Βοήθεια σχετικά με τη διαδικασία έναρξης επαγγέλματος μηχανικού

Θέματα που αφορούν στην επιστήμη και στο επάγγελμά μας. Ανακοινώσεις συνεδρίων, σχετικά άρθρα εφημερίδων, επαγγελματικά θέματα μπορούν να γραφτούν εδώ.

Βοήθεια σχετικά με τη διαδικασία έναρξης επαγγέλματος μηχανικού

Δημοσίευσηαπό ScepticEngineer » Κυρ, 23 Οκτ 2022 10:21 pm

Καλησπέρα παιδιά!

Παλιός mqnίτης εδώ! Και σε απόγνωση θα προσέθετα :(

Θα ήθελα τα φώτα κάποιου σχετικά με τη διαδικασία έναρξης επαγγέλματος μηχανικού. Τα τελευταία 3 χρόνια εργαζόμουν ως μηχανικός αλλά σε καθεστώς εξαρτημένης εργασίας (μισθωτός). Τώρα όμως πρόκειται να ξεκινήσω να εργάζομαι σε εταιρεία η οποία θέτει ως προαπαιτούμενο την εργασία με μπλοκάκι. Το οποίο σημαίνει έναρξη επαγγέλματος στην εφορία κ.λπ. κ.λπ. Απ' όσο γνωρίζω η όλη διαδικασία μπορεί να γίνει ηλεκτρονικά, ωστόσο ή εγώ είμαι χαζός ή τα πράγματα είναι υπέρ του δέοντος περίπλοκα γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που έκανε πρόσφατα τη διαδικασία ή γνωρίζει 2-3 πράγματα σχετικά, για να με διαφωτίσει και εμένα τον ταλαίπωρο;
Βασίζομαι σε εσάς :ninja:
“I’m sowing the seeds,
I’m sowing the seeds I’ve taken,
I’m sowing the seeds I’ve taken for granted

This thorn in my side
This thorn in my side is from the tree
This thorn in my side is from the tree I’ve planted

Ohh it tears me and I bleed…”
Άβαταρ μέλους
ScepticEngineer
 
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: Δευτ, 30 Ιαν 2012 11:31 pm
Τοποθεσία: Κάπου στα 80's
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Βοήθεια σχετικά με τη διαδικασία έναρξης επαγγέλματος μηχανικού

Δημοσίευσηαπό Fategr » Δευτ, 24 Οκτ 2022 12:14 pm

Καλησπέρα από παλιό mqnίτη με 2 ειδικότητες μηχανικών! ναι, είχα όρεξη για δεύτερη ειδικότητα μετά το μαζοχιστικό show του Ε.Μ.Π. στο πρώτο κύκλο! :lol:

Θυμάμαι η διαδικασία εγγραφής και έναρξης για το μπλοκάκι ήταν πολύ απλή και μου την έκανε ο λογιστής (εμένα προσωπικά), χωρίς καμία φυσική παρουσία. Η διαδικασία για να "ξεγραφτείς" είναι ελάχιστα πιο δύσκολη καθώς απαιτεί φυσική παρουσία και 15 λεπτά από το χρόνο σου (ή 75, αν μπλέξεις με αργόσχολο ΔΥ).

Έχε υπόψη σου, ότι θα δίνεις το μήνα περί τα 200ε στον ΕΦΚΑ. (190κάτι στη φθηνότερη βαθμίδα.)

Γενικά πρόσεξε το αυτό, καθώς και τις κρατήσεις που θα κάνουν αυτοί εκ μέρους σου αλλά και το φόρο. Γενικά θέλει συζήτηση με το λογιστή σου.

Μη ξεχάσεις να βγάλεις σφραγίδα!
Άβαταρ μέλους
Fategr
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Δευτ, 30 Αύγ 2010 7:52 pm
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Βοήθεια σχετικά με τη διαδικασία έναρξης επαγγέλματος μηχανικού

Δημοσίευσηαπό Jiggly » Δευτ, 24 Οκτ 2022 2:06 pm

...αχ αυτή η μάστιγα των μισθωτών μπλοκακίων... (αισιόδοξο ξεκίνημα) :lol:

Η δική μου εμπειρία με την έναρξη -το 2018 τουλάχιστον που έκανα εγώ- δεν ήταν και τόσο γρήγορη διαδικασία (μέχρι να ολοκληρωθεί πλήρως),ήταν λίγο της υπομονής θα έλεγα.

Τα βήματα ήταν:
1.αίτηση προεγγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ (όντως διαδικασία 15λέπτου, εφόσον προλάβαινες να γράψεις το όνομά σου στη λίστα από τις 8 το πρωί για να εξυπηρετηθείς στο 11-1 που δούλευε το μητρώο για το κοινό)
2. αφού πάρεις το έγγραφο της προεγγραφής, κάνεις έναρξη στη ΔΟΥ που ανήκεις
(υπόψιν, η δική μου προεγγραφή έκανε ένα τρίμηνο να βγει. Ευτυχώς όμως μερικές ΔΟΥ, κυρίως επαρχιακές, δέχονται να γίνει έναρξη χωρίς το έγγραφο αυτό, με υπεύθυνη δήλωση ότι θα το προσκομίσεις όταν εκδοθεί, οπότε μπορεί να προχωρήσει κάπως η διαδικασία και να μην έχεις πρόβλημα με τη δουλειά σου και τις καθυστερήσεις)
3. αφού έχεις πάρει έγγραφο προεγγραφής και έχεις και τα χαρτιά της εφορίας, πηγαίνεις στο ΤΣΜΕΔΕ και κάνεις αίτηση εγγραφής αυτή τη φορά.

Και μετά περίιιμενες (κανένα 8μηνο), οπότε και γινόταν κανονικά η εγγραφή σου και εμφανιζόταν και οι εισφορές σου στο σύστημα.

Χάρη στον covid, το επιτελικό μας κράτος και την ψηφιακή διακυβέρνηση που έχει πάρει φωτιά έχω την αίσθηση ότι κάποιες από τις διαδικασίες έχουν βελτιωθεί ως προς τον χρόνο (η αίτηση προεγγραφής νομίζω ότι γίνεται ηλεκτρονικά). Αν κάποιος έχει πιο πρόσφατη εμπειρία ίσως βοηθήσει περισσότερο.

Οι εισφορές για την ειδική βαθμίδα (των νέων κάτω της 5ετίας) είναι 201 ευρώ αυτή τη στιγμή συμπεριλαμβανομένου ΕΦΚΑ και ΕΤΕΑΕΠ, που σου εξασφαλίζουν βέβαια μια σύνταξη των 600κάτι ευρώ. (όοοταν έρθει ο καιρός)

Τέλος, πέρα από τη σφραγίδα που λέει ο Fategr, μην ξεχάσεις να ανεβάζεις τα συμφωνητικά που θα έχεις με την εταιρεία σου στο taxis.

Καλή αρχή στη νέα σου δουλειά!
...άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα,να σου χαλάνε τ'όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις...
Άβαταρ μέλους
Jiggly
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1330
Εγγραφή: Παρ, 26 Οκτ 2012 8:26 am
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Βοήθεια σχετικά με τη διαδικασία έναρξης επαγγέλματος μηχανικού

Δημοσίευσηαπό Fategr » Δευτ, 24 Οκτ 2022 3:46 pm

Jiggly έγραψε:...αχ αυτή η μάστιγα των μισθωτών μπλοκακίων... (αισιόδοξο ξεκίνημα) :lol:

Η δική μου εμπειρία με την έναρξη -το 2018 τουλάχιστον που έκανα εγώ- δεν ήταν και τόσο γρήγορη διαδικασία (μέχρι να ολοκληρωθεί πλήρως),ήταν λίγο της υπομονής θα έλεγα.

Τα βήματα ήταν:
1.αίτηση προεγγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ (όντως διαδικασία 15λέπτου, εφόσον προλάβαινες να γράψεις το όνομά σου στη λίστα από τις 8 το πρωί για να εξυπηρετηθείς στο 11-1 που δούλευε το μητρώο για το κοινό)
2. αφού πάρεις το έγγραφο της προεγγραφής, κάνεις έναρξη στη ΔΟΥ που ανήκεις
(υπόψιν, η δική μου προεγγραφή έκανε ένα τρίμηνο να βγει. Ευτυχώς όμως μερικές ΔΟΥ, κυρίως επαρχιακές, δέχονται να γίνει έναρξη χωρίς το έγγραφο αυτό, με υπεύθυνη δήλωση ότι θα το προσκομίσεις όταν εκδοθεί, οπότε μπορεί να προχωρήσει κάπως η διαδικασία και να μην έχεις πρόβλημα με τη δουλειά σου και τις καθυστερήσεις)
3. αφού έχεις πάρει έγγραφο προεγγραφής και έχεις και τα χαρτιά της εφορίας, πηγαίνεις στο ΤΣΜΕΔΕ και κάνεις αίτηση εγγραφής αυτή τη φορά.

Και μετά περίιιμενες (κανένα 8μηνο), οπότε και γινόταν κανονικά η εγγραφή σου και εμφανιζόταν και οι εισφορές σου στο σύστημα.

Χάρη στον covid, το επιτελικό μας κράτος και την ψηφιακή διακυβέρνηση που έχει πάρει φωτιά έχω την αίσθηση ότι κάποιες από τις διαδικασίες έχουν βελτιωθεί ως προς τον χρόνο (η αίτηση προεγγραφής νομίζω ότι γίνεται ηλεκτρονικά). Αν κάποιος έχει πιο πρόσφατη εμπειρία ίσως βοηθήσει περισσότερο.

Οι εισφορές για την ειδική βαθμίδα (των νέων κάτω της 5ετίας) είναι 201 ευρώ αυτή τη στιγμή συμπεριλαμβανομένου ΕΦΚΑ και ΕΤΕΑΕΠ, που σου εξασφαλίζουν βέβαια μια σύνταξη των 600κάτι ευρώ. (όοοταν έρθει ο καιρός)

Τέλος, πέρα από τη σφραγίδα που λέει ο Fategr, μην ξεχάσεις να ανεβάζεις τα συμφωνητικά που θα έχεις με την εταιρεία σου στο taxis.

Καλή αρχή στη νέα σου δουλειά!


Ισχύουν όλα περί εισφορών και παρατηρήσεων, ευτυχώς όμως πλέον, (ή μήπως δυστυχώς) αυτή η διαδικασία είναι ΠΟΛΥ πιο εύκολη, η τουλάχιστον ήταν, τον Μάρτιο του 2021 που ακολούθησα τη διαδικασία και εγώ.
Δύσκολα θα επέλεγα ξανά το συγκεκριμένο τρόπο πρόσληψης, καθώς εκτός τη πολύ "φασαρία" οι εισφορές και ο φόρος που τελικά πλήρωνα, ήταν τόσο μεγάλες, που έμενε στη τσέπη το 1/2 :?

Συν τις άλλοις μιλάμε για 12 μισθούς και το πιο θλιβερό ακόμα είναι θεωρώ πως αμειβόμουν ελάχιστα και γνωστός μου στον ίδιο κλάδο αμείβονταν 300ε λιγότερα (!).

Αν ήταν να φάω τα καλύτερα μου χρόνια για να αμείβομαι λιγότερα από το κατώτατο μισθό ανειδίκευτου εργάτη (σ.σ. 830Χ12), θα προτιμούσα να μη περάσω ούτε απ' έξω από το ΕΜΠ.

Όσοι γνωστοί έχω (οι περισσότεροι μηχανικοί), όσο λιγότερη σχέση έχει το επάγγελμα τους με τη κλασσική κατηγορία του μηχανικού (field & γραφείου), τόσο καλύτερα αμείβονται. Πραγματικά ένα κομμάτι που χρήζει συζήτησης, αν και ελάχιστη σχέση έχει με το OP.

Ναι ξέρω, ξεφεύγω, αλλά θέλω να τα βγάλω από μέσα μου.
Άβαταρ μέλους
Fategr
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Δευτ, 30 Αύγ 2010 7:52 pm
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Βοήθεια σχετικά με τη διαδικασία έναρξης επαγγέλματος μηχανικού

Δημοσίευσηαπό Clobberella » Δευτ, 24 Οκτ 2022 5:10 pm

@Fategr
Αυτό που λες ισχύει σε μεγάλο βαθμό. Παιδιά από μεγαλύτερα μου εξάμηνα είδα να ασχολούνται πλεον με οικονομικά, data engineering (αν το λέω καλά) κλπ και να έχουν και ικανοποιητικές αμοιβές και πολύ καλύτερο περιβάλλον εργασίας...
(Δεν ξέρω αν ισχύει ακομα αλλά είχα ακούσει παλιοτερα για μεγάλες εταιρίες του κλάδου μας που "ζητούσαν'' από γυναίκες μηχανικούς αν θα κάνουν παιδί και καλύτερα όχι τώρα και άλλα ωραία... :crazy2:)

Για Ελλάδα νομίζω αυτό που τρέχει πλέον είναι τακτοποιήσεις για αυθαίρετα, ενεργειακές αναβαθμίσεις κλπ που φυσικά μπορούν να ασχοληθούν ΟΛΟΙ οι μηχανικοί (ΑΕΙ, Πανεπιστήμια και πρωην ΤΕΙ) με ότι συνεπάγεται αυτό σε ανταγωνισμό, αμοιβές κλπ
Clobberella
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ, 03 Σεπ 2022 7:57 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Βοήθεια σχετικά με τη διαδικασία έναρξης επαγγέλματος μηχανικού

Δημοσίευσηαπό ScepticEngineer » Τρί, 25 Οκτ 2022 10:39 am

Fategr έγραψε:Δύσκολα θα επέλεγα ξανά το συγκεκριμένο τρόπο πρόσληψης, καθώς εκτός τη πολύ "φασαρία" οι εισφορές και ο φόρος που τελικά πλήρωνα, ήταν τόσο μεγάλες, που έμενε στη τσέπη το 1/2 :?

Συν τις άλλοις μιλάμε για 12 μισθούς και το πιο θλιβερό ακόμα είναι θεωρώ πως αμειβόμουν ελάχιστα και γνωστός μου στον ίδιο κλάδο αμείβονταν 300ε λιγότερα (!).

Αν ήταν να φάω τα καλύτερα μου χρόνια για να αμείβομαι λιγότερα από το κατώτατο μισθό ανειδίκευτου εργάτη (σ.σ. 830Χ12), θα προτιμούσα να μη περάσω ούτε απ' έξω από το ΕΜΠ.

Όσοι γνωστοί έχω (οι περισσότεροι μηχανικοί), όσο λιγότερη σχέση έχει το επάγγελμα τους με τη κλασσική κατηγορία του μηχανικού (field & γραφείου), τόσο καλύτερα αμείβονται. Πραγματικά ένα κομμάτι που χρήζει συζήτησης, αν και ελάχιστη σχέση έχει με το OP.

Ναι ξέρω, ξεφεύγω, αλλά θέλω να τα βγάλω από μέσα μου.


Κοίτα, θα σου απαντήσω το εξής. Καταρχάς, οι μελέτες δεν πληρώνουν, ειδικά αν μιλάμε για junior μηχανικούς (μιλάω για την περίπτωση υπαλληλικής εργασίας σε μελετητικό γραφείο). Αυτό που πληρώνει πλέον είναι η κατασκευή. Υπάρχει μια έκρηξη στην αγορά, και η ζήτηση από τις εταιρίες για site engineers, project managers κ.λπ. είναι μεγάλη. Άρα και το περιθώριο να διεκδικήσεις μια καλή αμοιβή. Φυσικά να τονίσω ότι στο κομμάτι της κατασκευής η δουλειά είναι πολύ πιο απαιτητική και κουραστική. Μιλάμε στην καλύτερη για 10ωρα από τις 7:00-7:30 το πρωί και 6ήμερη εργασία. Οπότε είναι και λίγο θέμα προτεραιοτήτων. Ήτοι 9-5, γραφείο με κλιματισμό, λίγα χρήματα και περισσότερος ελεύθερος χρόνος ή 10/11/12ωρα, εργοτάξιο χειμώνα-καλοκαίρι, λίγος χρόνος και περισσότερα χρήματα.

Από εκεί και πέρα δυστυχώς όλες οι εταιρίες πλέον προτιμούν το μπλοκάκι, γιατί προφανώς τις συμφέρει οικονομικά (επίσης αν δεν είναι ικανοποιημένες από τη δουλειά σου μπορούν να σε διώξουν άμεσα χωρίς αποζημίωση), ταυτόχρονα όμως, ακριβώς για αυτό το λόγο μπορείς να διεκδικήσεις καλύτερες αμοιβές με αυτόν τον τρόπο. Εταιρία μου έδινε την επιλογή να επιλέξω μεταξύ πρόσληψης και μπλοκακίου, αλλά το ποσό που μου πρόσφεραν ως μισθωτός ήταν κατά 200€ μικρότερο το μήνα σε σχέση με τις καθαρές απολαβές με μπλοκάκι.
“I’m sowing the seeds,
I’m sowing the seeds I’ve taken,
I’m sowing the seeds I’ve taken for granted

This thorn in my side
This thorn in my side is from the tree
This thorn in my side is from the tree I’ve planted

Ohh it tears me and I bleed…”
Άβαταρ μέλους
ScepticEngineer
 
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: Δευτ, 30 Ιαν 2012 11:31 pm
Τοποθεσία: Κάπου στα 80's
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Βοήθεια σχετικά με τη διαδικασία έναρξης επαγγέλματος μηχανικού

Δημοσίευσηαπό PAINTER » Δευτ, 31 Οκτ 2022 11:48 pm

Με τα χρόνια κατάλαβα ότι το μπλοκάκι είναι άμα τα χοντροπαίρνεις ή άμα κάνεις δουλειές με πολλούς. Αλλιώς άμα η εταιρεία ζητάει μπλοκάκι για αποκλειστική συνεργασία, είναι red flag ότι είναι τρόμπες.
αυτό το ίδρυμα,εσείς οι ίδιοι το απαξιώνετε κάθε μέρα...με τον να μπαίνετε το πρωί και το να βγαίνετε το βράδυ χωρίς να προσφέρετε τίποτα σ'αυτό,χωρίς να γυρνάτε κάτι σ'αυτό.Εάν κατανοήσετε τη σημασία του να είσαι μέλος του πολυτεχνείου ίσως ανακαλύψετε ότι ο άνθρωπος δεν έχει μόνο έναν ρόλο.

ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΙΚΙΟΥΝΙΤΕΣ

http://www.youtube.com/watch?v=W3XZqb50SfI
Άβαταρ μέλους
PAINTER
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: Κυρ, 01 Ιουν 2008 3:40 pm
Τοποθεσία: 109.74.3.51
Έτος εισαγωγής: 2002


Επιστροφή στο Επιστημονικά-Επαγγελματικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης