Ό,τι να 'ναι απορίες

Συζητήστε θέματα παντός ενδιαφέροντος.

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό Kat_cem » Τετ, 27 Ιαν 2021 7:28 pm

Γενικά είναι αρκετά περίεργο μάθημα. Ο βαθμός προκύπτει από 20% το ομαδικό θέμα, 40% 3 σεμινάρια που έχει στο mycourses(το 1 είναι ιδιαίτερα χρονοβόρο) και 40% η γραπτή. Προσωπικά δε μπορώ να φανταστώ σε τι βαθμό δυσκολίας θα κυμαίνεται η εξέταση, γιατί στα μαθήματα ο Τουλιάτος το μόνο που έκανε ήταν να δείχνει βιντεάκια από εργοτάξια σε περιβάλλον BIM.
Άβαταρ μέλους
Kat_cem
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ, 16 Οκτ 2015 11:25 am
Έτος εισαγωγής: 2015

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό Mggr » Τετ, 27 Ιαν 2021 8:05 pm

apisteutospragmatika έγραψε:Ξέρει κανείς στο μάθημα επιλογής 9ου εξαμήνου "Τεχνολογία Μοντέλων Δομικών Πληροφοριών" τι γίνεται;Δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου,ούτε εργασίες..Γίνεται να το περάσω με το γραπτό;


Πλέον το μάθημα είναι και στο πάνελ, με τα αντίστοιχα αρχεία και τα topics :)
Άβαταρ μέλους
Mggr
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ, 03 Μαρ 2016 3:07 pm
Έτος εισαγωγής: 2015

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό apisteutospragmatika » Πέμ, 28 Ιαν 2021 1:11 am

Συμφοιτητας..Πείτε τη γνώμη σας για περιστατικό στο μάθημα Bim.Με είχε κλειδωμένο στο mycourses και δεν γινόταν να κάνω εγγραφή μέχρι και σήμερα που βρήκα ποιος-α είναι υπεύθυνος για αυτό το μάθημα.Μου το ξεκλειδώνει και βλέπω ότι πλέον δεν γίνεται να περαστεί διότι το γραπτό πιάνει 40%,40 οι διαλέξεις και 20 η εργασία.Στελνω μέιλ στην υπεύθυνη για το τι θα γίνει στην περίπτωση μου διότι είμαι και επί πτυχιω,αν υπάρχει κάποια λύση έστω και τον Ιούνιο να το περάσω.Μου απαντάει ειρωνικά "διάλεξε άλλο μάθημα,είσαι και επί πτυχιω εξάλλου"..Εντομεταξυ δεν ξέρει ότι πλέον γίνεται να δηλώσεις επί πτυχιω μόνο μαθήματα που έχεις ξαναδηλωσει..Αρα αναγκαστικά και τον Ιούνιο τεχνολογία bim,με φυσικό και επόμενο πτυχίο να δω απ' του χρόνου τον Μάρτιο επειδή η καθηγήτρια είχε κλειδωμένο το μάθημα και δεν κάθεται να συζητήσει να βρούμε κάποια λυση..Γενικά μεγάλη αλαζονεία, αδιαφορία, ειρωνία, υπεροψία στα μέιλ που ανταλλάξαμε.Ουτε στον στρατό τέτοιες συμπεριφορές..Τι θα κάνατε στη θέση μου;
apisteutospragmatika
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Σάβ, 15 Μαρ 2014 2:37 am
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό Ramrod » Πέμ, 28 Ιαν 2021 12:52 pm

Πώς κάνουμε "leave" από τις δεκάδες ανενεργείς ομάδες που είμαστε στο MS teams;
Άβαταρ μέλους
Ramrod
 
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: Παρ, 09 Οκτ 2015 4:53 pm
Τοποθεσία: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό Ramrod » Πέμ, 18 Φεβ 2021 2:27 pm

Ramrod έγραψε:Πώς κάνουμε "leave" από τις δεκάδες ανενεργείς ομάδες που είμαστε στο MS teams;

Συνεχίζει αυτό.

Επίσης:

Πού μπορούμε να βρούμε συγκεντρωτικά ιστορικά μετεωρολογικά δεδομένα για διάφορες περιοχές; Π.χ. ύψη βροχής στη Χαλκίδα ιστορικά
Άβαταρ μέλους
Ramrod
 
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: Παρ, 09 Οκτ 2015 4:53 pm
Τοποθεσία: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό Kcr565 » Πέμ, 18 Φεβ 2021 2:46 pm

Ramrod έγραψε:
Ramrod έγραψε:Πώς κάνουμε "leave" από τις δεκάδες ανενεργείς ομάδες που είμαστε στο MS teams;

Συνεχίζει αυτό.

Επίσης:

Πού μπορούμε να βρούμε συγκεντρωτικά ιστορικά μετεωρολογικά δεδομένα για διάφορες περιοχές; Π.χ. ύψη βροχής στη Χαλκίδα ιστορικά


http://meteosearch.meteo.gr

Συγκεντρωτικά σε περιοχές δεν δίνουν. Απο meteo ο σύνδεσμος που σου έστειλα όταν τους είχα ρωτήσει είναι για κάθε μήνα. Στην ΕΜΥ που έστειλα δε μου απάντησαν ποτέ...
“No one gets left behind, remember?”
Άβαταρ μέλους
Kcr565
 
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Σάβ, 19 Δεκ 2015 6:39 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό Kcr565 » Πέμ, 18 Φεβ 2021 2:54 pm

Ramrod έγραψε:Πώς κάνουμε "leave" από τις δεκάδες ανενεργείς ομάδες που είμαστε στο MS teams;


Για teams μαθημάτων:
''Students aren’t allowed to leave teams to avoid the case where teachers add them to class teams and students just leave and create more work for teachers.''

Μόνο αν έχεις την εφαρμογή του Teams στο κινητό για κάποιο λόγω δουλεύει μόνο απο εκεί να φύγεις.
“No one gets left behind, remember?”
Άβαταρ μέλους
Kcr565
 
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Σάβ, 19 Δεκ 2015 6:39 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό Ramrod » Πέμ, 18 Φεβ 2021 3:01 pm

Kcr565 έγραψε:http://meteosearch.meteo.gr

Συγκεντρωτικά σε περιοχές δεν δίνουν. Απο meteo ο σύνδεσμος που σου έστειλα όταν τους είχα ρωτήσει είναι για κάθε μήνα. Στην ΕΜΥ που έστειλα δε μου απάντησαν ποτέ...


Thanks θα ψαχτώ εκεί.

Όσο για το teams, δε βρίσκω προφανή τρόπο να κάνω leave, δε βλέπω πουθενά την επιλογή. Είναι αστείο :thumbdown:
Άβαταρ μέλους
Ramrod
 
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: Παρ, 09 Οκτ 2015 4:53 pm
Τοποθεσία: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό edchar » Πέμ, 18 Φεβ 2021 10:33 pm

Ramrod έγραψε:Όσο για το teams, δε βρίσκω προφανή τρόπο να κάνω leave, δε βλέπω πουθενά την επιλογή. Είναι αστείο :thumbdown:

Δεν το έχω δοκιμάσει γιατί δε χρησιμοποιώ teams, αλλά:
https://support.microsoft.com/en-us/office/leave-a-team-e481005d-3ec6-4694-b300-375472ba4076
Δε θέλω να με αγαπούν πολλοί, θέλω να με αγαπούν λίγοι και πολύ!
Άβαταρ μέλους
edchar
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ, 12 Φεβ 2014 5:43 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό Ramrod » Παρ, 19 Φεβ 2021 2:38 pm

edchar έγραψε:
Ramrod έγραψε:Όσο για το teams, δε βρίσκω προφανή τρόπο να κάνω leave, δε βλέπω πουθενά την επιλογή. Είναι αστείο :thumbdown:

Δεν το έχω δοκιμάσει γιατί δε χρησιμοποιώ teams, αλλά:
https://support.microsoft.com/en-us/office/leave-a-team-e481005d-3ec6-4694-b300-375472ba4076

Νομίζω αυτό λειτουργεί μόνο για teams που δημιούργησες. Όσο το έχω ψάξει, καταλαβαίνω οτι μάλλον δεν μπορείς να βγεις από τα teams που σε έβαλε ένας οργανισμός. :crazy2:
Άβαταρ μέλους
Ramrod
 
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: Παρ, 09 Οκτ 2015 4:53 pm
Τοποθεσία: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας
Έτος εισαγωγής: 0

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες