Ό,τι να 'ναι απορίες

Συζητήστε θέματα παντός ενδιαφέροντος.

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό Clobberella » Παρ, 11 Νοέμ 2022 8:36 pm

Kcr565 έγραψε:
Οι Κοσμήτορες της Σχολής Πολιτικών Μηχανικών και της Σχολής ΕΜΦΕ καταδικάζουμε απερίφραστα τη λεκτική και σωματική βία που απρόκλητα ασκήθηκε σε σπουδαστή της Σχολής Πολιτικών Μηχανικών, την ώρα που παρακολουθούσε παράδοση μαθήματος στο Αμφ.4 της Σχολής ΕΜΦΕ, από ομάδα σπουδαστών της ΣΕΜΦΕ, οι οποίοι δεν ενέκριναν τις ενδυματολογικές του επιλογές. Παρόμοιες συμπεριφορές από αυτόκλητους ελεγκτές δεν συνάδουν με τα ακαδημαϊκά ήθη και δεν είναι ανεκτές.


Ξέρουμε κάτι παραπάνω?


+1
Clobberella
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Σάβ, 03 Σεπ 2022 7:57 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό Ramrod » Κυρ, 13 Νοέμ 2022 11:06 am

Ουφ, Δόξα τον Ύψιστο, καταδικάστηκε
Άβαταρ μέλους
Ramrod
 
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: Παρ, 09 Οκτ 2015 4:53 pm
Τοποθεσία: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό polmih » Τετ, 16 Νοέμ 2022 3:55 pm

εχουν βγει τα αποτελεσματα της υγειονομικης τεχνολογιας ?
polmih
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ, 16 Μάιος 2021 10:14 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό bt21 » Τρί, 22 Νοέμ 2022 12:39 am

Εχουν βγει μηπως αιτησεις για επι πτυχιω εξεταστικη;; ευχαριστω! :crazy2:
bt21
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Δευτ, 23 Μαρ 2020 4:47 am
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό miqiounitis » Τρί, 22 Νοέμ 2022 1:40 am

bt21 έγραψε:Εχουν βγει μηπως αιτησεις για επι πτυχιω εξεταστικη;; ευχαριστω! :crazy2:


Όχι ακόμη.
Άβαταρ μέλους
miqiounitis
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευτ, 03 Ιαν 2022 1:25 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό Ramrod » Τρί, 22 Νοέμ 2022 2:28 pm

Έχω γνωστό Πολ. Μηχ. στο ΠΑΔΑ που ενδιαφέρεται να πάρει Διπλωματική με επίβλεψη καθηγητή από ΕΜΠ. Αυτό είναι εφικτό; Επιτρέπεται; Έχετε υπόψιν κάποιον που θα ήταν διατεθειμένος να αναλάβει;
Άβαταρ μέλους
Ramrod
 
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: Παρ, 09 Οκτ 2015 4:53 pm
Τοποθεσία: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό miqiounitis » Τρί, 22 Νοέμ 2022 4:53 pm

Ramrod έγραψε:Έχω γνωστό Πολ. Μηχ. στο ΠΑΔΑ που ενδιαφέρεται να πάρει Διπλωματική με επίβλεψη καθηγητή από ΕΜΠ. Αυτό είναι εφικτό; Επιτρέπεται; Έχετε υπόψιν κάποιον που θα ήταν διατεθειμένος να αναλάβει;


Αρχικά ήδη υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με τους διαθέσιμους καθηγητές που προτίθενται να αναλάβουν φοιτητές για διπλωματική στο ΕΜΠ. Οι λιγοστοί επιβλέποντες που αναλαμβάνουν, υπερφορτώνονται με φοιτητές (>5), σε βαθμό που τηρείται σειρά προτεραιότητας. Δύσκολα θα δεχτεί κάποιος καθηγητής να επιβλέψει διπλωματική, πόσο μάλλον από τη στιγμή που πέφτει και εκτός των υποχρεώσεών του εντός της Σχολής.

Κατά δεύτερο, παρόλο που υπάρχει η δυνατότητα που περιγράφεις, τέτοιες συνεργασίες είναι μετρημένες και συχνά γίνονται κατ' εξαίρεση. Συνήθως γίνονται όταν το αντικείμενο της διπλωματικής είναι διεπιστημονικό ή όταν απαιτεί τη συνδρομή ιδιωτικής εταιρείας για πειράματα. Με δεδομένο όμως το ότι πρόκειται για δύο σχολές στην ίδια πόλη, με το ίδιο ακριβώς αντικείμενο σπουδών, μια τέτοια διπλωματική μου φαίνεται άτοπη και περιττή, αφού δεν θα προσφέρει τίποτα περισσότερο. Επίσης, από την στιγμή που δεν έχει κάποιον καθηγητή υπόψη, φαίνεται ότι απλά κυνηγάει το όνομα του ΕΜΠ και όχι κάποια στοχευμένη και ουσιαστική συνεργασία.

Η προσωπική μου άποψη είναι πως τζάμπα θα χάσει το χρόνο τ@ και το αποθαρρύνω έντονα. Ας τελειώσει την σχολή και αν επιθυμεί συνεργασία με το ΕΜΠ, ας επιδιώξει δεύτερο πτυχίο. Επίσης οι διπλωματικές στο ΕΜΠ δεν είναι μέλι-γάλα και σε καμία περίπτωση δεν είναι ανεξάρτητο κομμάτι των σπουδών. Η διπλωματική πλαισιώνει τις γνώσεις που αποκτήθηκαν και ο φοιτητής καλείται να συνδυάσει ικανότητες και να μελετήσει κάτι σε βάθος και για αυτό απαιτείται καλείται καλή γνώση των προηγούμενων μαθημάτων. Ενδεχόμενα κενά γνώσης είναι δύσκολο να επικοινωνηθούν στον επιβλέποντα, αφού ο ίδιος ο φοιτητής είναι αδύνατο να γνωρίζει τα κενά που έχει σε ένα πρόγραμμα σπουδών με το οποίο δεν έχει σχέση.

Disclaimer: Επικροτώ τα άτομα που έχουν ανησυχίες και κυνηγάνε ευκαιρίες και δεν αποπαίρνω τέτοιες πρωτοβουλίες. Εκφράζω τις προσωπικές μου απόψεις, και μοιράζω my 5 cents.
Άβαταρ μέλους
miqiounitis
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευτ, 03 Ιαν 2022 1:25 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό Ramrod » Τρί, 22 Νοέμ 2022 6:27 pm

Thanks για την απάντηση
Άβαταρ μέλους
Ramrod
 
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: Παρ, 09 Οκτ 2015 4:53 pm
Τοποθεσία: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό edchar » Τρί, 22 Νοέμ 2022 9:38 pm

Ramrod έγραψε:Έχω γνωστό Πολ. Μηχ. στο ΠΑΔΑ που ενδιαφέρεται να πάρει Διπλωματική με επίβλεψη καθηγητή από ΕΜΠ. Αυτό είναι εφικτό; Επιτρέπεται; Έχετε υπόψιν κάποιον που θα ήταν διατεθειμένος να αναλάβει;


Εύχομαι ολόψυχα να μην κάνει το λάθος ο φίλος σου να απαξιώνει (στο μυαλό του) τους διδάσκοντές του, γιατί η αξία του διδάσκοντα με το σε ποιό δημόσιο Ελληνικό πανεπιστήμιο διδάσκει δεν συνδέονται. Πχ μία από τις κορυφές στα μπετά παγκοσμίως, ο Φαρδής διδάσκει στο Πανεπιστήμιο Πατρών, ΟΧΙ επειδή δεν είναι αρκετά καλός για να διδάξει στο ΕΜΠ. Η αξία τους συνδέεται με το ενδιαφέρον τους, όσα ξέρουν να τα μεταλαμπαδεύσουν.

Γενική αρχή, μία καλή συνεργασία απαιτεί τα δύο μέλη να ταιριάξουν. Υπάρχει χρήστης στο φόρουμ που πρίν λίγο καιρό είχε γράψει την κακή του εμπειρία από καθηγητή στη διπλωματική, ξέρω προσωπικά παιδιά που πίνουν νερό στο όνομα του καθηγητή αυτού και είχαν εξαίρετη συνεργασία.

Προσωπική μου συμβουλή και προτροπή, καλό θα ήταν ο φίλος σου μια τέτοια συνεργασία να την κάνει μέσω καθηγητή (δεν αναφέρομαι στο βαθμό) από το ΠΑΔΑ. Από τα μαθήματα που παρακολούθησε*, σίγουρα κάποιος θα του κέντρισε το ενδιαφέρον, καθηγητής, ΕΔΙΠ, ΥΔ κάποιος. Να απευθυνθεί εκεί, να πεί τα ενδιαφέροντά του να φτιάξει ένα θέμα όπως το θέλει. Και αφού προφανώς γνωστό διδάσκοντα ΕΜΠ ο ίδιος δεν έχει να τον φορέσει στον αντίστοιχο του ΠΑΔΑ (αν είχε δεν θα ρωτούσες εδώ εμάς) να ρωτήσει αυτόν που βρήκε αν έχει ο ίδιος συνεργασία με τους δικούς μας, ή του πεί, "Ξέρω ότι με αυτά ασχολείται και η/ο κυρία/κύριος τάδε από το ΕΜΠ, θα σας πείραζε να τον ρωτήσω αν έχει διάθεση να συνεργαστούμε κλπ" και στείλει ένα ωραίο mail. Οπότε πάμε στην περίπτωση του Συνεπιβλέποντα. Πολλοί καθηγητές στο ΠΑΔΑ είναι απόφοιτοί μας και μάλιστα καλοί, ίσως έχουν συνεργαστεί έξω σε γραφεία/εταιρείες/projects, το διδακτικό προσωπικό της σχολής μας είναι και αρκετά γερασμένο οπότε σίγουρα τους ξέρουν.

Αν έχει αμφιβολίες για (ή βίτσιο να συγκρίνει) το "επίπεδο" της διπλωματικής του σε σχέση με αυτές του ΕΜΠ, να μπεί στο https://dspace.lib.ntua.gr/xmlui/handle/123456789/398 και να ψάξει παρόμοιες (πχ αν θέλει να κάνει μια πλήρη δουλειά σε μεταλλικό, να ψαξει μεταλλικό κλπ).

*Αν ήταν τουρίστας (για το θέμα των σπουδών, ακόμη και αν δεν ήταν από επιλογή αλλά από ανάγκη ή συγκυρίες), και δεν ξέρει άνθρωπο από το ΠΑΔΑ, καλό κουράγιο αφενός, αφετέρου μια διπλωματική που στο επιβλέπων θα λέει "μπλα μπλα, Καθηγητής Ε.Μ.Π." δεν θα ξεπλύνει κάτι ούτε θα δώσει άφεση.
Δε θέλω να με αγαπούν πολλοί, θέλω να με αγαπούν λίγοι και πολύ!
Άβαταρ μέλους
edchar
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ, 12 Φεβ 2014 5:43 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό miqiounitis » Τετ, 30 Νοέμ 2022 5:16 pm

Γνωρίζει κανείς δωρεάν λογισμικό που να "διαβάζει" ελληνικούς χαρακτήρες και που μπορεί να σκανάρει κείμενα για λογοκλοπή (plagiarism);
Άβαταρ μέλους
miqiounitis
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευτ, 03 Ιαν 2022 1:25 pm
Έτος εισαγωγής: 0

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron