Μεταπτυχιακό στην Αμερική

Για όσους θέλουν...το χρόνο τους για να τελειώσουν με το πτυχίο, αλλά και για αυτούς που ξεκινάνε τη μεταπτυχιακή ή και εργασιακή τους πορεία.

Συντονιστής: University Editors

Μεταπτυχιακό στην Αμερική

Δημοσίευσηαπό jay23 » Κυρ, 26 Φεβ 2012 12:00 pm

Ξέρει κανείς αν το να τελειώσω τη σχολή σε 6 ή 7 χρονια εχοντας καλο βαθμό αποτερέπει την αποδοχη μου στα καλύτερα αμερικάνικα πανεπιστήμια?
Τελευταία επεξεργασία από Elendil και Παρ, 08 Νοέμ 2013 9:12 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Συγχώνευση δημοσιεύσεων
jay23 Σημαντική βοήθεια & οικονομική ενίσχυση στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Σάβ, 10 Οκτ 2009 10:57 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Μεταπτυχιακο στην αμερική

Δημοσίευσηαπό havale_tsoglan » Κυρ, 26 Φεβ 2012 12:08 pm

Εγώ που το ψαξα λίγο,δε νομίζω πως παίζει κανέναν ρόλο....!
Άβαταρ μέλους
havale_tsoglan
 
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Τρί, 07 Ιούλ 2009 6:30 pm
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Μεταπτυχιακο στην αμερική

Δημοσίευσηαπό metalhead » Κυρ, 26 Φεβ 2012 1:22 pm

Γεια παιδιά,

Δεν είμαι από την σχολή ούτε καν από το πολυτεχνείο, αλλά επειδή έκανα πρόσφατα την διαδικασία (και έτυχε να δω το post) και με δεδομένο ότι σε γενικές γραμμές τα κριτήρια δεν αλλάζουν από τομέα σε τομέα, σας γράφω το τι παίζει γενικά:

α) Αν δεν έχεις πολλά λεφτά (κάποιες δεκάδες χιλιάδες δολλάρια), μεταπτυχιακό δεν παίζει. Πας κατ'ευθείαν για διδακτορικό και στην πορεία για το phD παίρνεις και το Master. Ο λόγος που το λέω, είναι ότι στα διδακτορικά γενικά παίζει αρκετή χρηματοδότηση*, ενώ στα μεταπτυχιακά από ελάχιστη εως καθόλου.
β) Σε γενικές γραμμές, ο βαθμός του πτυχίου και το πόσο πήρε από άποψη ετών, παίζει πολύ μικρό ρόλο. Τα βασικά που θέλουν είναι πολύ καλές συστατικές, κατά προτίμηση από "γνωστούς" καθηγητές (με αρκετά citations και αν γίνεται να έχουν σπουδάσει/εργαστεί/διδάξει στην Αμερική) και να έχετε συμμετάσχει σε ερευνητικά projects (παράδειγμα στην διπλωματική να πάρετε ερευνητικό θέμα, μόλις τελειώσετε να μπείτε σε κάποιο άλλο σε project, κατά την πρακτική κλπ). Μετά είναι το statement of purpose και μετά πάνε όλα τα άλλα (βαθμός, GRE, TOEFL, CV). Φυσικά αν έχετε κάποιο γνωστό εκεί (phD student ή τον καθηγητή για παράδειγμα) και σας κάνει recommend, είναι επίσης πολύ μεγάλο +.

*Η χρηματοδότηση έχει 2 βασικές μορφές:
1) Fellowship: Κανονική υποτροφία.
2) Assistantship: Δουλεύεις στο πανεπιστήμιο και πληρώνεσαι. Η δουλειά μπορεί να είναι είτε να διδάσκεις κάποια μαθήματα (teaching assistantship) είτε να δουλεύεις σε κάποιο ερευνητικό project (research assistantship) ένα minimum ωρών την βδομάδα.

Αυτά. Αν έχετε κάποια άλλη απορία και δεν είναι απόλυτα συνδεδεμένη με το αντικείμενο σας, πείτε μου μήπως ξέρω να σας βοηθήσω.

Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία :)
metalhead
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ, 26 Φεβ 2012 12:53 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Μεταπτυχιακο στην αμερική

Δημοσίευσηαπό aleezysam » Παρ, 08 Νοέμ 2013 10:04 am

Εγώ που ρώτησα στη γραμματεία μου είπαν ότι αν δωθούν τα καλοκαιρινά μαθήματα τώρα (κάτι που εν τέλει θα γίνει) και τελειώσει αργότερα η εξεταστική, θα πάνε και αργότερα οι παραδώσεις των διπλωματικών. Ημερομηνίες συγκεκριμένες δεν ξέρουν ούτε αυτοί γιατί δεν έχει βγει ακόμη πρόγραμμα για τα καλοκαιρινά μαθήματα.
aleezysam
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ, 08 Νοέμ 2013 9:45 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Μεταπτυχιακο στην αμερική

Δημοσίευσηαπό elcv » Παρ, 08 Νοέμ 2013 6:30 pm

Μιας και ανέφερες το GRE,πιστεύεις ότι είναι χρήσιμο και σε μηχανικούς? Συνήθως το παίρνουν αυτοί που ασχολούνται με οικονομικά,αλλά απ'ό,τι κατάλαβα είναι τεστ γενικών ικανοτήτων.
Μέρα τη μέρα ζω - πού ξέρεις αύριο τι ξημερώνει.
Το 'να μου χέρι τσαλακώνει τα λεφτά και τ' άλλο μου τα ισιώνει.
Άβαταρ μέλους
elcv
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 908
Εγγραφή: Κυρ, 17 Ιουν 2012 5:16 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Μεταπτυχιακο στην αμερική

Δημοσίευσηαπό Elendil » Παρ, 08 Νοέμ 2013 9:10 pm

GRE δίνουν νομίζω όλοι όσοι πάνε στην Αμερική, είναι κάτι σαν τα μόρια των Πανελληνίων. Μήπως το μπερδεύεις με πιο εξειδικευμένα τέστ αγγλικών, όπως το GMAT που το δίνουν όσοι πάνε για MBA κλπ;
και δε δακρύζεις ποτέ σου μάνα μου Ελλάς
που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς
Νίκος Γκάτσος

If you end up with a boring miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest, or some guy on television telling you how to do your shit, then you deserve it.
Frank Zappa
Άβαταρ μέλους
Elendil
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Τρί, 16 Σεπ 2008 10:22 pm
Τοποθεσία: Ζωγράφου
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Μεταπτυχιακό στην Αμερική

Δημοσίευσηαπό elcv » Παρ, 08 Νοέμ 2013 10:21 pm

Ίσως,τόσα χαρτιά και πιστοποιητικά που πρέπει να μαζέψουμε...
Μέρα τη μέρα ζω - πού ξέρεις αύριο τι ξημερώνει.
Το 'να μου χέρι τσαλακώνει τα λεφτά και τ' άλλο μου τα ισιώνει.
Άβαταρ μέλους
elcv
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 908
Εγγραφή: Κυρ, 17 Ιουν 2012 5:16 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Μεταπτυχιακό στην Αμερική

Δημοσίευσηαπό pokerman » Σάβ, 09 Νοέμ 2013 4:55 am

Καλησπερα,

Ειδα τυχαια το post σου και επειδη αυτη τη στιγμη ειμαι στην Αμερικη για PhD σε structural νομιζω οτι μπορω να βοηθησω. Κατ'αρχην τα χρονια δεν νομιζω οτι μετρανε. Σκεψου οτι στην ταξη υπαρχουν ατομα 30 plus χρονων , οχι πολλοι αλλα υπαρχουν. Νομιζω οτι ο βαθμος γενικα μετραει ειδικα σε top πανεπιστημια αλλα δεν ειναι και το πλεον καθοριστικο κριτηριο για τον αν θα σε δεχτουν ή όχι. Τους ενδιαφερει το GRE αρκετα και κυριως (αν οχι μονο αυτο) το quantitative κομματι. Νομιζω οτι οι συστατικες ειναι παρα πολυ σημαντικες . Ειναι καλο να παρεις απο καθηγητες που ειναι γνωστοι στο εξωτερικο ή που εχουν τελειωσει στο εξωτερικο. Τελος στην επιλογη τους θα παιξει ρολο και ο ανταγωνισμος σου απο την Ελλαδα (και κυριως απο το ΕΜΠ αφου ειμαστε οι καλυτεροι :ninja: :ninja: ).

Γενικα παντως αυτη τη περιοδο υπαρχει ενα μικρο προβληματακι χρηματων στην αμερικη. Γενικα αρκετοι καθηγητες δεν εχουν funding.

Μια ιδεα για να γνωρισεις καποιον καθηγητη και γενικα για να γεμισεις το cv σου ειναι να δεις τα μαθηματα στην pavia (rose). Ειδικα τωρα που ειναι κλειστο το πολυτεχνειο θα μπορουσες να παρεις ενα μαθημα εκει για ενα μηνα , να τα πας καλα και ισως σου ανοιξει μια πορτα στην Αμερικη (συνηθως οι καθηγητες στην Pavia ειναι καθηγητες απο πανεπιστημια της Αμερικης).

Σου επισυναπτω κομματι απο mail με καθηγητη στο columbia οταν μιλαγαμε για τις αιτησεις.
"Admission decisions are made by our graduate admissions committee based on the entire pool of applicants. In order to be competitive, you need excellent scores in your quantitative GRE (above 95% for PhD), strong reference letters, and excellent grades. "

Και κατι ακομα στην Αμερικη μπορεις να στειλεις mail σε οποιον καθηγητη θελεις και σχεδον σιγουρα θα σου απαντησει. Μπορεις να του πεις γεια σας ειμαι ο ταδε θελω να κανω PhD , αυτο ειναι το cv μου , ειδα οτι ασχολειστε με αυτα υπαρχει καποια πιθανοτητα να ερθω εκει ?

PS: Γαντες , Γκαζετας, Ζερης , Παπαδρακακης , Κουμουσης ειναι καλες επιλογες για συστατικες
pokerman
 
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Κυρ, 19 Οκτ 2008 5:45 pm

Re: Μεταπτυχιακό στην Αμερική

Δημοσίευσηαπό elcv » Σάβ, 09 Νοέμ 2013 9:44 pm

:thumbup: :thumbup:
Πολύ χρήσιμη κ ενημερωτική η απάντησή σου,τουλάχιστον εμένα μου ξεκαθάρισε κάποια πράγματα που δεν γνώριζα.Ωστόσο,αν μου επιτρέπεις,θα ήθελα να εκφράσω την απορία μου σχετικά με αυτό που ανέφερες για τα μαθήματα στην pavia.Τι ακριβώς είναι,γιατί δεν το έχω ξανακούσει
Μέρα τη μέρα ζω - πού ξέρεις αύριο τι ξημερώνει.
Το 'να μου χέρι τσαλακώνει τα λεφτά και τ' άλλο μου τα ισιώνει.
Άβαταρ μέλους
elcv
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 908
Εγγραφή: Κυρ, 17 Ιουν 2012 5:16 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Μεταπτυχιακό στην Αμερική

Δημοσίευσηαπό Elendil » Σάβ, 09 Νοέμ 2013 9:59 pm

Λογικά αναφέρεται στα σεμιναριακού τύπου μαθήματα που διοργανώνονται από το Rose School: http://www.roseschool.it/
και δε δακρύζεις ποτέ σου μάνα μου Ελλάς
που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς
Νίκος Γκάτσος

If you end up with a boring miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest, or some guy on television telling you how to do your shit, then you deserve it.
Frank Zappa
Άβαταρ μέλους
Elendil
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Τρί, 16 Σεπ 2008 10:22 pm
Τοποθεσία: Ζωγράφου
Έτος εισαγωγής: 2007

Επόμενο

Επιστροφή στο Μετά το 5ο Έτος - Μεταπτυχιακό

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης