Εκδήλωση-Συζήτηση Φ.Σ.: ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΤΙ;

Εδώ ανακοινώνονται οι διεργασίες των θεσμικών οργάνων της σχολής και σχολιάζεται η δραστηριότητα και το αποτέλεσμά τους.

Re: Εκδήλωση-Συζήτηση Φ.Σ.: ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΤΙ;

Δημοσίευσηαπό Dottore » Παρ, 17 Μαρ 2017 2:50 pm

ZeRoLoRd έγραψε:
Γενικά τα τρία χρόνια που τραβάει αυτή η ιστορία, έχουν γίνει αμέτρητες προσπάθειες για να γίνει διάλογος. Δυστυχώς όμως, ο διάλογος τορπιλίζεται από την πλευρά της διοίκησης. Θυμάμαι χαρακτηριστικά σε μια παρουσίαση που έκανε η επιτροπή για ΝΠΣ, όπου ο πρόεδρος της ξεκίνησε λέγοντας "Εσείς έχετε το πολύ 5 χρόνια εμπειρία ενώ εγώ έχω 30. Δεν περιμένω να πείσω κανέναν σας, εγώ έχω εμπειρία και ξέρω". Ευλόγως κάποιος θα αναρωτηθεί, ποιος ο λόγος να κάνεις ενημέρωση όταν δεν έχεις σκοπό να πείσεις κανέναν; Για να μάτια του κόσμου, θα απαντήσω εγώ. Γενικά αυτό είναι του κλίμα του "διαλόγου" που γίνεται όλον αυτόν τον καιρό. Συμφωνώ πως άμα θέλουν μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν και βάσει νόμου αυτοί είναι τα αφεντικά. Όταν όμως γίνεται μια διαδικασία απλά για θεαθήναι και στην ουσία με κοροϊδεύουν μπροστά στα μούτρα μου, ε δεν μπορώ. Αντιδρώ. Αφού δεν έχουν σκοπό να ακούσουν κανένα και θέλουν να κάνουν αυτό που αυτοί θέλουν, ας μην την κάνανε καθόλου.

Όσο για τις καταλήψεις, θα συμφωνήσω. Γενικά είμαι αντίθετος. Οι καταλήψεις στις οποίες έχω συμμετάσχει στη ζωή μου μπορούν εύκολα να μετρηθούν στα δάχτυλα του ενός χεριού και οι περισσότερες ήταν στο λύκειο (κάθε φορά που έβγαινε καινούργιο call of duty και πορωνόμουν). Την συγκεκριμένη τη στήριξα γιατί πραγματικά δεν βλέπω άλλη απάντηση στον χλευασμό που εισπράττουμε τόσο καιρό και γενικά στην όλη κωμικοτραγικότητα της όλης διαδικασίας (βλ. καθηγητές να ψηφίζουν το προσχέδιο, στα σχόλια να διαφωνούν με αυτό και μετά να απαντάνε στον εαυτό τους).


Συμφωνώ ότι έχουν γίνει φάουλ από πλευράς καθηγητών. Η γενικότερη επίκληση της αυθεντίας ούτε εμένα μου αρέσει, είτε είναι από φοιτητές (μόνο εμείς ξέρουμε ποιο είναι το καλό μας) ούτε από καθηγητές (μόνο εμείς ξέρουμε ποιο είναι το καλό σας). Όταν είσαι Ν ετών πάντα υπάρχει ένας Ν+1 που θα σου πει ότι ξέρει καλύτερα από εσένα γιατί γεννήθηκε 365 μέρες νωρίτερα. Μακάρι να είναι αυτή η τελευταία φορά που θα το ακούσεις, αλλά φοβάμαι ότι ειδικά στην Ελλάδα είναι μόνιμο ρεφραίν. Με άλλα λόγια, αν έγινε όπως το λες η συγκεκριμένη δήλωση (δεν ήμουν μπροστά) ήταν (το λιγότερο) άκομψη και δε βοηθάει στο διάλογο. Απλά πράγματα.

Από την άλλη όμως, μη μου πεις ότι φοιτητές δεν έχουν κάνει φάουλ. Από βίαιο σταμάτημα των ΓΣ, φωνές κατά τη διάρκειά τους, καταλήψεις κλπ. Μην τα απαριθμήσω, φαντάζομαι τα ξέρεις. Όπως είπα και σε προηγούμενη ανακοίνωση για τις βρισιές και τη χυδαιότητα, έτσι δε θεωρώ ότι τα φάουλ αναιρούν το ένα το άλλο. Απλά υποβιβάζουν το διάλογο σε κλωτσοπατινάδα. Ατυχώς, εδώ έχουμε φτάσει. Όμως υπάρχει μια βασική διαφορά. Τα φάουλ των καθηγητών ήταν λεκτικά (ή διαλεκτικά αν προτιμάς). Είναι ηθικώς μεμπτά, αλλά όχι ποινικώς μεμπτά (δες τη γνωστή συζήτηση για το νόμιμο και το ηθικό). Τα φάουλ των φοιτητών έχουν πλέον μπει στη σφαίρα της κατάργησης του νόμου. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, και όλο το δίκιο του κόσμου να έχεις, το χάνεις όταν μπαίνεις στη ζώνη της παρανομίας.
Dottore
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Παρ, 21 Νοέμ 2014 12:12 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Εκδήλωση-Συζήτηση Φ.Σ.: ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΤΙ;

Δημοσίευσηαπό free » Παρ, 17 Μαρ 2017 2:59 pm

Προηγούμενο post του dionikkwna
Spoiler: show
Φίλε free

1) Tο παλιό πασοκ ποτέ δεν ήταν αριστερά, με την έννοια που κάθε μαρξιστής αντιλαμβάνεται τουλάχιστον. Για τον Τσίπρα δεν συζητώ καν - γελάνε και οι πέτρες. Δε στο δίνω όμως το επιχείρημα, όσοι φύγανε για ΛΑΕ φωνάζαν από πριν για τους πασόκους του κόμματος.

2) Ναι, έκαναν ζημιές στις μπίζνες των ιδιωτών - κοράκων. Βλέπε και 3.

3) Ντροπή σε όσους ξεπουλάνε τη δημόσια περιούσια , όσο και αν είναι το αντίτοιμο. Ποιος την έφτιαξε; Ποιος την πήρωσε από τους φόρους του; Γιατί να τα αγοράζουν ιδιώτες και να κονομάνε;

4) Η εικόνα είναι μεγαλύτερη και δεν χωράει. Κρίμα γιατί δείχνει και άλλους φωστήρες. Ο Σαμαράς ανέλαβε το 2012 με -6% ανάπτυξη και παρέδωσε +1,6% αφού φτύσαμε αίμα στους φόρους και αφού δεν έκανε δημόσιες δαπάνες, επιστροφές ΦΠΑ σε επιχειρήσεις που κλείνανε, άφησε τα νοσοκομεία να ρημάξουνε κτλ κτλ κτλ και έδωσε και ένα δωράκι στους ένστολους όπως έφευγε. (του πατέρα μου δεν έχει επιστροφή ακόμα από τότε και παραμένει υπό εκκαθάριση με όπτι βλαβερές συνέπεις έχει αυτό φορολογικά και ασφαλιστικά)

5) Υπάρχει χώρα με ανάπτυξη στη Δύση που δεν αύξησε δημόσιες δαπάνες; Πως το κατάφερε; Αυτό που οι δεξιοί βολεύονται στο δημόσιο και μετά φωνάζουν για την κατάργηση του ποτέ δεν το κατάλαβα.

6) Το PSI ήταν η ταφόπλακα του ασφαλιστικού συστήματος.

7) Το χρέος μεγάλωσε, χρεωκοπήσαμε, κάποιοι συγκεκριμένοι κυβέρνησαν ... Μόνος σου τα λες. Ποις ήταν φοβικός στην αριστερά; Μίλα με επιχειρήματα.

8) Ξάχνω ένα video στο youtube όπου ΝεοΔημοκράτης λέει στο Παπαδάκη ξεδιάντροπα ότι μόνο οι μικροί ομολογιούχοι και τα ταμεία έχασαν τα λεφτά τους γαιτί οι μεγάλοι επενδυτές δεν γίνεται να χάσουν-στηρίζουν τη χώρα... Ήταν καια περήφανος για αυτό. :clap: :lol: :D Όταν το βρω θα το ποστάρω.

9) Κι όμως, θα εκπλαγείς.

10) ????


Και η απάντησή μου
Spoiler: show
1) Δεν μίλησα για μαρξιστές , μίλησα για αριστερά(όσους θέλουν το κράτος να κατέχει επιχειρήσεις) και γενικά δεν τα πάνε καλά με τον καπιταλισμό. Επίσης όλοι αυτοί ξεκινήσανε μαζί από την ίδια ιδεολογική αφετηρία. Όσο για αυτούς της ΛΑΕ , φώναζαν αλλά μέχρι εκεί. Είχαν τουλάχιστον την ευθιξία να φύγουν κάποια στιγμή αργότερα.

2) Μην δαιμονοποιούμε την επιχειρηματικότητα στην Ελλάδα επειδή υπάρχουν και λαμόγια που σχετίζονται με κρατικούς λειτουργούς. Όταν κλείνανε το λιμάνι χάναμε λεφτά από τουρίστες που δεν έρχονταν ,δυσφήμιση της χώρας, καθυστέρηση εμπορευμάτων. Το ίδιο και με τα capital controls που προκάλεσε ο Γιάννης με ένα ν.

3) Ξεπούλημα είναι να δίνεις κάτι πολύ πιο κάτω απ’ την αξία του. Έναν ζημιογόνο οργανισμό που τον πουλάς κάποια δις , το λές και καλό deal! Άσε που θα εισπράτεις και φόρους. Εγώ θέλω το κράτος διαιτητή όχι παίχτη.

4) Κάνεις λάθος . Ο Σαμαράς μείωσε τους φόρους. Από 35% στο 26% φόρος επιχειρήσεων , ΦΠΑ σε ορισμένους κλάδους από 23% σε 13% .

5) Όταν έχεις πρόβλημα χρέους πάντα κόβεις δαπάνες. Επίσης δεν είπα ότι οι δεξιοί είναι όλοι καλοί και καθαροί. Και το δημόσιο δεν καταργείται σε μια μέρα! Σιγά-σιγά με ιδιωτικοποιήσεις και με αξιολόγηση(άλλη δαιμονοποιημένη λέξη)

6) Χωρίς το PSI, εμείς τώρα στην καλύτερη θα σκάβαμε σε κάνα χωράφι(κοινώς Βενεζουέλα).Το PSI έπεται της χρεωκοπίας. Δεν μας χρεοκόπησε το μνημόνιο. Μπήκαμε στο μνημόνιο για να μην χρεωκοπήσουμε άτακτα. Αυτό οι πιο πολλοί δεν το καταλαβαίνουν!

7) Η Δεξιά (κεντροδεξιά ή φιλελεύθερη παράταξη για την ακρίβεια) που επιδιώκει τις μεταρρυθμίσεις, δεν μπορεί να τις κάνει με το ζόρι! Αν ο λαός φωνάζει και ξεσηκώνεται, δεν τις κάνει. Και ποιος ξεσήκωνε τον λαό; Η αριστερά. Φταίει και για το χρέος η δεξιά, αλλά σε καμία περίπτωση όσο οι υπόλοιποι.

8) Θέλω (α) να δω το βίντεο για ακούσω με ακρίβεια τι είπε (β) Θυμάσαι μήπως ποιος ήταν;

9) Το εκλαμβάνω ως ειρωνεία.

10) Οι αριστεροί κάνουν τις ζημιές, βάζουν φωτιές, σπάνε, κάνουν καταλήψεις ώστε να φτάσουν στο στόχο….την κομμουνιστική επανάσταση και δεν καταλαβαίνουν από οικονομία της ελεύθερης αγοράς. Όταν δε λένε ‘’ας δούμε τα πράγματα ρεαλιστικά’’ εκεί δεν ξέρω τι να κάνω , να γελάσω ή να κλάψω;


Τώρα θα ήθελα να θυμίσω και κάτι που τυχαία μου ήρθε στο μυαλό. Στο φόρουμ πριν κάποιο καιρό , κάποιος έγραφε για το ξύλο που έφαγε ο Πρετεντέρης, ότι ήταν ευχάριστη είδηση και άλλα τέτοια. Και οι συντονιστές τίποτα!(Ας μας απαντήσει κάποιος συντονιστής) Και θα έρθει ο ίδιος άνθρωπος να μιλήσει για διάλογο και δημοκρατία και να συζητήσουμε το πρόγραμμα. Να ξέρετε πάντως ότι βία είναι και η κατάληψη! Όταν κάποιος αντιδρά με βία σε μια αλλαγή προγράμματος σπουδών , δεν μπορώ να φανταστώ πως θα αντιμετωπίζει πιο δύσκολα θέματα στην ζωή του.

Το πρόγραμμα έχει λάθη, όμως ξέρω ότι οι αριστεροί δεν διαμαρτύρεστε επειδή σας ενδιαφέρει η ποιότητα σπουδών. Βρήκατε την ευκαιρία να προπαγανδίσετε τις θέσεις σας και να συμπαρασύρετε μαζί και άτομα εκτός παρατάξεων, που τους νοιάζει η σχολή και αγωνιούν πραγματικά. Πετάτε κάποια σωστά επιχειρήματα και τα ανακατεύετε με μπούρδες .Θέλετε να κάνετε την λεγόμενη ζύμωση ιδεών και άλλα τέτοια. Η μόνη επιστήμη που πραγματικά σας ενδιαφέρει, είναι αυτή της προπαγάνδας .Τι καλύτερο άλλωστε να περιμένει κανείς από ανθρώπους που απεχθάνονται την αριστεία; Που θέλουν να φτιάξουν έναν προλεταριακό αχταρμά και να μας κάνουν όλους ίδιους; Που θέλουν να επιβάλλουν την άποψη τους δια της βίας; Η βία δεν είναι η λύση , καταλάβετε το!
Άβαταρ μέλους
free
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευτ, 22 Φεβ 2016 12:39 am
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Εκδήλωση-Συζήτηση Φ.Σ.: ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΤΙ;

Δημοσίευσηαπό Nestoras » Παρ, 17 Μαρ 2017 3:04 pm

xvantsik έγραψε:Ο Βάγιας που είναι πρόεδρος της επιτροπής προπτυχιακών είπε τη Δευτέρα: το πρόγραμμα το αποφασίζει η σχολή. Η σύνθεση της σχολής σύμφωνα με το νόμο είναι οι καθηγητές. Εσείς δεν έχετε καμία δικαιοδοσία να αποφασίζεται για το ΠΣ. Τέλος. Αυτός είναι ο διάλογος. Το ίδιο όμως κλίμα ήταν και μέσα στην επιτροπή προς διαφωνούντες καθηγητές, πχ. τον κ. Σπηλιόπουλο του οποίου του αρνήθηκε ο λόγος να μιλήσει πολλάκις. Όσον αφορά την κατάληψη, ξέρεις που ήμαστε κάθε μέρα, μπορείς να έρθεις να μιλήσουμε σαν άνθρωποι, όχι από εδώ μέσα. Και όποιος άλλος έχει αντιρρήσεις να έρθει στην ΓΣ της Δευτέρας, να ακούσει τη συζήτηση και να αποφασίσει αν το πρόβλημα και το δίλημμα είναι κατάληψη - ανοιχτή σχολή.


Φυσικά αυτο θα έλεγε και κάλως έπραξε. Για να φανεί η αδιαφορία , αυθαιρεσία όλων των παρατάξεων για το πιο ουσιώδες θέμα που είναι :
Το θεσμικό πλαίσιο του ΦΣ τι δικαιώματα και τι υποχρεώσεις εχει.Γυρνάμε στο σωτήριο έτος μ.Χ 2014 όπου είχε γίνει εκτενεστατος διάλογος για την νομιμότητα ύπαρξης του ΦΣ της σχολής μας και για να μην γραφούμε σεντόνια είχα πει στο shoutbox ή/και στο forum στο αντιστοιχο thread
'' Προτεραιότητα μας πρεπει να είναι το θεσμικο πλαίσιο του συλλόγου, να γινει ιδρυτική διακήρυξη εκ νεόυ και να απαιτήσουμε να μπεί στο καταστατικό της σχολής '' Φυσικά κομματικά κοράκια πέσατε να με φάτε οτι λέω σαχλές και ότι άλλο, διότι αυτα που έλεγα θέλουν ουσιαστική ενασχόληση με τα θέματα της σχολής , σοβαρότητα και όχι απλα σηνθήματα και κραυγές τραμπουκισμούς και ότι αλλο εχουν δεί τα ματάκια μας . Το δυστύχημα είναι οτι όλοι θα υποστούμε τις συνέπειες της δικής σας βολής ,της ανευθυνότητας σας (εννόω ολο το συστημα των παρατάξεων ). Την φασιστοειδή συμπεριφορά του κ. Βαγια να την αγαπήσετε γιατι θα την υπομεινετε για πάντα (οπώς και όλοι μας) συγχαρητήρια.
Άβαταρ μέλους
Nestoras
 
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ, 12 Ιαν 2014 7:31 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Εκδήλωση-Συζήτηση Φ.Σ.: ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΤΙ;

Δημοσίευσηαπό xvantsik » Παρ, 17 Μαρ 2017 3:13 pm

Φίλε free. Ξέρεις όλους τους αριστερούς και προσάπτεις τέτοιες κατηγορίες? Πως ξέρεις ότι δεν μας ενδιαφέρει η ποιότητα σπουδών? Όταν μάλιστα έχουμε δηλώσει πολλές φορές ότι από αυτή εξαρτάται η εργασία μας αύριο? Δηλαδή η υλική μας επιβίωση. Δηλαδή η προοπτική να μην σε εκμεταλλεύεται το αφεντικό. Ξέρεις ότι μέσα στους αριστερούς βρίσκονται και μερικοί από τους καλύτερους φοιτητές της σχολής? Ναι αυτοί που προσφέρουν στην έρευνα και την τεχνολογία κτλπ. Μάλλον το κατασκεύασμα που έχεις στο κεφάλι σου για την αριστερά δεν σε αφήνει να το δεις. Επίσης να σου πω κάτι για την βία. Προφανώς και είναι βία η κατάληψη. Είναι απάντηση στην βία του κυρίαρχου. Είναι απάντηση στην βία που σου λέει ότι είναι κανονικότητα να αποφασίζουν άλλοι για την ζωή σου. Αυτό που υποστηρίζεις, είτε το καταλαβαίνεις είτε όχι, δίνει το μονοπώλιο της βίας στον κυρίαρχο να την χρησιμοποιεί κατά το δοκούν.

Επίσης σε καλώ στην ΓΣ της Δευτέρας να έρθεις και να παραθέσεις στο σύλλογο τις απόψεις σου. Θα χαρούμε να τεκμηριώσουμε περαιτέρω
Άβαταρ μέλους
xvantsik Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: Σάβ, 29 Μαρ 2014 11:33 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Εκδήλωση-Συζήτηση Φ.Σ.: ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΤΙ;

Δημοσίευσηαπό dirtyharry » Παρ, 17 Μαρ 2017 3:19 pm

Οι κινησεις για ενα νομικα κατοχυρωμενο θεσμικο πλαισιο ειναι ισως οτι πιο ουσιαστικο ειπωθηκε σαυτο το topic.Απο κει και περα μεγαλο foul να χρησιμοποιειται τοσο εύκολα ο ορος "φασιστας" απο ολες τις πλευρες.Εχει εκφυλιστει και αποδυναμωθει απιστευτα το νοημα με ωφελημενους τους γνωστους νεοναζί και λοιπους πραγματικους φασιστες.
dirtyharry
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Τρί, 29 Μαρ 2016 2:10 am
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Εκδήλωση-Συζήτηση Φ.Σ.: ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΤΙ;

Δημοσίευσηαπό GiannisRad » Παρ, 17 Μαρ 2017 3:27 pm

Να εξαιρέσω το σεξιστικό ύφος και να ρωτήσω σε ποιες κωλοτούμπες αναφέρεσαι? Ο χαρακτηρισμός ζώα είναι επίσης εξαιρετικά ενδιαφέρον.
Καλα εχουμε ξεφυγει τελειως αν θεωρουμε την λεξη "πουστια" ως σεξιστικη. Γλωσσολογικα η λεξη αυτη πλεον εχει αποκτησει εναν δικο της χαρακτηρα, εντελως αποκομμενο απο τους ομοφυλοφιλους. Το πως και γιατι ξεκινησε να χρησιμοποιειται, καθολου δεν με ενδιαφερει.

Οσο για τον χαρακτηρισμο ζωα, ας σκεφτουμε λιγακι ποσο ζωα ειναι οσοι πιστευουν στην Αρεια φυλη και την ανωτεροτητα τους απλα και μονο βιολογικων χαρακτηριστικων. Ε, εσεις πιστευετε οτι ειστε η "Αρεια πολιτικη αποψη" και θεωρειτε οτι ειστε ανωτεροι απλα και μονο επειδη νομιζετε οτι αν γινουν τα παντα δημοσια ο κοσμος θα ειναι νεραιδενιος.

Δεν λετε απλα οτι εχετε δικιο και οι υπολοιποι εχουν αδικο, λετε οτι μονο οι αριστεροι ειναι μαγκες, μπεσαλιδες και τιμιοι για να τα βαλουν με την αδικια και πως ολοι οι αλλοι ειναι πουλημενοι κοπριτες που "γλειφουν τα αρχιδακια των αφεντικων", καταστρεφουν την κοινωνια και φταινε για την σαπιλα, οπου αυτη υπαρχει.

Προφανως δεν ειστε το ιδιο επικινδυνοι ή κατακριτεοι με τους Ναζι και ειναι μεγιστη υπερβολη που σας βαζω στην ιδια συζητηση, ομως απο την στιγμη που ευαγγελιζεστε μια πνευματικη/ηθικη ανωτερωτητα απλα και μονο επειδη στις εκλογες ριχνετε κοκκινο και οχι μπλε ή πρασινο, την ανωτερωτητα αυτη εγω την βλεπω σαν ηλιθιοτητα. Μονοι σας μπαινετε στη θεση να ειστε εστω και λιγο συγκρισιμοι με αυτους, με αυτα που λετε.

Δεν εχω θεωρησει ποτε οτι επειδη εγω ειμαι φιλελευθερος, ειμαι καλυτερος ανθρωπος απο εναν κομμουνιστη. Την ημερα που θα το κανω, θα εχω τελειωσει σαν ανθρωπος και θα ειμαι ενα ζωο. Αυτη ειναι η αποψη μου.
Άβαταρ μέλους
GiannisRad
 
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ, 03 Ιουν 2013 9:14 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Εκδήλωση-Συζήτηση Φ.Σ.: ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΤΙ;

Δημοσίευσηαπό sofian6 » Παρ, 17 Μαρ 2017 3:29 pm

xvantsik έγραψε: Προφανώς και είναι βία η κατάληψη. Είναι απάντηση στην βία του κυρίαρχου. Είναι απάντηση στην βία που σου λέει ότι είναι κανονικότητα να αποφασίζουν άλλοι για την ζωή σου. Αυτό που υποστηρίζεις, είτε το καταλαβαίνεις είτε όχι, δίνει το μονοπώλιο της βίας στον κυρίαρχο να την χρησιμοποιεί κατά το δοκούν.

Επιτέλους κάποιος απάντησε για την κατάληψη! Συμφωνούμε λοιπόν όλοι ότι η κατάληψη είναι βια. Εσύ την δικαιολογείς ότι είναι "αμυντική" βία, ως απάντηση στη βια της κανονικότητας να αποφασίζουν άλλοι για τη ζωή σου. Αλλά το επιχείρημα μου είναι το εξής:
-Επιτρέπεις και δικαιολογείς τη βια ως μορφή αντίδρασης στη βια της κανονικότητας να αποφασίζουν άλλοι για τη ζωή σου.
-Εσείς αποφασίσατε για τη ζωή όλων των υπόλοιπων μελών της Σχολής ότι δεν μπορούν για μια βδομάδα να κάνουν τις δουλειές τους.
-Άρα εσείς ως ΦΣ πήρατε το μονοπώλιο της βίας και το χρησιμοποιήσατε κατά το δοκούν. Και κάνατε ακριβώς αυτό στο οποίο ιδεολογικά είσαι αντίθετος δλδ ως κυρίαρχοι να εξασκήσετε βία στους υπόλοιπους μέσω της κατάληψης.
Έχεις κάποιο αντεπιχείρημα στα παραπάνω?
sofian6
 
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Παρ, 26 Ιουν 2009 12:26 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Εκδήλωση-Συζήτηση Φ.Σ.: ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΤΙ;

Δημοσίευσηαπό xvantsik » Παρ, 17 Μαρ 2017 3:44 pm

Δεν είναι μονοπώλιο ο ΦΣ. Γι αυτό είναι ΦΣ. Δεν σε καταλαβαίνω. Επίσης ο ΦΣ έχει δεχτεί ήδη επίθεση. Που είναι το μονοπώλιο. Τι συμβαίνει τελοσπάντων με το μονοπώλιο
Άβαταρ μέλους
xvantsik Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: Σάβ, 29 Μαρ 2014 11:33 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Εκδήλωση-Συζήτηση Φ.Σ.: ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΤΙ;

Δημοσίευσηαπό sofian6 » Παρ, 17 Μαρ 2017 3:51 pm

Ο ΦΣ κάνει την κατάληψη. Ακόμα κι αν την κατάληψη την αποφασίζατε με 100% ΌΛΩΝ των μελών σας, ισχυρίζομαι ότι όλοι οι υπόλοιποι που δεν είμαστε μέλη του συλλόγου σας υφιστάμεθα τη βία που μας ασκείτε με την κατάληψη. Και ισχυρίζομαι ότι δεν έχετε δικαίωμα να το κάνετε αυτό και αντιβαίνει στη ελευθερία.
Δηλαδή εσείς (ο ΦΣ) αποφασίσατε για τη ζωή όλως των υπολοίπων.
Εσύ όμως μου είπες ότι αντιδράς στη βία της κανονικότητας να αποφασίζουν άλλοι για τη ζωή σου.
Και εγώ ισχυρίζομαι ότι κάνεις ακριβώς αυτό για το οποίο υποτίθεται αντιδράς.
Άρα ιδεολογικά είσαι ασυνεπής.
Δεν μπορώ να το πω πιο κατανοητά συγχώρεσέ με.
sofian6
 
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Παρ, 26 Ιουν 2009 12:26 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Εκδήλωση-Συζήτηση Φ.Σ.: ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΤΙ;

Δημοσίευσηαπό Jiggly » Παρ, 17 Μαρ 2017 4:03 pm

Επειδή αναφέρθηκα σε πολλά ποστ αυτού του τόπικ,ως η "αυθεντία" του φόρουμ,να ξεκαθαρίσω για πολλοστή φορά,ότι αυτόν τον τίτλο δεν τον δέχομαι.Μπορεί κάτω από το όνομά μου να υπάρχει αυτή η γαμημένη λεζάντα "Site admin" (η οποία υπάρχει για συγκεκριμένους λόγους τους οποίους δε θα αναφέρω ξανά), αλλά αυτή δε μου αφαιρεί το δικαίωμα να έχω άποψη ως φοιτήτρια και μέλος της σχολής την οποία και μπορώ να εκφράζω,και θα εκφράζω, από αυτό εδώ το φόρουμ,για όσο αυτό υπάρχει. Οι όποιες ανακοινώσεις εκπροσωπούν το φόρουμ,τελειώνουν πάντα με το "η συντονιστική ομάδα του mqn.gr".

Μου είναι προφανές,όπως έγραψα και σε προηγούμενο μου ποστ ότι και οι δύο πλευρές -υπέρ/κατά κατάληψης- μιλούν συχνά άσχημα και προσβάλουν τους αντιθέτους.Κι αυτό εννοούσα με το περιβόητο "αλληλοαναιρούνται".Ότι δεν μπορώ να βρω ποιόν να κατηγορήσω "περισσότερο",όχι πως δεν έχουν σημασία. Υποκρινόμαστε πιστεύω,αν θεωρούμε ότι για το επίπεδο του διαλόγου που πέφτει φταίνε δύο άτομα μονάχα.

Το επίπεδο της συζήτησης είναι υπό του μηδενός,όχι μόνο για τους χαρακτηρισμούς και τις βρισιές,αλλά και για τα ειρωνικά σχόλια χωρίς κανενός είδους πολιτικό επιχείρημα(και αυτά στον μπλε κάδο ανήκουν).Κι αυτό συμβαίνει τόσο εδώ,όσο και στο τόπικ του συνεδρίου,αλλά και γενικά το τελευταίο διάστημα σε οποιοδήποτε τόπικ ανοίγει εδώ μέσα και δεν αφορά τα μαθήματα.Μισή σοβαρή κουβέντα δεν έχει ειπωθεί.Λίγος σεβασμός προς τον οποιονδήποτε ανεβάζει κάτι δεν υπάρχει, σίγουρα όχι από όλους αλλά από αρκετούς(και πολλές φορές τους ίδιους και τους ίδιους). ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ(και σόρρυ για το θυμωμένο ποστ) πόσο δύσκολο είναι να κάνετε διάλογο;


Η εύκολη λύση είναι να πάνε όλα μπλε κάδο,να πέσουν και μπαναρίσματα,να κλειδώσει και το τόπικ και οτιδήποτε πολιτικό γράφεται να πετιέται η να μην σχολιάζεται.Να έχουμε και εμείς το κεφάλι μας ήσυχο και να μη χολοσκάμε και στενοχωριόμαστε. Αλλά δεν το κάναμε,γιατί πιστεύαμε πως για αυτά τα κρίσιμα ζητήματα για το μέλλον του προγράμματος σπουδών,της σχολής και κατ'επέκταση της δικής μας επαγγελματικής πορείας,μπορούμε να επιδείξουμε μια κάποια ωριμότητα και να συνδιαλεχθούμε. Δυστυχώς,αλλεπάλληλα ποστ έρχονται να μας διαψεύσουν.

Δεν μας αρέσει να κάνουμε τους μπάτσους εδώ μέσα,αλλά μάλλον αυτό θέλετε.
Το τόπικ λοιπόν προς το παρόν κλειδώνει,και εμείς οι administrators,οι επιβολλείς της τάξης θα συνεδριάσουμε για τη συνέχεια.

...άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα,να σου χαλάνε τ'όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις...
Άβαταρ μέλους
Jiggly
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1330
Εγγραφή: Παρ, 26 Οκτ 2012 8:26 am
Έτος εισαγωγής: 2012

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Φοιτητικός Σύλλογος Πολ. Μηχ.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron