Μεταπτυχιακά

Θέματα που αφορούν στην επιστήμη και στο επάγγελμά μας. Ανακοινώσεις συνεδρίων, σχετικά άρθρα εφημερίδων, επαγγελματικά θέματα μπορούν να γραφτούν εδώ.

Μεταπτυχιακά

Δημοσίευσηαπό leo8 » Τρί, 03 Ιαν 2017 3:15 pm

Μιας και δεν υπάρχει, ανοίγω ένα θέμα για μεταπτυχιακά, έτσι ώστε ο οποισδήποτε να μπορεί να παραθέσει τις απόψεις τους, χρήσιμα λινκ κλπ. Γενικότερα να υπάρξει κάποιου είδους συζήτηση - προβληματισμός.

παραθετώ ένα λινκ που έχει να κάνει με ένα μεταπτυχιακό στην Σουηδία, το οποίο νομίζω μπορεί να γίνει εξ' αποστάσεως και ίσως να ενδιαφέρει κάποιους. Περισσότερες πληροφορίες στο λινκ αυτό. Όποιος το ξέρει ήδη, μπορεί να συμπληρώσει - δώσει περισσότερες διευκρινήσεις.

https://www.universityadmissions.se/en/ ... ication%3f
Ο καλύτερος τρόπος για να αξιολογείς μια ηγεσία είναι να διερωτάσαι τι σφάλματα είναι ικανοί να κάνουν.
Άβαταρ μέλους
leo8
 
Δημοσιεύσεις: 955
Εγγραφή: Δευτ, 14 Νοέμ 2011 11:07 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Μεταπτυχιακά

Δημοσίευσηαπό neaoktana » Τρί, 03 Ιαν 2017 5:17 pm

Ελπίζω, κατ' εξαίρεσιν της μονίμου διαγραφής μου, η νέα admin να μου επιτρέψει να απαντώ σε αυτό τον μίτο.
1. Σε γενικά θέματα περί Μεταπτυχιακών.
2. Σε ειδικότερα θέματα στα πεδία του Τομέα, αλλά και του Project Management.
3. Σε οιαδήποτε θέματα αφορούν στη Γαλλία και Γαλλόφωνες χώρες.
"Le meteque" - G. Moustaki (- 23/05/2013) & Zazie: https://www.youtube.com/watch?v=O51zyf83mfk
"Et nous ferons de chaque jour toute une eternite d' amour, que nous vivrons a en mourir..."
neaoktana
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 4405
Εγγραφή: Πέμ, 05 Ιουν 2008 3:24 pm
Έτος εισαγωγής: 1969

Re: Μεταπτυχιακά

Δημοσίευσηαπό Jiggly » Τρί, 03 Ιαν 2017 5:58 pm

Κάθε βοήθεια/ενημέρωση στο κομμάτι αυτό,από όπου κι αν προέρχεται είναι ευπρόσδεκτη.
Ας αρχίσουν οι συζητήσεις λοιπόν! :D

Spoiler: show
Δεν ήταν μόνιμη διαγραφή, ήταν μακροχρόνιο ban, αλλά πέρασε. ;)
...άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα,να σου χαλάνε τ'όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις...
Άβαταρ μέλους
Jiggly
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Παρ, 26 Οκτ 2012 8:26 am
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Μεταπτυχιακά

Δημοσίευσηαπό νεχεανές » Τρί, 03 Ιαν 2017 11:08 pm

Νὰ ξεκινούσαμε καλύτερα, ἀπ' τὰ τοῦ οἴκου μας; Γιὰ κάποιον ποὺ ψάχνεται νομίζω αὐτὸ εἶναι μιὰ ἰσορροπημένη ἀρχή.
Τὶ ἔχουν νὰ προσφέρουν τὰ μεταπτυχιακά τῆς σχολῆς μας (ἤ συναφή ἄλλης σχολῆς τοῦ ΕΜΠ);
α) γιὰ ἔναν μηχανικό "τῆς πιάτσας" που λέμε.
β) γιὰ ἔναν μηχανικό ποὺ σκέφτεται καὶ τὴν ἀκαδημαϊκή καριέρα.
«Τήν Ὀρθοδοξία μας σάν Ἕλληνες τήν ὀφείλουμε στόν Χριστό καί τούς Ἁγίους Μάρτυρες καί τούς Πατέρες τῆς Ἐκκλησίας μας. Καί τήν ἐλευθερία μας τήν ὀφείλουμε στούς ἥρωες τῆς Πατρίδας μας πού ἔχυσαν τό αἷμα τους γιά μᾶς. Αὐτήν τήν ἁγία κληρονομιά ὀφείλουμε νά τήν τιμήσουμε καί νά τήν διατηρήσουμε καί ὄχι νά τήν ἐξαφανίσουμε στίς ἡμέρες μας. Εἶναι κρῖμα νά χαθῆ ἕνα τέτοιο Ἔθνος.»
-Ὁσίου Παϊσίου, Λόγοι
Άβαταρ μέλους
νεχεανές
 
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ, 09 Οκτ 2014 10:36 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Μεταπτυχιακά

Δημοσίευσηαπό neaoktana » Τρί, 03 Ιαν 2017 11:47 pm

Ξεκινήστε λοιπόν με απαντήσεις στα παρακάτω ερωτήματα:
1. Θέλω να εμβαθύνω σε κάποιο πεδίο;
2. Θέλω να κινηθώ σε "οριζόντιες" γνώσεις σε άλλα συναφή πεδία;
3. Σκοπεύω να μείνω Ελλάδα ή να αναζητήσω την τύχη μου αλλού (επαγγελματικά ή/και ακαδημαϊκά).
"Le meteque" - G. Moustaki (- 23/05/2013) & Zazie: https://www.youtube.com/watch?v=O51zyf83mfk
"Et nous ferons de chaque jour toute une eternite d' amour, que nous vivrons a en mourir..."
neaoktana
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 4405
Εγγραφή: Πέμ, 05 Ιουν 2008 3:24 pm
Έτος εισαγωγής: 1969

Re: Μεταπτυχιακά

Δημοσίευσηαπό νεχεανές » Τετ, 04 Ιαν 2017 12:06 pm

Προσωπικά, ἔχω ἀκούσει ἀπὸ φοιτητές, ἀκόμα καὶ τοῦ ΕΜΠ ὅτι τὰ μεταπτυχιακά στὴν Ἐλλάδα δὲν τὰ μετράνε πολύ στὸ ἐξωτερικό.
1.Ἰσχύει κάτι τέτοιο; Γιατί ὑπάρχει αὐτὴ ἡ ὑποτίμηση;
Προσωπικά, ἐπειδή εἶμαι κάπως κομπιουτεράκιας ἔχω καὶ τὴν ἐξῆς ἀπορία:
2.Γιὰ ἔνα Πολιτικό Μηχανικό ἀξίζει τὸ ΔΜΠΣ " Ὑπολογιστική Μηχανική " τῶν Χημικῶν;
Ρωτάω, γιατί ἀφενός μου φαίνεται πολύ γενικό καὶ ἀφετέρου κάποια μαθήματα ἴσως καλύπτονται ἀπό τὸ προπτυχιακό μας πρόγραμμα.
Τα 2 τῆς σχολῆς μὰς μου φαίνονται πιο πλούσια, ἀλλὰ ὄχι τόσο κουμπιουτερίστικα.
3.Ποιό ἐνδείκνυται γιὰ τὸν ἐπαγγελματία (πιάτσα) τοῦ ἐξωτερικοῦ;
«Τήν Ὀρθοδοξία μας σάν Ἕλληνες τήν ὀφείλουμε στόν Χριστό καί τούς Ἁγίους Μάρτυρες καί τούς Πατέρες τῆς Ἐκκλησίας μας. Καί τήν ἐλευθερία μας τήν ὀφείλουμε στούς ἥρωες τῆς Πατρίδας μας πού ἔχυσαν τό αἷμα τους γιά μᾶς. Αὐτήν τήν ἁγία κληρονομιά ὀφείλουμε νά τήν τιμήσουμε καί νά τήν διατηρήσουμε καί ὄχι νά τήν ἐξαφανίσουμε στίς ἡμέρες μας. Εἶναι κρῖμα νά χαθῆ ἕνα τέτοιο Ἔθνος.»
-Ὁσίου Παϊσίου, Λόγοι
Άβαταρ μέλους
νεχεανές
 
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ, 09 Οκτ 2014 10:36 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Μεταπτυχιακά

Δημοσίευσηαπό neaoktana » Τετ, 04 Ιαν 2017 4:37 pm

Ξεκινάω με το διαχωρισμό: Α) Επαγγελματική ενασχόληση - Β) Ακαδημαϊκή συνέχεια (έστω προσωρινή) = Διδακτορικό.
1. Για το Β τα Μεταπτυχιακά μας μετράνε με τις εξής προϋποθέσεις
1.1. Να έχεις προσαρμόσει τις επιλογές Μαθημάτων και κυρίως τη Διπλωματική σε πεδίο εμβάθυνσης-έρευνας.
1.2. Να συνεχίσεις με Διδακτορικό στο εξωτερικό σε Ίδρυμα που ασχολείται με το ίδιο πεδίο!
2. Για το Α τα Μεταπτυχιακά κάθε χώρας μετράνε περισσότερο στην ίδια χώρα! Δείτε πως και γιατί:
Στα ευνομούμενα Κράτη τα ΑΕΙ συνδέονται με την αγορά με δυο βασικούς τρόπους (και όλο το ενδιάμεσο φάσμα):
2.1 Οι Οργανισμοί (κερδοσκοπικοί-εταιρείες ή όχι-Δημόσιο κ.λπ.) συνεργάζονται στενά με το Πανεπιστήμιο= φέρνουν το πρόβλημά τους εκεί για εφαρμοσμένη-αποδοτική έρευνα, στην οποία συμπεριλαμβάνονται και οι Μεταπτυχιακές Διπλωματικές. Είναι π.χ. η περίπτωση του Η.Β.
2.2. Οι Οργανισμοί συνεργάζονται επισης στενά με το Πανεπιστήμιο = παίρνουν σε αυτούς Μεταπτυχιακούς για να λύσουν το πρόβλημά τους. Η Διπλωματική εκπονείται στον Οργανισμό με διπλή Επίβλεψη (Εξουσιοδοτημένο Επαγγελματικό Προϊστάμενο+ Διδάσκοντα Σχολής). Είναι π.χ. η περίπτωση της Γαλλίας. (Σημείωση ο γράφων στο Μεταπτυχιακό στη Grenoble, έκανε την απαλλακτική εργασία του σε ένα Μάθημα στο Νοσοκομείο της Lyon, σε πρόγραμμα τεχνητής καρδιάς. Μετά από παράκληση Γάλλου συμμαθητή δεν συνέχισε για Διπλωματική και του παρεχώρησε τη θέση-θέμα).
2.3 Είναι λογικό και αναμενόμενο οι Οργανισμοί-partners των ΑΕΙ σε οιοδήποτε από τα παραπάνω μοντέλα να προτιμούν όσους τα έχουν ακολουθήσει και όχι κάποιον "από αλλού". Χώρια η απευθείας-προσωπική σύνδεση. (Σημείωση η κόρη μου προσλήφθηκε στη Γαλλία στην εταιρία όπου έκανε Πρακτική Άσκηση-Μεταπτυχιακή Διπλωματική, προτού καν την ολοκληρώσει).
3. Ελπίζω τα παραπάνω να καλύπτουν τη ερώτηση "Ποιό ἐνδείκνυται γιὰ τὸν ἐπαγγελματία (πιάτσα) τοῦ ἐξωτερικοῦ;".
4. Προφανώς για ΔΜΠΣ " Ὑπολογιστική Μηχανική " τῶν Χημικῶν δεν είναι δυνατό να έχω άποψη.
5. Ένα σημαντικό ζήτημα είναι η ποιοτική διαφορά και χρησιμότητα των Μεταπτυχιακών Εξωτερικού τύπου Master (Αγγλοσαξωνικά, αλλά όχι μόνο) και των Μεταπυχιακών τύπου [5+1] (όπως τα δικά μας και π.χ. της Γαλλίας). Ανάλυση σε επόμενη ανάρτησή μου.
"Le meteque" - G. Moustaki (- 23/05/2013) & Zazie: https://www.youtube.com/watch?v=O51zyf83mfk
"Et nous ferons de chaque jour toute une eternite d' amour, que nous vivrons a en mourir..."
neaoktana
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 4405
Εγγραφή: Πέμ, 05 Ιουν 2008 3:24 pm
Έτος εισαγωγής: 1969


Επιστροφή στο Επιστημονικά-Επαγγελματικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες