Ανακοίνωση Συντονιστικής Επιτροπής Κατάληψης 21/3

Εδώ ανακοινώνονται οι διεργασίες των θεσμικών οργάνων της σχολής και σχολιάζεται η δραστηριότητα και το αποτέλεσμά τους.

Re: Ανακοίνωση Συντονιστικής Επιτροπής Κατάληψης 21/3

Δημοσίευσηαπό GiannisRad » Τετ, 22 Μαρ 2017 2:57 pm

Anakin έγραψε:Χθες επειδή υπήρξε ασάφεια πάνω στα εργαστήρια, ο κοσμητορας έκανε συγκεκριμένη και λακωνική επερώτηση και η απάντηση ήταν οτι θέλουμε εργαστήρια. Καλό θα ήταν εκτός από το να εθελοτυφλείς να μην διαβάλλεις κιόλας

Δεν διαβάλλω, αναφέρομαι στην συγκεκριμένη πρόταση της ομάδας των φοιτητών και όχι στον ΦΣ ή στα σχήματα. Ρωτήθηκε συγκεκριμένος φοιτητής από την ομάδα αυτή και είπε ότι καλά είναι τα εργαστήρια, αρκεί να γίνονται στα πλάι άλλων μαθημάτων και σίγουρα όχι σε βάρος θεωρητικού μαθήματος, γιαυτό και πρότειναν την κατάργηση της πειραματικής και την ενσωμάτωσή της στις εδαφομηχανικές.

Τώρα, αν εσύ πιστεύεις οτί το να βάζεις τα εργαστήρια σαν συνοδευτικά άλλων μαθημάτων, και να τα κάνεις και προαιρετικά, σημαίνει πως θες εργαστήρια, άφησε με να διαφωνώ. Όσο για το ποιός εθελοτυφλεί, καλα κρασια.

Πώς είναι δυνατόν όμως ένας φοιτητής να κρίνει αν η εδαφομηχανική (τυχαίο το παράδειγμα) πρέπει να διδάσκεται 3 ώρες τη βδομάδα ή 10; Αυτό είναι αρμοδιότητα του κυρίου Καββαδά.


Μα αυτό δεν κάνει ο ΦΣ; Δεν εκφέρει άποψη για το πόσες ώρες πρέπει να διδάσκονται π.χ. Ρευστα-Υδραυλικη-Αστικα Υδραυλικα, όταν λεει πως είναι παράλογο να μειωθούν οι ώρες των μαθημάτων αυτών; Μην που πεις πως άλλο είναι η μείωση των ωρών και άλλο η μείωση των μαθημάτων, υπάρχει σαφής αντιστοιχία ανάμεσα σε μαθήματα και διδακτικές ώρες έτσι ώστε η μείωση του αριθμού των μαθημάτων να συνεπάγεται και μείωση των ωρών (σε γενικές γραμμές) και το αντίστροφο.

Εγω δεν διαφωνώ με το να πιστεύει ο σύλλογος ότι έχει άποψη ή όχι, απλά μην λέμε ότι θέλουμε. Ή έχεις άποψη ή δεν έχεις, αυτά τα "έχω αλλά μέχρις ενός σημείου", αλλά παρ' όλα αυτά, βασιζόμενος στην άποψη που υποστηρίζει πως δεν είναι πολύ ισχυρή, κλέινει τη σχολή επειδή ξέρει (ή δεν ξέρει, έχω μπερδευτεί), είναι στάση ανεύθυνη. Ας σταματήσει να κρύβεται ο ΦΣ και ας πάρει την ευθύνη για το μέλλον του, που τόσο πολύ θέλει να έχει. Ότι και να διαλέξει, πιό πολύ θα τον τιμάει απο αυτή την γλυκανάλατη, σχεδόν παράλογη και εκ του ασφαλούς στάση που τηρεί τόσο καιρό.
Άβαταρ μέλους
GiannisRad
 
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ, 03 Ιουν 2013 9:14 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Ανακοίνωση Συντονιστικής Επιτροπής Κατάληψης 21/3

Δημοσίευσηαπό Anakin » Τετ, 22 Μαρ 2017 3:03 pm

Έρχεσαι στα λόγια μου πάντως σχετικά με τις σπουδαστικές απόπειρες κατάρτισης προγράμματος σπουδών
Άβαταρ μέλους
Anakin
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Τετ, 15 Φεβ 2017 6:17 am
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Ανακοίνωση Συντονιστικής Επιτροπής Κατάληψης 21/3

Δημοσίευσηαπό GiannisRad » Τετ, 22 Μαρ 2017 3:43 pm

Δεν διαφώνησα μαζί σου, εκτός απο ένα δυο λεπτά σημεία. Δεν πιστεύω πως απαγορεύεται από τους φοιτητές να κάνουν προτάσεις, και ας είναι λανθασμένες. Απλά εάν λάβεις την θέση του κριτή, ενώ παράλληλα αποποιείσαι την όποια ευθύνη - έστω και για να κάνεις μια δυο προτάσεις - ή ικανότητα να κρίνεις, φάσκεις και αντιφάσκεις και δεν μπορώ να καταλάβω πως συνάδουν αυτά τα δύο.

Δεν γίνεται να λες πως δεν είσαι σε θέση να κρίνεις τι είναι σωστό αλλά πως ξέρεις τι είναι λάθος, άρα δεν μπορείς να κάνεις προτάσεις.

Έχεις ήδη ένα πρόγραμμα, το οποίο είναι η βάση σου. Από εκεί, αντί να κάνεις προτάσεις και να βρίσκεις αν είναι σωστές, κάνεις προτάσεις και βρίσκεις αν είναι λάθος.. Κάποια στιγμή θα κάνεις μια που δεν θα σου φαίνεται λανθασμένη, την οποία και θα προτείνεις στους καθηγητές και θα σου απαντήσουν. Σαν παιχνίδι ακούγεται.
Άβαταρ μέλους
GiannisRad
 
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ, 03 Ιουν 2013 9:14 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Ανακοίνωση Συντονιστικής Επιτροπής Κατάληψης 21/3

Δημοσίευσηαπό Anakin » Τετ, 22 Μαρ 2017 3:47 pm

Πιστεύω οτι ο φοιτητής δεν είναι σε θέση, απλά -και σαν μηχανικός- έχει την κριτική ικανότητα να κρίνει την συλλογιστική των θιασωτων και των αντιφρονούντων του νπσ
Άβαταρ μέλους
Anakin
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Τετ, 15 Φεβ 2017 6:17 am
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Ανακοίνωση Συντονιστικής Επιτροπής Κατάληψης 21/3

Δημοσίευσηαπό ScepticEngineer » Τετ, 22 Μαρ 2017 4:11 pm

Ρε GiannisRad για μισο λεπτο. Θες να μου πεις οτι με βαση την εμπειρια σου απο αυτα τα 6 χρονια που εισαι στη σχολη, δεν μπορεις να κρινεις καποια πραγματα χωρις αυτο να σημαινει οτι εχεις και τη δυνατοτητα να διαμορφωσεις εκ βαθρων ενα προγραμμα σπουδων? Εγω μια χαρα μπορω να σου πω απο την εμπειρια μου ως τωρα, πως η συγχωνευση Μηχ. ΙΙ και Αντ. Υλι. ειναι μια σκετη μαλακια. Δεν βγαινει αυτο το μαθημα. Επισης μπορω να σου πω, πως ειναι λαθος να μαθαινεις στοιχεια αντισεισμικου σχεδιασμου σκυροδεματος στο 6ο εξαμηνο, και τα αντισεισμικα να ειναι στο 7ο. Νομιζω ειναι απολυτως λογικο, πρωτα να διδασκεσαι περι αντισεισμικου σχεδιασμου γενικα, και μετα να πηγαινεις να το εφαρμοζεις στο σκυροδεμα. Σου παραθεσα 2 απλα παραδειγματα που αφορουν καθαρα την εκπαιδευτικη διαδικασια. Αλλο ενα "λαθος" του προγραμματος που βγαζει ματι περαν της εκπαιδευτικης διαδικασιας, ειναι το κατεβασμα μαθηματων κορμου απο το 4ο ετος στα 3 πρωτα. "Λαθος" εντος εισαγωγικων, γιατι προφανως δεν ειναι λαθος αλλα μια απο τις επιδιωξεις του ΝΠΣ. Που μας βαζει σε επικινδυνα μονοπατια οπως μπορει να καταλαβει ο καθενας. Παρ 'ολα αυτα δεν εχω τα απαραιτητα προσοντα να καταθεσω μια πληρη προταση για το ΝΠΣ. Πως το ενα αναιρει το αλλο?
“I’m sowing the seeds,
I’m sowing the seeds I’ve taken,
I’m sowing the seeds I’ve taken for granted

This thorn in my side
This thorn in my side is from the tree
This thorn in my side is from the tree I’ve planted

Ohh it tears me and I bleed…”
Άβαταρ μέλους
ScepticEngineer
 
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: Δευτ, 30 Ιαν 2012 11:31 pm
Τοποθεσία: Κάπου στα 80's
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Ανακοίνωση Συντονιστικής Επιτροπής Κατάληψης 21/3

Δημοσίευσηαπό mike13 » Τετ, 22 Μαρ 2017 4:25 pm

Ναι πρεπει να εχεις κανει διδακτορικη διατριβη στην στρεπτοκαμπτικη καταπονηση μεταλλικης ραβδου υπο σεισμικο φορτιο και να εχεις δημοσιευσεις για το οριο διαρροης λεπτοκορμης τσιμεντενιας δοκου για να εισαι σε θεση να κανεις "εγκυρες" προτασεις για το ΝΠΣ(ιδιαιτερα χρειαζεται διδακτορικο στο μιτ στο earthquake analysis για να καταλαβεις οτι υπερμαθηματα μηχ2-αντοχη δεν βγαινουν ή οτι καταργηση συμπτυξη κατεβασμα μαθηματων παραπεμπουν σε Deree)
Λευτεριά στο Κουρδιστάν.Ζήτω η παγκόσμια ειρήνη.Αλληλεγύη στον σύντροφο Δημήτρη Καιρίδη.
Άβαταρ μέλους
mike13
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Παρ, 14 Φεβ 2014 7:09 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Ανακοίνωση Συντονιστικής Επιτροπής Κατάληψης 21/3

Δημοσίευσηαπό Tzo » Τετ, 22 Μαρ 2017 4:38 pm

+1
Tzo
 
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Δευτ, 29 Δεκ 2008 8:39 pm

Re: Ανακοίνωση Συντονιστικής Επιτροπής Κατάληψης 21/3

Δημοσίευσηαπό scriptame » Τετ, 22 Μαρ 2017 4:42 pm

mike13 έγραψε:Ναι πρεπει να εχεις κανει διδακτορικη διατριβη στην στρεπτοκαμπτικη καταπονηση μεταλλικης ραβδου υπο σεισμικο φορτιο και να εχεις δημοσιευσεις για το οριο διαρροης λεπτοκορμης τσιμεντενιας δοκου για να εισαι σε θεση να κανεις "εγκυρες" προτασεις για το ΝΠΣ(ιδιαιτερα χρειαζεται διδακτορικο στο μιτ στο earthquake analysis για να καταλαβεις οτι υπερμαθηματα μηχ2-αντοχη δεν βγαινουν ή οτι καταργηση συμπτυξη κατεβασμα μαθηματων παραπεμπουν σε Deree)



Το ανησυχητικό είναι ότι αυτοί που έχουν αυτά τα προσόντα το προτείνουν.Μας λένε με λίγα λόγια χεστήκαμε και αν δεν μάθετε και εσείς.Η όλη συζήτηση έχει καταντήσει παρωδία.Μην τους δικαιολογείτε καθόλου.Συνειδητά και με άνωθεν εντολές θέλουν να περάσουν το νέο πρόγραμμα.Οι μπετατζήδες καθηγητές είναι οι μόνοι ντόμπροι που το καταψήφισαν,όλοι οι άλλοι είναι κοτούλες που λένε ναι για να τα χουν καλά με όλους μπας και ανεβούν level στην καριέρα τους.Σε ότι συζήτηση και αν έχει γίνει τα επιχειρήματα τους είναι της π... πλάκας.
Άβαταρ μέλους
scriptame
 
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Δευτ, 24 Νοέμ 2014 9:34 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Ανακοίνωση Συντονιστικής Επιτροπής Κατάληψης 21/3

Δημοσίευσηαπό GiannisRad » Τετ, 22 Μαρ 2017 5:09 pm

Θες να μου πεις οτι με βαση την εμπειρια σου απο αυτα τα 6 χρονια που εισαι στη σχολη, δεν μπορεις να κρινεις καποια πραγματα χωρις αυτο να σημαινει οτι εχεις και τη δυνατοτητα να διαμορφωσεις εκ βαθρων ενα προγραμμα σπουδων? Εγω μια χαρα μπορω να σου πω απο την εμπειρια μου ως τωρα, πως η συγχωνευση Μηχ. ΙΙ και Αντ. Υλι. ειναι μια σκετη μαλακια.


Αρχικά, νομίζω πως δεν προκύπτει από τα λεγόμενά μου ότι εγώ πιστεύω κάτι τέτοιο. Το αντίθετο μάλιστα, εγώ λέω πως επειδή έχουμε μια κάποια εμπειρία στην σχολή, μπορούμε να κάνουμε προτάσεις. Που είναι όμως οι προτάσεις του ΦΣ; Το να μην γίνει αυτο και εκείνο δεν είναι πρόταση αλλά άρνηση.

Ποιός ζήτησε πρόταση για ένα καινούριο "εκ βάθρων" ΠΣ; Αφού η βάση της συζήτησης είναι πάντα το παλιό που υπάρχει και λειτουργεί, δεν μπορούμε εμείς με την εμπειρία μας να κάνουμε διορθωτικές προτάσεις επί του παλιού (ή και του νέου ακόμα) ΠΣ; Αφού προφανώς και μπορούμε, γιατί δεν τις κάνουμε; Γιατι αρκούμαστε σε αρνήσεις; Βασικά γιατί αρκείστε, γιατί εμένα δεν με νοιάζει σχεδόν καθόλου.

Γιατί έπρεπε να μαζευτούν 20-30 άτομα, χωρίς υποδομή και από διαφορετικά πολιτικα υπόβαθρα, ωστέ να γίνει μια πρόταση; Πως γίνεται να συμφώνησαν αυτοί σε 7 μέρες σε μια κοινή πρόταση, ενώ ο κοσμήτορας να υποστηρίζει ότι 3 χρόνια τώρα δεν έχει δεχτεί ούτε μια πρόταση απο τον ΦΣ; Μην μου πλασάρετε τα "απαιτούμε δουλειά για όλους" και τα "όλη η γνώση στο πτυχίο" για προτάσεις, αυτά αφενός μεν είναι απαιτήσεις και κατά δεύτερον, είναι μη-ρεαλιστικά.

Όσο για την συμπτηξη ΜΗΧ2, Α.Υ. και εγώ διαφωνώ με την κίνηση αυτή και δεν καταλαβαίνω και την λογική της. Όμως τι σχέση έχουν τα λάθη των καθηγητών με τα λάθη των φοιτητών; Μήπως δηλαδή, επειδή πρότειναν κάποιες χαζομάρες οι καθηγητές, ξαφνικά ο ΦΣ μπορεί να λέει ότι του κατέβει, να είναι όποτε θέλει γνώστης του αντικειμένου και όποτε θέλει η αθώα περιστερά;
Άβαταρ μέλους
GiannisRad
 
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ, 03 Ιουν 2013 9:14 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Ανακοίνωση Συντονιστικής Επιτροπής Κατάληψης 21/3

Δημοσίευσηαπό scriptame » Τετ, 22 Μαρ 2017 5:43 pm

Κανένας δεν είπε ότι το παλιό πρόγραμμα δεν θέλει βελτιώσεις.Π.χ εγώ πιστεύω πως κάποια μαθήματα π.χ. μπετό 0 μιγαδικές είναι προβληματικά.
Όμως όταν όλη η βάση της συζήτησης για βελτίωση του ΠΣ από τους καθηγητές γίνεται με ένα τερατούργημα που είναι φως φανάρι πως διασπά το πτυχίο,είναι λογικό τα αντανακλαστικά των φοιτητών να μην μοιάζουν και τόσο ''φιλικά'' ως προς την διοίκηση.
Όμως άρνηση δεν βλέπω πουθενά από την πλευρά των φοιτητών.Ίσα ίσα έχουμε αναλύσει άπειρες φορές είτε στο forum είτε στις ΓΣ είτε στις συναντήσεις με τους καθηγητές,τα επιχειρήματα για την διαμόρφωση του νέου ΠΣ και καταλήγουμε ότι μπάζουν από παντού.Η διοίκηση της σχολής έχει μια στείρα άρνηση να δει την πραγματικότητα.Δεν στέκει το νέο πρόγραμμα επιστημονικά και για την καθημερινότητα των φοιτητών.
Επίσης το 4το έτος έχει κάνει φοβερή δουλειά στο να ενημερώσει τους φοιτητές και έχει προτείνει αρκετές κατευθύνσεις για το νέο ΠΣ.
Ό,τι πολύς κόσμος τώρα κατάλαβε πως πρέπει να συνδιαμορφώσει και να προτείνει κάτι,δεν είναι κατηγορητέο.Ο καθένας έχει τους δικούς τους ρυθμούς στην συνειδητοποίηση των καταστάσεων.Τώρα giannisrad αν θες να μου πεις πως 3 χρόνια η διοίκηση σχεδίαζε νέο πρόγραμμα για να βγάλει αυτό το έκτρωμα,προτιμώ τις προτάσεις των ''7 ημερών'' των παιδιών που ίσα ίσα τους αφορά και περισσότερο η εφαρμογή του ΠΣ.
Άβαταρ μέλους
scriptame
 
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Δευτ, 24 Νοέμ 2014 9:34 am
Έτος εισαγωγής: 2011

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Φοιτητικός Σύλλογος Πολ. Μηχ.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες