Προτάσεις/Σχόλια

Βοηθείστε μας να γίνουμε καλύτεροι. Σχόλια, προτάσεις, ενστάσεις για το site. Επίσης, λύστε τις απορίες σας σχετικά με τις λειτουργίες του site.

Re: Προτάσεις/Σχόλια

Δημοσίευσηαπό ingenieurin26 » Δευτ, 04 Φεβ 2013 10:12 pm

Τώρα που άρχισαν να βγαίνουν τα αποτελέσματα, ας υπενθυμίσουμε έναν πολύ σημαντικό κανόνα!

Απαγορεύεται ρητά η επαναλήψη των ιδίων ερωτήσεων συνεχώς από τη μεριά σας, ή αλλιώς self-quoting. Το να αναπαράγετε την ίδια απορία, σε διαδοχικά posts, κάνοντας quote τον εαυτό σας, δεν συνδράμει στο διάλογο ούτε εμπλουτίζει το topic. Θυμηθείτε εξάλλου ότι οι υπόλοιποι χρήστες του Forum δεν είναι υποχρεωμένοι να σας απαντήσουν και ότι δεν υπάρχουν για τα πάντα απαντήσεις.
viewtopic.php?f=4&t=583

Όλοι έχουμε άγχος για τα αποτελέσματα, αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να spamαρουμε τα topics με πολλαπλες ερωτήσεις για το ίδιο πράγμα.
ingenieurin26
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6361
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Προτάσεις/Σχόλια

Δημοσίευσηαπό ingenieurin26 » Σάβ, 22 Ιουν 2013 3:34 pm

Επειδή ο κόμπος έφτασε στο χτένι, ανακοινώνω το αυτονόητο, ότι:

Δεν απαντάω σε πμ για τα μαθήματα.



Εκτός από κάτι αιώνιους φοιτητές που δεν έχουν ιδέα τι είναι το Mqn, οι υπόλοιποι δεν ξέρω πως την έχετε δει. Δεν είμαι αντικαταστάτης κανενός δαπίτη.
ingenieurin26
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6361
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Προτάσεις/Σχόλια

Δημοσίευσηαπό dimos » Σάβ, 22 Ιουν 2013 3:59 pm

ingenieurin26 έγραψε:Δεν είμαι αντικαταστάτης κανενός δαπίτη.
Έπικ!
Δυο δυο, τρεις τρεις, να παίξετε, να ερωτευθείτε,
Και να ξεσκάσετε, αδελφέ, μετά από τόση κούραση.

(Μας γέρασαν προώρως, Γιώργο, το κατάλαβες;)
Άβαταρ μέλους
dimos
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1370
Εγγραφή: Δευτ, 02 Ιουν 2008 4:53 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Προτάσεις/Σχόλια

Δημοσίευσηαπό ingenieurin26 » Παρ, 27 Σεπ 2013 3:40 pm

Απαντάω εδώ για να μην βγω μην είμαι offtopic
Ολοκληρωμένος Τύπος έγραψε:
buzz7 έγραψε:Τα ποσοστα που αναφερεις ειναι τυχαια , καθως κανεις δεν μπορει να προβλεψει πως σκεφτεται η πλειοψηφια της σχολης ή του φορουμ και ετσι δεν αποτελουν καν εκτιμηση. Ενα γκαλοπ κατ εμε δεν σημαινει τιποτα ειδικα οταν σ αυτο θα ψηφισουν και ατομα που δεν βρεθηκαν εστω σε μια συνελευση να πουν τη γνωμη τους,να ακουσουν τους αλλους , και κυριως τους εργαζομενους, και να επιχειρηματολογησουν πανω σε αυτη . Η ελλειψη προσωπικης επαφης με τα γεγονοτα σε κανει να σκεφτεσαι ελαφρα τη καρδια (δεν μιλαω επι προσωπικου). Επισης, δεν μπορω να δεχτω ως επιχειρημα περι απουσιας απο τη συνελευση την ομολογουμενως κακη της εικονα οταν εδω και παραπανω απο ενα χρονο κανεις (ουτε εγω) δεν εχει κανει κατι για να την αλλαξει. Εν ολιγοις διαφωνω με το γκαλοπ γιατι ο καθενας θα ψηφισει με γνωμονα καθαρα το προσωπικο συμφερον και αυτο ειναι αν μη τι αλλο αδικο για τον αγωνα που κανουν σχεδον 4 εβδομαδες τωρα οι εργαζομενοι.


το 95-5 δεν είναι τυχαίο, όλοι βλέπουμε τι απόψεις γράφονται. το άλλο ειναι πρόβλεψη, όχι εντελώς τυχαία, αλλά με βάση προγενέστερες δημοκρατικές διαδικασίες (εκλογές) που δυστυχώς έχουν καταντήσει να χωρίζουν τη σχολή σε 2 παρατάξεις (ανοιχτή-κλειστή σχολή).

δυστυχώς δε σκέφτονται όλοι τους άλλους, αλλά ακόμη κι αυτοί έχουν δικαίωμα ψηφου ετσι? πιστεύω όλοι θα αποδέχονταν τις 1-2 βδομάδες απεργία. όλοι καταλάβαινουν το πρόβλημα. αλλά αυτό που γίνεται ουσιαστικά καταπατάει το δικαίωμα όλων μας για σπουδές (ναι, και το δικό σας).

αν ψηφίζουμε κατά του δικού μας συμφέροντος, μάλλον δεν είμαστε καλά. από την άλλη, αν αδιαφορούμε πλήρως για τους άλλους, πάλι κάτι τρέχει. πρέπει να βρούμε μία μέση λύση και επειδή διαβάζω μόνο άκρες λύσεις, λέω και την αντίθετη άποψη μπας και ισορροπήσουν λίγο οι ροπές, γιατί το όλο σύστημα είναι ασταθές. (πέρασα και μηχανική 3 :) )

η συνέλευση λειτουργεί όπως τα κόσκινα: όσο περνάει η ώρα (και καταλαβαίνουν οι περισσότεροι ότι πάλι άδικος κόπος), φεύγουν σιγά σιγά οι φοιτητές που θέλουν να σπουδάσουν. ναι, όλοι φταίμε για την κατάσταση αυτή! αλλά τι να κάνουμε? να περιμένουμε 5 ωρες για να ξεκινήσει?

να πω και κάτι γενικό: η θολοκουλτούρα λέει το εξής: σεβόμαστε τους άλλους, χάνουμε την εξεταστική και το μήνα ιούλιο λόγω κλειστής σχολής, επειδή υποστηρίζουμε τους άλλους.
όμως δεν έχουμε την απαίτηση οι άλλοι να σέβονται εμάς και να μας αφήνουν να σπουδάσουμε.
όχι, δε μου αρέσει να σκέφτομαι έτσι. Ή όλοι θα σεβόμαστε τα δικαιώματα όλων, ή θα συνεχίσουμε να ζούμε στη ζούγκλα που ζούμε.

αν ισχύει το 1ο, πρέπει οι εργαζόμενοι να αφησουν το ΕΜΠ και να πάνε να πετάξουν καμία πέτρα σε κανέναν υπουργό. αν ισχύει το 2ο, τότε λυπάμαι πολύ, δεν πάμε καλά... και δυστυχώς το ματσάκι είναι διπλό.

όλα αυτά τα λέω όχι για να τσακωθούμε (προλαβαίνω τους συντονιστές), αλλά για να υπάρχει και μία άποψη κόντρα στο ρεύμα. ελπίζω να μη διαγραφώ. ελπίζω να μην έθιξα κάποιον. συζήτηση κάνουμε. δέχομαι και σέβομαι όλα τα επιχειρήματα που είναι αντίθετα με τα δικά μου. :)

viewtopic.php?f=4&p=98555#p98550

Ίσως και να το είπες τυχαία, αλλά θέλω να μου πεις αν έχουμε δώσει εμείς την εικόνα ή σου την έχει καλλιεργήσει κάποιος ότι σβήνονται τέτοιου είδους δημοσιεύσεις.
ingenieurin26
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6361
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Προτάσεις/Σχόλια

Δημοσίευσηαπό Ολοκληρωμένος Τύπος » Παρ, 27 Σεπ 2013 4:02 pm

πιστεύω ότι υπάρχει μία ροπή προς μία συγκεκριμένη άποψη από τους συντονιστές. ότι δεν πρέπει να διαφωνούμε και πολύ, με έντονο τόνο.
ήταν λίγο υπερβολικό το σχόλιό μου, ίσως δεν έπρεπε να το γράψω έτσι, αλλά είναι στο χέρι σας να μου αποδείξετε. σόρρυ αν σε προσέβαλα.
Ολοκληρωμένος Τύπος
 
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: Πέμ, 12 Ιαν 2012 9:24 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Προτάσεις/Σχόλια

Δημοσίευσηαπό TrexoKaiDenFtano » Παρ, 27 Σεπ 2013 11:08 pm

Με συγχωρείς εκ των προτέρων αν γίνω εριστικός δεν είναι ο σκοπός μου... Έχοντας διαβάσει και την τελευταία δημοσίευση σε αυτό το foroum, έχοντας ανατρέξει σε τόπικ ετών που εγώ ήμουν ακόμη στον ολόδικο μου ονειρικό λυκειακό μικρόκοσμο, έχοντας παρακολουθήσει υπομονετικά αδιέξοδα νήματα συζητήσεων και πολλές φορές έχοντας συμμετάσχει σε αυτά, έχοντας τέλος γνωρίσει από κοντά αρκετά από τα τυπάκια που συνιστούν τους συντονιστές έχω να πω το εξής... Στα πλαίσια του υπάρχοντος ιστότοπου έχει γίνει τιτανοτεράστια προσπάθεια και σε επίπεδο προσωπικής υπομονής μα και σε επίπεδο συλλογικής οργάνωσης και ανταπόκρισης να ακούγεται κάθε τεκμηριωμένη άποψη. Απορώ για το σχόλιό σου ειλικρινά μα θα ανατρέξω σε κοινοτυπίες που δυστυχώς έτη μια ακόμη φορά αμφισβητούνται. Οι συντονιστές έχουν κάθε δικαίωμα να εκφράσουν την άποψη τους αρχικά ως ενεργά μέλη της σχολής, πράγμα το οποίο κάνουν ξεκάθαρα μέσα από σχόλια και παρατηρήσεις σε πληθώρα τόπικ. Τυχαίνει πολιτικά να διαφωνώ σχεδόν με όλους τους μα ειλικρινά ακόμη και σε δύσκολα νήματα με προσωπικές αντιδικίες και προκλητικές κουβέντες καφενείου η στάση τους ήταν κάτι παραπάνω από δίκαια και αντικειμενική. Υπάρχει ο Μπλε Κάδος άλλωστε. Πολλές δημοσιεύσεις αναξιόπιστες, προβοκατόρικες και όλα τα συναφή έμεναν μόνο και μόνο για να υπηρετηθεί σε ένα βαθύτερο επίπεδο ο σκοπός της ελεύθερης διακίνησης της πληροφορίας. Δημιουργήθηκε ολόκληρο σύστημα με δικλείδες ασφαλείας μέσω προειδοποιήσεων και τα σχετικά πριν φτάσει κάποιος στο να μπλοκαριστεί. Αντιμετωπίστηκαν ύπουλες προσπάθειες, οι οποίες αξιοποιώντας μέσα που δεν μπορείς εύκολα να φανταστείς πως θα ξεπέσει κάποιος σκόπευαν να προκληθούν εσκεμμένα αντιδράσεις, ή γενικά να εκμεταλλευτεί κάποιος το φόρουμ για ιδιοτελείς οριακά προβοκατόρικους προπαγανδιστικούς σκοπούς. Οι δε συντονιστές έχουν βρεθεί σε πολλή δύσκολη θέση ίσως και προσωπικά πολλές φορές αλλά κυρίως διαχειριστικά και σαν όργανο και ανέκαθεν η στάση τους υπήρξε τέτοια που αφενός ενθάρρυνε την διάθεση προσφοράς και συμμετοχής στα του διαλόγου περι κοινωνίας και σχολής αφετέρου επιχείρησε ,αποτελεσματικά να με ρωτάς, να θέσει σαφείς διαχωριστικές γραμμές σε σχέση με τους σκοπούς που έχει κάποιος όταν σχολιάζει και πως αντιμετωπίζονται ανεπιθύμητες ενέργειες αναφορικά με όσα προανέφερα. Κάθε άποψη τεκμηριωμένη που εκφράζεται στα πλαίσια μιας διαδραστικότητας όσο έντονο ύφος ή τόνο να έχει έχει παραμείνει, έχει σχολιαστεί και έχει τροφοδοτήσει την εξέλιξη της κουβέντας αρκεί να μην συνιστά οπαδιλίκι και κουβέντα υπονόμου, νομίζω γίνομαι αντιληπτός. Ειλικρινά δεν υπάρχει καμία ροπή πόσο μάλλον διάθεση μη αντιπαράθεσης. Ο κόσμιος χαρακτήρας της αντιπαράθεσης που προασπίζονται οι συντονιστές εστιάζει στη μη χρήση υβριστικών εκφράσεων και προσωπικών επιθέσεων, κατά τάλλα ο έντονος ειδικά πολιτικά τόνος πάντα υπήρχε και ακόμα υπάρχει στο φορουμ και αναρωτιέμαι αν λογοκρίθηκε και ποτέ. Αυτά από την προσωπική μου μικρή εμπειρία. Είναι το λιγότερο παράλογο και ανεδαφικό να κατηγορείς τους συντονιστές για όσα έχεις αναφέρει αν με ρωτάς. Δεν έχουν στην τελική να σου αποδείξουν τίποτα. Δεν είναι το φορουμ κάποιου είδους διαγωνισμός ή καλλιστεία και οι συντονιστές δεν προσπαθούν να προσελκύσουν κάποιον ή να του υπαγορεύσουν πως πρέπει να συμμετέχει και να διαδρά ηλεκτρονικά στα πλαίσια της σχολής. Είμαστε εμείς που πρέπει να αποδείξουμε πολλά, είμαστε εμείς που πρέπει να υπερασπιστούμε αυτή ακριβώς την ελεύθερη διακίνηση γνώμεων και απόψεων. Άλλωστε εμάς υπηρετεί, για εμάς φτιάχτηκε, εργαλείο δικό μας είναι. Και όταν λέω εμείς και μας αναφέρομαι σε όλους μας μαζί και τους συντονιστές. Οι ταμπέλες δεν αρμόζουν εδώ, δεν ανταποκρίνονται στους σκοπούς και το περιεχόμενό μας. Οι συντονιστές επιτελούν απλώς τυπικό ρόλο ώστε να μην γίνει το mqn.gr κάτι όπως tokafenedakithssxolhs.gr μα το πραγματικό νόημα της όλης υπόθεσης βρίσκεται στη δική μας στάση.
TrexoKaiDenFtano Σημαντική βοήθεια & οικονομική ενίσχυση στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Κυρ, 10 Οκτ 2010 9:49 am
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Προτάσεις/Σχόλια

Δημοσίευσηαπό MakisH » Σάβ, 28 Σεπ 2013 2:12 am

Άνθρωπέ μου... πολύ σωστά τα είπες και μπράβο, αλλά χώριζε και καμιά παράγραφο! Τα διάβασα υπογραμμίζοντας με το ποντίκι... :?
Ζητούνται βιβλία στο Αναγνωστήριο Χημικών Μηχανικών! Στείλτε μου αν θέλετε να δώσετε.
MakisH Οικονομική ενίσχυση στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Δευτ, 03 Μάιος 2010 10:57 pm
Τοποθεσία: Στους Χημικούς μηχ.
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Προτάσεις/Σχόλια

Δημοσίευσηαπό gousia » Σάβ, 28 Σεπ 2013 6:37 pm

Υπαρχουν τουλαχιστον 3 τοπικ που αναφερονται στην απεργια των διοικητικων.Και εχουμε απαντησεις καρμπον(προφανως)που ειναι κουραστικες.Νομιζω οτι πρεπει με καποιο τροπο να συγχωνευτουν σε ενα τοπικ.Και αυτο το γκαλοπ ρε παιδια...Εξαφανιστε το,ας πει ο καθενας ποτε θα βγαλει τα χειμωνιατικα ρουχα καλυτερα.
γιαούρτι με κέτσαπ
gousia
 
Δημοσιεύσεις: 502
Εγγραφή: Τρί, 22 Φεβ 2011 2:10 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Προτάσεις/Σχόλια

Δημοσίευσηαπό TrexoKaiDenFtano » Κυρ, 29 Σεπ 2013 1:25 am

:clap: :clap: :clap:
TrexoKaiDenFtano Σημαντική βοήθεια & οικονομική ενίσχυση στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Κυρ, 10 Οκτ 2010 9:49 am
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Προτάσεις/Σχόλια

Δημοσίευσηαπό TEL9021 » Κυρ, 29 Σεπ 2013 2:01 am

gousia έγραψε:ας πει ο καθενας ποτε θα βγαλει τα χειμωνιατικα ρουχα καλυτερα.


Off topic:

Spoiler: show
Ιδέα για γκάλοπ.
Τι χρώματα θα φορεθούν τη χειμερινή σαιζόν;

1. ανοικτά χρώματα
2. κλειστά (σκούρα) χρώματα
3. ΔΞ/ΔΑ
Άβαταρ μέλους
TEL9021 Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Τετ, 10 Οκτ 2012 6:32 pm
Τοποθεσία: Παιανία - Ganja
Έτος εισαγωγής: 2012

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο MQN.gr

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron