02/12: Γενική Συνέλευση Φοιτητικού Συλλόγου Πολ. Μηχ.

Εδώ ανακοινώνονται οι διεργασίες των θεσμικών οργάνων της σχολής και σχολιάζεται η δραστηριότητα και το αποτέλεσμά τους.

Re: 02/12: Γενική Συνέλευση Φοιτητικού Συλλόγου Πολ. Μηχ.

Δημοσίευσηαπό brahe » Τετ, 03 Δεκ 2008 3:32 pm

dimos έγραψε:Μετά το αείμνηστο "Τον πούλο συνάδελφοι, τον πούλο", σήμερα ακούστηκε: "Αφήστε τα φυτά να κάνουν μάθημα, αφήστε τα φυτά να αναπνεύσουν". Το αστείο και ταυτόχρονα εξοργιστικό της υπόθεσης είναι ότι ειπώθηκε από άτομο που δεν πατάει ποτέ σε μάθημα.



Κρίμα που οι "υπερασπιστές της μόρφωσής μας" έχουν τέτοια άποψη για όσους θέλουν να κάνουν μάθημα!
Στο σχολείο είχαμε τραμπούκους που το έκλειναν με το έτσι θέλω και έλεγαν αντίστοιχες ατάκες. Έδειχνες όμως μια κατανόηση. Έλεγες πως δεν ενδιαφέρονται για το μάθημα, είναι ανώριμοι, είναι άλλωστε οι χειρότεροι μαθητές και εντέλει κανένας δεν πέρασε σε κάποια σχολή. Φανταζόμουν όμως ότι στη σχολή όλοι ενδιαφέρονται πραγματικά. Πως ο αγώνας και οι καταλήψεις γίνονται θυσιάζοντας μάθημα στο όνομα κάποιων ιδανικών που πιστεύεις όσο τίποτα άλλο. Από τη πρώτη στιγμή στη σχολή κατάλαβα...
Το να μιλάει όμως κάποιος για "φυτά" είναι πάρα πολύ!!
Ήξερα ότι αυτή την άποψη έχουν για εμένα αλλά δεν με ένοιαζε.Και εγώ άλλωστε θεωρώ κάτι τέτοιους τύπους(εννοώ τους εργατοπατέρες και όχι όλους για να μη γίνει παρεξήγηση) το καρκίνο της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης!! Πως να μη μου φανούν καρτουνίστικες φιγούρες αν έχουν τέτοια άποψη για το μάθημα; Πως να πιστέψω ότι πραγματικά ήταν όνειρό τους να μπουν στη σχολή και όχι μόνο για να βγάλουν λεφτά κλέβοντας το κοσμάκη, κάνοντας παρανομίες και του κόσμου τις κακοτεχνίες; Ή μήπως πιστεύουν ότι θα γίνουν οι μηχανικάρες που υπήρχαν παλαιότερα που μόνο εργαλείο είχαν το μυαλό τους; Απορώ πως μπαίνουν αυτά τα άτομα στη σχολή; Πως γίνεται να ξεθεώνεσαι στο διάβασμα στο λύκειο και να μπαίνεις στη σχολή και μετά να αδιαφορείς σε τέτοιο βαθμό; Άλλο το να διασκεδάζεις, να χρωστάς μαθήματα και να αργείς να πάρεις πτυχίο και άλλο αυτό! Είναι τραγικό.. Δεν νοιάζονται που η οικογένεια πληρώνει και για να περνάνε ζωή χαρισάμενη, πως να νοιαστούν για τη σημασία που έχει για εμένα το μάθημα, για τη ποιότητα των σπουδών και για τα επαγγελματικά μου δικαιώματα.
Εμείς όμως φταίμε για τη κατάσταση που έχουμε ξεπέσει και όχι αυτοί γιατί ανεχόμαστε στους βολεψάκηδες όλων των παρατάξεων (και πάλι μιλάω μόνο για τα μεγάλα κεφάλια και όχι για τους γνήσιους ιδεαλιστές κάθε παράταξης) να το παίζουν προστάτες! Τέρμα πια...
"Ο τέλειος ο άνδρας,
ο άνδρας ο σωστός,
είναι μονάχα ο έξυπνος...
ο όμορφος...
...ο δομοστατικός"
brahe
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Σάβ, 05 Ιούλ 2008 2:02 pm
Τοποθεσία: Στέλμπουργκ, Ουρανούπολη
Έτος εισαγωγής: 0

Re: 02/12: Γενική Συνέλευση Φοιτητικού Συλλόγου Πολ. Μηχ.

Δημοσίευσηαπό Sentient 6 » Τετ, 03 Δεκ 2008 3:48 pm

Έτσι ακριβώς είναι παίδες!Εγώ πάντως δεν μπορούσα να μην γελάω!Μπορώ να πω μάλιστα ότι το ευχαρηστήθηκα λιγάκι (πολύ) να τους βλέπω να τρώγονται σαν τα σκυλιά!
Για αύριο σχεδόν σίγουρα κατάληψη.Το μεσημέρι που είχαν ηρεμήσει τα πράγματα ρώτησα έναν τύπο από τα ΕΑΑΚ (νομίζω) και ύστερα έναν από τη ΔΑΠ και οι δύο μου είπαν ότι αύριο η σχολή θα είναι κλειστή.
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΑΝΟΙΧΤΑ!Και για να μην χαλάσει το σερί πάρε αναπλήρωση Οδοποιίας στη μάπα ξανά!

Α,όσο για το θέμα των "φυτών" δεν με πειράζει κ τόσο.Εμείς που ασχολούμαστε και μας φεύγει ο κ***ς στο διάβασμα σε λίγα χρόνια θα είμαστε μηχανικοί.Αυτοί τί θα είναι?Συνδικαλιστές?Με ψήφους και πάρτυ στο Ρέμο και καταλήψεις και τσαμπουκάδες κτίρια δεν χτίζονται.Άσ'τους να φαν τα μούτρα τους!
Life's too short to cry,long enough to try...
Sentient 6
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τρί, 09 Σεπ 2008 11:48 am
Τοποθεσία: Βυρωνας

Re: 02/12: Γενική Συνέλευση Φοιτητικού Συλλόγου Πολ. Μηχ.

Δημοσίευσηαπό merde_conserve » Τετ, 03 Δεκ 2008 4:36 pm

Α,όσο για το θέμα των "φυτών" δεν με πειράζει κ τόσο.


Μιλάνε για 'φυτά' και το αντίθετο αυτών (cool τύπους φαντάζομαι, αλλά με μια πιο πολιτικοποιημένη έννοια γιατί βάζουμε και το πολιτικό στη μέση) λες και είμαστε στο λύκειο. Ωριμότητα μηδέν. Δεν κατανοούν ότι το "φυτό" μπορεί να είναι κάποιος ο οποίος θέλει να βγει στα 5 χρόνια όχι απαραίτητα για να είνα λέρα και να κυνηγήσει καρριέρα, αλλά γιατί έχει ανάγκη να δουλέψει, γιατί δεν μπορούν να τον στηρίζουν ες αεί οι γονείς του. Ταυτίζουν όλες τις μορφές αντίδρασης και πάλης (που πρέπει να είναι κατά το δυνατόν μαζικές και να έχουν την αποδοχή του κόσμου) με την κατάληψη, το ύψιστο μέσο αντίδρασης και πάλης των καταπιεσμένων, το οποίο και εκφυλίζεται κάθε φορά που το πλασάρουν με τέτοια έκταση και ως μόνη αντίδραση (σαν επανάσταση από hobby ένα πράμα). Απέναντι στην υποβάθμιση των σπουδών μας επιλέγουν την ισοπέδωση της σχολής μας στα μάτια της κοινωνίας (διότι κακά τα ψέματα, μόνο μια 'εκπαιδευμένη' και αρκετά πολιτικοποιημένη μειοψηφία θα δει θετικά μια διαρκή κατάληψη) και τη νέκρωση κάθε δραστηριότητας του ιδρύματος, λες και αυτό είναι ένα ξένο σώμα, ένα αντίπαλο μέσο παραγωγής.
Και φυσικά πλασάρουν το 'ή μαζί μας, ή εναντίον μας' για όσους από τους πολιτικοποιημένους συναδέλφους θέλουν να αντιδράσουν στα όσα μας πλασάρουν από πάνω, αλλά προτιμούν άλλες μορφές πάλης ή αντίδρασης. Το χειρότερο δε, είναι ότι στα μάτια του κόσμου το 'αριστερός' έχει ταυτιστεί με αυτή ακριβώς την παραβατική συμπεριφορά, με τον τραμπουκισμό, με τη δύναμη της γκρούπας.
Όλα αυτά φυσικά αποτελούν πρόσφορο έδαφος για τη ΔΑΠ να περάσει τη φιλοκυβερνητική προπαγάνδα της. Για αυτό μην αναρωτηθήτε γιατί δεν θα υπάρξει φέτος τόσο δυναμική αντίδραση σε αυτά που θα μας περάσουν. Όχι γιατί ο κόσμος έγινε ξαφνικά φίλος της κυβερνητικής πολιτικής (κάθε άλλο - μια ματιά στις γνώμες των ανθρώπων αρκεί). Απλά γιατί ο κόσμος απωθείται από τα ακραία και αντιδημοκρατικά φαινόμενα όπως αυτό, και η ΔΑΠ το εκμεταλλεύεται έχοντας πιο μελετημένη επικοινωνιακή πολιτική για να φαίνεται πιο δημοκρατική και ήπια στα μάτια των πολλών (άσχετα αν δεν είναι και τόσο πολύ).
CSI computer expert έγραψε:I'll create a GUI interface using Visual Basic, see if i can track an IP Address out of this.

http://www.youtube.com/watch?v=ygB0Zviq ... r_embedded
Άβαταρ μέλους
merde_conserve
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 3538
Εγγραφή: Παρ, 16 Μάιος 2008 9:43 pm
Τοποθεσία: Βαζελοχώρι (κοινώς Αμπελόκηποι)
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: 02/12: Γενική Συνέλευση Φοιτητικού Συλλόγου Πολ. Μηχ.

Δημοσίευσηαπό mayi » Τετ, 03 Δεκ 2008 5:25 pm

τελικα αυριο θα εχουμε μαθημα??
η θα ειναι κλειστη η σχολη?
mayi
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ, 21 Ιουν 2008 1:24 pm

Re: 02/12: Γενική Συνέλευση Φοιτητικού Συλλόγου Πολ. Μηχ.

Δημοσίευσηαπό soso » Τετ, 03 Δεκ 2008 6:03 pm

Sentient 6 έγραψε:Αυτοί τί θα είναι?Συνδικαλιστές?Με ψήφους και πάρτυ στο Ρέμο και καταλήψεις και τσαμπουκάδες κτίρια δεν χτίζονται.Άσ'τους να φαν τα μούτρα τους!


αδελφε δν στα πανε ? η "αφροκρεμα" των φοιτητοπατερων θα μας κυβερνουν σε 15 χρονια ! και θα εισαι εσυ στο τεχνικο γραφειο σου και αυτοι στο πολιτικο τους.και θα λες πω αυτος που δν ειχε περασει μαθημα και δν μπορουσε να βαλει 3 λεξεις στη σειρα ειναι τωρα υπουργος??και ομως γινεται!η ιστορια αυτη εχει παιχτει με επιτυχια απο τη μεταπολιτευση και τα ονοματα γνωστα.νομιζεις ο λαλωτης ο παπουτσης και ολα αυτα τα καλοπαιδα εχουν καποιο πτυχιο??πολλοι απο το 73 ως τωρα εξαργυρωσαν τους αγωνες τους με μια θεση βουλευτη νομαρχη διοικητη τραπεζασ κτλ.
ζουμε στη χωρα που επιπλεουν οι φελλοι...και οσο κανουμε αβαβα τετοιες καταστασεις ολοι και περισσοτεροι θα καπηλευονται τις "χρυσες καρεκλες"...
Δουλεψε για να ζεις , ζησε για να ταξιδευεις . Ποτε το αντιθετο .
soso
 
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Δευτ, 07 Ιούλ 2008 6:25 pm
Τοποθεσία: Βαζελόκηποι
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: 02/12: Γενική Συνέλευση Φοιτητικού Συλλόγου Πολ. Μηχ.

Δημοσίευσηαπό V » Τετ, 03 Δεκ 2008 6:09 pm

merde_conserve έγραψε:Την ευθύνη για το επόμενο διήμερο μπάχαλο, πέρα από τα σχήματα τα οποία τη φέρουν, να την ψάξετε και στην ίδια τη δομή της ΓΣ, αλλά και (δυστυχώς) στην πολιτική κουλτούρα του Νεοέλληνα (συνδικαλιστή). Ανεξαρτήτως ιδεολογιών, πλαισίων και σχημάτων, μου φαίνεται ότι η κουτοπονηριά και η εγωπάθεια μας χαρακτηρίζουν και εκεί.



Ευθύνη για αυτά που γίνονται έχουν όλοι οι φοιτητές ανενταχτοι και μη, και αυτοί που συμμετέχουν και τη μπαχαλεύου αλλα και αυτοί που δεν πατάνε σε αυτή μετατρέποντάς τη σε υπόθεση λίγων που τοποθετούνται και πολλών που απλά ψηφίζουν. Και καλό είναι να προσέχεις λίγο τι λές γιατι η συμπεριφορά σου θυμίζει πιο πολυ δαπιτη και πασόκο που επαναπάυεται στη λογική της ανάθεσης παρα αριστερού ανθρώπου που θέλει να ενεργοποιηθει, να αλλάξει και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Γιατί το να λές ψαξτε να δείτε τι φταίει και εγω δεν κάνω τίποτα είναι πιο δεξιό και απο δαπίτη.

Τεσπά επείδή έχει ξεφύγει η συζήτηση... (και ψάχνουμε να βρούμε ποιος είναι φυτο και ποιος όχι και αν οι καταληψίες πατάνε στα μαθήματα και αν οι δαπίτες είναι φυτα και ποιος απο όλους αυτούς θα βγάζει τα περισσότερα φράγκα στο μέλλον) καλό είναι να ξέρουμε οτι αυτή τη στιγμή το δίλημμα δεν είναι κατάληψη ή όχι, ούτε φυτό ή τουρίστας. ΤΟ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΔΙΛΗΜΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Ή ΙΔΙΩΤΙΚΗ και δυστυχώς έχει αφεθεί σκόπιμα στο περιθώριο απο συγκεκριμένους πολιτικούς χώρους (και δεν αναφέρομαι μόνο στη ΔΑΠ). Καλό είναι λοιπόν σε πρώτη φάση να δούμε με ποιά πλευρά είναι ο καθένας μας και κατα πόσο υλοποιεί την αποφασή του. Σε δεύτερη φάση πρέπει να δούμε τι μέσα επιλέγουμε για να υλοποιήσουμε την αποφασή μας κι αν αυτή είναι με το συμφέρον των πολλών και αδικημένων, το δρόμο που θα ακολουθήσουμε μας τον δείχνει η ιστορία...
Τελευταία επεξεργασία από V και Τετ, 03 Δεκ 2008 6:17 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
V
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευτ, 01 Δεκ 2008 9:09 pm

Re: 02/12: Γενική Συνέλευση Φοιτητικού Συλλόγου Πολ. Μηχ.

Δημοσίευσηαπό soso » Τετ, 03 Δεκ 2008 6:16 pm

συμφωνοι αλλα οταν εχεις κατασταλλαξει( ναι η οχι στην επισημοποιηση των ΚΕΣ) αλλα ταυτοχρονα οι μεν με τη κουτοπονηρια τους και οι δε με την αντιδημοκρατικη τους σταση σε απωθουν,τοτε βρισκεσαι σε αδιεξοδο...κανεις δν ακουει μια τοσο απομονωμενη φωνη οποτε το μονο που μενει ειναι να απεχεις...
Δουλεψε για να ζεις , ζησε για να ταξιδευεις . Ποτε το αντιθετο .
soso
 
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Δευτ, 07 Ιούλ 2008 6:25 pm
Τοποθεσία: Βαζελόκηποι
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: 02/12: Γενική Συνέλευση Φοιτητικού Συλλόγου Πολ. Μηχ.

Δημοσίευσηαπό merde_conserve » Τετ, 03 Δεκ 2008 6:40 pm

Και καλό είναι να προσέχεις λίγο τι λές γιατι η συμπεριφορά σου θυμίζει πιο πολυ δαπιτη και πασόκο που επαναπάυεται στη λογική της ανάθεσης παρα αριστερού ανθρώπου που θέλει να ενεργοποιηθει, να αλλάξει και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.


Φίλε V άσε να με χαρακτηρίσουν αυτοί που ξέρουν την πορεία μου εδώ και αρκετά χρόνια στη σχολή. Τον τρόπο που εκφράζομαι, που κρίνω, που θέτω τη γνώμη μου δημόσια, και εν τέλει το βαθμό που έχω επιλέξει να είμαι ενεργοποιημένος. Πήγαινε να βάλεις αφού τόσο θες να "ταμπελοποιείς" και να ομαδοποιείς (μάλλον έτσι έμαθες) την ταμπέλα της ανάθεσης σε αυτούς που ψηφίζουν με βάση τα πάρτυ, τις φάτσες, τις εκδρομές ή σε αυτούς που ψηφίζουν κατάληψη για να λουφάρουν. Εξάλλου η καραμέλα της κατηγορίας για 'ανάθεση' είναι η άμυνα των ενταγμένων απέναντι στους ανένταχτους που, φύσει περισσότερο ετερογενείς και λιγότερο οργανωτικοί, δεν μπορούν να επηρεάσουν εξίσου τις πολιτικές αποφάσεις.
Ο δεύτερος πληθυντικός αναφέρεται σε όλους μας, αλλά κυρίως σε αυτούς που έχουν περισσότερη δύναμη από εμένα στο να διαμορφώνουν συλλογικές αποφάσεις. Γιατί κακά τα ψέματα, καλή η θεωρία περί συμμετοχής αλλά από τη στιγμή που υπάρχει πολιτική ομαδοποίηση και γκρουπάκια, από τη στιγμή που συντηρείται ένας ημιεπαγγελματικός συνδικαλισμός με κομματική καθοδήγηση, δεν υπάρχει μεγάλος χώρος για αυτούς που θέλουν να συμμετέχουν σε αυτό αλλά όχι με αυτή τη μορφή.

Γιατί το ναλές ψαξτε να δείτε τι φταίει και εγω δεν κάνω τίποτα είναι πιο δεξιό και απο δαπίτη.


Είναι σίγουρα μηδενιστικό και τεμπέλικο, αν θες πες το και κομπλεξικό, αλλά δεν έχει να κάνει με του που κείσαι πολιτικά. Το 'πιο δεξιό και από δαπίτη' το ψάχνεις μάλλον εκεί που βρίσκεται ο συντηριτισμός, ο εθνικισμός, η οπισθοδρομική αντίληψη, ίσως και η φασιστική συμπεριφορά και όχι στο βαθμό ενασχόλησης ή/και κριτικής του άλλου. Κάπου έχεις μπερδέψει τα πράγματα. Μέχρι να τα ξεμπερδέψεις, θα μου ακούγεσαι λίγο σαν αριστεριστής (ή φιλικά προσκείμενος στους αρμόδιους υποχώρους) που εκνευρίστηκε από αυτά που λέω (λογικό, δεν περιμένω να μου πουν και μπράβο) και πετάει άκριτα τα τσιτάτα του.
CSI computer expert έγραψε:I'll create a GUI interface using Visual Basic, see if i can track an IP Address out of this.

http://www.youtube.com/watch?v=ygB0Zviq ... r_embedded
Άβαταρ μέλους
merde_conserve
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 3538
Εγγραφή: Παρ, 16 Μάιος 2008 9:43 pm
Τοποθεσία: Βαζελοχώρι (κοινώς Αμπελόκηποι)
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: 02/12: Γενική Συνέλευση Φοιτητικού Συλλόγου Πολ. Μηχ.

Δημοσίευσηαπό efp@linos » Τετ, 03 Δεκ 2008 7:06 pm

Καλά Παιδιά 9 - 4 τους έχουμε πάει τους δαπίτες στις σελίδες για το συγκεκριμένο θέμα - τόπικ :lol: :mrgreen: Το ξέρω είναι λίγο offtopic αλλά δεν μπορώ άλλο την κουβέντα ποιός την έχει μεγαλύτερη ( την αριστερή ιδεολογία βεβαίως βεβαίως )
efp@linos
 
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Δευτ, 02 Ιουν 2008 4:48 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: 02/12: Γενική Συνέλευση Φοιτητικού Συλλόγου Πολ. Μηχ.

Δημοσίευσηαπό brahe » Τετ, 03 Δεκ 2008 7:07 pm

Αυτή τη στιγμή το ουσιώδες δίλημμα ίσως είναι Δημόσια ή όχι εκπαίδευση, αύριο θα είναι κάτι άλλο.Το θέμα είναι τι πρέπει να αλλάξει ώστε σε όλα αυτά να μη μένουμε αμέτοχοι και να μη γινόμαστε γραφικοί.Δεν εννοώ να βγαίνουμε στους δρόμους αλλά πως το δημόσιο Πανεπιστήμιο μπορεί να ενισχθεί ώστε ο λόγος μας να έχει αξία. Αυτό πρόκειται να γίνει μόνο με ριζική αλλαγή του τρόπου σκέψης φοιτητών και καθηγητών και λειτουργίας εκπαιδευτικής και φοιτητικής δραστηριότητας.Αν φάνηκε ότι προσπάθησα να αποδείξω ότι δεν είμαι φυτό τότε λάθος μου.Δεν νοιάζει άλλωστε η άποψή τους.Σκοπός μου ήταν να φανεί ότι οι "προστάτες" είναι στη πραγματικότητα επιζήμιοι και γι αυτό πρέπει να πάρουν πόδι!!

V έγραψε:(και ψάχνουμε να βρούμε ποιος είναι φυτο και ποιος όχι και αν οι καταληψίες πατάνε στα μαθήματα και αν οι δαπίτες είναι φυτα και ποιος απο όλους αυτούς θα βγάζει τα περισσότερα φράγκα στο μέλλον)


Συνάδελφε θα σου συνιστούσα να διαβάσεις καλύτερα τη δημοσίευσή μου και θα δεις ότι δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα στους αριστερούς όπως και αυτοί δεν αναφέρθηκαν μόνο στους Δαπίτες. Σχολιάζω τη στάση τους και όχι απλά την παρακολούθηση των μαθημάτων.Την ίδια στάση που θα έπρεπε και εσύ να καταδικάζεις και που είναι η αιτία της υποβάθμισης του Δημόσιου Πανεπιστημίου!
"Ο τέλειος ο άνδρας,
ο άνδρας ο σωστός,
είναι μονάχα ο έξυπνος...
ο όμορφος...
...ο δομοστατικός"
brahe
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Σάβ, 05 Ιούλ 2008 2:02 pm
Τοποθεσία: Στέλμπουργκ, Ουρανούπολη
Έτος εισαγωγής: 0

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Φοιτητικός Σύλλογος Πολ. Μηχ.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron