Δωρεά στο MQN.gr

Βοηθείστε μας να γίνουμε καλύτεροι. Σχόλια, προτάσεις, ενστάσεις για το site. Επίσης, λύστε τις απορίες σας σχετικά με τις λειτουργίες του site.

Δωρεά στο MQN.gr

Δημοσίευσηαπό elcv » Δευτ, 23 Ιαν 2017 9:07 pm

Όπως μάλλον θα σας είναι γνωστό, το site έχει ορισμένα πάγια έξοδα, που αφορούν κυρίως στο «ενοίκιο» του server, πάνω στον οποίο το λειτουργούμε. Μιας και το MQN.gr, ως ανεξάρτητο portal, δεν έχει κανενός είδους οικονομική στήριξη από πολιτικούς και μη φορείς, τα έξοδα αυτά καλύπτονται από τις δωρεές σας και τα πάρτυ που διοργανώνονται. Αρκετές φορές κι από εμάς τους ίδιους.

Κάποια στιγμή, βέβαια χρειάζεται η ανανέωση των συνδρομών μας για τον server και το domain. Σας καλούμε, λοιπόν, να μας βοηθήσετε όσο μπορείτε κάνοντας μια δωρεά. Σας παραθέτουμε τον αριθμό τραπεζικού λογαριασμού και για διευκόλυνση και το IBAN για ηλεκτρονική κατάθεση.

Ο λογαριασμός που συγκεντρώνονται οι δωρεές προς το MQN.gr είναι:

Α/Λ στην Εθνική Τράπεζα: 12300205080
IBAN: GR140110230000012300205080


Οποιαδήποτε προσφορά, ανεξαρτήτως ποσού, θα εκτιμηθεί πάρα πολύ! Και δωράκι κόκκινο αστεράκι!

Παρακαλούμε εάν αποφασίσετε να κάνετε κάποια κατάθεση, να ενημερώσετε πριν καταθέσετε το ποσό τους διαχειριστές ή τους συντονιστές του φόρουμ με ένα ΠΜ.

Σας ευχαριστούμε.

Η ομάδα του MQN.gr
Μέρα τη μέρα ζω - πού ξέρεις αύριο τι ξημερώνει.
Το 'να μου χέρι τσαλακώνει τα λεφτά και τ' άλλο μου τα ισιώνει.
Άβαταρ μέλους
elcv
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 908
Εγγραφή: Κυρ, 17 Ιουν 2012 5:16 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Δωρεά στο MQN.gr

Δημοσίευσηαπό TheMaster » Τρί, 24 Ιαν 2017 12:11 am

Το να το εχουμε στο σερβερ του πολυτεχνειου δεν παιζει ??
"The funny thing about choosing sides is that you don't have to be all the way one one side or the other . It's okay to be feeling like 'this is the one I align a little bit more , ant it's not perfect,but at least there's stuff I can appreciate a little bit more on this side.'"
Άβαταρ μέλους
TheMaster
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Δευτ, 30 Δεκ 2013 2:56 am
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Δωρεά στο MQN.gr

Δημοσίευσηαπό gousia » Τρί, 24 Ιαν 2017 12:51 am

Παιδιά συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά την κάνω με κάθε καλή πρόθεση.
Ποιο είναι, περίπου, το ετήσιο κόστος συντήρησης του φόρουμ;
Φαντάζομαι ότι είναι απορία πολλών εδώ μέσα (ως μη σχετικών με το αντικείμενο) και σίγουρα κάποιοι, που θα ήθελαν να ενισχύσουν οικονομικά, θα ήθελαν να ξέρουν τι παίζει.
Από το πάρτυ (οκ φέτος δεν έγινε) πρέπει να βγάζετε αρκετό χρήμα (ξέρουμε από, αντίστοιχης προσέλευσης, πάρτυ για εκδρομές ότι τα λέφτα είναι πολλά)
Θα μου πείτε στην τελική ότι δε σε αναγκαζεί κανείς να δώσεις λεφτά (και θα έχετε απόλυτο δίκιο) , αλλά σίγουρα αυτά τα θέματα πρέπει να είναι κάπως πιο ξεκάθαρα σε τέτοιου είδους φόρουμ.
Για να μην παρεξηγηθώ... και πάλι με κάθε καλή πρόθεση, δεν υπονοώ τίποτα για κανέναν, δε σας ξέρω καν για την ακρίβεια :D
γιαούρτι με κέτσαπ
gousia
 
Δημοσιεύσεις: 502
Εγγραφή: Τρί, 22 Φεβ 2011 2:10 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Δωρεά στο MQN.gr

Δημοσίευσηαπό elcv » Τρί, 24 Ιαν 2017 12:53 am

Η σκέψη έχει γίνει και απορρίφθηκε γιατί ο σέρβερ του πολυτεχνείου είναι πολύ αναξιόπιστος και πέφτει με το παραμικρό. Φαντάσου τι θα γινόταν σε περιόδους εξεταστικής :crazy2:
Μέρα τη μέρα ζω - πού ξέρεις αύριο τι ξημερώνει.
Το 'να μου χέρι τσαλακώνει τα λεφτά και τ' άλλο μου τα ισιώνει.
Άβαταρ μέλους
elcv
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 908
Εγγραφή: Κυρ, 17 Ιουν 2012 5:16 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Δωρεά στο MQN.gr

Δημοσίευσηαπό elcv » Τρί, 24 Ιαν 2017 1:31 am

gousia έγραψε:Παιδιά συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά την κάνω με κάθε καλή πρόθεση.
Ποιο είναι, περίπου, το ετήσιο κόστος συντήρησης του φόρουμ;
Φαντάζομαι ότι είναι απορία πολλών εδώ μέσα (ως μη σχετικών με το αντικείμενο) και σίγουρα κάποιοι, που θα ήθελαν να ενισχύσουν οικονομικά, θα ήθελαν να ξέρουν τι παίζει.
Από το πάρτυ (οκ φέτος δεν έγινε) πρέπει να βγάζετε αρκετό χρήμα (ξέρουμε από, αντίστοιχης προσέλευσης, πάρτυ για εκδρομές ότι τα λέφτα είναι πολλά)
Θα μου πείτε στην τελική ότι δε σε αναγκαζεί κανείς να δώσεις λεφτά (και θα έχετε απόλυτο δίκιο) , αλλά σίγουρα αυτά τα θέματα πρέπει να είναι κάπως πιο ξεκάθαρα σε τέτοιου είδους φόρουμ.
Για να μην παρεξηγηθώ... και πάλι με κάθε καλή πρόθεση, δεν υπονοώ τίποτα για κανέναν, δε σας ξέρω καν για την ακρίβεια :D


Το ερώτημα έχει απαντηθεί ουκ ολίγες φορές και απαντάται και στο ποστ περί δωρεάς αρκετά καθαρά. Απαντάμε όμως για όποιον έχει την αντίστοιχη απορία. Όχι, δε βγάζουμε τα φράγκα του αιώνα. Και για να σου απαντήσω gousia και με επιχείρημα μιας και αναφέρεις τα πάρτυ ετών: Τα πάρτυ των ετών δεν μπορούν να συγκριθούν οικονομικά με τα πάρτυ του MQN για τον εξής απλό λόγο: τα πάρτυ του MQN δεν έχουν είσοδο! Συν μια αγορά πολυμηχανήματος για το σκανάρισμα των σημειώσεων, κάτι απρόσμενα μικροέξοδα (πχ ένα πάρτυ που δεν έγινε) τα περιθώρια είναι στενά. Τα ποσά είναι τόσα όσα και μια τέτοια προσπάθεια με το αποτέλεσμα που έχει φέρει στη σχολή μας από τότε που δημιουργήθηκε δεν αποτιμάται με κανενός είδους οικονομικό προυπολογισμό, κυρίως τη στιγμή που ό,τι ποσό και να καταθέσει κανείς είναι καλοδεχούμενο.
Μέρα τη μέρα ζω - πού ξέρεις αύριο τι ξημερώνει.
Το 'να μου χέρι τσαλακώνει τα λεφτά και τ' άλλο μου τα ισιώνει.
Άβαταρ μέλους
elcv
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 908
Εγγραφή: Κυρ, 17 Ιουν 2012 5:16 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Δωρεά στο MQN.gr

Δημοσίευσηαπό gousia » Τρί, 24 Ιαν 2017 2:05 am

Οκ δεν έχουν είσοδο τα πάρτυ σας, αλλά και πάλι στο μπαρ γινόταν της κακομοίρας και οι μπύρες μαζί με τα άδεια ποτηράκια είχαν κάνει στρώμα.
Σίγουρα και έτσι είναι αρκετά λεφτά.
Οπως και να έχει θα βοηθούσε να δώσεις κάποια νούμερα για τα πάγια.
Τα γράφω όλα αυτά με πραγματικά καλή πρόθεση (αν και επιμένω στα ίδια), γιατί πιστεύω ότι και πρέπει να τα ξέρουμε και θα ήταν καλύτερα η ενίσχυση να γινόταν από περισσότερα άτομα, έστω με μικρότερα ποσά, έστω και με την ίδια σούμα στο τέλος της ημέρας.
Δε τα γράφω όλα αυτά με δασκαλίστικο ύφος, δεν έχω ίδεα από το κόστος συντήρησης μιας τέτοιας προσπάθειας, αλλά σίγουρα πολλοί θα έχουν τις ίδιες απορίες/αμφιβολίες (όπως θες πεστο).
Για να καταλήξω κάπου... προτείνω να παραθέσεις κάποια νούμερα για τα πάγια.
Και για άλλη μια φορά...πάντα με καλή πρόθεση...δεν υπονοω τίποτα για κανέναν...δε σας ξέρω καν...
γιαούρτι με κέτσαπ
gousia
 
Δημοσιεύσεις: 502
Εγγραφή: Τρί, 22 Φεβ 2011 2:10 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Δωρεά στο MQN.gr

Δημοσίευσηαπό elcv » Τρί, 24 Ιαν 2017 2:30 am

gousia έγραψε:Οκ δεν έχουν είσοδο τα πάρτυ σας, αλλά και πάλι στο μπαρ γινόταν της κακομοίρας και οι μπύρες μαζί με τα άδεια ποτηράκια είχαν κάνει στρώμα.
Σίγουρα και έτσι είναι αρκετά λεφτά.

Ποτηράκι ποτηράκι για τεσένα το χτιζα (με καλή πρόθεση πάντα και φατσούλα για να αποφευχούν οι παρεξηγήσεις :lol: ). Οι λόγοι που θες να μάθεις νούμερα όμως ποιοι είναι δε μας είπες ακόμα.

Ο κόσμος που ζει το MQN και μας συναναστρέφεται καθημερινά στη σχολή ξέρει καλά ποιοι είμαστε και έχει εικόνα των εξόδων. Το να ανοίξουμε τα τεφτέρια και να μετρήσουμε λεφτά το θεωρώ τουλάχιστον αποκρουστικό σαν ιδέα και δεν ταιριάζει στο χαρακτήρα που λειτουργούμε. Ειλικρινά πιστεύω πως υπάρχει μια αμοιβαία εμπιστοσύνη μεταξύ χρηστών-ομάδας από τη στιγμή που αναγνωρίζουν και συμμετέχουν στο φόρουμ. Η πιο εύκολη απάντηση είναι να σου δώσω νούμερα. Αλλά θα έκανε κάποιον να το σεβαστεί περισσότερο ή να νιώσει μεγαλύτερη 'ασφάλεια' αν μιλούσαμε με αριθμούς? Τόσα χρόνια λειτουργίας του φόρουμ δεν το έχουν αποδείξει?

Όπως είπες όμως δε μας ξέρεις, οπότε δικαιολογώ τη δυσπιστία σου. Ίσως η καλύτερη λύση δεν είναι να δεις νούμερα, αλλά να μας γνωρίσεις.
Μέρα τη μέρα ζω - πού ξέρεις αύριο τι ξημερώνει.
Το 'να μου χέρι τσαλακώνει τα λεφτά και τ' άλλο μου τα ισιώνει.
Άβαταρ μέλους
elcv
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 908
Εγγραφή: Κυρ, 17 Ιουν 2012 5:16 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Δωρεά στο MQN.gr

Δημοσίευσηαπό epicas » Τρί, 24 Ιαν 2017 2:33 am

Off topic:
Όπως είπες όμως δε μας ξέρεις, οπότε δικαιολογώ τη δυσπιστία σου. Ίσως η καλύτερη λύση δεν είναι να δεις νούμερα, αλλά να μας γνωρίσεις.
επεσε ταπιδωμα εδω περα , ψαξε να κρυφτεις
“Δε με ενδιαφέρει τι δουλειά κάνεις. Θέλω να μάθω τι λαχταράς- και αν τολμάς να ονειρευτείς ότι συναντάς αυτό που επιθυμεί η καρδιά σου. Δε με ενδιαφέρει πόσων χρονών είσαι. Θέλω να μάθω αν θα κινδυνεύσεις να φανείς σαν χαζός- για την αγάπη- για τα όνειρά σου- για την περιπέτεια που είναι η ζωή.”
Oriah Mountain Dreamer
Άβαταρ μέλους
epicas Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: Τρί, 20 Σεπ 2011 2:04 am
Τοποθεσία: Sekempanti-Beyonseti-Stolmitiv
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Δωρεά στο MQN.gr

Δημοσίευσηαπό Dust » Τρί, 24 Ιαν 2017 2:42 am

Το ποστ έγινε με αφορμή την αλλαγή λογαριασμού και για να επαναφέρουμε το θέμα στο προσκήνιο.

Gousia, η απορία σου είναι λογική. Ωστόσο δε θέλω να σου απαντήσω με νούμερα.
Σχετικά με τα έξοδα, δεν είναι ένα τρελό ποσό πχ χίλια, για να τρελαίνεσαι, είναι λιγότερο. Αυτό μπορώ να στο πω. Από εκεί και πέρα είναι κάποια πράγματα που αγοράζουμε ή αναβαθμίζουμε σταδιακά (όπως για παράδειγμα το σκανερ) ή άλλα πράγματα που θα έπρεπε να γίνουν και δεν έχουν γίνει. Σε τεχνικό επίπεδο το φόρουμ έχει μείνει πίσω (βλέπε έκδοση φόρουμ). Υπάρχουν ένα σωρό ιδέες ανά καιρούς, πχ η αλλαγή σε φόρουμ -wiki που έχουν περισσότερη συμμετοχή οι χρήστες και χρειάζεται πολύ λιγότερη συμμετοχή και χρόνο από προσωπικό του φόρουμ (δες το chemeng). Σαν πολιτικοί μηχανικοί, ιδέα δεν έχουμε πως να δουλέψουμε και να τα κάνουμε αυτά. Ως τώρα βασιζόμασταν είτε στον intelx85 παλαιότερα ο οποίος γούσταρε και το έφτιαξε, είτε στον inteh ο οποίος είναι ηλεκτρολόγος, αποφοιτήσας με τις δικές του δουλειές και τιμή του και καμάρι του που έχει ακόμη την ορεξη να ασχολείται με ζητήματα που του θέτουμε εμείς. Δε θα ήταν λοιπόν καλύτερα αργότερα αν υπάρχει η δυνατότητα να πληρωθεί εξωτερικός συνεργάτης να ασχοληθεί με το φόρουμ; Ή να δώσουμε κάποια χρήματα να κάνει κάποιος εξωτερικός τη μετάβαση από το στυλ phbb forum τώρα σε wiki? Τον κόπο που προσφέρεις τώρα δωρεάν δε θα μπορείς να το κάνεις όταν αποφοιτήσεις, άρα στα παιδιά που μας βοηθάνε φορτώνουμε όσο λιγότερο γίνεται και θα υπάρξουν έξτρα έκτακτα έξοδα που κάποια στιγμή πρέπει να γίνουν με εξωτερικό συνεργάτη και επειδή θα είναι αρκετά θα βλάψουν σημαντικά και τον προϋπολογισμό του φόρουμ.

Δεν ζητάμε χρήματα εδώ και τώρα γιατί θα πέσουμε τον άλλο μήνα. Αλλά τα πάρτι που χρηματοδοτούν τα τελευταία χρόνια το φόρουμ δε σημαίνει ντε και καλά πως θα γίνονται και τα επόμενα. Τα πάρτι αυτά, θέλουν χρόνο και άτομα για να προετοιμαστούν και να διεξαχθούν, κάθε χρόνο όμως άτομα φεύγουν και δεν υπάρχει εγγύηση ότι θα αντικατασταθούν ή θα έχουν την όρεξη και τη μπόρεση για να κάνουν αυτά τα πάρτι. Παλαιότερα, στις αρχές του φόρουμ (ήταν μικρότερο και με μικρότερες ανάγκες, αλλά και μετά που μεγάλωσε και μεγάλωσαν και οι ανάγκες), τα πλήρωναν από την τσέπη τους τα παιδιά που ασχολούνταν με το φόρουμ και στήριζαν και με δωρεές παιδιά που εκτιμούσαν το φόρουμ. Γενικά προσπαθούμε να αφήνουμε απόθεμα και παρακαταθήκη για τις επόμενες γενιές μικιουνιτών. Και βέβαια τα πάρτι δεν είναι και πάντα κερδοφόρα, το φετινό που μας τσάκισε η βροχή μας έβαλε σημαντικά μέσα: ήχος και ότι δεν επιστρεφόταν πληρώθηκαν στο ακέραιο. Απλά είχαμε κρατήσει κάποιο απόθεμα ωστέ να είμαστε προετοιμασμένοι και για κάτι τέτοιο. Όσον αφορά τα έσοδα απο τα πάρτι, είναι πολύ χαμηλότερα από ότι φαντάζεσαι. Για διάφορους λόγους, γιατί δεν έχουμε είσοδο, γιατί φροντίζουμε να έχουμε όσο το δυνατόν χαμηλότερες τιμές (δεν είναι τιμές που μας βάζουν μέσα, αλλά είναι και πάλι πολύ χαμηλές), γιατί βάζουμε παραπάνω ποτό, γιατί κλασσικά φεύγουν απλήρωτα μπουκάλια (το λεγόμενο τσίμπησα μπουκάλι από το μπαρ) και χίλια δυο άλλα, αν είσαι μέσα στις διοργανώσεις των πάρτι ξέρεις πως βγάζεις λεφτά αλλά και πως μπορείς να μη βγάλεις τρελά λεφτά αλλά να περάσεις καλύτερα.
Αυτά και ελπίζω να σε κάλυψα έστω και χωρίς τα νούμερα.
What if I fall?
But imagine, what if you fly?
Άβαταρ μέλους
Dust
 
Δημοσιεύσεις: 911
Εγγραφή: Σάβ, 31 Οκτ 2009 2:29 am
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Δωρεά στο MQN.gr

Δημοσίευσηαπό gousia » Τρί, 24 Ιαν 2017 3:27 am

Θα ήταν γραφικό να ζητούσα και σε τρίτο συνεχόμενο ποστ νούμερα, μπορεί να νόμιζε κάποιος ότι μου τα χρωστάτε κιόλας :D
Σου εξηγώ το λόγο που τα ζήτησα όμως.
Πιστεύω ότι μέσω της οικονομικής ενίσχυσης (έστω και με ενα συμβολικότατο ποσό), μπορεί το φόρουμ να γίνει πολύ πιο ενεργό και ενδιαφέρον.
Κάποιος ο οποίος έχει πειστεί για το χαρακτήρα του φόρουμ, μπορεί να ανεβάσει αύριο κάποια σημείωση ή να απαντήσει σε μια απορία κτλ.
Το γεγονός ότι υπάρχει το φορούμ χρόνια δεν αποδεικνύει τίποτα (τα ανεβασμένα θέματα εξετάσεων, ενδεχομένως, θα μπορούσαν από μόνα τους να το συντηρήσουν) Επίσης είναι πρακτικά αδύνατον να σας γνωρίσουν όλα τα μέλη προσωπικά, αλλά ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση θα ήταν εξίσου αδύνατο να τους πείσετε για οτιδήποτε, έκτος και αν ήταν οι κολλητοί σας (μην παίξουμε την κολοκυθιά με τα αυτονόητα)
Αυτή τη στιγμή έχουμε 10, 15, 20 άτομα που θα γράψουμε ο καθένας την άποψη/καβλάντα μας για τα κοινωνικοπολιτικά, άλλους τόσους που θα ανεβάσουν καμία σημείωση και 1000 άλλους που θα ζητήσουν κάποια βοήθεια και μετά θα εξαφανιστούν.
Παιδιά δε σας ξέρουν όλοι, δεν υπάρχει λόγος να σας μάθουν όλοι και οι περισσότεροι στη σχολή μας είμαι σίγουρος ότι πείθονται με νούμερα (είναι και η φύση της ίδια της σχολής εξάλλου)
Δεν έχει σημασία αν η παράθεση αριθμών είναι μια μίζερη και ανέραστη διαδικασία, σχέδον σε κάθε τόπικ εξάλλου ή θα έχουμε μια αγχωμένη ερώτηση για μάθημα ή εμένα με άλλους 10 να γράφουμε το μακρύ μας και το κοντό μας.
Για να καταλήξω κάπου...το φόρουμ είναι προφανές ότι δεν είναι ιδιαίτερα ενεργό, πιστεύω ότι κάποιος που θα ενισχύσει έστω και με 2 ευρώ γιατί βοηθήθηκε να περάσει ένα μάθημα από το υλικό του φόρουμ, μπορεί μετά να πει και την άποψή του πάνω σε κάποιο θέμα, να προτείνει κάτι καινούριο κτλ. Και όπως εξήγησα και παραπάνω, αυτό καλώς κακώς γίνεται και με νούμερα.
γιαούρτι με κέτσαπ
gousia
 
Δημοσιεύσεις: 502
Εγγραφή: Τρί, 22 Φεβ 2011 2:10 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Επόμενο

Επιστροφή στο MQN.gr

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης