Συζήτηση σχετικά με την λειτουργία του φόρουμ

Βοηθείστε μας να γίνουμε καλύτεροι. Σχόλια, προτάσεις, ενστάσεις για το site. Επίσης, λύστε τις απορίες σας σχετικά με τις λειτουργίες του site.

Re: Συζήτηση σχετικά με την λειτουργία του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Jakarta » Τρί, 15 Οκτ 2013 8:16 pm

amelie_a έγραψε:
Το ζήτημα είναι να μην πάει στα σκουπίδια μια προσπάθεια τόσων ετών.



Επειδή ακριβώς αυτό είναι το ζήτημα και επειδή άλλη ιδέα είχε το mqn όταν ξεκινούσε ( εκτός αν αντιλαμβάνομαι εγώ λάθος αυτή την προσπάθεια ) και κανείς δεν θέλει να χαλάσει το αρχικό κλίμα που επικρατούσε.

Αν κοιτάξει κανείς μόνο και μόνο τα τελευταία ποστ σε τοπικ Ειδήσεις , Σαν σήμερα, και σε πολλές άλλες κατηγορίες όπως αυτές της ενημέρωσης και τον σχολιασμό των εξελίξεων θα δεί οτι τα ποστ είναι απο ένα κλειστό γκρουπ 10 ατόμων. Έτσι καταλήγουν άτομα να συγκεντρώνουν 100αδες η ακόμα και 1000δες δημοσιεύσεις συγκεντρωμένες όμως σε τοπικ μη σχετικά με μαθήματα και στο τέλος τρως και καζούρα οτι έχεις ελάχιστες αναρτήσεις, αρα δεν εχεις προσφέρει, αρα τι θες και μιλας ή οτι εγώ τρέχω το φόρουμ τα τελευταία 4 χρόνια και πρέπει να μου κολλάνε και ένσημα (δεν αναφέρομαι σε διαχειριστές ). Ενώ σε συνθήκες κανονικής λειτουργίας της σχολής εύκολα κάποιος παρατηρεί ότι είναι τελέιως διαφορετική η σύνθεση των μελών που αναρτούν / απαντούν εδώ μέσα.

Εφόσον αυτή είναι μία προσπάθεια για πολιτική συζήτηση ας το ξεκαθαρίσουμε να τελειώνουμε. Επειδή όμως πιστεύω οτι δεν είναι μια τέτοια περίπτωση θα πρότεινα να μείνουμε σε αμιγώς ακαδημαϊκά θέματα και επειδή όλοι απόψεις έχουμε ας ανοίξουμε και ένα άλλο φόρουμ με πολιτική χροιά , τόπικ όπως το σαν σημερα , ειδήσεις , κλπ.
Jakarta
 
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Δευτ, 01 Απρ 2013 8:49 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Συζήτηση σχετικά με την λειτουργία του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό ingenieurin26 » Τρί, 15 Οκτ 2013 8:20 pm

Μάλλον το έχεις αντιληφθεί λάθος. Το forum δεν είχε ποτέ αμιγώς ακαδημαικό χαρακτήρα. Από την αρχή κανένας δεν σκόπευε να απαγορεύσει τις πολιτικές συζητήσεις. Ο σκοπός ήταν να υπάρχουν απλά όλες οι πλευρές.
ingenieurin26
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6361
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Συζήτηση σχετικά με την λειτουργία του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Jakarta » Τρί, 15 Οκτ 2013 8:26 pm

Eπειδή όμως βλέπεις τι ζόρε τραβάς για να κρατήσεις ισορροπίες και στο τέλος πάλι μια πλευρά καταστρατηγεί τους κανόνες και το περιεχόμενο γιαυτό θα πρότεινα να διαχωριστεί. Δεν θέλω να επεκταθώ άλλο γιατί θα πέσουν 5 άτομα μετά απο εμένα και δεν έχω καμία όρεξη. Απλά παρατηρώ ότι πολλά άτομα απέχουν απο τέτοιες συζητήσεις και στο τέλος χάνονται απο το mqn επειδή δεν τους αρέσει αυτή η εικόνα που έχει διαμορφωθεί τελευταία . Η δύναμη του mqn έιναι η συλλογικότητα και το πλήθος των φοιτητών που συμμετέχουν αλλά απο ότι βλέπω και τα δύο αυτά χαρακτηριστικά χάνονται
Jakarta
 
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Δευτ, 01 Απρ 2013 8:49 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Συζήτηση σχετικά με την λειτουργία του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Mechalis » Τρί, 15 Οκτ 2013 8:54 pm

Ίσως αν βλέπεις πρόβλημα στο να την πέφτουν 10 άτομα ίσως η λύση είναι να τους την πέσεις και συ. Είπαμε, η βία είναι κακιά από όπου και αν προέρχεται. Αλλά έχει γίνει λίγο ακραίο από μόνο του να ονομάζεται βία (ή ακραίο) οτιδήποτε δε θυμίζει συμπεριφορά Downton Abbey.
Mechalis
 
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Δευτ, 22 Οκτ 2012 7:37 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Συζήτηση σχετικά με την λειτουργία του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό OxYdO » Τρί, 15 Οκτ 2013 9:02 pm

Λίγα λόγια και από ένα χρήστη που, από ό,τι φαίνεται, λυμαίνεται το φόρουμ τον τελευταίο καιρό.

Την τελευταία μισή περίπου ώρα, την έχω φάει ψάχνοντας τις σελίδες από τα "επίμαχα" τόπικ μπας και βγάλω μια άκρη.
Είδα χρήστες να ανεβάζουν κείμενα, διαπιστώσεις που προκύπτουν από συλλογικές επεξεργασίες, να προσπαθούν να ερμηνεύσουν σε επίπεδο πολιτικής ανάλυσης την κατάσταση στο ίδρυμα. Είδα χρήστες να μιλάνε απαξιωτικά για καθηγητές και μετά να τα κάνουν γαργάρα (μα, δεν ήξερα ότι είστε καθηγητής κύριες Ευστρατιάδη! νόμιζα ότι είστε ένας απλός φοιτητάκος! Γιατί να σας σεβαστώ;). Είδα χρήστες να κάνουν εμπρηστικά ποστ του τύπου "ανοχή Τέλος", "ούτε ταξί δε γεμίζετΑΙ"" και ούτω καθεξής. Είδα άλλους χρήστες να προσπαθούν να μας πείσουν πόσο πολύ θέλουν να κάνουν μάθημα και πόσο πολύ κάποιοι τους εμποδίζουν, χωρίες να έχουν να προσφέρουν κάτι ουσιαστικό στην κουβέντα. Είδα και χρήστες να τα ρίχνουν στους συντονιστές ότι ευνοούν κάποιους και άλλους τους φιμώνουν (είδα όμως αριστερούς να τρώνε μπαν και ειδοποιήσεις). Είδα επίσης χρήστες να φτιάχνουν διχαστικά πολλς που υπεραπλουστεύουν τη συζήτηση (αλήθεια, κάτι τέτοιο δεν υποβαθμίζει το επίπεδο της κουβέντας;) Χρήστες στο σάουτμποξ να κάνουν ειρωνικά και ασεβή σχόλια. Είδα χρήστες των μηδέν δημοσιεύσεων να μπαίνουν μετά από μήνες ανενεργίας να ψηφίσουν στα πολλ.
Γενικά απ΄όλα είχε ο μπαξές.

Τι δεν είδα:
Δεν είδα κανέναν να φιμώνεται. Δεν είδα σε κανέναν με εμπεριστατωμένη άποψη και διάθεση για συζήτηση να γίνεται "πέσιμο" με όρους γηπέδου, παρά μόνο πολιτικές αντιπαραθέσεις. Κανένα συντονιστή να παίρνει το μέρος μας. Κανένα Δαπίτη στον κόσμο που μιλάει να του λέει για το MQN (ίσως το μόνο που τους έλεγαν είναι ότι είναι των αριστερών! Φτου κακα! Μην μπαίνετε!). Κανέναν ενεργό χρήστη να φοβάται να πει την άποψή του, όποια κι αν ήταν αυτή!

Δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί σε ένα φόρουμ με συντριπτικό ποσοστό των χρηστών να είναι leechers, το πρόβλημά μας είναι το ότι κάποιοι από αυτούς δικαιολογούν την αδράνεια και τον παρτακισμό τους με επιχειρήματα του τύπου "δε με αφήνουν να μιλήσω" " δεν μπορώ να εκφραστώ"... Γιατί η συζήτηση δεν έχει επίπεδο όταν ειρωνευόμαστε, ενώ έχει όταν μπαίνουμε πετάμε την τουφεκιά μας χωρίς κανένα επιχείρημα (η γάτα μου πέθανε, έχασα στη ντότα και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, η σχολή είναι κλειστή), έτσι απλά, γιατί μπορούμε; Γιατί άτομα που δε δέχονται να συζητήσουν συλλογικά, βρίσκουν την ευκαιρία πίσω από ένα πισί να πουν τις ατεκμηρίωτες απόψεις τους και εμείς πρέπει να μην τους απαντάμε (ΖΗΤΩ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΟΥ ΚΑΝΑΠΕ ΚΑΙ ΤΩΝ ΚΛΙΚΑΡΙΣΜΑΤΩΝ!) ;

Υπάρχουν προβλήματα στον τρόπο διεξαγωγής της συζήτησης; Σίγουρα. Αλλά το να το χρεώνεις σε συγκεκριμένους πολιτικούς χώρους, που εκ των πραγμάτων έχουν στηρίξει το φόρουμ, είναι κάτι ανήθικο και κατά τη γνώμη μου κρύβει συγκεκριμένες πολιτικές σκοπιμότητες.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OxYdO Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 1643
Εγγραφή: Παρ, 07 Οκτ 2011 12:18 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Συζήτηση σχετικά με την λειτουργία του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Jiggly » Τρί, 15 Οκτ 2013 9:58 pm

''η γάτα μου πέθανε, ΕΧΑΣΑ ΣΤΗ ΝΤΟΤΑ και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, η σχολή είναι κλειστή''...χαχαχα!Έκλαψα...OxYdO είσαι θεότητα!
...άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα,να σου χαλάνε τ'όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις...
Άβαταρ μέλους
Jiggly
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Παρ, 26 Οκτ 2012 8:26 am
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Συζήτηση σχετικά με την λειτουργία του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό OxYdO » Τρί, 15 Οκτ 2013 10:02 pm

eleni.z έγραψε:''η γάτα μου πέθανε, ΕΧΑΣΑ ΣΤΗ ΝΤΟΤΑ και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, η σχολή είναι κλειστή''...χαχαχα!Έκλαψα...OxYdO είσαι θεότητα!

:lol: :lol:
Μη μου δίνεις θάρρος όμως, γιατί αν ξεκινήσω σε αυτόν τον τόνο, δε θα σταματήσω ποτέ :twisted:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OxYdO Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 1643
Εγγραφή: Παρ, 07 Οκτ 2011 12:18 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Συζήτηση σχετικά με την λειτουργία του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό merde_conserve » Τρί, 15 Οκτ 2013 10:02 pm

Το forum είναι ο καθρέπτης των χρηστών του. Αν αισθάνετε ότι το επίπεδο έχει πέσει, κοιταχτείτε (συλλογικά πάντα) στον καθρέπτη. Και αν αισθάνεστε ότι δε συμφωνείτε με τις διαχειριστικές επιλογές, σκεφτείτε ότι θα μπορούσατε να συμμετέχετε και εσείς στην ομάδα και να συνδιαμορφώνετε την πολιτική, αντί να το θυμάστε όποτε επείγει εξετασούλα/καταληψούλα.
CSI computer expert έγραψε:I'll create a GUI interface using Visual Basic, see if i can track an IP Address out of this.

http://www.youtube.com/watch?v=ygB0Zviq ... r_embedded
Άβαταρ μέλους
merde_conserve
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 3538
Εγγραφή: Παρ, 16 Μάιος 2008 9:43 pm
Τοποθεσία: Βαζελοχώρι (κοινώς Αμπελόκηποι)
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Συζήτηση σχετικά με την λειτουργία του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Jakarta » Τρί, 15 Οκτ 2013 10:03 pm

Δεν περίμενα κάποια καλύτερη απάντηση, έπεσε το κλασσικό σεντόνι, έπεσε μετά και η καζούρα για γάτες και άλλα κατοικίδια. Καλή συνέχεια
Jakarta
 
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Δευτ, 01 Απρ 2013 8:49 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Συζήτηση σχετικά με την λειτουργία του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό lybe33 » Τετ, 16 Οκτ 2013 12:32 am

Jakarta έγραψε:Δεν περίμενα κάποια καλύτερη απάντηση, έπεσε το κλασσικό σεντόνι, έπεσε μετά και η καζούρα για γάτες και άλλα κατοικίδια. Καλή συνέχεια
Με τα επιχειρήματα του κλασικού σεντονιού έχεις τη διάθεση να αντιπαρατεθείς, ή όχι?
Άβαταρ μέλους
lybe33
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2638
Εγγραφή: Τετ, 03 Δεκ 2008 11:55 am
Έτος εισαγωγής: 2008

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο MQN.gr

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες