Δωρεά στο MQN.gr

Βοηθείστε μας να γίνουμε καλύτεροι. Σχόλια, προτάσεις, ενστάσεις για το site. Επίσης, λύστε τις απορίες σας σχετικά με τις λειτουργίες του site.

Re: Δωρεά στο MQN.gr

Δημοσίευσηαπό Ramrod » Τρί, 24 Ιαν 2017 11:14 am

Προσωπικά συμφωνώ σε έναν βαθμό με τον gousia.

Θεωρώ θα ήταν θεμιτό να υπάρχει μία διαφανής καταγραφή των παγίων και έκτακτων εξόδων του φόρουμ. Καθότι πιθανότατα οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουμε επαφή με παρόμοιες δραστηριότητες, ίσως θα λειτουργούσε και "αφυπνιστικα" σε πολλούς. Να δει δηλαδή κανείς τα πραγματικά μεγέθη και να καταλάβει ότι εφόσον εκτιμά την προσπάθεια που γίνεται, καλό θα ήταν να συνδράμει και αυτός με τον τρόπο του για να μπορεί να συνεχίσει να την εκτιμά.

Σε αυτή τη κατεύθυνση θα ήταν σκόπιμος ένας "εκσυγχρονισμός" των μεθόδων συνδρομής (PayPal, Bitcoin, ενδεχομένως κάτι τύπου reddit gold, whatever) καθώς γιατί όχι και ένας "μετρητής" ποσοτικού στόχου σε επίπεδο μήνα λ.χ. Μπορείτε κάλλιστα να κάνετε και μια συζήτηση -εάν δεν έχει γίνει ήδη (κυρίως μεταξύ υμών) - για την τοποθέτηση διαφημίσεων στο φόρουμ. Κατά τη γνώμη μου, καλά είναι τα party αλλά χρειάζεται και κάτι πιο sustainable για να λειτουργήσει η προσπάθεια.

Καταλαβαίνω ότι όλα αυτά που "προτείνω" είναι εκ του ασφαλούς και πιθανότατα υπάρχουν άλλες δυσκολίες μέχρι και νομικές (liability) διότι η σελίδα είναι -μάλλον- σε φυσικό πρόσωπο, οπότε αυτό μπορεί να περιπλέκει κάποια πράγματα.

Πάντα με καλή διάθεση και χωρίς καμία υπόνοια μομφής.
Άβαταρ μέλους
Ramrod
 
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: Παρ, 09 Οκτ 2015 4:53 pm
Τοποθεσία: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Δωρεά στο MQN.gr

Δημοσίευσηαπό tony24 » Τρί, 24 Ιαν 2017 1:03 pm

Ramrod έγραψε:Θεωρώ θα ήταν θεμιτό να υπάρχει μία διαφανής καταγραφή των παγίων και έκτακτων εξόδων του φόρουμ. Καθότι πιθανότατα οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουμε επαφή με παρόμοιες δραστηριότητες, ίσως θα λειτουργούσε και "αφυπνιστικα" σε πολλούς. Να δει δηλαδή κανείς τα πραγματικά μεγέθη και να καταλάβει ότι εφόσον εκτιμά την προσπάθεια που γίνεται, καλό θα ήταν να συνδράμει και αυτός με τον τρόπο του για να μπορεί να συνεχίσει να την εκτιμά.

Σε αυτή τη κατεύθυνση θα ήταν σκόπιμος ένας "εκσυγχρονισμός" των μεθόδων συνδρομής (PayPal, Bitcoin, ενδεχομένως κάτι τύπου reddit gold, whatever) καθώς γιατί όχι και ένας "μετρητής" ποσοτικού στόχου σε επίπεδο μήνα λ.χ.

Ισχύει δίνει άλλη δυναμική στην προσπάθεια και εγώ πιστεύω θα έχει συμμετοχή με αυτόν τον τρόπο. Έτσι αόριστα πόσο, τι και γιατί να δώσεις.
Όλοι μαζί θα φύγουμε.
ΣΕΒ
Άβαταρ μέλους
tony24
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ, 12 Φεβ 2011 2:05 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Δωρεά στο MQN.gr

Δημοσίευσηαπό elcv » Τρί, 24 Ιαν 2017 2:16 pm

Ramrod κατανοώ τους προβληματισμούς σου και επέτρεψέ μου να σου απαντήσω πιο συγκεκριμένα με τα ακόλουθα:

Ramrod έγραψε:Θεωρώ θα ήταν θεμιτό να υπάρχει μία διαφανής καταγραφή των παγίων και έκτακτων εξόδων του φόρουμ. Καθότι πιθανότατα οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουμε επαφή με παρόμοιες δραστηριότητες, ίσως θα λειτουργούσε και "αφυπνιστικα" σε πολλούς. Να δει δηλαδή κανείς τα πραγματικά μεγέθη και να καταλάβει ότι εφόσον εκτιμά την προσπάθεια που γίνεται, καλό θα ήταν να συνδράμει και αυτός με τον τρόπο του για να μπορεί να συνεχίσει να την εκτιμά.


1. Αν οι χρήστες που σέβονται και χρησιμοποιούν το φόρουμ (με τη συγκεκριμένη σειρά) την εκτιμούν ή συνεχίσουν να την εκτιμούν επειδή θα δουν πόσο κοστίζει ο server ή το domain, ειλικρινά θα με απογοητεύσει πολύ. Σε καμία περίπτωση δεν κάναμε έκκληση για οικονομική στήριξη με το ποστ που έγινε, απλά αναβαθμίσαμε τα οικονομικά στοιχεία μας και θεωρήσαμε καλή ευκαιρία να ενημερώσουμε ΚΑΙ για αυτό τον τρόπο στήριξης. Δεν είναι ότι το MQN θα κλείσει αύριο αν δε δώσετε χρήματα ούτε και θα λειτουργεί όμως εφ' όρου ζωής χωρίς αυτά γιατί έχει κι αυτό έξοδα συντήρησης.

Και στο σχετικό περί αφύπνισης. Αυτό ξεκινάει από πολύ πίσω και συγκεκριμένα από τους λόγους που κάποιος αποφασίζει να γράψει και να συμμετάσχει ως απλό ή ό,τι άλλο μέλος σε αυτή την πλατφόρμα. Η προσπάθεια που γίνεται μέσα από εδώ και από όλους μας για δωρεάν διακίνηση υλικού και απόψεων στο χώρο της σχολής έχει πολλά σκέλη. ΕΝΑ από αυτά είναι η οικονομική στήριξη για τους λόγους που αναφέραμε. Ένα άλλο πάλι είναι η κουλτούρα της αλληλοβοήθειας και του να μάθεις να δίνεις πίσω σε κάτι ή κάποιον που σε οφελεί. Άλλος τρόπος στήριξης είναι η προσφορά υλικού, άλλος πάλι η συμμετοχή στις συζητήσεις. Το MQN είναι μια πολύπλευρη προσπάθεια και το μερίδιο του κόσμου προυποθέτει το σεβασμό και τη στήριξη του καθενός με το δικό του προσωπικό τρόπο, ΟΠΟΙΟΣ και αν είναι αυτός.

Ramrod έγραψε:Σε αυτή τη κατεύθυνση θα ήταν σκόπιμος ένας "εκσυγχρονισμός" των μεθόδων συνδρομής (PayPal, Bitcoin, ενδεχομένως κάτι τύπου reddit gold, whatever)


2. Συμφωνώ με το Paypal, αν και το IBAN πάλι δίνει ευκολία. Αν πιστεύεις όμως ότι πράγματι θα βοηθήσει τη διαδικασία, ευχαρίστως να σε ακούσουμε.

Ramrod έγραψε:καθώς γιατί όχι και ένας "μετρητής" ποσοτικού στόχου σε επίπεδο μήνα λ.χ.


3. Ακούγεται πρακτικό αλλά προσπαθούμε να αποφύγουμε κάθε τι 'λογιστικό' γιατί δεν ταιριάζει με το χαρακτήρα του φόρουμ. Δεν ξέρω αν το πιστεύεις, αλλά είμαστε ακόμα ρομαντικοί. :D

Ramrod έγραψε:Μπορείτε κάλλιστα να κάνετε και μια συζήτηση -εάν δεν έχει γίνει ήδη (κυρίως μεταξύ υμών) - για την τοποθέτηση διαφημίσεων στο φόρουμ. Κατά τη γνώμη μου, καλά είναι τα party αλλά χρειάζεται και κάτι πιο sustainable για να λειτουργήσει η προσπάθεια.


4. Η μαύρη αλήθεια είναι ότι το οικονομικό πρόβλημα του φόρουμ μπορεί να λυθεί με την τοποθέτηση διαφημίσεων. Η συζήτηση αυτή έχει γίνει. Τα πάρτυ κρύβουν πράγματι αβεβαιότητα (πχ το τελευταίο που τελικά δεν έγινε και μπήκαμε 'μέσα') και αυτός είναι ο λόγος που δεν είναι λίγες οι φορές που δίνουμε πέρα απ' τον προσωπικό μας χρόνο και δικά μας χρήματα για να το στηρίξουμε, κάτι που γινόταν κατά κόρον στην αρχή λειτουργίας της σελίδας. Το ξέρω ότι θα σε κουράσω, αλλά ο λόγος είναι πάλι ο ίδιος και λυπάμαι, ρομαντικός. Με το να μπουν διαφημίσεις πιστεύουμε ότι ξεπουλάμε τον πυρήνα αυτής της προσπάθειας που δεν είναι άλλος από τη στήριξη από τον ίδιο τον κόσμο. Το φόρουμ δημιουργήθηκε από φοιτητές και απευθύνεται σε φοιτητές. Εξωπανεπιστημιακά φροντιστήρια ή εταιρείες που τους ενδιαφέρει να εκμεταλλευτούν αυτή την προσπάθεια για να πουλήσουν τι θέση έχουν εδώ? Να μπαίνεις να βρεις μια σημείωση, να γράψεις ένα ποστ και να έχεις το μπάνερ του όποιου φροντιστηριά, prep center ή ό,τι δίπλα σου να αναβοσβήνει? Όλα αυτά ακούγονται πολύ ιδεαλιστικά, ίσως και ιδεατά, αλλά αυτή η ιδέα μένει ζωντανή 7+ χρόνια τώρα και επιβεβαιώνει ότι κάποιες προσπάθειες δεν παρακμάζουν ούτε και ξεπουλιούνται ακόμα και στα δύσκολα. Ελπίζω αυτό να συνεχιστεί για πολύ ακόμα.

Αν δε σε κάλυψα εδώ είμαστε! :D
Μέρα τη μέρα ζω - πού ξέρεις αύριο τι ξημερώνει.
Το 'να μου χέρι τσαλακώνει τα λεφτά και τ' άλλο μου τα ισιώνει.
Άβαταρ μέλους
elcv
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 908
Εγγραφή: Κυρ, 17 Ιουν 2012 5:16 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Δωρεά στο MQN.gr

Δημοσίευσηαπό Zagreus » Τρί, 24 Ιαν 2017 2:54 pm

gousia έγραψε:Παιδιά δε σας ξέρουν όλοι, δεν υπάρχει λόγος να σας μάθουν όλοι και οι περισσότεροι στη σχολή μας είμαι σίγουρος ότι πείθονται με νούμερα (είναι και η φύση της ίδια της σχολής εξάλλου)

Καλά σοβαρά τώρα; Δεν ξέρουμε όλοι ποιός είναι ποιός στο φόρουμ; Η δική μου εικόνα είναι ότι για πλάκα γράφουμε με ψευδώνυμο ή για να μην καταλαβαίνει κάποιος που τυχαία μπήκε να τσιμπήσει καμια άσκηση. Αν είσαι στη σχολή και στο βαθμό που μπορείς παρακολουθείς μαθήματα, συμμετέχεις σε συζητήσεις, συνελεύσεις και γιατί όχι καταλήψεις (το γράφω γτ φαίνεσαι επαναστατικό στοιχείο), εάν δίνεις και παίρνεις σημειώσεις ε δεν θέλει και πολύ να τους γνωρίσεις όλους. Δεν ξέρω αν υπάρχει λόγος όπως γράφεις αλλά για κάποιον που δεν ζει σε σπηλιά δεν θέλει και ιδιαίτερη προσπάθεια. Όποιος θέλει προσφέρει είτε δίνοντας σημειώσεις είτε χρήματα ή οτιδήποτε άλλο δεν νομίζω πως πρέπει να βγει κάποιος και να αναλύσει τις ανάγκες του φόρουμ για να ευαισθητοποιήσει τα μέλη. Την "ευαισθησία" των περισσότερων την βλέπουμε καθημερινά άλλωστε.

Υποκρισία!

2ο ποστ καφενειακής αυτοκριτικής
Άβαταρ μέλους
Zagreus Σημαντική βοήθεια & οικονομική ενίσχυση στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: Πέμ, 01 Σεπ 2011 2:01 pm
Τοποθεσία: Κέντρο Απόκεντρο
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Δωρεά στο MQN.gr

Δημοσίευσηαπό epicas » Τρί, 24 Ιαν 2017 3:58 pm

Off topic:
Spoiler: show
Zagreus έγραψε:
gousia έγραψε:Παιδιά δε σας ξέρουν όλοι, δεν υπάρχει λόγος να σας μάθουν όλοι και οι περισσότεροι στη σχολή μας είμαι σίγουρος ότι πείθονται με νούμερα (είναι και η φύση της ίδια της σχολής εξάλλου)

Καλά σοβαρά τώρα; Δεν ξέρουμε όλοι ποιός είναι ποιός στο φόρουμ; Η δική μου εικόνα είναι ότι για πλάκα γράφουμε με ψευδώνυμο ή για να μην καταλαβαίνει κάποιος που τυχαία μπήκε να τσιμπήσει καμια άσκηση. Αν είσαι στη σχολή και στο βαθμό που μπορείς παρακολουθείς μαθήματα, συμμετέχεις σε συζητήσεις, συνελεύσεις και γιατί όχι καταλήψεις (το γράφω γτ φαίνεσαι επαναστατικό στοιχείο), εάν δίνεις και παίρνεις σημειώσεις ε δεν θέλει και πολύ να τους γνωρίσεις όλους. Δεν ξέρω αν υπάρχει λόγος όπως γράφεις αλλά για κάποιον που δεν ζει σε σπηλιά δεν θέλει και ιδιαίτερη προσπάθεια. Όποιος θέλει προσφέρει είτε δίνοντας σημειώσεις είτε χρήματα ή οτιδήποτε άλλο δεν νομίζω πως πρέπει να βγει κάποιος και να αναλύσει τις ανάγκες του φόρουμ για να ευαισθητοποιήσει τα μέλη. Την "ευαισθησία" των περισσότερων την βλέπουμε καθημερινά άλλωστε.

Υποκρισία!

2ο ποστ καφενειακής αυτοκριτικής


ο gousia ομως τελικα ποιος ειναι ;
“Δε με ενδιαφέρει τι δουλειά κάνεις. Θέλω να μάθω τι λαχταράς- και αν τολμάς να ονειρευτείς ότι συναντάς αυτό που επιθυμεί η καρδιά σου. Δε με ενδιαφέρει πόσων χρονών είσαι. Θέλω να μάθω αν θα κινδυνεύσεις να φανείς σαν χαζός- για την αγάπη- για τα όνειρά σου- για την περιπέτεια που είναι η ζωή.”
Oriah Mountain Dreamer
Άβαταρ μέλους
epicas Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: Τρί, 20 Σεπ 2011 2:04 am
Τοποθεσία: Sekempanti-Beyonseti-Stolmitiv
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Δωρεά στο MQN.gr

Δημοσίευσηαπό tony24 » Τρί, 24 Ιαν 2017 4:08 pm

epicas έγραψε:Off topic:
ο gousia ομως τελικα ποιος ειναι ;

PP_327927.jpg
Όλοι μαζί θα φύγουμε.
ΣΕΒ
Άβαταρ μέλους
tony24
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ, 12 Φεβ 2011 2:05 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Δωρεά στο MQN.gr

Δημοσίευσηαπό Ramrod » Τρί, 24 Ιαν 2017 4:56 pm

@elcv

Στο πρώτο κομμάτι, για το "λογιστικό"/ποσοτικό του πράγματος. Εκεί θα συμφωνήσω με τον tony24 λίγο. Αν δεν υπάρχει κάποιο goal, ποσοτικό και συγκεκριμένο, ο άλλος πόσο να δώσει; Πώς θα μπορεί να συνεισφέρει ποσοτικά, όταν δεν μπορεί να συσχετίσει ποσοτικά τα "τόσα χρειάζονται"-"τόσα μπορώ/θέλω"; Και στο κάτω κάτω, δε χρειάζεται να είναι "τεφτεριακού" τύπου "1 domain, 2 servers, 1 χωριάτικη και το κρασάκι κερασμένο". Μπορεί να είναι απλά ο στόχος. Και αν εμπιστεύεσαι τους διαχειρίζοντες το φόρουμ, εμπιστεύεσαι ότι δε τα μαζεύουν για να πάνε Αράχωβα.

Για το PayPal και το Bitcoin, το λέω σε περίπτωση που κάποιος θέλει να διατηρήσει την ανωνυμία του.

Τώρα, κάτι για τον ρομαντισμό, πού το βάζω σε spoiler καθότι δεν είναι τόσο πρακτικό
Spoiler: show
Συμφωνώ, ωραίο είναι να βλέπουμε τα πράγματα ρομαντικά. Αλλά το παρόν καμιά φορά χρειάζεται πραγματιστική προσέγγιση. Βλέπεις (το β' ενικό για χάρη της ανάλυσης) ας πούμε με ρομαντισμό το μέλλον, που όλοι θα συνεισφέρουν στο MQN, η φάση θα είναι πλήρως bottom-up κλπ. Και στην πορεία γι'αυτό το μέλλον, οι πραγματικές συνθήκες το οδηγήσουν στο "λουκέτο"; Πόσο θα άξιζε τελικά ο ρομαντισμός, αν στην πορεία έχασες το ίδιο το αντικείμενο της ρομαντικής σου σκέψης; Γιατί να μην εξερευνήσεις κάποιες μη-ρομαντικές λύσεις τώρα, με την προοπτική να τις αποτάξεις εάν φτάσεις στο επίπεδο που ρομαντικά στοχεύεις;
Άβαταρ μέλους
Ramrod
 
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: Παρ, 09 Οκτ 2015 4:53 pm
Τοποθεσία: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Δωρεά στο MQN.gr

Δημοσίευσηαπό trauma » Τρί, 24 Ιαν 2017 5:26 pm

Συμφωνώ, ωραίο είναι να βλέπουμε τα πράγματα ρομαντικά. Αλλά το παρόν καμιά φορά χρειάζεται πραγματιστική προσέγγιση. Βλέπεις (το β' ενικό για χάρη της ανάλυσης) ας πούμε με ρομαντισμό το μέλλον, που όλοι θα συνεισφέρουν στο MQN, η φάση θα είναι πλήρως bottom-up κλπ. Και στην πορεία γι'αυτό το μέλλον, οι πραγματικές συνθήκες το οδηγήσουν στο "λουκέτο"; Πόσο θα άξιζε τελικά ο ρομαντισμός, αν στην πορεία έχασες το ίδιο το αντικείμενο της ρομαντικής σου σκέψης; Γιατί να μην εξερευνήσεις κάποιες μη-ρομαντικές λύσεις τώρα, με την προοπτική να τις αποτάξεις εάν φτάσεις στο επίπεδο που ρομαντικά στοχεύεις;


Μα φυσικά γιατί το "λουκέτο" (ή αλλιώς η καταστροφή) έρχεται όταν σταματάς να πράττεις με γνώμονα τις αξίες σου. Και αυτό θα γίνει εν προκειμένω οταν το MQN μεταλλαχθεί σε ένα νέον διαφημιστικό φροντιστηρίων.
Άβαταρ μέλους
trauma
 
Δημοσιεύσεις: 570
Εγγραφή: Παρ, 17 Οκτ 2014 2:42 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Δωρεά στο MQN.gr

Δημοσίευσηαπό ingenieurin26 » Τρί, 24 Ιαν 2017 5:28 pm

Γεια σας, οι περισσότεροι από σας δεν με γνωρίζετε. Ήμουν συντονίστρια στο ΜQN από το 2008 έως το 2013. Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στη Δανία για μεταπτυχιακό και είδα αυτό με την Αράχωβα. Μου φάνηκε πολύ αστείο και είπα να κάνω μια ανάρτηση μετά από χρόνια. Τα περισσότερα θέματα εξετάσεων μέχρι 2011 που είναι ανεβασμένα εδώ και όλα τα παρωχημένα φανταζομαι post που καθοδηγούν τους χρήστες έχουν φτιαχτεί εδώ με προσωπικό κόπο και σε καλοκαιρινές διακοπές και Χριστούγεννα και ούτε νησιά είχε τότε ούτε Αράχωβες προσωπικά για μένα. Η χρηματική συμβολή που χρειάζεται το MQN από έναν φοιτητή δεν χρειάζεται να είναι πάνω από 10 ευρώ. Αυτό που χρειάζεται το MQN είναι να έχει και κάτι εκτός από γκρίνια και μιζέρια από τους χρήστες, τη διάθεση της προσφοράς. Αυτό που μου έχει μέινει από το MQN είναι ό,τι ίσως άξιζε σαν προσπάθεια για όσους δεν ήταν δικτυωμένοι στην σχολή, που μπορεί να είχαν μείνει πίσω επειδή δούλευαν παράλληλα ή επειδή απλά οι ρυθμοί της σχολής ήταν πιο εντατικοί από όσο μπορούσαν κι αυτοί ήταν που πρόσφεραν περισσότερο, αλλά για τους υπόλοιπους μάλλον ηταν τσάμπα κόπος.
ingenieurin26
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6361
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Δωρεά στο MQN.gr

Δημοσίευσηαπό Ramrod » Τρί, 24 Ιαν 2017 5:55 pm

trauma έγραψε:
Μα φυσικά γιατί το "λουκέτο" (ή αλλιώς η καταστροφή) έρχεται όταν σταματάς να πράττεις με γνώμονα τις αξίες σου. Και αυτό θα γίνει εν προκειμένω οταν το MQN μεταλλαχθεί σε ένα νέον διαφημιστικό φροντιστηρίων.


Αξία μπορεί να είναι απλώς και μόνο η λειτουργία του φόρουμ, ώστε να συνεχίζει να παρέχει τη βοήθεια που παρέχει. Αν βάλεις μια διαφήμιση, είτε στοχευμένη πουλώντας χώρο σε ενδιαφερόμενους είτε μέσω AdSense για παράδειγμα, συνεχίζεις να υπηρετείς αυτήν την αξία, διότι κρατάς το φόρουμ εν λειτουργία. Οι μόνοι αισθητικοί ή ιδεολογικοί λόγοι που μπορεί να το αποκρούσουν αυτό, είναι των ίδιων των διαχειριστών. Από την απάντηση του/της elcv αντιλαμβάνομαι οτι έχει εξαντληθεί σαν θέμα στις εσωτερικές τους διαδικασίες. Απλώς το έθεσα σαν εναλλακτική.
Άβαταρ μέλους
Ramrod
 
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: Παρ, 09 Οκτ 2015 4:53 pm
Τοποθεσία: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας
Έτος εισαγωγής: 0

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο MQN.gr

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης