Προτάσεις/Σχόλια

Βοηθείστε μας να γίνουμε καλύτεροι. Σχόλια, προτάσεις, ενστάσεις για το site. Επίσης, λύστε τις απορίες σας σχετικά με τις λειτουργίες του site.

Re: Προτάσεις/Σχόλια

Δημοσίευσηαπό kyriakos » Παρ, 30 Σεπ 2011 11:52 pm

Εγω εχω να πω, οτι το site αυτο απο την αρχη το θαυμασα για δυο λογους. Ο ενας ηταν οτι ηταν ενα site που δεν ειχε καποια παραταξη καποιο κομα, κατι τελος παντων απο πισω, και απο την αλλη ηταν ενα site που ακουγονταν ολες οι αποψεις εξισου, δεν φιμνωταν καμια αποψη, και ακομα και οταν διαφωνουσαμε (που συνεβενε πολλες φορες) συζηταγαμε και καπου καταληγαμε. Τωρα και τα δυο αυτα αξιολογα χαρακτηριστικα του βλεπω να χανονται σιγα σιγα, τοσο απο τη μεριια των συντονιστων που σβηνουν αβερτα ποστ, και μπαναρονται, οσο και απο τους απειρους λογαριασμου που τεθηκαν σε ισχυ τον τελευταιο μηνα. Μου ερχεται ο καθενας με 0 δημοσιευσεις και μου λεει τη μαλακια του χωρις να την δικαιολογησει, προσβαλλοντας σημαντικη μεριδα φοιτητων.( βλεπε ''τα βρωμοκουμουνια'', ''να μπουν τα ΜΑΤ να καθαρισει η σχολη'', ''τα φυτα της σχολης μου απεκτησαν και αποψη'' κλπ.) Και αυτη η τακτικη μπαναρισματος δεν συμβαινει πρωτη φορα. Και εγω εχω μπαναριστει εβδομαδιαια (πιστευω χωρις λογο) και οταν το συζητησα με τον morisson μου λεει οτι ''ισως να υπερβαλαμε στην περιπτωση σου, αλλα αφου μπηκες σε μια κοντρα αποκλεισα και τους δυο για να ειναι δικαιο.'' Ε, με τετοια σκηνικα χανω και εγω και αρκετα ατομα την εμπιστοσυνη μου σε αυτο το πραγμα που εχετε καταφερει να στησετε και να διατηρησετε 4 χρονια τωρα... Προειδοποιηση για το τι μπορειτε να κανετε για να βελτιωθει αυτο...
:!: :?: :!: :?: :arrow: :idea: :idea:
Η μεγαλυτερη δοξα της ζωης δεν ειναι να μην πεφτεις ποτε,
Αλλα να σηκωνεσαι καθε φορα που πεφτεις... (Κομφουκιος)
kyriakos
 
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Τρί, 01 Ιούλ 2008 4:20 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Προτάσεις/Σχόλια

Δημοσίευσηαπό morisson » Παρ, 30 Σεπ 2011 11:53 pm

Reporter έγραψε:Αυτό τι σημαίνει? Γιατί να κατεβάζει κάποιος σημειώσεις στα μουγγά? Ποιός ειναι και γιατί κατεβάζει στα μουγγά? Ειναι κακό να κατεβάζεις σημειώσεις? Σε ρωτάω γιατί στο θέμα αναφέρεται και ο merde και δεν καταλαβαίνω τι θέλετε να πειτε...


Σου λέει οτι κάποιος τις ανέβασε τις σημειώσεις εκεί που είναι και αυτοί οι κάποιοι είναι πολύ λίγοι.Στην μουγκα σημαίνει οτι δεν είπαν πάρα πολλοί ποτέ ευχαριστώ(σε αυτούς που τις ανέβασαν) και ακόμα περισσότερο δεν ανέβασαν και οι ίδιοι ποτέ τίποτα ώστε να συμμετάσχουν σε αυτή την συλλογική προσπάθεια.Οι σημειώσεις οτι υπάρχουν εκεί δεν είναι δεδομένο.Έχουν πάει απο ώρες σκαναρίσματος και αρχειοθέτησης απο κάποιους λίγους( και έτσι κάτι εσωτερικό η ingenieurin26 έχει φάει μήνες για αυτό).

kyriakos έγραψε: Και αυτη η τακτικη μπαναρισματος δεν συμβαινει πρωτη φορα. Και εγω εχω μπαναριστει εβδομαδιαια (πιστευω χωρις λογο) και οταν το συζητησα με τον morisson μου λεει οτι ''ισως να υπερβαλαμε στην περιπτωση σου, αλλα αφου μπηκες σε μια κοντρα αποκλεισα και τους δυο για να ειναι δικαιο.'


Επίσης ο morisson σου είπε και...

<<Θα μπορούσες ξέρω εγώ να στείλεις ένα pm σε κάποιον απο εμας, και να πείς οτι οκ ρε παιδία πέρασε η φάση με τον apo ανοίξτε γιατί δεν μπορώ να βρώ θέματα κτλ.Δεν θα αρνιόταν κανένας.>>

Τι πιό επιεικές;Καλύτερα να μην λέμε τα μισά!
...brothers and sisters of the pale forest
children of night
who among you will run with the hunt?
Άβαταρ μέλους
morisson
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2306
Εγγραφή: Τρί, 09 Δεκ 2008 5:27 pm
Τοποθεσία: On the corner of Rush Street and Chestnut Street.
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Προτάσεις/Σχόλια

Δημοσίευσηαπό gooftroop23 » Παρ, 30 Σεπ 2011 11:59 pm

intelx86 έγραψε:Το mqn.gr δημιουργήθηκε σαν ένα ανεξάρτητο φόρουμ. Όταν λέμε ανεξάρτητο εννοούμε ότι δεν ελέγχεται από κάποια παράταξη ή κομματικό φορέα αλλά από τη διαχειριστική του ομάδα και μόνο. Πρωταρχικός σκοπός του ήταν η ανταλλαγή σημειώσεων, παλαιών/λυμένων θεμάτων και ασκήσεων μεταξύ των μελών του. Δευτερευόντως, η ενημέρωση για τα τεκταινόμενα της σχολής. Τέλος, η κοινωνικοπολιτική ζύμωση σε αυτό.

Τον τελευταίο καιρό η κατάσταση στη σχολή "μυρίζει" μπαρούτι. Αυτό αντικατοπτρίζεται και στο ίδιο το φόρουμ όπου αγανακτισμένοι φοιτητές ανταλλάσσουν απειλές και βωμολοχίες με συνδικαλιστές όλων των παρατάξεων. Αποτέλεσμα αυτού, ένας απίστευτος φόρτος για την ομάδα διαχείρισης και ακόμη χειρότερα ένας εκνευρισμός. Μέχρι τώρα "πιπιλούσαμε" την καραμέλα του ανεξάρτητου αποστειρωμένου φόρουμ, δημοσιογραφικού χαρακτήρα. Φροντίζαμε στο βαθμό του δυνατού να υπερασπιστούμε τον ανεξάρτητο χαρακτήρα του MQN όπως αυτός "θεσπίστηκε" κατά την εκκίνηση αυτού του εγχειρήματος. Νομίζω όμως με τα τελευταία γεγονότα είναι σαν να βλέπουμε το δέντρο και να χάνουμε το δάσος όταν εσκεμμένα αναγκαζόμαστε να εθελοτυφλούμε απέναντι σε κατάφωρες αδικίες απέναντι στο φοιτητικό σύλλογο.

Οι δε αριστεροί χρήστες του site, έχουν κάνει κατάληψη κυριολεκτικά και αποκαλούν φασίστα οποιονδήποτε επικρίνει τις απόψεις του ή προσπαθεί να επιβάλλει την τάξη. Πρώτα κλειδώθηκαν τα topic των ΓΣ, αφού ήταν ένας στείρος ανταγωνισμός μεταξύ των παραταξιακών και απλά γινόταν μία ηλεκτρονική αντιπαράθεση σαν αυτή των ΓΣ. Αφού μας έχουν γεμίσει τον τόπο με αράδες από τα άπειρα αριστερά blog, διαμαρτύρονταν για άρθρα του Μανδραβέλη, του Δοξιάδη και λοιπών και θεωρούσαν ότι είναι σκουπίδια που δεν πρέπει να δημοσιεύονται πουθενά. Κατά τ' άλλα γι' αυτούς το φόρουμ αποτελεί (ή τουλάχιστον αποτελούσε μέχρι χθες) ένα αχρωμάτιστο, άγευστο, αποστειρωμένο μέσο το οποίο δε συσπειρώνει τους φοιτητές όπως ο ταξικός αγώνας που αυτοί προασπίζουν.

Χθες για μια ακόμη φορά είπα τα πράγματα με το όνομά τους. (Πρώτη φορά στο mqn που τόλμησα να κάνω ρεπορτάζ υπερασπιζόμενος τα δικαιώματα μου ήταν στις Προεδρικές Εκλογές του 2009.) Χθες, έβγαλα μια ανακοίνωση που χαρακτήριζε τη χθεσινή συνέλευση παράνομη το οποίο δείχνει να ενόχλησε αρκετό κόσμο. Έπεσαν επανειλημμένα τηλέφωνα να φύγει η λέξη "παράνομη" γιατί ενοχλεί. Θα τρελαθούμε τελείως; Ήταν ή δεν ήταν παράνομη; Ναι, αλλά ενοχλεί. Γι' αυτό άλλωστε άλλαξα και το χρώμα της λέξης "παράνομη" σε κόκκινο για να χτυπάει ακόμη περισσότερο.

Αυτό που παρατηρώ είναι ότι το mqn εξαντλεί τη δημοσιογραφική του ιδιότητα μόνο ευλογώντας τα γένια της αριστεράς και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να ανακοινώνει πραγματικά γεγονότα που θίγουν τα συμφέροντα των αριστερών παρατάξεων στη σχολή. Γι' αυτό λοιπόν καλώ όλους τους χρήστες, να υπερασπιστούν την αλήθεια και να μην αφήσουν κομματικά φερέφωνα, να παίζουν με το site που χτίσαμε και αγαπάμε.

Αυτό επιτυγχάνεται εκ μέρους της συντονιστικής ομάδας με την πολύ σκληρή στάση απέναντι σε flaming post από κάθε κατεύθυνση, και ακόμη και ban και διαγραφή δημοσιεύσεων που δυναμιτίζουν το κλίμα/αποπροσανατολίζουν. Post που αποκαλούν, όσους θέλουν ανοιχτές σχολές, ΦΥΤΑ, που λένε ότι οι 303 ψήφοι της ΔΑΠ δεν μετράνε επειδή τους πήρε φέρνοντας τρένα ή δεινόσαυρους και λοιπά ερπετά, είναι σκουπίδια και υποτιμούν τη λογική μας ως φοιτητές Πολυτεχνικής σχολής. Πρέπει να επανέλθει η κοινή λογική τόσο στη σχολή όσο και στο φόρουμ. Στη σχολή αύριο θα κατέβουν φοιτητές που βλέπουν το άδικο και πραγματικά νοιάζονται για το επίπεδο των σπουδών τους.

Τις τελευταίες μέρες σας καλώ να δείτε πόσοι αποκλεισμοί έχουν γίνει. Πολλοί από αυτούς δεν ανακοινώνονται καν επισήμως.
Παραθέτω μερικούς skype, kavourdista-amugdala, apo7, ΓΛΑΥΚΗ, Exeisanapthra?, agnwstos x, oykas, GinTonic, akiria, ScAr, nqm
Μέσα στον οχετό των post οποιοδήποτε post κριθεί ακατάλληλο διαγράφεται και ο χρήστης αποκλείεται προσωρινά από τις συζητήσεις.
Νομίζω μέχρι τώρα Reporter ούτε έχεις αποκλειστεί ποτέ, ούτε έχει (μέχρι σήμερα) διαγραφεί κάποια δημοσίευσή σου και στην τελική ούτε καν έχεις πάρει κάποια προειδοποίηση. Να με συγχωρείς λοιπόν αν εξάντλησα την αυστηρότητά μου πάνω σου αλλά πίστεψέ με έχει εξαντληθεί και μένα η υπομονή μου.

Εκτός από συντονιστές μην ξεχνάτε ότι είμαστε και φοιτητές αυτής της σχολής, χρωστάμε κι εμείς μαθήματα, διαβάζουμε και συντονίζουμε και αναγκαζόμαστε εν τέλει να παραμελούμε οικογένεια, φίλους και διάβασμα για να διατηρούμε αυτό το μπουρδέλο (που άρχισε να μοιάζει επικίνδυνα με τη σχολή) απαστράπτον.

Εισαι ο πιο μετριοφρων και ο πιο αντικειμενικος ανθρωπος σε αυτο το φορουμ.Ευτυχως που βρισκεσαι εσυ και κρατας τις ισορροπιες σ αυτο το τοπικ.Νιωθω περηφανος που ειμαι συμφοιτητης σου.Πεταει ο γαιδαρος?Πεταει!
gooftroop23
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ, 11 Ιαν 2009 2:43 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Προτάσεις/Σχόλια

Δημοσίευσηαπό Reporter » Σάβ, 01 Οκτ 2011 12:01 am

morisson έγραψε:
Reporter έγραψε:Αυτό τι σημαίνει? Γιατί να κατεβάζει κάποιος σημειώσεις στα μουγγά? Ποιός ειναι και γιατί κατεβάζει στα μουγγά? Ειναι κακό να κατεβάζεις σημειώσεις? Σε ρωτάω γιατί στο θέμα αναφέρεται και ο merde και δεν καταλαβαίνω τι θέλετε να πειτε...


Σου λέει οτι κάποιος τις ανέβασε τις σημειώσεις εκεί που είναι και αυτοί οι κάποιοι είναι πολύ λίγοι.Στην μουγκα σημαίνει οτι δεν είπαν πάρα πολλοί ποτέ ευχαριστώ(σε αυτούς που τις ανέβασαν) και ακόμα περισσότερο δεν ανέβασαν και οι ίδιοι ποτέ τίποτα ώστε να συμμετάσχουν σε αυτή την συλλογική προσπάθεια.Οι σημειώσεις οτι υπάρχουν εκεί δεν είναι δεδομένο.Έχουν πάει απο ώρες σκαναρίσματος και αρχειοθέτησης απο κάποιους λίγους( και έτσι κάτι εσωτερικό η ingenieurin26 έχει φάει μήνες για αυτό).


Δεκτό. Βέβαια δεν ειναι εφικτό κάθε φορά που κατεβάζουμε κάτι να ξέρουμε και ποιος το ανέβαζε για να του πούμε ευχαριστώ. Όποτε εχω λάβει πληροφορίες για κάτι από μέλος (συγκεκριμένα την ingenieurin26 για μιγαδικές) την έχω ευχαριστήσει. Από την άλλη αν κάποιος προσφέρει πολλά στην προσπάθεια αυτό δεν του δίνει το δικαίωμα να ασκεί ιδιότυπη εξουσία σε άλλους και να τους φιμώνει ή να επιβάλλει τη δική του άποψη σε όλο το φόρουμ. Νομίζω οτι δεν σχετίζονται αυτά τα δύο γιαυτο και θεώρησα υποχρέωσή μου να διαμαρτυρηθώ.
Reporter
 
Δημοσιεύσεις: 1330
Εγγραφή: Δευτ, 11 Οκτ 2010 1:04 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Προτάσεις/Σχόλια

Δημοσίευσηαπό morisson » Σάβ, 01 Οκτ 2011 12:03 am

Reporter έγραψε:Από την άλλη αν κάποιος προσφέρει πολλά στην προσπάθεια αυτό δεν του δίνει το δικαίωμα να ασκεί ιδιότυπη εξουσία σε άλλους και να τους φιμώνει ή να επιβάλλει τη δική του άποψη σε όλο το φόρουμ.


Αυτό είναι προφανές.Απλώς ήθελα να σου δώσω και αυτή την πτυχή του φόρουμ.Για αυτό εξήγησα.
...brothers and sisters of the pale forest
children of night
who among you will run with the hunt?
Άβαταρ μέλους
morisson
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2306
Εγγραφή: Τρί, 09 Δεκ 2008 5:27 pm
Τοποθεσία: On the corner of Rush Street and Chestnut Street.
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Προτάσεις/Σχόλια

Δημοσίευσηαπό dimos » Σάβ, 01 Οκτ 2011 12:05 am

Άντε να πει την άποψη του και ένας ξενιτεμένος που πλέον έχει αποχωρήσει από τη σχολή και για αυτό δε συμμετέχει στις πολιτικές (;) συζητήσεις που γίνονται τον τελευταίο καιρό. Απευθύνομαι σε αυτούς που βλέπουν το φόρουμ με κάποια συμπάθεια και όχι με λογικές "Να καεί, να καεί το μπουρδέλο MQN". Γιατί οι τελευταίοι είναι δεδομένο ότι αδιαφορούν, αλλά όταν χρειαστεί θα κατεβάσουν τις σημειωσούλες τους και τα θεματάκια στη ζούλα ανενόχλητοι και χωρίς να σκεφτούν ότι κάποιοι κόπιασαν για αυτούς.

Η εικόνα της σχολής τον τελευταίο καιρό είναι το λιγότερο απογοητευτική. Δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά που συμβαίνουν παρόμοια γεγονότα, ποτέ όμως δεν είχε φτάσει η κατάσταση στα άκρα όπως τώρα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να επικρατεί ένας γενικότερος αναβρασμός ανάμεσα σας, ο οποίος αντικατοπτρίζεται και στο φόρουμ. Και αυτό οφείλεται στην αδιαλλαξία και την στενοκεφαλιά ορισμένων.

Από εκεί και πέρα, ας αναρωτηθεί ο καθένας που βάζει τις φιτιλιές του, ποια ήταν τα όνειρα του όταν μπήκε στη σχολή. Ποιοι ήταν οι στόχοι του; Ήθελε να αντιμετωπίσει καταστάσεις σαν αυτή που έχετε τώρα μπροστά σας; Και πηγαίνοντας το θέμα στο MQN, σας ικανοποιεί η εικόνα του τελευταία; Όλοι εσείς είστε ευχαριστημένοι από την ποιότητα του διαλόγου που γίνεται; Βοηθήσατε με κάποιον τρόπο αυτούς που συντονίζουν; Ή απλώς στέκεστε πίσω από την οθόνη έχοντας τη νεοελληνική νοοτροπία "πέσε πίτα να σε φάω"; Πόσοι από αυτούς που τελευταία παραπονιούνται και σκίζουν τα ιμάτια τους για πολυφωνία την επιθυμούν πραγματικά; Μήπως λέγοντας πολυφωνία εννοούν μονοφωνία, αρκεί να είναι σύμφωνη με τη δική τους άποψη;
Αφιερώστε μερικά λεπτά στο ακόλουθο τόπικ viewtopic.php?f=30&t=238 και δείτε τι σημαίνει σωστή λειτουργία ενός φόρουμ και πώς είχαν επιτευχθεί οι στόχοι του. Πριν βγάλετε άναρθρες κραυγές ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΕΙΤΕ τι εικόνα βγάζετε και πώς θέλετε να είναι αυτό το site.

Σχετικά με τον reporter, ήταν δυστυχώς λάθος ο τρόπος που αντιμετωπίστηκε, όπως παραδέχτηκε πιο πάνω και ο intelx86. Με τον φόρτο εργασίας που έχει πέσει στη συντονιστική ομάδα τις τελευταίες μέρες, είναι αναμενόμενο να συμβούν τέτοια περιστατικά και να κριθούν λάθος κάποιες καταστάσεις.
Δυο δυο, τρεις τρεις, να παίξετε, να ερωτευθείτε,
Και να ξεσκάσετε, αδελφέ, μετά από τόση κούραση.

(Μας γέρασαν προώρως, Γιώργο, το κατάλαβες;)
Άβαταρ μέλους
dimos
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1370
Εγγραφή: Δευτ, 02 Ιουν 2008 4:53 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Προτάσεις/Σχόλια

Δημοσίευσηαπό morisson » Σάβ, 01 Οκτ 2011 12:17 am

dimos έγραψε:Αφιερώστε μερικά λεπτά στο ακόλουθο τόπικ viewtopic.php?f=30&t=238 και δείτε τι σημαίνει σωστή λειτουργία ενός φόρουμ και πώς είχαν επιτευχθεί οι στόχοι του.


Γουότ δε φάκ ελβετέ.Ήμουνα νιός και γέρασα.Τα έβλεπα πρωτοετό τότε,και έλεγα "αυτοί πρέπει να ξέρουν καλή υδρολογία" :P :lol:
...brothers and sisters of the pale forest
children of night
who among you will run with the hunt?
Άβαταρ μέλους
morisson
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2306
Εγγραφή: Τρί, 09 Δεκ 2008 5:27 pm
Τοποθεσία: On the corner of Rush Street and Chestnut Street.
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Προτάσεις/Σχόλια

Δημοσίευσηαπό merde_conserve » Σάβ, 01 Οκτ 2011 12:31 am

Περί συντονισμού και διαχείρισης ο λόγος λοιπόν, μία προσωπική άποψη και από εμένα.

Κατ'αρχάς, να αρχίσω δηλώνοντας ότι συλλογική ευθύνη στο site υπάρχει μόνο για κείμενα υπογεγραμμένα ως "Η ομάδα του MQN.gr". ΔΕΝ υπάρχει συλλογική ευθύνη σε παρεμβάσεις και ανακοινώσεις, ακόμα και κατασταλτικού χαρακτήρα, που δεν υπογράφονται από το σύνολο της ομάδας. Υπάρχει μόνο ΑΤΟΜΙΚΗ ευθύνη σε αυτά, από τον δημιουργό τους. Όπως τα ΕΑΑΚ ευαγγελίζονται για την έλλειψη εκπροσώπησης και αντιπροσώπευσης στα κοινά τους, έτσι και εμείς λειτουργούμε χωρίς κεντρική εξουσία και καθοδήγηση, και οι περισσότερες πράξεις μας μετουσιώνονται ως ατομική ευθύνη.

Τον τελευταίο καιρό στη σχολή, αλλά και στο forum γενικότερα, ο κόσμος "βράζει", και η κατάσταση τείνει να εξελιχθεί σε ό,τι χειρότερο έχω δει στη σχολή τα πολλά χρόνια που είμαι φοιτητής. Ενάντια στους στοιχειώδεις κανόνες που υπάρχουν για τα συλλογικά μας όργανα, τα ΕΑΑΚ και ο ακόλουθος (Εγκέλαδος) έχουν επιλέξει την ολομέτωπη σύγκρουση τόσο με συλλογικές αποφάσεις όσο και με την κοινή λογική, κάνοντας γενικές συνελεύσεις κάθε τρεις και λίγο, επαναλαμβάνοντας διαδικασίες μέχρι να τους κάτσει το αποτέλεσμα. Είναι οι κυρίως υπεύθυνοι (δεν βγάζω τα παιχνιδάκια ΠΑΣΠιτών, ΔΑΠιτών απ'έξω γιατί και αυτοί καλές κουφάλες είναι) για την πόλωση του κόσμου της σχολής, για το γεγονός ότι έχουμε οδηγηθεί να βριζόμαστε μεταξύ μας, και να σφαζόμαστε για τη ΔΙΠΟΛΑΡΑ που έχετε στο μυαλό σας μεταξύ ανοκτής και κλειστής σχολής, έχοντας χάσει προ πολλού το νόημα των πραγμάτων (δηλαδή τους τρόπους αντίδρασης απέναντι στο νομοσχέδιο και τη γενικότερη συζήτηση για το μέλλον της Παιδείας).

Η πρωτόγνωρη εικόνα αποσύνθεσης (πάει πακέτο με τη χώρα μας μάλλον) που υπάρχει στον κόσμο της σχολής αντανακλάται φυσικά και στο κυριότερο φόρουμ της, το MQN.gr . Υπάρχουν topics-βόθροι που τρέχουν με ρυθμό δεκάδων σελίδων την ημέρα στα οποία ο καθένας βγάζει το άχτι τους - ακούγονται από αριστερίστικες δηθενιές μέχρι φασιστικές κορώνες για τανκς, μπάτσους, χούντες και δεν ξέρω γω τι άλλο. Οι (ελάχιστοι) συντονιστές είναι ΟΛΟΙ στην τσίτα να διορθώσουν τη μαλακία του καθενός. Υπό τις δεδομένες συνθήκες τόσο μεγάλης πίεσης λοιπόν, είναι λογικό να γίνουν λάθη εκ μέρους της συντονιστικής ομάδας - στην προκειμένη, ελήφθησαν αβίαστες αποφάσεις χωρίς τη συλλογική συγκατάθεση όλης της ομάδας - κάτι που θα εξισορροπούσε την τελική άποψη που θα έβγαινε προς τα έξω μιας και υπάρχει ένα ευρύ φάσμα ιδεών μεταξύ των παιδιών που ασχολούνται με το site. Επίσης, ένα τμήμα των παιδιών άφησαν την προσωπική τους άποψη να υπερισχύσει του αξιακού υποβάθρου που έχουμε θέσει στο site - και σε αυτό συμπεριλαμβάνεται ο χαρακτήρας μιας υπερπολιτικής πλατφόρμας έκφρασης ιδεών. Όπως προείπα, η ευθύνη για αυτά είναι ατομική και θα πρέπει να αναζητηθεί από όποιον έλαβε την πρωτοβουλία, και όχι συλλογική.

Ωστόσο, οι ευθύνες μας (γενικώς) ως ομάδα παιδιών του MQN, τελειώνει εδώ. Και κάπου εδώ αρχίζει η δική σας ευθύνη, και η δική σας αλήτικη και τελείως υποκριτική συμπεριφορά.

ΞΕΧΝΑΤΕ, λοιπόν:
  • Ότι το site δεν είναι θεόσταλτο, ότι το έχει φτιάξει μια ομάδα φοιτητών που έχει δαπανήσει ένα ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ τμήμα από το χρόνο και την όρεξή της για να το υλοποιήσει και να το τρέξει. Αφιλοκερδώς γιατί το site δεν έχει κανένα εμπορικό χαρακτήρα, διαφημισούλες, έσοδα πέρα από party.
  • Ότι το site δεν είναι επ'ουδενί επίσημο όργανο κανενός γαμημένου φοιτητικού συλλόγου, ότι δεν υποχρεούται να στεγάσει ντε και καλά όλες τις απόψεις - στεγάζει αυτές μόνο των παιδιών που επέλεξαν να γράφουν σε αυτό.
  • Ότι εν τέλει το site λειτουργεί στο πλαίσιο που το έθεσε η συντονιστική του ομάδα ΚΑΙ ΜΟΝΟ - δεν υπάρχει ούτε συζήτηση με τους χρήστες, ούτε διάλογος για τη λειτουργία του, εκτός αν αξιακά η ομάδα που το έφτιαξε συμφωνήσει να το συμπεριλάβει στους χρήστες. Our house, our rules, που λένε και οι Άγγλοι. Όπως είπε και ο akrovolistos:

Αυτό που πρέπει να καταλάβουν κάποιοι είναι πως η συμμετοχή σε αυτό το φόρουμ ούτε δικαίωμα είναι, ούτε κεκτημένο. Υπάρχει και συντηρείται επειδή ο Χ το έφτιαξε και οι Ψ,Ζ κάθονται και διαβάζουν κάθε παπαριά που γράφεται.


Η συμμετοχή και το γράψιμο στο site δεν είναι γαμημένο δικαίωμα ΚΑΝΕΝΟΣ. Είναι ΕΠΙΛΟΓΗ όσων συμφωνούν με τους κανόνες μας, τη λειτουργία μας, τη δράση μας.

Και εδώ σας καλώ να μπείτε στη θέση μας λοιπόν. Στη θέση των δεξιών, ξεπουλημένων συντονιστών, που:
  • Καίγονται με τις ώρες και διαβάζουν τη μαλακία του καθενός εδώ μέσα, προσπαθώντας να φιλτράρουν προσωπικά σχόλια, να διαχωρίσουν θέματα που ηλιθιωδώς στήνονται σε λάθος sub-fora, να διορθώσουν ακαταλαβίστικα παραληρήματα με ΚΕΦΑΛΑΙΑ και greeklish, να απαντήσουν στο κάθε ΠΜ που απαιτεί να δώσουμε extra σημειώσεις ή να απαντήσουμε στην απορία τους, και μας τη λέει κιόλας όταν δεν τον κάνουμε
  • Περνάνε ώρες προσπαθώντας να βελτιστοποιήσουν τον κώδικα, να προτείνουν και να υλοποιήσουν ιδέες, να εμπλουτίσουν το υλικό που ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΚΑΘΕ ΚΑΡΥΔΙΑΣ ΚΑΡΥΔΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΤΕ, το οποίο απαιτεί κιόλας, και μας τη λέει και από πάνω όταν δεν το κάνουμε.

    Άλλα πάντα αυτά είναι δεδομένα για σας, και πάντα στο θέμα του συντονισμού είμαστε δεξιοί και ξεπουλημένοι και μπάτσοι. Στο θέμα του υλικού όλοι κάνετε μόκο και ελάχιστοι συμμετέχουν ανεβάζοντας ή απλά λένε "ευχαριστώ ρε παιδιά, ξέρεις τι, δεν είμαι τόσο κάφρος και γαϊδούρι τελικά και αναγνωρίσω ότι φάγατε μέρες να λύσετε, σκανάρετε, και ανεβάσετε το τάδε θέμα απλά επειδή γουστάρετε (και όχι επειδή ζητάτε ανταλλάγματα όπως οι παρατάξεις μας)."

    Από τέτοια; μπα τίποτα, ελάχιστα posts, ελάχιστοι χρήστες (μπροστά στο σύνολο εγγεγραμμένων) που να αναγνωρίζουν την προσπάθεια, να γουστάρουν, να θέλουν να συνδράμουν στη συναδελφική αλληλεγγύη (γιατί εδώ είναι ρε κάφροι η αλληλεγγύη, που είναι; στις αίθουσες που ο καθένας είναι για την πάρτη του;, στα τραπεζάκια που η κάθε παρεούλα στο μικρόκοσμό της επιβάλλει την εξουσία της; ή μήπως στις γενικές συνελεύσεις στις οποίες ο καθένας θα πει την κασετούλα του, θα σηκωθεί το κουλό να ψηφίσει ένα ψηφισματάκι και μία απόφαση, θα μπει κανά λουκετάκι, και μετά ΜΟΚΟ, πάμε για κανά καφέ;)

    Αλλά από αποψάρες, από νεοελληνικές μαγκιές που ξέρουν τα πάντα (και διαχείριση και συντονισμό φυσικα), από κραξίματα, από κριτικές, ΔΕΚΑΔΕΣ. Μας την έχουν στημένη στη γωνία, από δεξιά κομματόσκυλα που αισθάνονται θιγμένα που οι σημειώσεις δεν κυκλοφορούν μόνο στα τραπεζάκια, μέχρι αριστεριστές - αντάρτες της πορδής, που το βρίσκουν τρε μπανάλ και άχρωμο και άοσμο να πούμε, και πάμε κανά Γκίνη για πάρτοκατάληψη και καμιά μπύρα Μεσολλογίου - αφού κατεβάσουμε τις σημειώσεις από το ξεπουλημένο δεξιό αποστειρωμένο site σας.

    Ε λοιπόν, μετά από τόσα χρόνια στη δημιουργία, στην ανάπτυξη, στη συμμετοχή και στο συντονισμό ενός τέτοιου forum μπορώ να σας πω με βεβαιότητα ότι ΔΕ ΣΑΣ ΑΞΙΖΕΙ. ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ στον κόσμο της σχολής ένα τέτοιο forum. Δεν αξίζει στα σάπια κομματόσκυλα, στις δήθεν εναλλακτικές παρεούλες με τους ψαγμένους μη-αποστειρωμένους τυπάκους των προαστίων, στους παρτάκηδες αριστούχους της καβάτζας και της καριέρας, στις απρόσωπες μάζες του "κατεβάζω-σημειώσεις-δεν ανεβάζω όμως ποτέ" και των μηδενικών δημοσιεύσεων, στους νεοέλληνες κράχτες που έχουν μία άποψη για τα πάντα, δεν αξίζει.

    Για αυτό,την επόμενη φορά που θα δω κάτι τέτοιο:

    1av3t.jpg


    θα πατήσω και εγώ like, παρέα με τους εαακίτες, δαπίτες και πασπίτες (βρήκατε επιτέλους κοινό στόχο) που το πάτησαν. Γιατί πολύ απλά θεωρώ ότι θα είστε καλύτερα με κομματικά υποκατάστατα τύπου dapcv όπου δεν θα τίθεται καν θέμα έκφρασης ίσων αποστάσεων, ή με εμπορικά τρέντυ φορουμάκια στα οποία θα βγάζουν φράγκα κάποιοι λιγδιάρηδες στην πλάτη σας.
CSI computer expert έγραψε:I'll create a GUI interface using Visual Basic, see if i can track an IP Address out of this.

http://www.youtube.com/watch?v=ygB0Zviq ... r_embedded
Άβαταρ μέλους
merde_conserve
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 3538
Εγγραφή: Παρ, 16 Μάιος 2008 9:43 pm
Τοποθεσία: Βαζελοχώρι (κοινώς Αμπελόκηποι)
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Προτάσεις/Σχόλια

Δημοσίευσηαπό Reporter » Σάβ, 01 Οκτ 2011 12:46 am

merde_conserve έγραψε:Ότι το site δεν είναι επ'ουδενί επίσημο όργανο κανενός γαμημένου φοιτητικού συλλόγου, ότι δεν υποχρεούται να στεγάσει ντε και καλά όλες τις απόψεις - στεγάζει αυτές μόνο των παιδιών που επέλεξαν να γράφουν σε αυτό.


Δηλαδή πιστεύεις οτι η άποψη οτι η συνέλευση ήταν παράνομη καλύπτει όλους τους φοιτητές που γράφουν στο mqn ? Μάλλον καλύπτει την πλειοψηφία της συντονιστικής ομάδας αλλά αν ειναι να υπάρχει επίσημη γραμμή της συντονιστικής ομάδας ,το mqn εκφυλίζεται σε ιδιότυπο κόμμα ή σε συμπλήρωμα κόμματος...

Τώρα στα υπόλοιπα που λες εχεις απόλυτο δίκιο. Εγώ δεν είχα διάθεση να ακυρώσω την προσπάθεια κανενός , ούτε του mqn συνολικά. Απλά συνέβη κάτι που με εκνέυρισε και με στεναχώρησε γιαυτό και το έγραψα. Επίσης δεν έχω φατσοβιβλίο για να ξέρω τι γράφεται εκεί. Και να κλείσω με μια παράκληση σε εσάς που πραγματικά αφιερώνετε τόσο χρόνο σ αυτο το εγχείρημα. Αν μπορείτε διατηρήστε το όπως ήταν...
Reporter
 
Δημοσιεύσεις: 1330
Εγγραφή: Δευτ, 11 Οκτ 2010 1:04 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Προτάσεις/Σχόλια

Δημοσίευσηαπό dimos » Σάβ, 01 Οκτ 2011 12:51 am

Όχι reporter, κάνεις λάθος. Οι χρήστες να το διατηρήσουν όπως ήταν.
Δυο δυο, τρεις τρεις, να παίξετε, να ερωτευθείτε,
Και να ξεσκάσετε, αδελφέ, μετά από τόση κούραση.

(Μας γέρασαν προώρως, Γιώργο, το κατάλαβες;)
Άβαταρ μέλους
dimos
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1370
Εγγραφή: Δευτ, 02 Ιουν 2008 4:53 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο MQN.gr

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες