πανεπιστημίου έμαθα ότι ο νόμος εφαρμόζεται κανονικότατα .
Nefeligeretis
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευτ, 20 Νοέμ 2017 12:14 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Σκόπιμη απόκρυψη από τους υπευθύνους της Σχολής ;

Δημοσίευσηαπό Zagreus » Σάβ, 25 Νοέμ 2017 7:09 pm

Αγαπητέ συνάδελφε - εντελώς φιλικά - σιγά μη του τράβηξε και το αυτί ο φίλος σου.
Άβαταρ μέλους
Zagreus Σημαντική βοήθεια & οικονομική ενίσχυση στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: Πέμ, 01 Σεπ 2011 2:01 pm
Τοποθεσία: Κέντρο Απόκεντρο
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Σκόπιμη απόκρυψη από τους υπευθύνους της Σχολής ;

Δημοσίευσηαπό Jiggly » Σάβ, 25 Νοέμ 2017 8:12 pm

Nefeligeretis έγραψε:Αγαπητοί συνάδελφοι

Νόμιζω ότι χάθηκε κάπως ο προσανατολισμός . Και για να απαντήσω στους Τρεζο-λάγνους δεν συμεριζόμαστε όλοι
την αποψή σας οτι ο εν λόγω καιθηγητής κάνει το εξαιρετικό μάθημα ...Για τον θεό...αρκετοί απο εμάς έχουν εντελώς
διαφορετική άποψη και μπορείτε να πιστείτε για αυτό κάνοντας μια βόλτα στους διαδρόμους και συζητώντας με συναδέλφους.
Και σίγουρα όσοι διατηρούμε τις αντίθετες απο τους Τρεζο-Λάγνους απόψεις δεν είμαστε όλοι καφενεία . Επίσης για να
προλάβω τυχόν ερωτήσεις καλοθελητών έχω περάσει προ πολού τα μαθήματα του σκυροδέματος .

Σε ότι αφορά την δική μου εμπειρία , προτίμησα να πάω εξ' ολοκλήρου σε φροντιστήριο για την παρακολούθηση
του Μπετού ΙΙ.. Ένας άλλος συνάδελφος , που είχε πια απηυδήσει απο την συμπεριφορά του έν λόγω καθηγητή
ξέσπασε κατα την έναρξη γραπτής εξέτασης και παρα λίγο να το πιάσει απο τον γιακά . Και σπεύδω να προλάβω
τους καλοθελητές ο συνάδελφος αυτός ήταν και σοβαρός φοιτητής , δεν όφειλε μαθήματα και δεν είχε διμιουργήσει
άλλα προβλήματα . Μόνο που κάποια στιγμή αγανάκτησε απο την συμπεριφορά του Ανδρός.

Καταλήγωντας , αγαπητοί Τρεζο-Λάγνοι μπορείτε να συνεχίσετε να λατρεύεται τον επίγειο θεό σας . Εμείς πάλι
πιστεύουμαι σε άλλους θεούς . Και δεν καταλαβαίνω προσπαθειτε να πείσετε τους συναδέλφους για την
ανεπαρκειά τους , προκειμένου να μην εξασκήσουν τα αυτονόητα η να τους τρομάξετε; Η ερώτηση βέβαια είναι καθαρά ρητορική.
Ως πιστοί ακόλουθοι της επίγειας θεοτητάς σας αυτό οφείλεται να κάνετε.

Και για να ξαναγυρίσουμε πάλι στο θέμα της αρχικής μου ανάρτησεις , μιλώντας σήμερα με φοιτητή περιφερειακού
πανεπιστημίου έμαθα ότι ο νόμος εφαρμόζεται κανονικότατα .


Η ανεξιθρησκεία αναγνωρίζεται και θα συνεχίσει να αναγνωρίζεται σε αυτό εδώ το φόρουμ. :D
Οπότε, ο καθένας μπορεί να διατηρεί την άποψή του για τον κάθε καθηγητή. Άλλωστε, δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα και τις ίδιες ροπές. Δε βρίσκω ιδιαίτερο νόημα, λοιπόν, στο να χωριστούμε σε στρατόπεδα Τρεζολάγνων και μη. :)

Από εκεί και πέρα, η τροπή της κουβέντας όντως ''ξέφυγε'' από τον τίτλο που έβαλες, αλλά αυτό δεν είναι και το πιο ωραίο; Να συζητάς και να εκφράζεις προβληματισμούς; Αν συνεχιζόταν το στυλ καταγγελίας-Στέφανου Χίου κτλ, δεν ξέρω κατά πόσο θα είχε νόημα να συνεχίσει να υπάρχει το τοπικ. Δεν είμαστε εδώ να κάνουμε το διαδικτυακό δικαστήριο κανενός. Σε ότι αφορά τον νόμο και την ισχύ του, μπορεί όντως ο καθένας να ψάξει περισσότερο τι ισχύει,τι όχι κι ίσως θα μπορούσε το ζήτημα συζητηθεί με το φοιτητικό σύλλογο.
...άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα,να σου χαλάνε τ'όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις...
Άβαταρ μέλους
Jiggly
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Παρ, 26 Οκτ 2012 8:26 am
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Σκόπιμη απόκρυψη από τους υπευθύνους της Σχολής ;

Δημοσίευσηαπό Nefeligeretis » Κυρ, 26 Νοέμ 2017 10:04 am

Αγαπητοί συνάδελφοι

Τρεζο-Λάγνοι και μη .

Προκειμένου να συνεισφέρω γόνιμα στην διεξαγωγή της συζήτησης θα ήθελα να προσθέσω
ότι εαν εγώ προσωπικά αντιμετώπιζα ένα τέτοιο ζήτημα και είχα την σωστή πληροφόρηση
θα είχα ξεκινήσει τις νόμιμες διαδικασίες , και σίγουρα
Nefeligeretis
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευτ, 20 Νοέμ 2017 12:14 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Σκόπιμη απόκρυψη από τους υπευθύνους της Σχολής ;

Δημοσίευσηαπό Nefeligeretis » Κυρ, 26 Νοέμ 2017 10:23 am

αυτό που έχω σαν απαίτηση είναι κάποιος προηγουμένος να με έχει ενημερώσει για τα δικαιωματά μου
και όχι να τα μαθαίνω απο συναδέλφους απο περιφερειακά πανεπιστήμια.
Nefeligeretis
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευτ, 20 Νοέμ 2017 12:14 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Σκόπιμη απόκρυψη από τους υπευθύνους της Σχολής ;

Δημοσίευσηαπό digenis » Δευτ, 27 Νοέμ 2017 2:23 am

Παιδιά κατά τη γνώμη μου ο Τρέζος δεν είναι ούτε θεός αλλά σίγουρα ούτε και αδιάφορος καθηγητής. Κάνει πράγματι κυρίως ποιοτικό μάθημα και είναι απ τους ελάχιστους που προσπαθούν να φτιάξουν την κριτική ικανότητα των φοιτητών. Αυτό συνήθως δεν αποδίδει διότι όλοι μας έχουμε μυηθεί σε πιο τεχνικές διδασκαλίες του στυλ να μάθουμε να λύνουμε ασκήσεις. Προφανώς οι περισσότεροι στην πράξη θα ακολουθούμε τις έτοιμες οδηγίες του ευρωκώδικα και δεν θα έχουμε να ασχοληθούμε με περίεργους φορείς, αλλά ως πανεπιστημιακή εκπαίδευση πιστεύω οφείλουν να μας πουν και το πιο εξεζητημένο. Συμφωνώ με αυτό που είπαν μερικοί ότι προσπαθεί μέσω των σπαζοκεφαλιών που βάζει να χτυπήσει τα φροντιστήρια που δίνουν μασημένη τροφή, αν και κατά τη γνώμη μου η εξέταση θα έπρεπε να απαιτεί να καλυφτούν κάποια βασικά standards από τον μελλοντικό μηχανικό.
Ίσως το πιο σωστό (πάντα κατά την προσωπική μου άποψη) θα ήταν να μην υπήρχε ΚΑΘΟΛΟΥ τελική γραπτή εξέταση, αλλά ο κάθε φοιτητής να εξετάζεται προφορικά για 10 λεπτα πχ επί του προσωπικού του θέματος. Εκεί φαίνεται καθαρά ποιος ξέρει και ποιος απλά έχει αντιγράψει. Και ναι αν κάποιος έχει ασχοληθεί πραγματικά με το θέμα θα ξέρει να απαντήσει και θα μπορεί να περάσει το μάθημα, ενώ σε μια 2ωρη εξέταση μπορεί να μην τα καταφέρει για διάφορους παράγοντες. Βέβαια επειδή είναι καθηγητής της παλιάς κοπής δεν πρόκειται να αφαιρέσει ποτέ την τελική γραπτή εξέταση και απλά θα συνεχίζει να βάζει τέτοιου είδους θέματα. Αν και προσωπικά αρνούμαι να πιστέψω ότι ένας φοιτητής έχει διαβάσει καλά και επανειλημμένα δεν καταφέρνει να περάσει. Ναι να κοπεί μια, δυο φορές το καταλαβαίνω συμβαίνει. Αλλά μετά μαθαίνεις τι ζητάει και πως να τον αντιμετωπίσεις.

Υ.Γ. Φίλε Nefeligeretis όντως καλά κάνεις και ενημερώνεις για τέτοια θέματα. Αλλά μην φτάνουμε στα άκρα. Οι καθηγητές δεν μας μισούν και θέλουν να μας κόβουν επίτηδες για να χαίρονται. Πιο πιθανό είναι να μας έχουν χεσ.. γραμμένους εντελώς παρά να μας κόβουν επειδή θέλουν να μας εκδικηθούν ή να βγάλουν τα κόμπλεξ τους. Καλύτερα είναι όποιος πιστεύει πως αδικείται να πηγαίνει να βλέπει το γραπτό του και να καταλαβαίνει την αιτία που κόπηκε, γιατί δεν σημαίνει πως αν ζητήσεις να σε βαθμολογήσει η επιτροπή θα περάσεις οπωσδήποτε.
Άβαταρ μέλους
digenis
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ, 08 Ιαν 2014 8:51 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Σκόπιμη απόκρυψη από τους υπευθύνους της Σχολής ;

Δημοσίευσηαπό blueberry » Τρί, 28 Νοέμ 2017 9:38 pm

Μιας και έτυχε να διαβάσω το ποστ και μιας και 4οετής με πολλά χρωστούμενα θα ήθελα και γω να πω κάτι για τον κάθε Κυριο Τρέζο σ αυτήν την σχολή καθώς με κάποια σχόλια και κυρίως με όσους λενε οτι θα έπρεπε κάποιος που έχει διαβάσει να μπορεί να παίρνει με σχετική ευκολία ενα 5 συμφωνώ απόλυτα.Θεωρώ πως είναι ανεπίτρεπτο ενας φοιτητής στο ΕΜΠ να μην μπορεί να πάρει ενα 5 στο μπετό και το κάθε μάθημα με πολύ ενασχόληση σε όλο το εξάμηνο και θέμα και γι αυτό το πρόβλημα νομίζω δεν ευθύνονται οι φοιτητές αλλά περισσότερο οι καθηγητές μας τελικά. Το χειρότερο δε είναι πως δεν συμβαίνει μόνο σ αυτό το μάθημα καθώς απο προσωπική μου εμπειρία αναφέρω οτι με φροντηστήριο και ενασχόληση με την Μηχανικη 2 έχω πάρει στην εξέταση δυο φορές βαθμούς μη προσβάσιμους με θέματα που και δεν έχω ξαναδει ποτέ μου αλλά ουτε καν εχω βρει ακόμα τον τρόπο λύσης τους. Επίσης οι περισσότεροι φοιτητές λένε πως μπετό έκαναν και φροντηστήριο και έδωσαν και 2 3 φορές για να περάσουν. Μετά από ενα σημείο ο καθένας θα αισθανόταν χαζός και άσχημα με τον εαυτό του όταν κάνεις φροντηστήριο αφιερώνεις χρόνο, διαβάζεις και τελικά δε μπορείς να περάσεις έστω με 5 κάποια μαθήματα την ίδια στιγμή που κάποιοι φοιτητές ίσως και να είναι ευνοούμενοι χωρίς να έχουν αφιερώσει τον ίδιο χρόνο.Αναρωτιέμαι ακόμη μήπως τελικά οι καθηγητές της σχολής δεν είναι και τόσο αρνητικοί με την παραπαιδεία που έχει δημιουργηθεί καθώς τα φροντηστήρια και οι φοιτητές που πάνε σ αυτα όλο και πληθαίνουν. Και δε νομίζω να μπήκε κάποιος κατα τύχη με πανελλήνιες σ αυτήν την σχολή, όλοι είχαμε κάποτε το μυαλό διαβάσαμε και μπήκαμε, δεν μας έφυγε ξαφνικά. Ο προβληματισμός μου όμως είναι οτι θα έπρεπε ολα αυτά, αλλά και την γνώση των δικαιωμάτων μας για την οποία ξεκίνησε το ποστ ο συνάδελφος, να μην τα παραθέτουμε απλά σε ενα φορουμ αλλά κάθε φόρα που γίνεται μια συνέλευση να ασχολούμαστε και λίγο με τα θέματα των φοιτητών και της σχολής και οχι με το κάθε γεγονός που τρέχει στην Ελλάδα γιατί δεν είναι λίγοι αυτοί που δυσκολέυονται ούτε αυτοι που πιέζονται ψυχολογικά αλλά και οικονομικά και η " αναγκάζονται " να καταφύγουν σε φροντηστήρια.
blueberry
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί, 28 Νοέμ 2017 9:21 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες