Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για πρόσληψη (αμισθί) Διδακτόρων για το ακαδ. έτος 2018-19

Θέματα που αφορούν στην επιστήμη και στο επάγγελμά μας. Ανακοινώσεις συνεδρίων, σχετικά άρθρα εφημερίδων, επαγγελματικά θέματα μπορούν να γραφτούν εδώ.

Re: Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για πρόσληψη (αμισθί) Διδακτόρων για το ακαδ. έτος 2018-19

Δημοσίευσηαπό TheMaster » Τρί, 05 Ιουν 2018 1:11 pm

ΟνομαςΕπωνυμος έγραψε:
TheMaster έγραψε:ΥΓ ο κοσμητορα δεν εκανε την κοτα με τις μεταγγραφες και πηρε τα αρχιδια του , τι πιστευεις οτι θα αλλαξει αν ζητησει και κανα λεφτο ?


Ο υπέροχος μας κοσμητορας πακετώθηκε απο τις μεταγγραφες, που "σηκωσε μοϊκάνα", γιατί ανέλαβε ο φοιτητικός σύλλογος να του την κουρέψει δυστυχώς ή ευτυχώς, ευτυχώς κατεμέ. Το βλέμμα του που ήταν σαν να του φάγαμε το φωμί ήταν το ίδιο που θα ήθελα να βλέπω κάθε φορά και με τον προϋπολογισμό όταν τον ψηφίζει, δυστυχώς όμως η σύγκλιτος για αυτά τα θέματα παίζει να γίνεται σε κανα μπουντρούμι μη τυχόν και τους πάρει κανεις πρέφα.
Αν είναι μια φορά γραφικό ή ηλίθιο όπως λες να τους βρίζουμε για τον προυπολογισμό, αναρωτήσου μια φορά πόσα χρήματα σου έχει ζητήσει αυτός ο άνθρωπος για να σπουδάσεις, ή μαλλον, πόσα παραπάνω από έναν συνάδελφο σου που μπήκε στην σχολή 5 χρόνια νωρίτερα από εσένα... Γιατί εγω που είμαι και μικρός να το πω έτσι, ούτε κίτρινες σημειώσεις έχω πάρει, ούτε σχεδιαστικά μου δώσανε, ούτε και τζάμπα μεταπτυχιακό θα έχω για να γίνω και λίγο χυδαίος.
Δεν κάνει ποτέ κακό να έχεις απαιτήσεις, πόσο μάλλον για τόσο βασικά πραγματα.


Καλά τα λες , δεν διαφωνώ κάπου ...
Spoiler: show
Το πόιντ μου ήταν οτι ο κοσμήτορας σιγά μην θέλει μικρότερο προυπολογισμό και οτι το επιχείρημα να αφήσει την διοίκηση επειδή του τον μειώνουν δεν στέκει , καθώς ο καθένας στην θέση του θα έπρεπε να πιστεύει οτι είναι ο καλύτερος για την δουλεία και οτι θα προσπαθήσει να κάνει ότι καλύτερο ... Τώρα για το πάθος του ενάντιας στην μείωση του προυπολογισμού δεν έχω ίδεα , που και τεράστια να ήταν δεν θα πετύχαινε κάτι πιστεύω (ίσως θα ήταν καλό για το ηθικό του θέματος ... Ανακοινώσεις σχετικά με τις μειώσεις πάντως κάτι θυμάμαι να ανεβάζει στο σαίτ , ίσως και σε καμιά Ηλεκτρονική εφημερίδα (Το Βημα ? :lol: :sick: ) αλλά μπορεί να μην θυμάμαι καλά
"The funny thing about choosing sides is that you don't have to be all the way one one side or the other . It's okay to be feeling like 'this is the one I align a little bit more , ant it's not perfect,but at least there's stuff I can appreciate a little bit more on this side.'"
Άβαταρ μέλους
TheMaster
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Δευτ, 30 Δεκ 2013 2:56 am
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για πρόσληψη (αμισθί) Διδακτόρων για το ακαδ. έτος 2018-19

Δημοσίευσηαπό OxYdO » Τετ, 06 Ιουν 2018 2:55 pm

Νομίζω ότι συμφωνούμε όλοι στο ότι όσοι έχουν συμμετάσχει στο διδακτικό έργο (καλώς ή κακώς, αυτό είναι άλλη κουβέντα) αμισθί κατά το παρελθόν, αξίζουν μια αναγνώριση για το έργο τους.

Επειδή, όμως, η ανακοίνωση της Σχολής δεν έχει αναδρομική ισχύ, με το να λέμε ωραίες (ή άσχημες) ιστορίες για το παρελθόν πετάμε λίγο το μπαλάκι στην εξέδρα. Μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι από εδώ και πέρα τέρμα η αμισθί εργασία;

Προσωπικά έχω πρόβλημα με το να δέχεται ο οποιοσδήποτε να παράξει έργο αμισθί, τη στιγμή που κάποιος άλλος θα μπορούσε να πληρωθεί για αυτό. Αδυνατώ να καταλάβω γιατί πρέπει να συνεχίζεται ένα λάθος και, αντί να αποτρέπουμε τον οποιονδήποτε από το να δουλεύει αμισθί, να ζητάμε την αναγνώριση του έργου του.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OxYdO Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 1643
Εγγραφή: Παρ, 07 Οκτ 2011 12:18 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Επιστημονικά-Επαγγελματικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης