Ό,τι να 'ναι απορίες

Συζητήστε θέματα παντός ενδιαφέροντος.

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό MJ23 » Πέμ, 28 Ιούλ 2022 5:15 pm

Κι εγω απο μεγαλυτερο ετος ειμαι .
Συμφωνω με όσα λες , με μια διευκρίνιση οτι για τους αιώνιους φοιτητες φταίνε πολλοί παράγοντες και όχι μόνο η σχολή . Ορισμένοι απλά δεν προσπαθούν , άλλοι προσπαθούν αλλα πρέπει και να δουλεύουν , άλλοι δεν δουλευουν και δεν προσπαθούν κλπ . Υπάρχει αυτή η τάση να κατηγορούν ορισμένοι για όλα την σχολή , αυτό δεν καταλαβαίνω . Τώρα σε τι ποσοστό φταίει το καθετί ας το αναλογιστεί ο καθένας μόνος του .

Σχετικά με τους καθηγητές και το ελλιπές υλικό , υπάρχει καμια αξολόγηση καθηγητών ; Λαμβάνεται υπόψιν η γνώμη των φοιτητών ποτέ ; Οι ίδιοι που λένε για τους καθηγητές , δεν είναι και αυτοί που είναι και κατα της αξιολόγησης των δημοσίων υπαλλήλων πολλες φορές ; ( δημοσιοι υπαλληλοι ειναι και οι καθηγητες )

Σχετικα με την χαμηλη χρηματοδότηση , πόσοι ειναι αυτοί που λένε θελουμε υψηλότερη χρηματοδότηση και όταν η σχολή αναγκάζεται να ανοιχτεί για να βρει συνεργασίες στον ιδιωτικό τομέα , λένε μετά δεν θελουμε να συνδυάζεται η σχολη με το κέρδος και τη στείρα γνώση;

Κάποια στιγμή πρέπει να απαντήσουμε νομίζω .
MJ23
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Σάβ, 15 Οκτ 2016 7:50 pm
Έτος εισαγωγής: 2015

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό miqiounitis » Πέμ, 28 Ιούλ 2022 8:02 pm

MJ23 έγραψε:Κι εγω απο μεγαλυτερο ετος ειμαι .
Συμφωνω με όσα λες , με μια διευκρίνιση οτι για τους αιώνιους φοιτητες φταίνε πολλοί παράγοντες και όχι μόνο η σχολή . Ορισμένοι απλά δεν προσπαθούν , άλλοι προσπαθούν αλλα πρέπει και να δουλεύουν , άλλοι δεν δουλευουν και δεν προσπαθούν κλπ . Υπάρχει αυτή η τάση να κατηγορούν ορισμένοι για όλα την σχολή , αυτό δεν καταλαβαίνω . Τώρα σε τι ποσοστό φταίει το καθετί ας το αναλογιστεί ο καθένας μόνος του .


Οπότε εσύ α)δεν προσπαθείς ή β)δουλεύεις παράλληλα και για αυτό δεν τελείωσες στο έτος σου.

Σκληρή κριτική που θεωρώ πως δεν είναι αντιπροσωπευτική για όλους. Σε κάθε περίπτωση μόνο επιτυχίες σου εύχομαι.

MJ23 έγραψε: Σχετικά με τους καθηγητές και το ελλιπές υλικό , υπάρχει καμια αξολόγηση καθηγητών ; Λαμβάνεται υπόψιν η γνώμη των φοιτητών ποτέ ; Οι ίδιοι που λένε για τους καθηγητές , δεν είναι και αυτοί που είναι και κατα της αξιολόγησης των δημοσίων υπαλλήλων πολλες φορές ; ( δημοσιοι υπαλληλοι ειναι και οι καθηγητες )

Σχετικα με την χαμηλη χρηματοδότηση , πόσοι ειναι αυτοί που λένε θελουμε υψηλότερη χρηματοδότηση και όταν η σχολή αναγκάζεται να ανοιχτεί για να βρει συνεργασίες στον ιδιωτικό τομέα , λένε μετά δεν θελουμε να συνδυάζεται η σχολη με το κέρδος και τη στείρα γνώση;


Υπάρχει αξιολόγηση καθηγητών, αλλά ελάχιστοι την συμπληρώνουν τη φόρμα αξιολόγησης και έτσι κανείς δεν την λαμβάνει υπόψη.

Η υποχρηματοδότηση κούμπωνε στην ανάρτηση με την προκήρυξη των αμισθί ερευνητών, που προσωπικά την βρίσκω απαράδεκτη και θεωρώ πως αυτό είναι κοινώς αποδεκτό.

Τα υπόλοιπα που λες χρωματίζονται πολιτικά και δεν με ενδιαφέρουν.
Άβαταρ μέλους
miqiounitis
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευτ, 03 Ιαν 2022 1:25 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό Paliatzis96 » Τετ, 10 Αύγ 2022 5:19 am

Τι ποσοστό περίπου των εισακτέων του 2014 και 2015, έχει αποκτήσει πτυχίο;
Στο περίπου, αν γνωρίζει κανείς.
Paliatzis96
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Πέμ, 08 Ιαν 2015 10:11 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό miqiounitis » Τετ, 10 Αύγ 2022 8:50 am

Paliatzis96 έγραψε:Τι ποσοστό περίπου των εισακτέων του 2014 και 2015, έχει αποκτήσει πτυχίο;
Στο περίπου, αν γνωρίζει κανείς.


Υπάρχει αρχείο που δημοσιεύσει τον αριθμό των διπλωματούχων (μέχρι το 2020), χωρίς να αναφέρεται ωστόσο η διάρκεια των σπουδών τους.

Σύνδεσμος: http://www.civil.ntua.gr/info/history/g ... n-archive/

Προφανώς, όσο περνάνε τα χρόνια, τόσο μειώνεται η πιθανότητα αποφοίτησης από την Σχολή. Σε παλαιότερη ανάρτηση της ΕΣΘ (αν δεν κάνω λάθος), ο μέσος όρος φοίτησης ήταν στα 6.5 έτη και για όσους μπήκαν με κατατακτήριες κοντά στα 7 έτη.

Αφήνω επίσης μια σελίδα που αναφέρει διάφορα σχετικά στατιστικά για το ΕΜΠ (δεν γνωρίζω την αξιοπιστία της πηγής, μην τη λάβεις πολύ σοβαρά υπόψη).

https://www.foititikanea.gr/πανεπιστήμια/εθνικό-μετσόβιο-πολυτεχνείο/4595-έρευνα-σε-αποφοίτους
Άβαταρ μέλους
miqiounitis
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευτ, 03 Ιαν 2022 1:25 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό Paliatzis96 » Τετ, 10 Αύγ 2022 1:59 pm

Σε ευχαριστώ πολύ. Απο τους εισακτεους του 2016 μιας και θα γνωρίζεις, τι ποσοστο έχουν εγκαταλείψει την σχολή, με την αίσθηση σου περίπου.
Paliatzis96
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Πέμ, 08 Ιαν 2015 10:11 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό vee » Πέμ, 11 Αύγ 2022 1:24 pm

Γνωριζει κανεις αν εχω δικαιωμα να παρω επιπλεον μαθημα επιλογης ενω εχω περασει ολα τα μαθηματα επιλογης που επρεπε; Επιπλεον πως επηρεαζει τη συνολικη βαθμολογια ;
Άβαταρ μέλους
vee
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: Τετ, 17 Ιουν 2015 1:29 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό miqiounitis » Πέμ, 11 Αύγ 2022 1:49 pm

vee έγραψε:Γνωριζει κανεις αν εχω δικαιωμα να παρω επιπλεον μαθημα επιλογης ενω εχω περασει ολα τα μαθηματα επιλογης που επρεπε; Επιπλεον πως επηρεαζει τη συνολικη βαθμολογια ;


Αρχικά γιατί να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου;

Θαρρώ πως μπορείς να πάρεις το επιπλέον μάθημα επιλογής κανονικά και στο τέλος απλά θα προσμετρηθεί ο υψηλότερος βαθμός από τα δύο μαθήματα.
Άβαταρ μέλους
miqiounitis
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευτ, 03 Ιαν 2022 1:25 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό edchar » Πέμ, 11 Αύγ 2022 1:50 pm

vee έγραψε:Γνωριζει κανεις αν εχω δικαιωμα να παρω επιπλεον μαθημα επιλογης ενω εχω περασει ολα τα μαθηματα επιλογης που επρεπε; Επιπλεον πως επηρεαζει τη συνολικη βαθμολογια ;


Μέχρι πριν 2 χρόνια (δεν νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι από τότε, αλλά το λέω) μπορούσες να τα πάρεις όλα, ακόμη και αυτά που δεν ήταν στην κατεύθυνσή σου ως επιλογής. Στη βαθμολογία μετράει το καλύτερο από αυτά που έπρεπε να πάρεις. Τα υπόλοιπα σημαίνονται ως προαιρετικά (με στυλό και σφραγίδα για να μπορεί να μεταφραστεί).
Δε θέλω να με αγαπούν πολλοί, θέλω να με αγαπούν λίγοι και πολύ!
Άβαταρ μέλους
edchar
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ, 12 Φεβ 2014 5:43 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό miqiounitis » Παρ, 12 Αύγ 2022 9:15 am

Paliatzis96 έγραψε:Σε ευχαριστώ πολύ. Απο τους εισακτεους του 2016 μιας και θα γνωρίζεις, τι ποσοστο έχουν εγκαταλείψει την σχολή, με την αίσθηση σου περίπου.


Δες ΠΜ. :D
Άβαταρ μέλους
miqiounitis
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευτ, 03 Ιαν 2022 1:25 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό civil123 » Παρ, 12 Αύγ 2022 5:16 pm

Έχει αφήσει κανείς τελευταίο μάθημα πτυχίου για Σεπτέμβρη;

Ξέρουμε σε αυτή την περίπτωση αν προλαβαίνει την προθεσμία των διπλωματικών;
Άβαταρ μέλους
civil123
 
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευτ, 15 Φεβ 2016 9:34 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες