Πες τι σε προβληματίζει

Συζητήστε θέματα παντός ενδιαφέροντος.

Re: Πες τι σε προβληματίζει

Δημοσίευσηαπό littlemisssunshine » Σάβ, 28 Μαρ 2020 8:56 pm

Πολύ καλώς άνοιξε αυτό το τόπικ. Νομίζω ότι σε μία κατάσταση όπου κι οι σχολές είναι κλειστές και δεν μπορούμε να συζητάμε από κοντά, έχει σημασία να υπάρχει μία επικοινωνία και καλό είναι αυτή να γίνεται μέσω του φορουμ και όχι των διάφορων γκρουπ έτους.

Εχω την αίσθηση ότι παρ'ό,τι η σχολή έχει λύσει το ζήτημα των παρακολουθήσεων και το πώς θα "προχωράει" η ύλη, από την άλλη φαίνεται να υπάρχει μία πεποίθηση ότι αφού "τεχνικά" το λύσαμε αυτό, προχωράμε κανονικά σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Από την άλλη όμως υπάρχει κόσμος που αυτό το διάστημα βιώνει αρκετό άγχος έτσι κι αλλιώς, για να πρέπει να βιώνει και το άγχος των παρακολουθήσεων-εργασιών κλπ. Και θεωρώ ότι αυτό θα έπρεπε εμείς πρώτα και κύρια να το διεκδικούμε και οι καθηγητές να το αντιλαμβάνονται. Υπάρχει κόσμος που έχει το άγχος για το που θα μείνει αν τον διώξουν από τις εστίες,υπάρχει κόσμος που ψυχολογικά ή και οικονομικά μπορεί να έχει δυσκολίες σε αυτή την κατάσταση και θεωρώ ότι στο φόρουμ και στις συζητήσεις μας αυτά πρέπει να αναφέρονται για να βρίσκονται και συλλογικά οι λύσεις.

Προφανώς και υπάρχει κόσμος στη σχολή που δεν κοιτάει πέρα από τον εαυτό του, αλλά δεν νομίζω ότι είναι και λίγοι αυτοί που ενδιαφέρονται για όσα συμβαίνουν και θέλουν να βοηθήσουν. Και νομίζω ότι τώρα που έχουμε και κάποιο χρόνο παραπάνω, το φόρουμ μπορεί να γίνει αυτό το εργαλείο για να συζητάμε πιο συλλογικά!

Αφήνω εδώ και αυτό το λίνκ να υπάρχει. https://menoumemazi.org/. Είναι μία ιστοσελίδα με διάφορες πληροφορίες, σχετικά με δομές και δίκτυα αλληλεγγύης που στήνονται σε διάφορες γειτονιές, σχετικά με γραμμές ψυχολογικής υποστήριξης, καταγγελίες εργοδοτικής ευθαιρεσίας, ειδήσεις σχετικά με πρωτοβουλίες που λαμβάνονται κ.α.
Άβαταρ μέλους
littlemisssunshine
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Τρί, 07 Οκτ 2014 7:10 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Πες τι σε προβληματίζει

Δημοσίευσηαπό Ramrod » Σάβ, 28 Μαρ 2020 10:00 pm

Εγώ όμως καταλαβαίνω πως η καθημερινή επικοινωνία στη σχολή και το τρόλινγκ στο φόρουμ, δεν είναι περιβάλλοντα στα οποία μπορεί κάποιος να εκφράσει πράγματα που τον βαραίνουν ψυχολογικά. Τουλάχιστον εμένα δεν ήρθε ποτέ κανείς να μου πει "ρε τύπε, θέλω να σου εκμυστηρευτώ αυτό που με προβληματίζει". Ούτε εγώ θα το έκανα. Δεν ξέρω για σένα ή αν σου έχει συμβεί. Οπότε νομίζω το link που παραθέσατε αμφότερες (?) είναι μια πραγματικά καλή αρχή. Όποιος έχει ανάγκη, θα το δει, θα το χρησιμοποιήσει. Δε θα γράψει κάτι στο forum αλλά αυτό δε σημαίνει οτι η δουλειά δεν έχει γίνει ;)
Άβαταρ μέλους
Ramrod
 
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: Παρ, 09 Οκτ 2015 4:53 pm
Τοποθεσία: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας
Έτος εισαγωγής: 0

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

cron