Απορίες για το Μεταπτυχιακό "Δομοστατικός Σχεδιασμός και Ανάλυση των Κατασκευών"

Για όσους θέλουν...το χρόνο τους για να τελειώσουν με το πτυχίο, αλλά και για αυτούς που ξεκινάνε τη μεταπτυχιακή ή και εργασιακή τους πορεία.

Συντονιστής: University Editors

Απορίες για το Μεταπτυχιακό "Δομοστατικός Σχεδιασμός και Ανάλυση των Κατασκευών"

Δημοσίευσηαπό stefanos_z » Πέμ, 16 Απρ 2015 4:37 pm

Καλησπέρα παιδιά και καλό Πάσχα!

Νέος στο φόρουμ μιας και δεν φοίτησα στο ΕΜΠ αλλά στα αντίστοιχο τμήμα του ΑΠΘ, αλλά γράφτηκα καθώς ενδιαφέρομαι για το μεταπτυχιακό πρόγραμμα. Οπότε άνοιξα αυτό το thread για να ρωτήσω κάποιες απορίες ελπίζοντας πως κάποιος από εσάς μπορείς να μου τις λύσει καθώς απο το σαιτ του προγράμματος δεν έβγαλα άκρη. Οπότε ξεκινάω:

1) Πότε περίπου ανοίγουν οι δηλώσεις για το επόμενο ακαδημαϊκό έτος και μέχρι πότε περίπου είναι το deadline
2) Αν έχουν διαφορά το Αγγλόφωνο με το Ελληνικό πρόγραμμα και αν μπορώ να συμμετάσχω στο Αγγλόγωνο
3) Αν ναι τότε δέχονται IELTS καθώς στο σάιτ αναφέρει μόνο το TOEFL και proficiency
4) Ζητούνται δίδακτρα ή είναι δωρεάν

Θα σας είμαι ευγνώμων α μπορέσετε να μου λύσετε κάποιες απο αυτές τις απορίες
stefanos_z
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ, 16 Απρ 2015 4:26 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Απορίες για το Μεταπτυχιακό "Δομοστατικός Σχεδιασμός και Ανάλυση των Κατασκευών"

Δημοσίευσηαπό Elendil » Πέμ, 16 Απρ 2015 9:32 pm

Καλησπέρα και καλή αρχή
1) Με βάση τις περσινές ανακοινώσεις στην ιστοσελίδα του μεταπτυχιακού, μπορείς να πάρεις μια ιδέα πότε είναι περίπου - συνήθως τέλος Μαϊου - αρχές Ιουνίου για κάνα μήνα.
2)Έχουν σημαντικές διαφορές ως προς τη δυνατότητα επιλογής μαθημάτων (προς το χειρότερο, για το αγγλόφωνο). Η αγγλική έκδοση της ιστοσελίδας του μεταπτυχιακού αφορά την αγγλόφωνη ροή, οπότε μπορείς και από εκεί να αντλήσεις πληροφορίες. Τα μαθήματα γίνονται συνδιδασκαλία με την ελληνόφωνη ροή. Τα τελευταία 2 χρόνια που δεν έρχονται αλλοδαποί φοιτητές, η διδασκαλία γίνεται στα ελληνικά. Γενικά, αν δεν έχεις συγκεκριμένο λόγο να επιλέξεις την αγγλόφωνη, δεν αξίζει.
3)Φαντάζομαι δέχονται και IELTS, εδώ τους αρκούσαν μη πιστοποιημένα φωτοαντίγραφα των Cambridge/Michigan (για την ελληνόφωνη ροή).
4)Για τον αριθμό των ατόμων που βγαίνει η προκύρηξη, μέχρι τώρα δεν προβλέπονταν δίδακτρα. Υπάρχουν θέσεις επιλαχόντων/εργαζομένων με (μικρά συγκριτικά με τα υπόλοιπα μεταπτυχιακά) δίδακτρα. viewtopic.php?f=16&t=4185#p111631
και δε δακρύζεις ποτέ σου μάνα μου Ελλάς
που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς
Νίκος Γκάτσος

If you end up with a boring miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest, or some guy on television telling you how to do your shit, then you deserve it.
Frank Zappa
Άβαταρ μέλους
Elendil
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Τρί, 16 Σεπ 2008 10:22 pm
Τοποθεσία: Ζωγράφου
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Απορίες για το Μεταπτυχιακό "Δομοστατικός Σχεδιασμός και Ανάλυση των Κατασκευών"

Δημοσίευσηαπό stefanos_z » Παρ, 17 Απρ 2015 7:11 pm

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι αν γνωρίζετε αν έχει μεγάλη ζήτηση το εν λόγο πρόγραμμα στους κύκλους αυτών που αποφοιτούν από το ΕΜΠ αλλά και γενικά. Το ρωτάω αυτό γιατί τα αποτελέσματα βγαίνουν αργά σε μια περίοδο που τα ξένα πανεπιστήμια έχουν συμπληρώσει τις θέσεις τους. Οπότε θέλω να ξέρω αν οι πιθανότητες επιλογής μου είναι καλές ή αν πχ έχει μεγάλη ζήτηση οπότε οι πιθανότητες μειώνονται.
Ευχαριστώ και πάλι!
stefanos_z
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ, 16 Απρ 2015 4:26 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Απορίες για το Μεταπτυχιακό "Δομοστατικός Σχεδιασμός και Ανάλυση των Κατασκευών"

Δημοσίευσηαπό Elendil » Κυρ, 19 Απρ 2015 9:48 pm

Τα τελευταία χρόνια οι αιτούντες είναι περίπου τριπλάσιοι από τις θέσεις.
και δε δακρύζεις ποτέ σου μάνα μου Ελλάς
που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς
Νίκος Γκάτσος

If you end up with a boring miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest, or some guy on television telling you how to do your shit, then you deserve it.
Frank Zappa
Άβαταρ μέλους
Elendil
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Τρί, 16 Σεπ 2008 10:22 pm
Τοποθεσία: Ζωγράφου
Έτος εισαγωγής: 2007


Επιστροφή στο Μετά το 5ο Έτος - Μεταπτυχιακό

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης