Φαντασία στη Διαμαρτυρία!

Εδώ ανακοινώνονται οι διεργασίες των θεσμικών οργάνων της σχολής και σχολιάζεται η δραστηριότητα και το αποτέλεσμά τους.

Φαντασία στη Διαμαρτυρία!

Δημοσίευσηαπό Atakama » Πέμ, 11 Δεκ 2008 1:05 pm

Επειδή δεσμεύτηκα στο γεγονός ότι αν υπήρχε έστω και μια πρόταση να δημιουργήσω το topic "Φαντασία στη Διαμαρτυρία" και επειδή βγήκαμε εκτός θεματος στο 09/12: Γενική Συνέλευση Φοιτητικού Συλλόγου Πολ. Μηχ. ανοίγω αυτο το topic! Παρακαλώ πάλι να το δουν όλοι ως εναλλακτικούς πέρα απο την κατάληψη, τρόπους υγιούς αντίδρασης των νέων που και φαντασία μπορουν να έχουν και να βρίσκουν τρόπους να παιρνάνε τα μηνύματα τους στην κοινωνία! Ευχαριστώ τον AlexanderTheo για το post του που αναρτώ επίσης εδώ!
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&%20...%202622&ct=34
ο ανεξάρτητος πρώτος την ψήφο βαλέτω!
Atakama
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 2:59 am

Re: Φαντασία στη Διαμαρτυρία!

Δημοσίευσηαπό MaRKiSi0s^ » Πέμ, 11 Δεκ 2008 4:10 pm

Με μια δόση αστεϊσμού αλλά και αλήθειας:

ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΛΑΕ ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΚΑΣ - ΕΑΜ ΕΛΑΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑΣ
Δυστυχώς πάμε από το ΠΑΣΟΚ στο χειρότερο...
Άβαταρ μέλους
MaRKiSi0s^
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 441
Εγγραφή: Δευτ, 19 Μάιος 2008 8:58 pm
Τοποθεσία: Kypseli city!!!
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Φαντασία στη Διαμαρτυρία!

Δημοσίευσηαπό Sentient 6 » Πέμ, 11 Δεκ 2008 5:41 pm

Σκεφτόμουν αρκετή ώρα να το πω ή να μην το πω αλλά,διάολε,καλύτερα να μετανιώσω που το είπα παρά που το κράτησα μέσα μου.Συνεχίζοντας την πρωτοβουλία του φίλου Atakama,ρίχνω την ιδέα :idea: :
Σκεφτόμουν να μαζευτούμε μια ομάδα φοιτητών,μαθητών,νέων ανθρώπων γενικά και να σταθούμε σε σειρά ακίνητοι, σιωπηλοί για μια ολόκληρη μέρα/για 15 ώρες συμβολικά/για όσο να'ναι τέλος πάντων μπροστά από τη Βουλή,με στόχους ζωγραφισμένους στο στήθος(έμπνευση πρώτα από το videoclip του Ich Will των Rammstein και ύστερα από το post του AlexanderTheo) και δεμένα με μαντήλι τα μάτια (βλέπε εκτελεστικό απόσπασμα).Σε κάποια στιγμή ή ανά τακτά χρονικά διαστήματα θα μπορούσαμε (για παράδειγμα) να φωνάζουμε το όνομα του Αλέξη (και του κάθε Αλέξη).Προτάσεις για βελτίωση-αλλαγή ευπρόσδεκτες με χαρά!

Πιστεύω πως μια ιδέα σε αυτό το μοτίβο με λίγη τύχη και λίγη προβολή θα περνούσε το μήνυμα προς όλους και θα είχε μεγαλύτερο αντίκτυπο από μία κατάληψη.(Το λέω αυτό χωρίς ίχνος ασέβειας προς αυτή τη μορφή διαμαρτυρίας)Και πέρα από την προφανή σύνδεση με την πρόσφατη δολοφονία,μεταδίδεται και η αγανάκτηση που πιστεύω πως όλοι νιώθουμε όταν λέμε ότι η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της.Δηλαδή,η υποτιθέμενη εκτέλεση μας θα συμβολίζει την εκτέλεση των ονείρων και των φιλοδοξιών των νέων στη σύγχρονη Ελλάδα(συμβολιζόμένη από τη Βουλή φυσικά),η οποία καταδικάζει τους νέους σε ένα μέλλον με μισθούς 500 ευρω,σε ένα μέλλον χωρίς παιδεία,περίθαλψη και ασφάλεια,σε ένα μέλλον που ο παράδεισος για πολλούς είναι απλά ο διορισμός στο Δημόσιο(δηλαδή το βόλεμα),σε ένα μέλλον γεμάτο διαφθορά, σκάνδαλα και αναξιοπιστία.

Δεν ξέρω πως σας φαίνεται μια τέτοια ιδέα,αλλά θα ήθελα πολύ να μάθω!Στην τελική και βλακεία να είναι,είναι καλύτερο από το τίποτα.Εγώ πάντως θα χαιρόμουν πολύ να την συζητούσαμε,αν και εσείς πιστεύετε ότι αξίζει!
Life's too short to cry,long enough to try...
Sentient 6
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τρί, 09 Σεπ 2008 11:48 am
Τοποθεσία: Βυρωνας

Re: Φαντασία στη Διαμαρτυρία!

Δημοσίευσηαπό Atakama » Πέμ, 11 Δεκ 2008 6:00 pm

Sentient 6 η ιδέα σου είναι φανταστική! Απλή και με συμβολισμούς! Εγώ την ενστερνίζομαι από την πλευρά μου απόλυτα! Και για να μην μείνουμε στα λόγια, προτείνω να κανονίσουμε συνάντηση για να βάλουμε μπροστά την υλοποίηση της!
ο ανεξάρτητος πρώτος την ψήφο βαλέτω!
Atakama
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 2:59 am

Re: Φαντασία στη Διαμαρτυρία!

Δημοσίευσηαπό Big_Marouli » Πέμ, 11 Δεκ 2008 6:11 pm

Sentient 6 έγραψε: Ich Will των Rammstein


Πάμε ρε Rammstein ! :mrgreen:

http://www.youtube.com/watch?v=R37H38bMVec
Big_Marouli Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Δευτ, 02 Ιουν 2008 4:07 am
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Φαντασία στη Διαμαρτυρία!

Δημοσίευσηαπό Sentient 6 » Πέμ, 11 Δεκ 2008 6:21 pm

Εγώ εννοείται είμαι μέσα με τα χίλια!Αλλά επειδή θα ήταν καλό να μαζευτούμε όσο το δυνατόν περισσότεροι,ας το ξεκινήσουμε γρήγορα,αν είναι να το κάνουμε,γιατί μέσα στα Χριστούγεννα δύσκολα θα γίνει.Και στην τελική όσο πιο άμεσα γίνει τόσο το καλύτερο!Να προτείνω συνάντηση την Δευτέρα στη σχολή,μετά το τέλος των μαθημάτων,ίσως?
Life's too short to cry,long enough to try...
Sentient 6
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τρί, 09 Σεπ 2008 11:48 am
Τοποθεσία: Βυρωνας

Re: Φαντασία στη Διαμαρτυρία!

Δημοσίευσηαπό merde_conserve » Πέμ, 11 Δεκ 2008 7:09 pm

Μέσα. Μπορούμε και να το κάνουμε στο ΑΤ Ζωγράφου που είναι πιο κοντά :lol: :lol:
CSI computer expert έγραψε:I'll create a GUI interface using Visual Basic, see if i can track an IP Address out of this.

http://www.youtube.com/watch?v=ygB0Zviq ... r_embedded
Άβαταρ μέλους
merde_conserve
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 3538
Εγγραφή: Παρ, 16 Μάιος 2008 9:43 pm
Τοποθεσία: Βαζελοχώρι (κοινώς Αμπελόκηποι)
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Φαντασία στη Διαμαρτυρία!

Δημοσίευσηαπό neaoktana » Πέμ, 11 Δεκ 2008 7:49 pm

Sentient 6
Επί τέλους μια εμπνευσμένη πρόταση !
(με μια μικρή ένσταση - "παράπονο" βεβαίως...)
"Le meteque" - G. Moustaki (- 23/05/2013) & Zazie: https://www.youtube.com/watch?v=O51zyf83mfk
"Et nous ferons de chaque jour toute une eternite d' amour, que nous vivrons a en mourir..."
neaoktana
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 4405
Εγγραφή: Πέμ, 05 Ιουν 2008 3:24 pm
Έτος εισαγωγής: 1969

Re: Φαντασία στη Διαμαρτυρία!

Δημοσίευσηαπό Sentient 6 » Πέμ, 11 Δεκ 2008 8:09 pm

Νeaoktana
Δεν μπορώ παρά να ρωτήσω περί τίνος πρόκειται!
Άλλωστε,απορίες,σχόλια,αντιρρήσεις,ενστάσεις....είναι ευπρόσδεκτες!
Εντός των πλαισίων της συνεχούς βελτίωσης – kaizen (στη γλώσσα της ποιότητος),
θα αξιολογηθούν και συμβάλλουν εις την αναβάθμιση της ποιότητας της προσπάθειάς μας! :mrgreen:
Life's too short to cry,long enough to try...
Sentient 6
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τρί, 09 Σεπ 2008 11:48 am
Τοποθεσία: Βυρωνας

Re: Φαντασία στη Διαμαρτυρία!

Δημοσίευσηαπό brahe » Πέμ, 11 Δεκ 2008 8:10 pm

Συνάδελφοι σας εφιστώ τη προσοχή: ο sentient 6 έχει άλλους λόγους που κάνει αυτή τη πρόταση! Έχει προσπαθήσει πολλές φορές να δει το γυμνό μου στήθος αλλά τη τελευταία στιγμή κατάφερα να ξεφύγω από τα νύχια του! Τώρα και καλά θέλει να ζωγραγίσει στόχους....

χμ...χμ παρεκτρέπομαι... :D

Καλή η ιδέα σου sentient 6, τη στηρίζω και εγώ!!
"Ο τέλειος ο άνδρας,
ο άνδρας ο σωστός,
είναι μονάχα ο έξυπνος...
ο όμορφος...
...ο δομοστατικός"
brahe
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Σάβ, 05 Ιούλ 2008 2:02 pm
Τοποθεσία: Στέλμπουργκ, Ουρανούπολη
Έτος εισαγωγής: 0

Επόμενο

Επιστροφή στο Φοιτητικός Σύλλογος Πολ. Μηχ.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron