Diploma Supplement - Παράρτημα Διπλώματος

Για όσους θέλουν...το χρόνο τους για να τελειώσουν με το πτυχίο, αλλά και για αυτούς που ξεκινάνε τη μεταπτυχιακή ή και εργασιακή τους πορεία.

Συντονιστής: University Editors

Diploma Supplement - Παράρτημα Διπλώματος

Δημοσίευσηαπό skplion » Τετ, 26 Αύγ 2020 11:43 am

Καλημέρα στο Forum!!

Λέγομαι Λιονουδάκης Παύλος, έχω τελειώσει επιτυχώς τη σχολή επιλέγοντας τον τομέα μεταφορών και συγκοινωνιακής υποδομής και έχω κάποιες απορίες σχετικά με τη συνέχιση των σπουδών μου στο εξωτερικό.

Σκοπεύω να μεταφερθώ στην Ολλανδία για εργασία και ει δυνατόν να παρακολουθήσω κάποιο μεταπτυχιακό στο Πανεπιστήμιο του Ρότερνταμ ή στο Ντελφτ. Και για τα δύο ζητήματα (εργασία - σπουδές) μου ζητούν το παράρτημα διπλώματος, ένα έγγραφο το οποίο χορηγούν όλες οι σχολές έπειτα από απόφαση της Ευρωπαϊκής Ένωσης όπου γράφονται αναλυτικά τα μαθήματα του προγράμματος σπουδών της σχολής, οι ώρες παρακολούθησης του κάθε μαθήματος και η ισοδυναμία σε μονάδες ECTS (European Credit Transfer and Accumulation System) ώστε να μπορέσω να αποδείξω τι έμαθα στη σχολή και να οριστεί κάποια ισοδυναμία. Και στην έρευνα για δουλειά και στην επικοινωνία με τα πανεπιστήμια μου απάντησαν οτί χωρίς το παράρτημα διπλώματος στα αγγλικά το πτυχίο μου δε μπορεί να έχει καμία αναγνώριση, γεγονός το οποίο μου επιβεβαίωσαν και οι δύο πρεσβείες (Ολλανδίας στην Αθήνα και Ελλάδας στο Άμστερνταμ) καθώς και το Υπουργείο Εξωτερικών.

Έπειτα από επικοινωνία με την γραμματεία της σχολής μας, με ενημέρωσαν ότι από τις σχολές του Ε.Μ.Π. οι πολιτικοί μηχανικοί και μόνον έχουν αποφασίσει να μην χορηγούν παράρτημα διπλώματος και με κατεύθυναν σε παλιούς οδηγούς σπουδών (2013) όπου αναγράφονται τα μαθήματα της σχολής στα αγγλικά, σε έγγραφα του Erasmus αντίστοιχης ηλικίας όπου επιχειρείται μια τουλάχιστον πρόχειρη αντιστοίχηση των μαθημάτων σε ECTS καθώς και σε ένα πιστοποιητικό το οποίο χορηγείται από το Μετσόβιο, όπου υπογράφει το Μετσόβιο ότι το Μετσόβιο αναγνωρίζει το πτυχίο ως Master το οποίο αμφιβάλλω ότι θα τύχει αναγνώρισης στο εξωτερικό. Οι απορίες μου λοιπόν είναι οι εξής:

1. Επειδή διάβασα ότι υπάρχει απόφαση του Ε.Μ.Π. για την χορήγηση του παραρτήματος διπλώματος, τελικά υπάρχει; Μήπως έπρεπε να απευθυνθώ αλλού και όχι στην γραμματεία; Υπάρχει κάποιος στον οποίο να χρειάστηκε και να κατάφερε να το προμηθευτεί;

2. ΜΕ δεδομένο ότι δεν χορηγείται, υπάρχει κάποιος ο οποίος κατάφερε να εργαστεί/σπουδάσει στο εξωτερικό και να πέτυχε αναγνώριση των μονάδων ECTS και των δικαιωμάτων του; Αν ναι, ποια είναι η διαδικασία και πως θα μπορούσα να το χειριστώ;

Δεδομένου ότι βρίσκομαι ήδη σε επικοινωνία με πιθανούς εργοδότες και τα deadlines για τα πιθανά μεταπτυχιακά είναι κοντά, οποιαδήποτε γρήγορη απάντηση θα ήταν ιδιαιτέρως χρήσιμη. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε βοήθεια πάνω στο ζήτημα και εκ των υστέρων για την πολύτιμη βοήθεια που μου παρείχε το φόρουμ κατά τις σπουδές μου παρόλο που είναι το πρώτο μου post.
skplion
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ, 08 Απρ 2010 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Diploma Supplement - Παράρτημα Διπλώματος

Δημοσίευσηαπό TheMaster » Τετ, 26 Αύγ 2020 11:55 am

Για να σπουδασεις δεν χρειαζεσαι παραρτημα διπλωματος, τουλαχιστον στο Ντελφτ.

Επισης το διπλωμα εχει αναγνωριστει ως μεταπτυχιακο απο το κρατος και εχει γραφτει στο ΦΕΚ. Ως κρατος της ΕΕ φανταζομαι εχει καποια ισχυη.

Τωρα για τους εργοδοτες, μπορει να ζητανε οτι θελουν φανταζομαι, αλλα ξερω παιδια απο ΤΕΙ που επιασαν δουλεια και δεν ξερω κατα ποσο θα ειχαν παραρτημα πτυχιου. Βεβαια δεν επαιρναν μισθο μηχανικου, αλλα αν απλα θες να πιασεις δουλεια για να φυγεις οσο πιο γρηγορα γινεται και να το παλεψεις μετα για αναγνωριση, φανταζομαι γινεται.
"The funny thing about choosing sides is that you don't have to be all the way one one side or the other . It's okay to be feeling like 'this is the one I align a little bit more , ant it's not perfect,but at least there's stuff I can appreciate a little bit more on this side.'"
Άβαταρ μέλους
TheMaster
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Δευτ, 30 Δεκ 2013 2:56 am
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Diploma Supplement - Παράρτημα Διπλώματος

Δημοσίευσηαπό TEL9021 » Παρ, 28 Αύγ 2020 7:36 pm

Καλωσόρισες στο φόρουμ skplion!

Εργάζομαι στο εξωτερικό, και για αντιστοίχιση του διπλώματος με μάστερ μου ζήτησαν να το βρω στη λίστα του FEANI.

https://www.feani.org/european-engineering-education-database/eeed-database

Το δίπλωμα του ΕΜΠ υπάρχει ως εξής:

Εικόνα

Αυτό το κατοχυρώνει ως μάστερ για μισθολογικά κριτήρια, τώρα για αντιστοίχιση ECTS μάλλον θα παίξεις μπάλα χεράτα όπως σου πρότεινε η γραμματεία.

Spoiler: show
Επίσης δε χρησιμοποιούμε πραγματικά ονόματα εδώ, είμαστε Κράχτες Anonymous :raspberry:
Άβαταρ μέλους
TEL9021 Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Τετ, 10 Οκτ 2012 6:32 pm
Τοποθεσία: Παιανία - Ganja
Έτος εισαγωγής: 2012


Επιστροφή στο Μετά το 5ο Έτος - Μεταπτυχιακό

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης