Ανακοίνωση για Μηχανική 3

Εδώ ανακοινώνονται οι διεργασίες των θεσμικών οργάνων της σχολής και σχολιάζεται η δραστηριότητα και το αποτέλεσμά τους.

Re: Ανακοίνωση για Μηχανική 3

Δημοσίευσηαπό GiannisRad » Τετ, 05 Απρ 2017 6:28 pm

pikatsu90 έγραψε:''Θέλω να πιστεύω ότι οι φοιτητές ήταν αρκετά έξυπνοι ώστε να καταγράψουν τα λάθη στη διδασκαλία του συγκεκριμένου μαθήματος εκεί που έπρεπε δηλαδή στα ερωτηματολόγια που μας στείλανε για την Αξιολόγηση. ''

Έτσι για να προχωράει και η συζήτηση , δεν μας λέτε και ποιος καθηγητής είστε ;

Η μήπως προτιμάτε να κρατήσετε αυτό το πέπλο του μυστήριου ;

Διαβασε τι εγραψες καλα, αργα αργα και φαντασου το ενδεχομενο να ειναι φοιτητης, οποτε του στειλανε και αυτου ερωτηματολογια. Λογικα το οτι αναφερεται σε 3ο προσωπο στην πρωτη προταση, εχει να κανει με το οτι δεν ξερει αν ηταν ολοι οι φοιτητες εξισου συνεπεις στην αξιολογηση.
Άβαταρ μέλους
GiannisRad
 
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ, 03 Ιουν 2013 9:14 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Ανακοίνωση για Μηχανική 3

Δημοσίευσηαπό pikatsu90 » Τετ, 05 Απρ 2017 6:34 pm

Αγαπητέ GiannisRad

Είμαι ένας διεφθαρμένος και κακός άνθρωπος και το μυαλό μου πηγαίνει πάντοτε στο πονηρό.
Σε ευχαριστώ πολύ που προσπάθησες να φωτίσεις την σκέψη μου με την εύστοχη παρατηρησή σου.
pikatsu90
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ, 04 Οκτ 2015 1:07 pm
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Ανακοίνωση για Μηχανική 3

Δημοσίευσηαπό sofian6 » Τετ, 05 Απρ 2017 6:39 pm

Αφού συμβαίνει το δεύτερο προτείνω να μαζευτείτε να ζητήσετε καλύτερο μάθημα, σημειώσεις, διαθέσιμους καθηγητές για επίλυση αποριών, καλύτερα συγγράμματα κτλ και να αξιολογήσετε μαζικά το μάθημα αρνητικά. Το χω ξαναπεί η αξιολόγηση έστω κι αν είναι της πλάκας και μονότονη είναι κάτι που φαίνεται παντού και είναι όπλο σας για όλες αυτές τις διεκδικήσεις. Αν απαξιώνετε τα όπλα σας δεν θα έχετε και αποτέλεσμα στις διεκδικήσεις σας.
Το διάβασμα δεν συνεπάγεται και αυτόματο πέρασμα του μαθήματος.
Αδικία θα υπήρχε αν βάζαν θέματα εκτός ύλης κτλ. Εκτός αν θέλετε να ακολουθήσουμε τις επιταγές των ιδιωτικών κολεγίων που αν δεν περάσουν όλοι οι φοιτητές ο καθηγητής την κάνει με ελαφρά. Οπότε αναγκαστικά περνάνε όλοι.
Σε μια μηχανική που είχα αφήσει από τα τελευταία μαθήματα, είχα γράψει τέλεια. Πάω να δω βαθμό και λέει δεν προσήλθε δίπλα. Βρίσκω την κ. Πατσαλιά η οποία με κατηγορεί ότι εγώ και άλλοι 2 αντιγράψαμε (με κινητά κι όλας ήταν σίγουρη) γιατί το πρώτο θέμα που έβαλαν δεν το λύνουν ούτε διδακτορικοί. Και γιατί το βάλατε σε παιδιά του δεύτερου/τρίτου έτους της λέω. Και με απειλούσε ότι θα με πάει στον πρύτανη κτλ κτλ. Ούτε έξυπος θέλω να το παίξω ούτε τπτ. Ηταν από τα τελευταία μαθήματα το είχα ξεκοκαλίσει το μάθημα και είχα και γνώσεις από στατική πολλές που με διευκόλυναν. Αν το έδινα στην ώρα του με αυτά τα θέματα δεν θα πέρναγα.
Καταλαβαίνω ότι σε τέτοια περίπτωση που τα θέματα δεν ανταποκρίνονται στην ύλη που διδάσκουν οι καθηγητές είναι σωστό και λογικό να αντιδράτε. Αλλά κανονικοποίηση από τη στιγμή που δόθηκε το μάθημα δεν είναι δίκαιο να γίνει. Και μάλιστα από τη στιγμή που υπάρχει το 27% που πέρασε. Αν τα θέματα ήταν εκτός ύλης κτλ ζητήστε να επαναληφθεί η εξέταση για όλους από την αρχή.
Από κει και πέρα εννοείται εσείς αποφασίζετε εγώ μια άποψη λέω εσάς αφορά εξάλλου το θέμα.
sofian6
 
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Παρ, 26 Ιουν 2009 12:26 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Ανακοίνωση για Μηχανική 3

Δημοσίευσηαπό GiannisRad » Τετ, 05 Απρ 2017 6:44 pm

Βρίσκω την κ. Πατσαλιά η οποία με κατηγορεί ότι εγώ και άλλοι 2 αντιγράψαμε (με κινητά κι όλας ήταν σίγουρη) γιατί το πρώτο θέμα που έβαλαν δεν το λύνουν ούτε διδακτορικοί.

Ακριβως ιδια φαση εχει συμβει και σε εμενα, δεν ειχε το γραπτο μου υπογραφη επειδη ξεχασε ο σιδεριδης να βαλει και "ημουν ο μονος που ειχε λυσει σωστα το πρωτο θεμα". Προφανως θα ειχα δωσει ενα 50αρι σε διδακτορικο για να περασει το γραπτο μου εκ των υστερων και ενημερωθηκα οτι θα με διωξουν απο την σχολη. Η τυπισσα ειναι τρελη.
Άβαταρ μέλους
GiannisRad
 
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ, 03 Ιουν 2013 9:14 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Ανακοίνωση για Μηχανική 3

Δημοσίευσηαπό scriptame » Τετ, 05 Απρ 2017 6:49 pm

Κάτσε ρε sofian θα μας τρελάνεις τώρα.Θεωρείς φυσιολογικό να βάζει θέματα για διδακτορικούς όπως λες.Τι άλλο θα ακούσουμε
Λες ότι ''το διάβασμα δεν συνεπάγεται και αυτόματο πέρασμα του μαθήματος''.Δηλαδή τα πρόσθετα βήματα για προβιβάσιμο βαθμό είναι λαμπάδα και τάμα?
Για να μην πολυλογώ,σε ένα εξάμηνο όταν έχεις να περάσεις 6-7 μαθήματα με έναν αξιοπρεπή βαθμό(άριστα) πρεπει όταν διαβάσεις μέτρια προς καλά να πάρεις ένα 5-6,καλά 7-8 και άριστα9-10.όποιος δεν διαβάζει κόβεται.Αν ένα μάθημα βγαίνει με 4 μήνες διάβασμα (μόνο αυτό και κανένα άλλο παράλληλα) τότε κάτι δεν πάει καλά σε αυτήν την σχολή.
Άβαταρ μέλους
scriptame
 
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Δευτ, 24 Νοέμ 2014 9:34 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Ανακοίνωση για Μηχανική 3

Δημοσίευσηαπό sofian6 » Τετ, 05 Απρ 2017 6:50 pm

:o Μα δεν το θεωρώ φυσιολογικό αυτό είπα και ότι αν είναι τέτοια περίπτωση έχετε όλα τα δίκαια. Αλλά και πάλι λέω ότι έχετε όλα τα δίκαι για αλλαγή του τρόπου διδασκαλίας κτλ. Όχι για κανονικοποίηση.
sofian6
 
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Παρ, 26 Ιουν 2009 12:26 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Ανακοίνωση για Μηχανική 3

Δημοσίευσηαπό scriptame » Τετ, 05 Απρ 2017 6:52 pm

Για το ''το διάβασμα δεν συνεπάγεται και αυτόματο πέρασμα του μαθήματος'' τι έχεις να πεις?
Άβαταρ μέλους
scriptame
 
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Δευτ, 24 Νοέμ 2014 9:34 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Ανακοίνωση για Μηχανική 3

Δημοσίευσηαπό Nestoras » Τετ, 05 Απρ 2017 6:57 pm

Αντι αυτό το σκουπιδοteam να κάτσει να μας μάθει 5 βασικα πραγματάκια καθονται και το παίζουν στατική 2 + 3
Βγαινουμε απο αντοχή κ μηχ 2 και μπαινουμε εδαφη και μπετο και κοιταζόμαστε σαν μοσχαρια με πνευματικές αναζητήσεις. Ε αυτο ειναι η ντροπή
Άβαταρ μέλους
Nestoras
 
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ, 12 Ιαν 2014 7:31 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Ανακοίνωση για Μηχανική 3

Δημοσίευσηαπό sofian6 » Τετ, 05 Απρ 2017 7:00 pm

Δεν καταλαβαίνω τι με ρωτάς. Αντικειμενική παρατήρηση δεν είναι ότι το διάβασμα δεν συνεπάγεται και ταυτόχρονο πέρασμα του μαθήματος? Και αυτό γιατί ο καθένας έχει διαφορετικά μέτρα για το τι εστί διάβασμα. Η μοναδική εξέταση του μαθήματος στο τέλος του εξαμήνου δεν εξετάζει πόσο διάβασες. Εξετάζει μόνο πόσο μπορείς να λύσεις 4 συγκεκριμένα θέματα. Μπορεί εγώ να διάβασα 100 ώρες και να έδωσα βαρύτητα σε πράγματα που δεν μπήκαν και εσύ 10 ώρες και να μπουν όλα όσα διάβασες. Για να ποσοτικοποιηθεί το διάβασμα ενός φοιτητή θα πρέπει να μπουν ενδιάμεσες εξετάσεις, παρουσίες στο μάθημα, προφορικές εξετάσεις κτλ. Αλλά έτσι καταλαβαίνεις ότι θα άλλαζε ριζικά η φύση της διδασκαλίας της σχολής. (Επειδή παρεξηγείτε εύκολα πράγματα δεν λέω αυτό πρέπει να γίνει ή κατι τέτοιο)
sofian6
 
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Παρ, 26 Ιουν 2009 12:26 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Ανακοίνωση για Μηχανική 3

Δημοσίευσηαπό Zagreus » Τετ, 05 Απρ 2017 7:00 pm

Nestoras έγραψε:Αντι αυτό το σκουπιδοteam να κάτσει να μας μάθει 5 βασικα πραγματάκια καθονται και το παίζουν στατική 2 + 3
Βγαινουμε απο αντοχή κ μηχ 2 και μπαινουμε εδαφη και μπετο και κοιταζόμαστε σαν μοσχαρια με πνευματικές αναζητήσεις. Ε αυτο ειναι η ντροπή

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Zagreus Σημαντική βοήθεια & οικονομική ενίσχυση στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: Πέμ, 01 Σεπ 2011 2:01 pm
Τοποθεσία: Κέντρο Απόκεντρο
Έτος εισαγωγής: 2014

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Φοιτητικός Σύλλογος Πολ. Μηχ.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες