Ρήτρα στην Δήλωση Μαθημάτων

Εδώ ανακοινώνονται οι διεργασίες των θεσμικών οργάνων της σχολής και σχολιάζεται η δραστηριότητα και το αποτέλεσμά τους.

Re: Ρήτρα στην Δήλωση Μαθημάτων

Δημοσίευσηαπό GiannisRad » Πέμ, 11 Φεβ 2016 2:00 am

Το όριο των 12 μαθημάτων θα μας << αναγκάσει >> απλά να κάτσουμε και να οργανωθούμε επειδή προφανώς έχουμε μάθει να είμαστε συνεπείς μόνο υπό πίεση και όχι απο φιλότιμο.


Για τελευταια φορα επειδη επαναλαμβανομαστε.. Το μετρο αυτο δεν επιρεαζει σε τιποτα το 95% των φοιτητων της σχολης. Ο μεσος φοιτητης δεν τελειωνει τη σχολη σε 3 χρονια, τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει εγω. Αφου λοιπον δεν επιρεαζεται, μονο θετικος μπορει να ειναι για τη σχολη ο ακριβεστερος προσδιορισμος των πορων που χρειαζεται για εξεταστικες και εξαμηνα.

Για το 5% που επιρεαζεται, υπαρχουν δυο ενδεχομενα:

1) Ειναι ιδιαιτερα περιπτωσεις ιδιαιτερως εξυπνων και εργατικων φοιτητων που λιωνουν στη σχολη, οποτε ανηκουν στις περιπτωσεις που οι καθηγητες ανεφεραν οι ιδιοι πως γινεται να υπερβει κανεις το οριο.

2) Ειναι περιπτωσεις φοιτητων που δηλωνουν αβερτα μαθηματα, διαβαζουν οτι μπορεσουν να προλαβουν απο τα 20 μαθηματα που θα κατεβουν να δωσουν, πριν το μαθημα κοιτανε λυσεις παλιων θεματων μπας και πεσει τιποτα ιδιο και τελικα, κατεβαινουν με συνθημα στα χειλη πενταρακι μου λαμπρο, φεγγε μου για να περνω... Αφου λοιπον δωσουν σε καθε εξεταστικη 20 μαθηματα, με πιθανοτητα προβιβασιμου (4.5 ντε, αφου στρογγυλοποιειται!) βαθμου 25% κατα μεσον ορο σε καθε μαθημα, 3 φορες το χρονο, περνανε 3×20×0.25=15(!) μαθηματα καθε χρονο, δηλαδη τελειωνουν τη σχολη μπαμ μπαμ! Το γνωστο συστημα τζοκερ, λοττο, προτο, κινο, ΟΠΑΠ Α.Ε. Ευγενικη χορηγια του μαθηματος Στατιστικη-Πιθανοτητες που μας εμαθε τον κανονα των μεγαλων αριθμων και διαφορα αλλα πιθανοτικα μοντελα!

Οι καθηγητες της σχολης, θεωρησαν πως το να εφαρμοζεις πιθανοτικες θεωριες στις σπουδες σου ειναι λαθος. Τα συμπερασματα δικα σας. Αμα ρωτατε εμενα, συμφωνω.
Άβαταρ μέλους
GiannisRad
 
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ, 03 Ιουν 2013 9:14 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Ρήτρα στην Δήλωση Μαθημάτων

Δημοσίευσηαπό siamos » Πέμ, 11 Φεβ 2016 2:55 am

GiannisRad έγραψε:Για τελευταια φορα επειδη επαναλαμβανομαστε.. Το μετρο αυτο δεν επιρεαζει σε τιποτα το 95% των φοιτητων της σχολης. Ο μεσος φοιτητης δεν τελειωνει τη σχολη σε 3 χρονια, τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει εγω. Αφου λοιπον δεν επιρεαζεται, μονο θετικος μπορει να ειναι για τη σχολη ο ακριβεστερος προσδιορισμος των πορων που χρειαζεται για εξεταστικες και εξαμηνα.


Υπάρχει ουσιαστικός λόγος να επηρεαστεί αυτό το 5 % ; Αν το μόνο επιχειρήμα το οποίο υπάρχει είναι το αυξημένο κόστος, επέτρεψέ μου να θεωρώ πως αυτή η λύση δεν είναι η βέλτιστη. Ενδεχομένως θα μπορούσε να αναπτυχθεί ένα σύστημα όπου ο καθένας θα στέλνει ένα εμαιλ εώς και μία εβδομάδα πριν την εξεταστική στο οποίο να αναφέρει σε ποια μαθήματα προτίθεται να εξεταστεί με βάση την προετοιμασία που έκανε στο εξάμηνο και έτσι θα ξέρουν πως να προετοιμαστούν.

Όσον αφορά τις κατηγορίες σου μπορείς να προσθέσεις σε αυτές και φοιτητές οι οποίοι δεν έδειχναν ιδιαίτερο ζήλο για την σχολή εώς ένα σημείο και αποφάσησαν να δόσουν πολλά μαθήματα μαζί για να τελειώνουν. Γνωρίζω προσωπικά φοιτητές που έδοσαν πάνω από 12 μαθήματα και τα πέρασαν όλα. Όχι γιατί ήταν Αινστάιν, αλλά επειδή διάβασαν πολύ. Δεν είναι αναγκαστικό να λιώνεις για κάθε μάθημα. Ειδικά αν είσαι μεγαλύτερο έτος μπορείς να περάσεις ορισμένα μαθήματα με λίγο διάβασμα (πχ μηχανικές, ορισμένα επιλογής,τα "πρωτα" από σειρές μαθημάτων) αν έχεις διαβάσει και περάσει τα επόμενα ή και γενικότερα οποιοδήποτε μάθημα το οποίο έχεις διαβάσει αλλά δεν κατάφερες να περάσεις την προηγοούμενη εξεταστική. Γενικά νομίζω πως αυτοί είναι και οι περισσότεροι και όχι αυτοί που αναφέρεις εσύ.

Και αν σκέφτεσαι ότι αυτός που θέλει να δόσει πολλά μαθήματα θα βολευτεί και θα καταφέρει, πάλι λάθος σκέφτεσαι κατά την γνώμη μου, γιατί δεν είναι βόλεμα αλλά ξεβόλεμα, γιατί θα αποτελεί διαδικάσια και θα πρέπει να βρίσκεις καθηγητές και να τρέχεις στην γραμματεία και όλο το πακέτο.

Κλείνοντας εγώ το θεωρώ λάθος και αχρείαστο μέτρο, είμαι από αυτούς που δήλωναν όλα τα μαθήματα κάθε περίοδο και τισ τελευταίες 2 εξεταστικές έχω περάσει πολλά, με διάβασμα.Πλέον δεν με επηρεάζει αλλά λυπάμε τον κακομοίρη που θα είναι στην ίδια θέση με εμένα και θα έχει πρόβλημα. Γιατί και με το πρόγραμμα νωρίς δύσκολο είναι να προβλέψεις τι θέλεις να δόσεις ακριβώς και δεν μπορείς να είσαι σίγουρος πως θα εξελιχθεί το εξάμηνο. Και ακόμη και αν δεχτεί κανείς ότι είναι σωστό και αναγκαίο είναι λάθος να περνάει άμεσα για όλους, θα έπρεπε να εφαρμοστεί μόνο για νεοεισαχθείς, αφού οι παλαιότεροι έχουν κάνει κάποιον σχεδιασμό στο μυαλό τους και επηρεάζεται ενδεχομένως αυτός εντελώς ξαφνικά.
siamos
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ, 31 Ιαν 2013 11:43 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Ρήτρα στην Δήλωση Μαθημάτων

Δημοσίευσηαπό GiannisRad » Πέμ, 11 Φεβ 2016 4:37 am

Φιλε siamos, αρχικα να αναφερω οτι εγω ο ιδιος χρωσταω τα απαντα και σε αυτη την εξεταστικη κατεβηκα σε πολλα μαθηματα..

Οπως ειπα και πριν λοιπον, οποιος αποδεδειγμενα δεν παιζει κινο, με τα μεχρι τωρα λεγομενα των καθηγητων δεν φαινεται να εχει θεμα.

Αλλα και να εχει ή οπως καλυτερα λες, να ξεβολευεται, τιθεται ενα αλλο θεμα: πρεπει ή δεν πρεπει (ειναι αναγκασμενη;) η σχολη να λαμβανει υπ'οψην της, για τον σχεδιασμο και προγραμματισμο της λειτουργιας της οσους χρωστανε μαθηματα επειδη για καποιο λογο δεν ειχαν ορεξη στην αρχη;

Παραδειγμα: κανεις μαθημα αλλου ετους και ο καθηγητης κανονιζει αναπληρωση, εσυ ομως εχεις αλλο μαθημα εκεινη την ωρα. Σου πεφτει λογος στον προγραμματισμο; Θα μου πεις, η σχολη σε λαμβανει υποψην ισοτιμα απο τη στιγμη που θα δηλωσεις το μαθημα, γιαυτο αλλωστε γινεται ολο το τζερτζελο. Ομως, υποθετικα, αμα δεν υπηρχαν θεσεις για το μαθημα, θα επρεπε (ή οχι) να εχουν προτεραιοτητα οι φοιτητες του ετους;

Σε αυτα τα ζητηματα εγω δεν μπορω να βγαλω πορισμα τι ειναι σωστο και τι οχι. Φανταζομαι πως ισως υπαρχουν και τιποτα κανονισμοι που να οριζουν τετοιες καταστασεις, εγω παντως τους αγνοω.

Εχω ομως προσωπικη αποψη, πως για τα πεπραγμενα του καθενος ευθυνεται κυριως ο ιδιος, οποτε δεν θεωρω οτι η σχολη οφειλει να μην λαβει καποιο μετρο για να μην ξεβολευτω εγω, σε οποιοδηποτε επιπεδο. Ειτε αυτο ειναι σε επιπεδο προγραμματισμου, ειτε σε καποιο αλλο.

Αμα ημουν συνεπης απο την πρωτη στιγμη, ή εστω ειχα καποια ορια, δεν θα χρειαζομουν τωρα να περασω 55 μαθηματα σε δυομιση χρονια για να τελειωσω στα 7. Δεν πιστευω οτι εχει η σχολη την υποχρεωση να "βγει απο τον δρομο της" για να βολευτω και εγω, χωρις να σημαινει αυτο οτι εχω δικιο βεβαια.

Off topic:
πατρινος;;
Άβαταρ μέλους
GiannisRad
 
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ, 03 Ιουν 2013 9:14 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Ρήτρα στην Δήλωση Μαθημάτων

Δημοσίευσηαπό wilshere » Πέμ, 11 Φεβ 2016 5:19 am

αυτο το πεντε % που επηρρεαζεται και εχει αναγκη να δινει 15 15 τα μαθηματα για να παρει πτυχίο, πέρα απο τη σπάνια περιπτωση οπου συντρέχει σοβαρός οικογενειακός ή ιατρικός λόγος , και όπου θα γινεται και πρέπει να γίνεται μια εξαιρεση, συνήθως αποτελούν οπως ηδη ειπωθηκε παιδια που δε δινουν αρκετο ζηλο και καποτε αποφάσισαν να το παρουν επιτέλους το πτυχιο...ωραια...γιατί να μας ενδιαφέρουν αυτοί οι φοιτητές, γτ να κρινουμε και να αποφασίζουμε με κύριο γνώμονα αυτούς, γτ να προωθούμε τη νοοτροπία και τα συμφεροντα του αιωνιου φοιτητή???

βαριεσαι τη σχολη τα πρωτα 4 χρονια και εχεις απαιτηση αντι να διαγραφεις απο τη σχολη να τα περάσεις και γρήγορα? και τη πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτατο??

7 μαθηματα δηλωνουμε σε καθε εξαμηνο, σου επιτρέπουν 12, ηδη το μετρο ειναι υπερελαστικο και οποιαδήποτε ενσταση ειναι τουλάχιστον δείγμα ανευθυνότητας.
wilshere Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Σάβ, 18 Μάιος 2013 12:09 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Ρήτρα στην Δήλωση Μαθημάτων

Δημοσίευσηαπό AlexB » Πέμ, 11 Φεβ 2016 6:07 am

Δεν γνωρίζω πόσο μεγάλη διαφορά στο κόστος μπορεί να έχει μια τέτοια ρήτρα όμως δεν νομίζω ότι είναι τόσο σημαντική ώστε να πέσουν έξω τα οικονομικά της σχολής ούτε ότι η ρήτρα είναι η μόνη λύση. Προσωπικά μιλάω από τη μεριά του φοιτητή που χρωστάει σχεδόν τα πάντα καθώς μπήκα από κατατακτήριες και έτσι χρωστάω ένα έτος ολόκληρο και δεν δικαιούμαι βιβλία πράγμα το οποίο δυσκολεύει κάπως την κατάσταση. Προφανώς δεν είμαι αντιπροσωπευτικό δείγμα και ούτε θεωρώ ότι οι δυσκολίες αυτές αφορούν τη σχολή όμως το να βάζουν κι άλλα εμπόδια (τα οποία ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι τρομερή βελτίωση μπορούν να αποφέρουν) και μάλιστα με τον τρόπο που έγινε το θεωρώ απαράδεκτο και εντελώς περιττό. Για αυτούς που υποστηρίζουν τόσο ένθερμα τη ρήτρα θα ήθελα ειλικρινά να ρωτήσω πόσο μεγάλη διαφορά θα δουν. Α, επίσης να προσθέσω ότι δεν νομίζω ότι η σύγκριση με εστίες και δωρεάν συγγράμματα είναι σωστή, τουλάχιστον σε θέματα κόστους για τη σχολή. Δεν έχω βέβαια και ακριβή στοιχεία οπότε εάν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω να με διορθώσει.
AlexB
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ, 20 Νοέμ 2013 3:06 am
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Ρήτρα στην Δήλωση Μαθημάτων

Δημοσίευσηαπό digenis » Πέμ, 11 Φεβ 2016 3:25 pm

lost body έγραψε:
digenis έγραψε: Και δε νομιζω οτι οι καθηγητές είναι τόσο κακοί και εχθρικοί ώστε να θέλουν να μας βασανίζουν μέχρι να πάρουμε πτυχείο και να μας έχουν σε κάθε εξεταστική στα θρανία. Το όριο των 12 μαθημάτων θα μας << αναγκάσει >> απλά να κάτσουμε και να οργανωθούμε επειδή προφανώς έχουμε μάθει να είμαστε συνεπείς μόνο υπό πίεση και όχι απο φιλότιμο.

Οι καθηγητές μας σαμποτάρισαν και ακύρωσαν στην πράξη κάθε μέτρο που θα βοηθούσε τους φοιτητές(π.χ επί πτυχίω εξεταστική).Προσωπικά,πιστεύω ότι η πλειοψηφία τους απογοητεύτηκε πάρα πολύ που έπεσε η προηγούμενη κυβέρνηση και δεν πρόλαβε να διαγράψει κόσμο και τώρα περιμένουν να ξαναβγούν οι προηγούμενοι για να διαγράψουν συνοπτικά όλους από ν+2 και πάνω.Όχι μωρέ,δεν είναι καθόλου εχθρικοί απέναντί μας.

Το να πιστεύουμε ότι οι καθηγητές είναι απ την αρχή εχθρικοί και εκδικητικοί απέναντί μας είναι τουλάχιστον παράλογο. Το πολυτεχνείο δεν είναι ούτε δημοτικό ούτε γυμνάσιο. Κανένας καθηγητής δεν προσπαθεί επίτηδες να καταστρέψει έναν φοιτητή. Ίσα ίσα που μας βλέπουν ως τρόπο για να βελτιώσουν τη δική τους θέση (βλέπε διπλωματικές, έρευνες, καινοτομίες κτλ). Άσε που οι περισσότεροι μας έχουν ''γραμμένους'' και θα προτιμούσαν να μας περνούσαν αβέρτα για να μην μαζεύονται 500 άτομα σε κάθε εξεταστική σε κάθε μάθημα και να έχουν μετά αυτοί περισσότερη δουλειά. Δεν ξέρω ποιοι ήταν οι λόγοι που τους ώθησαν σε αυτό το μέτρο αλλά σίγουρα δεν το έκαναν για να μας πάνε κόντρα αφού δεν θα τους συνέφερε τους ίδιους.
Άβαταρ μέλους
digenis
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ, 08 Ιαν 2014 8:51 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Ρήτρα στην Δήλωση Μαθημάτων

Δημοσίευσηαπό Shi » Παρ, 12 Φεβ 2016 11:38 pm

GiannisRad έγραψε:Για τελευταια φορα επειδη επαναλαμβανομαστε.. Το μετρο αυτο δεν επιρεαζει σε τιποτα το 95% των φοιτητων της σχολης. Ο μεσος φοιτητης δεν τελειωνει τη σχολη σε 3 χρονια, τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει εγω. Αφου λοιπον δεν επιρεαζεται, μονο θετικος μπορει να ειναι για τη σχολη ο ακριβεστερος προσδιορισμος των πορων που χρειαζεται για εξεταστικες και εξαμηνα.


wilshere έγραψε:\\
βαριεσαι τη σχολη τα πρωτα 4 χρονια και εχεις απαιτηση αντι να διαγραφεις απο τη σχολη να τα περάσεις και γρήγορα? και τη πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτατο??
\


Δεν ξέρω αν ζούμε σε διαφορετικά σύμπαντα αγαπητοί μου νεοφιλελεύθεροι φίλοι.

Στο δικό μου γαλαξία πάντως, υπάρχουν φοιτητές που εργάζονται παράλληλα με τις σπουδές, υπάρχουν φοιτητές που δεν γουστάρουν να δουλευούν με 400-500 ευρώ ή να φύγουν μετανάστες από την πατρίδα τους και για αυτό διαμαρτύρονται που και που, υπάρχουν φοιτητές που δεν γουστάρουν ρε αδελφέ να λύνουν υπερστατικούς φορείς όλη μέρα, χωρίς να έχουν κανένα λόγο στην αξιοποίηση αυτού και προτιμούν να διαβάσουν λίγο Καζαντζάκη, λίγο Μπρεχτ, να κάνουν κάνα άθλημα, μουσική κλπ

Και αυτοί ( και είμαστε πολλοί, και αυτοί που δεν αντιδρούμε) ΕΠΗΡΕΑΖΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΤΡΟ, και το κύριο πράγμα δεν είναι ότι θέλουμε να δώσουμε >24 μαθήματα το εξάμηνο που γούστο μας και καπέλο μας έτσι και αλλιώς, είναι ότι δεν θα μας βάζει ΚΑΝΕΙΣ το μαχαίρι στο λαιμό για το με ποιούς όρους θα μάθουμε και θα διαβάσουμε, όπως δεν δεχόμαστε να μας βάζουν το μαχαίρι στο λαιμό για το με ποιούς όρους θα εργαστούμε.

Πάρτε το χαμπάρι ότι οι επιστήμονες που απελευθερώσαν πραγματικά τις δυνατότητες της ανθρώπινης γνώσης και των παραγωγικών δυνάμεων του κοινωνικού σχηματισμού, είναι αυτοί οι οποίοι έδρασαν με βάση τη συλλογική παραγωγική δύναμη της εργασίας και αυτό δείχνουν τα λαμπρά ιστορικά παραδείγματα, και όχι κάτω απο το κοντόφθαλμο ατομικό πρίσμα του αστισμού, που τον μόνο που εξυπηρετεί είναι ή άρχουσα τάξη και ο σχεδιασμός της γαι την παραγωγή.
«Απ’ τα τσακάλια δεν γλιτώνεις, με ευχές και παρακάλια»
«Κι (…) Αν είν’ ο λάκκος σου, πολύ βαθής, χρέος με τα χέρια σου, να σηκωθείς».
Άβαταρ μέλους
Shi
 
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ, 21 Δεκ 2012 6:11 am
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Ρήτρα στην Δήλωση Μαθημάτων

Δημοσίευσηαπό wilshere » Σάβ, 13 Φεβ 2016 12:29 am

δε ξερω για συμπαντα κτλ αλλά εσυ σιγουρα βρισκεσαι σε αλλο τοπικ

δεν λεγεται το τοπικ η καθημερινότητα του φοιτητή ή αντιδράσεις για το ασφαλιστικό ή δε ξερω γω τί

μιλαει για τη ρητρα

που δεν αφορα κανεναν καθως ακομα και να εργαζεσαι (που 2 ειναι οι κατηγοριες εργαζομενων: αυτοι που ειναι αφοσιωμενοι στη σχολή και παραλληλα εργαζονται οσο μπορουν για να βοηθηθούν και να μη ζητανε από γονεις και να ειναι αυτονομοι (και αυτοί λογω της αφοσιωσης τους σιγουρα δεν εχουν κληθει ποτέ να δωσουν >24 σε ενα ετος) ή αυτοι που παρατησαν τη σχολή μια και καλή και εργάζονται, με βαση τους δευτερους ΔΕΝ πρεπει να κρινει οτιδηποτε η σχολή και ουτε να νοιαζεται, ο καθενας κανει την επιλογή του, δεν υπαρχει εργασια που να μη σου αφηνει εστω ενα δυωρο το βραδυ να μελετας για να περνας την πλειοψηφια των μαθηματων σου ωστε να μη γινεις αιωνιος<=>δηλώνεις 50 50 τα μαθηματα), ή να εχεις χομπυ (απο λογοτεχνια μπαλα μουσικη και οτι αλλο θες) δεν υπάρχει περιπτωση να σε επηρρεασει ΑΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ η σχολη (και αν ο οποιοσδηποτε πρεπει να διαβαζει ολη μερα υπερστατικους για να μηνχασει την μπαλα τοτε κατι κανει λάθος, οποτε το επιχειρημα σου μονο επιχειρημα δεν ηταν αλλά υπερβολη του )

αρα συμπερασμα :

1) στον μεσο φοιτητή (με ότι χόμπι, δουλειά και ότι αλλο κουβαλάει) ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ για τη σχολή μενει χρόνος ώστε να μη κληθεί ποτέ να χρωστα και γω δε ξερω ποσα μαθηματα ωστε να τον νοιαζει το μετρο (προσεξε, δεν ειπα να μη χρωστά κανένα (γτ θα αρχισεις παλι να μιλας για ολοημερες επλυσεις υπεραστατικών μιας και τους θεωρείς τόσο δυσκολους)

2)η ρητρα ειναι τοσο ψηλα (12 μαθηματα), με ποσοστό υπέρβασης στο πέρασμα 12 μαθηματων <3% που ειναι τόσο μικρής σημασίας για τους φοιτητές όπως και το αν θα γραφουμε σε μιλιμετρέ ή ριγέ χαρτί, οπότε μια χαρά δικαιολογημένα περάστηκε το μέτρο όπως περάστηκε, και εν πάσει περιπτώσει τίποτα δεν δικαιολογεί καταληψεις και ιστορίες, αν συμφωνουν μαζί σου τοσοι όσοι λες τότε η πίεση στην απόφαση θα ήταν από το σύνολο των φοιτητών αρκετά μεγάλη ώστε να μη χρειαστουν καταλήψεις για να αναπροσαρμοστεί, επομενως ΔΕ ΣΟΥ ΕΒΑΛΑΝ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΧΑΙΡΙ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ, πέρασαν κατι που έχει 2-3 πρακτικά καλά για τους εξεταστες και 0 αρνητικά για τους φοιτητες , deal with it

3) μπορείς να έχεις όσα χομπι θες, μπορείς να εργάζεσαι, ωστόσο η σχολή ξέρει πως είσαι φοιτητής της, αυτή ειναι η ιδιότητά σου, και αν επιλέξει να αφήσεις τη σχολή πίσω για ένα χόμπι ή οτιδήποτε αλλο η σχολει ΔΕΝ ειναι υποχρεωμένη να μεριμνήσει. Μεμονωμένα περιστατικά που αφορουν ιατρικούς/οικογενειακούς ή αλλων ειδών εξαιρετικές περιπτώσεις μπορουν α αντιμετωπιστούν μεμονωμένα με δικαιολογημενες εξαιρέσεις. Ενα μέτρο στη γενική του διατύπωση αφορά στην πλειψηφία (και εδω στην τραγικη πλειοψηφία) των φοιτητών όπου δεν τους επηρρεαζει.


οτιδήποτε αλλο είναι απλώς λάσπη στα ματια και γενικουρες περί διαφόρων αντιλήψεων, ασχετες με την εφαρμογή.επιπτώσεις του μετρου που πάνε να δικαιολογησουν την ανομη κατάληψη εξουσίας στην οποία η ολιγαρχία των λίγων προβαίνει καθε λιγο και λιγάκι και στην παραμικρή αφορμη.

οποιαδήποτε στηριξη βρεις θα ειναι από όσους καθονται στα γειτονικά τραπεζακια και από απολυτως κανεναν αλλο φοιτητή
wilshere Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Σάβ, 18 Μάιος 2013 12:09 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Ρήτρα στην Δήλωση Μαθημάτων

Δημοσίευσηαπό bandal » Σάβ, 13 Φεβ 2016 12:58 am

wilshere έγραψε: δεν υπαρχει εργασια που να μη σου αφηνει εστω ενα δυωρο το βραδυ να μελετας για να περνας την πλειοψηφια των μαθηματων σου ωστε να μη γινεις αιωνιος<=>δηλώνεις 50 50 τα μαθηματα), ή να εχεις χομπυ (απο λογοτεχνια μπαλα μουσικη και οτι αλλο θες) δεν υπάρχει περιπτωση να σε επηρρεασει ΑΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ η σχολη )


έχεις δουλέψει ποτέ σου?

wilshere έγραψε:1) στον μεσο φοιτητή (με ότι χόμπι, δουλειά και ότι αλλο κουβαλάει) ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ για τη σχολή μενει χρόνος ώστε να μη κληθεί ποτέ να χρωστα και γω δε ξερω ποσα μαθηματα ωστε να τον νοιαζει το μετρο


οι υποχρεώσεις ενός συστήματος δεν εξαντλούνται στο να ικανοποιούν το μέσο χρήστη (και αυτός που περιγράφεις δεν είναι ο μέσος φοιτητής)
bandal
 
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Σάβ, 08 Σεπ 2012 11:25 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Ρήτρα στην Δήλωση Μαθημάτων

Δημοσίευσηαπό wilshere » Σάβ, 13 Φεβ 2016 1:08 am

1ον 2χρόνια, αν εννοείς απλά επί πληρωμή

2ον στην προκειμένη δεν εξυπηρετει το μεσο χρήστη. εξυηρετεί την τραγική πλειοψηφία των χρηστών.

αν καποιος χρωστά >24 μαθήματα κάτι εκανε πολύ λαθος και η σχολή πρέπει να περιορίσει τέτοια φαινόμενα.
wilshere Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Σάβ, 18 Μάιος 2013 12:09 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Φοιτητικός Σύλλογος Πολ. Μηχ.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron