Διπλωματική Εργασία-Δημοσιεύσεις

Θέματα που αφορούν στην επιστήμη και στο επάγγελμά μας. Ανακοινώσεις συνεδρίων, σχετικά άρθρα εφημερίδων, επαγγελματικά θέματα μπορούν να γραφτούν εδώ.

Διπλωματική Εργασία-Δημοσιεύσεις

Δημοσίευσηαπό NikosKapa » Κυρ, 06 Νοέμ 2016 6:56 pm

Καλησπέρα σας,
ονομάζομαι Νίκος και τον Οκτώβρη παρουσίασα τη διπλωματική μου εργασία. Από την εργασία αυτή θα πρέπει να βγουν ορσιμένες δημοσιεύσεις. Το θέμα το είχα συζητήσει με τον επιβλέποντα καθηγητή μου και αρχικά(τους πρώτους μήνες της εκπόνησης διπλωματικής)ο καθηγητής μου είχε συμφωνήσει να εξαχθούν δημοσιεύσεις, αλλά τώρα λέει πως έχει δουλειές.
Θα ήθελα να ρωτήσω, εάν ο επιβλέπων καθηγητής είναι υποχρεωμένος να βοηθήσει με καθοδήγηση ή κάποιες διορθώσεις, στην προσπάθεια ενός φοιτητή που έχει δηλώσει πως θέλει να εξάγει δημοσιεύσεις από τη διπλωματική του και η διπλωματκή του πληρεί τις απαραίτητες προυποθέσεις γι αυτό.

ευχαριστώ εκ των προτέρων
NikosKapa
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ, 06 Νοέμ 2016 6:43 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Διπλωματική Εργασία-Δημοσιεύσεις

Δημοσίευσηαπό Dottore » Κυρ, 06 Νοέμ 2016 7:49 pm

Δε νομίζω ότι ο καθηγητής είναι υποχρεωμένος για κάτι τέτοιο, ή τουλάχιστον τέτοια υποχρέωση δε νομίζω (χωρίς να είμαι ειδικός) να προκύπτει από τους κανονισμούς της Σχολής ή του ΕΜΠ. Η δημοσίευση είναι πολύ δουλειά και δύσκολα μπορείς να αναγκάσεις κάποιον να μπει στον κόπο. Από την άλλη, υπάρχει η ηθική υποχρέωση που προκύπτει από την προφορική συμφωνία. Άντε να βρεις όμως άκρη με αυτό.

Κατ' εμένα, αν ενδιαφέρεσαι να δημοσιεύσεις και πιστεύεις ότι η δουλειά σου αξίζει να εμφανιστεί σε επιστημονικό περιοδικό τότε
1) Σιγουρέψου ότι και ο καθητητής σου πιστεύει το ίδιο. Μια καλή διπλωματική δεν είναι κατ' ανάγκη και δημοσιεύσιμη.
2) Αν ισχύει το (1) και ο καθηγητής δεν υπεκφεύγει αλλά έχει όντως πολύ δουλειά, πρότεινέ του να συγγράψεις εσύ τη δημοσίευση και αυτός απλά να κάνει τις όποιες διορθώσεις θέλει μετά. Αν τα αγγλικά σου είναι καλά και η γραφή σου στρωτή, είναι αρκετά πιθανό να το δεχτεί.
3) Συμφωνείστε το περιοδικό και γράψε τη δημοσίευση!
4) Προφανώς πριν υποβάλλεις, θέλεις την έγκριση όλων όσων το όνομα εμφανίζεται ως συγγραφέας. Αυτό ενδέχεται να πάρει χρόνο καθότι αυτό που θεωρείς τέλειο δεν είναι τέλειο για τον καθηγητή σου. Σύνηθες φαινόμενο.

Όλα τα παραπάνω θα πάρουν το λιγότερο 1-2 μήνες. Σιγουρέψου επομένως ότι όλα τα βήματα είναι υλοποιήσιμα πριν μπεις στον κόπο.
Dottore
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Παρ, 21 Νοέμ 2014 12:12 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Διπλωματική Εργασία-Δημοσιεύσεις

Δημοσίευσηαπό NikosKapa » Κυρ, 06 Νοέμ 2016 8:46 pm

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις πληροφοριες.
Εάν ένα άτομο(στη διπλωματική μου βοήθησαν 3) δεν θέλει το όνομά του μέσα, μπορώ εγώ να συνεχίσω χωρίς το άτομο αυτό;
NikosKapa
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ, 06 Νοέμ 2016 6:43 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Διπλωματική Εργασία-Δημοσιεύσεις

Δημοσίευσηαπό Dottore » Κυρ, 06 Νοέμ 2016 9:10 pm

Πρόσεξε πάρα πολύ με τα ονόματα γιατί είναι κλασικό σημείο τριβών. Άτομα που απλά βοήθησαν λίγο, συνήθως δε μπαίνουν στους συγγραφείς αλλά στις ευχαριστίες (acknowledgements). Βέβαια το τι σημαίνει "λίγο" είναι θέμα συμφωνίας και ο καθηγητής συνήθως έχει τον πρώτο λόγο εδώ. Αν κάποιος ο οποίος είχε μικρή συνεισφορά δε θέλει να μπει το όνομά του, αυτό είναι εύκολο, τον βάζεις στις ευχαριστίες. Αν όμως ο καθηγητής είναι που δε θέλει, τότε μάλλον έχεις θέμα γιατί πιστεύει ότι η εργασία είναι μη δημοσιεύσιμη. Μην προχωρήσεις αν δεν έχεις τη σύμφωνη γνώμη του ότι μπορείς να το κάνεις μόνος σου γιατί μπορεί να έχεις πρόβλημα μετά. Το καλύτερο είναι να είστε μαζί και συνεννοημένοι. Γενικά η συμβουλή μου είναι να προσέχεις πάρα μα πάρα πολύ το θέμα των ονομάτων (και τη σειρά τους) καθότι όλες οι γκρίνιες από εδώ ξεκινάνε.
Dottore
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Παρ, 21 Νοέμ 2014 12:12 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Δημοσίευσηαπό NikosKapa » Κυρ, 06 Νοέμ 2016 9:43 pm

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες!
NikosKapa
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ, 06 Νοέμ 2016 6:43 pm
Έτος εισαγωγής: 2008


Επιστροφή στο Επιστημονικά-Επαγγελματικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες