Προτάσεις/Σχόλια

Βοηθείστε μας να γίνουμε καλύτεροι. Σχόλια, προτάσεις, ενστάσεις για το site. Επίσης, λύστε τις απορίες σας σχετικά με τις λειτουργίες του site.

Re: Προτάσεις/Σχόλια

Δημοσίευσηαπό giwrgos87 » Παρ, 30 Σεπ 2011 10:26 pm

Μες συγχωρεις αλλα αυτο δεν προκειται για "αστοχία" η για ενα "λαθος",προκειται για φιμωμα της πολυφωνιας που ευαγγελιζεται αυτο το site.Και το να προωθεις εσκεμενα μια γνωμη οταν διατεινεσαι πως εισαι αντικειμενικος αποτελει προπαγανδα αν το καλοσκεφτεις.
giwrgos87
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Πέμ, 21 Απρ 2011 4:07 pm
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Προτάσεις/Σχόλια

Δημοσίευσηαπό morisson » Παρ, 30 Σεπ 2011 10:42 pm

Σαν πρώτη απάντηση,προσωπική.Στη διαχειριστική ομάδα είμαστε ένα σύνολο παιδιών με διαφορετικές αντιλήψεις και στάσεις απέναντι στα πράγματα,και γιατί όχι, και με διαφορετικές πολιτικές απόψεις.Αυτό μας κάνει πολλές φορές να μην μπορούμε να τραβήξουμε ενιαία πορεία, και να χειριστούμε πολλές φορές με κοινό τρόπο καταστάσεις,πόσο μάλλον όταν αυτές είναι λίγο "άναρχες".Για αυτό ίσως να διαφαίνονται και τώρα,που οι καταστάσεις είναι οξυμένες,έντονα αυτοί οι διαφορετικοί χειρισμοί, και να γίνονται λάθη και χοντροκοπιές.
Spoiler: show
Αυτές οι διαφορές μας σιγουρα βοήθησαν στο να συμπληρώνουμε ο ένας τον άλλον,οπότε να βγεί αυτό το αξιόλογο αποτέλεσμα που βλέπετε μέχρι τώρα.


Επι του πρακτέου, θεωρώ,εκπροσωπώντας τον εαυτό μου και μόνο,λάθος χειρισμό το ban στο Reporter και ακόμα πιό λάθος την αιτιολογία για αυτή την ενέργεια.Θα επανέλθω και εγώ, αλλά και η ομάδα γενικά για να γράψουμε/εξηγήσουμε περισσότερα.
...brothers and sisters of the pale forest
children of night
who among you will run with the hunt?
Άβαταρ μέλους
morisson
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2306
Εγγραφή: Τρί, 09 Δεκ 2008 5:27 pm
Τοποθεσία: On the corner of Rush Street and Chestnut Street.
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Προτάσεις/Σχόλια

Δημοσίευσηαπό poum » Παρ, 30 Σεπ 2011 10:44 pm

καλά καλά τα 'χουμε ξανακούσει αυτά
bismallah
poum
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: Δευτ, 04 Αύγ 2008 11:18 am
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Προτάσεις/Σχόλια

Δημοσίευσηαπό morisson » Παρ, 30 Σεπ 2011 10:45 pm

poum έγραψε:καλά καλά τα 'χουμε ξανακούσει αυτά


Απο μένα δεν νομίζω.

Spoiler: show
εκπροσωπώντας τον εαυτό μου και μόνο
...brothers and sisters of the pale forest
children of night
who among you will run with the hunt?
Άβαταρ μέλους
morisson
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2306
Εγγραφή: Τρί, 09 Δεκ 2008 5:27 pm
Τοποθεσία: On the corner of Rush Street and Chestnut Street.
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Προτάσεις/Σχόλια

Δημοσίευσηαπό ppssiillooss » Παρ, 30 Σεπ 2011 10:54 pm

Είναι εμφανής πλέον η τακτική απαξίωσης του φόρουμ από κάποιους. Σε λίγο θα το πουν και αυτό ΔΑΠίτικο. Με εκφράσεις του στυλ 'έχω σιχαθεί την κατάσταση εδώ μέσα...', 'καλά καλά, αυτά τα έχουμε ξανακούσει' κλπ κλπ.. Μην μπαίνετε..
ppssiillooss
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ, 19 Μαρ 2009 7:16 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Προτάσεις/Σχόλια

Δημοσίευσηαπό giwrgos87 » Παρ, 30 Σεπ 2011 10:58 pm

Ειναι αλλο να εχεις την δικη σου αποψη και να την εκφραζεις και αλλο να την επιβαλεις εμμεσως εκμεταλευομενος την "εξουσια" που εχεις ως διαχειριστης.Πχ εγω μπορει να πιστευω οτι η καταληψη της Παρασκευης ηταν παρανομη(που προσωπικα το πιστευω) αλλα δεν μπορω ως διαχειριστης να μεταφερω ως ειδηση οτι η ταδε συνελευση ειναι παρανομη διοτι εκμεταλευομαι την ιδιοτητα μου ως διαχειριστης για να επιβαλω μια γνωμη.Και αντικειμενικη ειδηση ειναι αυτη που δεν εχει προσωπικες γνωμες μεσα
giwrgos87
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Πέμ, 21 Απρ 2011 4:07 pm
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Προτάσεις/Σχόλια

Δημοσίευσηαπό ingenieurin26 » Παρ, 30 Σεπ 2011 11:02 pm

ppssiillooss έγραψε:Είναι εμφανής πλέον η τακτική απαξίωσης του φόρουμ από κάποιους. Σε λίγο θα το πουν και αυτό ΔΑΠίτικο. Με εκφράσεις του στυλ 'έχω σιχαθεί την κατάσταση εδώ μέσα...', 'καλά καλά, αυτά τα έχουμε ξανακούσει' κλπ κλπ.. Μην μπαίνετε..


:lol: :lol: Η αλήθεια ότι γίνεται τεράστια προσπάθεια απαξίωσης του site ειδικά στο facebook. Οι δημοσιεύσεις του Reporter όμως δεν θα πρεπε να σβηστούν, την πέτυχα λίγο τη συζητηση με τον Παναγή και δεν είδα κάτι το μεμπτό. Γενικά δημοσιεύσεις στο site δεν σβήνονται εκτός αν περιέχουν βρισιές.
ingenieurin26
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6361
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Προτάσεις/Σχόλια

Δημοσίευσηαπό intelx86 » Παρ, 30 Σεπ 2011 11:29 pm

Το mqn.gr δημιουργήθηκε σαν ένα ανεξάρτητο φόρουμ. Όταν λέμε ανεξάρτητο εννοούμε ότι δεν ελέγχεται από κάποια παράταξη ή κομματικό φορέα αλλά από τη διαχειριστική του ομάδα και μόνο. Πρωταρχικός σκοπός του ήταν η ανταλλαγή σημειώσεων, παλαιών/λυμένων θεμάτων και ασκήσεων μεταξύ των μελών του. Δευτερευόντως, η ενημέρωση για τα τεκταινόμενα της σχολής. Τέλος, η κοινωνικοπολιτική ζύμωση σε αυτό.

Τον τελευταίο καιρό η κατάσταση στη σχολή "μυρίζει" μπαρούτι. Αυτό αντικατοπτρίζεται και στο ίδιο το φόρουμ όπου αγανακτισμένοι φοιτητές ανταλλάσσουν απειλές και βωμολοχίες με συνδικαλιστές όλων των παρατάξεων. Αποτέλεσμα αυτού, ένας απίστευτος φόρτος για την ομάδα διαχείρισης και ακόμη χειρότερα ένας εκνευρισμός. Μέχρι τώρα "πιπιλούσαμε" την καραμέλα του ανεξάρτητου αποστειρωμένου φόρουμ, δημοσιογραφικού χαρακτήρα. Φροντίζαμε στο βαθμό του δυνατού να υπερασπιστούμε τον ανεξάρτητο χαρακτήρα του MQN όπως αυτός "θεσπίστηκε" κατά την εκκίνηση αυτού του εγχειρήματος. Νομίζω όμως με τα τελευταία γεγονότα είναι σαν να βλέπουμε το δέντρο και να χάνουμε το δάσος όταν εσκεμμένα αναγκαζόμαστε να εθελοτυφλούμε απέναντι σε κατάφωρες αδικίες απέναντι στο φοιτητικό σύλλογο.

Οι δε αριστεροί χρήστες του site, έχουν κάνει κατάληψη κυριολεκτικά και αποκαλούν φασίστα οποιονδήποτε επικρίνει τις απόψεις του ή προσπαθεί να επιβάλλει την τάξη. Πρώτα κλειδώθηκαν τα topic των ΓΣ, αφού ήταν ένας στείρος ανταγωνισμός μεταξύ των παραταξιακών και απλά γινόταν μία ηλεκτρονική αντιπαράθεση σαν αυτή των ΓΣ. Αφού μας έχουν γεμίσει τον τόπο με αράδες από τα άπειρα αριστερά blog, διαμαρτύρονταν για άρθρα του Μανδραβέλη, του Δοξιάδη και λοιπών και θεωρούσαν ότι είναι σκουπίδια που δεν πρέπει να δημοσιεύονται πουθενά. Κατά τ' άλλα γι' αυτούς το φόρουμ αποτελεί (ή τουλάχιστον αποτελούσε μέχρι χθες) ένα αχρωμάτιστο, άγευστο, αποστειρωμένο μέσο το οποίο δε συσπειρώνει τους φοιτητές όπως ο ταξικός αγώνας που αυτοί προασπίζουν.

Χθες για μια ακόμη φορά είπα τα πράγματα με το όνομά τους. (Πρώτη φορά στο mqn που τόλμησα να κάνω ρεπορτάζ υπερασπιζόμενος τα δικαιώματα μου ήταν στις Προεδρικές Εκλογές του 2009.) Χθες, έβγαλα μια ανακοίνωση που χαρακτήριζε τη χθεσινή συνέλευση παράνομη το οποίο δείχνει να ενόχλησε αρκετό κόσμο. Έπεσαν επανειλημμένα τηλέφωνα να φύγει η λέξη "παράνομη" γιατί ενοχλεί. Θα τρελαθούμε τελείως; Ήταν ή δεν ήταν παράνομη; Ναι, αλλά ενοχλεί. Γι' αυτό άλλωστε άλλαξα και το χρώμα της λέξης "παράνομη" σε κόκκινο για να χτυπάει ακόμη περισσότερο.

Αυτό που παρατηρώ είναι ότι το mqn εξαντλεί τη δημοσιογραφική του ιδιότητα μόνο ευλογώντας τα γένια της αριστεράς και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να ανακοινώνει πραγματικά γεγονότα που θίγουν τα συμφέροντα των αριστερών παρατάξεων στη σχολή. Γι' αυτό λοιπόν καλώ όλους τους χρήστες, να υπερασπιστούν την αλήθεια και να μην αφήσουν κομματικά φερέφωνα, να παίζουν με το site που χτίσαμε και αγαπάμε.

Αυτό επιτυγχάνεται εκ μέρους της συντονιστικής ομάδας με την πολύ σκληρή στάση απέναντι σε flaming post από κάθε κατεύθυνση, και ακόμη και ban και διαγραφή δημοσιεύσεων που δυναμιτίζουν το κλίμα/αποπροσανατολίζουν. Post που αποκαλούν, όσους θέλουν ανοιχτές σχολές, ΦΥΤΑ, που λένε ότι οι 303 ψήφοι της ΔΑΠ δεν μετράνε επειδή τους πήρε φέρνοντας τρένα ή δεινόσαυρους και λοιπά ερπετά, είναι σκουπίδια και υποτιμούν τη λογική μας ως φοιτητές Πολυτεχνικής σχολής. Πρέπει να επανέλθει η κοινή λογική τόσο στη σχολή όσο και στο φόρουμ. Στη σχολή αύριο θα κατέβουν φοιτητές που βλέπουν το άδικο και πραγματικά νοιάζονται για το επίπεδο των σπουδών τους.

Τις τελευταίες μέρες σας καλώ να δείτε πόσοι αποκλεισμοί έχουν γίνει. Πολλοί από αυτούς δεν ανακοινώνονται καν επισήμως.
Παραθέτω μερικούς skype, kavourdista-amugdala, apo7, ΓΛΑΥΚΗ, Exeisanapthra?, agnwstos x, oykas, GinTonic, akiria, ScAr, nqm
Μέσα στον οχετό των post οποιοδήποτε post κριθεί ακατάλληλο διαγράφεται και ο χρήστης αποκλείεται προσωρινά από τις συζητήσεις.
Νομίζω μέχρι τώρα Reporter ούτε έχεις αποκλειστεί ποτέ, ούτε έχει (μέχρι σήμερα) διαγραφεί κάποια δημοσίευσή σου και στην τελική ούτε καν έχεις πάρει κάποια προειδοποίηση. Να με συγχωρείς λοιπόν αν εξάντλησα την αυστηρότητά μου πάνω σου αλλά πίστεψέ με έχει εξαντληθεί και μένα η υπομονή μου.

Εκτός από συντονιστές μην ξεχνάτε ότι είμαστε και φοιτητές αυτής της σχολής, χρωστάμε κι εμείς μαθήματα, διαβάζουμε και συντονίζουμε και αναγκαζόμαστε εν τέλει να παραμελούμε οικογένεια, φίλους και διάβασμα για να διατηρούμε αυτό το μπουρδέλο (που άρχισε να μοιάζει επικίνδυνα με τη σχολή) απαστράπτον.
Ποιος είδε τον ικανοτικό και δεν τον φοβήθηκε

I used to be an adventurer like you.
Then I took a longitudinal reinforcement in the knee.


Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο
Απολαύστε υπεύθυνα...
Άβαταρ μέλους
intelx86
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2211
Εγγραφή: Παρ, 16 Μάιος 2008 8:28 pm
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Προτάσεις/Σχόλια

Δημοσίευσηαπό akrovolistos » Παρ, 30 Σεπ 2011 11:39 pm

Αυτό που πρέπει να καταλάβουν κάποιοι είναι πως η συμμετοχή σε αυτό το φόρουμ ούτε δικαίωμα είναι, ούτε κεκτημένο. Υπάρχει και συντηρείται επειδή ο Χ το έφτιαξε και οι Ψ,Ζ κάθονται και διαβάζουν κάθε παπαριά που γράφεται.

Όποιος δε γουστάρει αποχωρεί. Φεύγοντας να μας πείτε και πόσες σημειώσεις έχετε κατεβάσει (στα μουγγά) ή πόσες φορές έχετε ενημερωθεί για το αν η σχολή έκλεισε, άνοιξε, μισάνοιξε, έκλασε κτλ
Ιδρυτικό μέλος του Συλλόγου για την επαναφορά του shoutbox στο mqn.gr
Ζήτω οι ρετσέτες!
akrovolistos Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 504
Εγγραφή: Τετ, 04 Φεβ 2009 6:31 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Προτάσεις/Σχόλια

Δημοσίευσηαπό Reporter » Παρ, 30 Σεπ 2011 11:48 pm

akrovolistos έγραψε:Αυτό που πρέπει να καταλάβουν κάποιοι είναι πως η συμμετοχή σε αυτό το φόρουμ ούτε δικαίωμα είναι, ούτε κεκτημένο. Υπάρχει και συντηρείται επειδή ο Χ το έφτιαξε και οι Ψ,Ζ κάθονται και διαβάζουν κάθε παπαριά που γράφεται.


Αντιλαμβάνομαι τον φόρτο των παιδιών της συντονιστικής ομάδας και ιδιαίτερα κάτω από αυτές τις συνθήκες. Σκέψου εγώ που δεν είμαι συντονιστής λίγο να καθίσω να ασχοληθώ με το τοπικ της κατάληψης καταλήγω να καίω ολόκληρα απογεύματα. Το θέμα ειναι οτι αν ειναι να κυριαρχεί μόνο μια άποψη στο φόρουμ και οι υπόλοιπες να μπανάρονται παύει να είναι αυτό που διατείνεται οτι είναι. Αν είναι έτσι ας το γράφει στη λεζάντα πάνω να το ξέρουμε. Και δε νομίζω εγώ ειδικά να έχω κουράσει με δημοσιεύσεις στο δίπολο κατάληψη-μη κατάληψη.

akrovolistos έγραψε:να μας πείτε και πόσες σημειώσεις έχετε κατεβάσει (στα μουγγά)


Αυτό τι σημαίνει? Γιατί να κατεβάζει κάποιος σημειώσεις στα μουγγά? Ποιός ειναι και γιατί κατεβάζει στα μουγγά? Ειναι κακό να κατεβάζεις σημειώσεις? Σε ρωτάω γιατί στο θέμα αναφέρεται και ο merde και δεν καταλαβαίνω τι θέλετε να πειτε...
Reporter
 
Δημοσιεύσεις: 1330
Εγγραφή: Δευτ, 11 Οκτ 2010 1:04 pm
Έτος εισαγωγής: 0

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο MQN.gr

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης