Προβλήματα Διπλωματικής..

Συντονιστής: University Editors

Προβλήματα Διπλωματικής..

Δημοσίευσηαπό asdfas » Πέμ, 09 Δεκ 2021 11:30 pm

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να μοιραστώ ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω σχετικά με την εκπόνηση διπλωματικής εργασίας.
Αναζητώ από τον περασμένο Αύγουστο καθηγητή να με αναλάβει για διπλωματική αλλά παίρνω μόνο αρνητικές απαντήσεις, λόγω του ότι οι καθηγητές έχουν ήδη φόρτο με διπλωματικές.
Έχω επικοινωνήσει σχεδόν με όλους τους καθηγητές της σχολής μας (πέραν του τομέα μου που είναι συγκοινωνιολόγου όπου εισέπραξα από όλους αρνητική απάντηση) και κανείς δε μπορεί να με αναλάβει, επειδή ισχυρίζονται ότι έχουν ήδη αρκετές διπλωματικές.

Και αναρωτιέμαι, κατά πόσο προβλέπεται κάτι τέτοιο, να θες να ολοκληρώσεις τις σπουδές σου και να καθυστερείς επειδή δε βρίσκεις καθηγητή να σε αναλάβει... Εγώ προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο και θα ήθελα να ξέρω τι προβλέπει το θεσμικό πλαίσιο της σχολής για αυτές τις περιπτώσεις.

Συμβαίνει και σε άλλους κάτι αντίστοιχο; Θα ήθελα και τις γνώμες σας...
asdfas
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ, 22 Αύγ 2013 1:26 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Προβλήματα Διπλωματικής..

Δημοσίευσηαπό atn » Πέμ, 09 Δεκ 2021 11:42 pm

Γενικά είναι υποχρέωση του καθηγητή να σε αναλάβει να κάνεις διπλωματική...νομικά δεν έχει το δικαίωμα να αρνηθεί
Η γνώση είναι για να μοιράζεται
Άβαταρ μέλους
atn
 
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Τρί, 09 Φεβ 2021 1:41 pm
Έτος εισαγωγής: 2018

Re: Προβλήματα Διπλωματικής..

Δημοσίευσηαπό Darkiz » Παρ, 10 Δεκ 2021 1:38 am

Eχεις ολοκληρωσει με τα μαθηματα της σχολης;
Εννοω, χρωστας και αν ναι ποσα;
Darkiz
 
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Σάβ, 07 Οκτ 2017 2:16 am
Έτος εισαγωγής: 2017

Re: Προβλήματα Διπλωματικής..

Δημοσίευσηαπό Bruce T. Wayne » Παρ, 10 Δεκ 2021 1:34 pm

Darkiz έγραψε:Eχεις ολοκληρωσει με τα μαθηματα της σχολης;
Εννοω, χρωστας και αν ναι ποσα;

Ζέτα, εσύ;
Άβαταρ μέλους
Bruce T. Wayne
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Κυρ, 18 Ιουν 2017 5:10 pm
Έτος εισαγωγής: 1950

Re: Προβλήματα Διπλωματικής..

Δημοσίευσηαπό karn » Παρ, 10 Δεκ 2021 1:48 pm

Δεν εχει αδικο ο darkiz που ρωταει.
Σιγα το ταμπου δηλαδη μεταξυ φοιτητων ιδιας σχολης.
Και προφανως εκει που το παει ειναι κ το λογικο.
Γνωριζω ατομο που πηρε διπλωματικη στους συγκοινωνιολόγους περυσι με 6 χρωστουμενα μαθηματα. Αρα αν ο asdfas εχει ολοκληρωσει τον κυκλο μαθηματων θεωρω απαραδεκτο να μην τον δεχονται και να τον καθυστερουν τη στιγμη που οι ιδιοι μαλιστα στην κατεύθυνση λενε οτι προτεραιότητα εχει αυτος που του μενουν λιγοτερα.
Τωρα, αν χρωσταει 10 μαθήματα και βάλε τοτε ναι. Το εχουν ξεκαθαρίσει οτι δεν δεχονται γιατι ουσιαστικά ο φοιτητης δεν προκειται να ασχοληθεί με τη διπλωματικη σοβαρα και απλα θα δεσμευει μια θεση.
karn
 
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Δευτ, 22 Ιαν 2018 2:05 am
Έτος εισαγωγής: 2016

Re: Προβλήματα Διπλωματικής..

Δημοσίευσηαπό Darkiz » Παρ, 10 Δεκ 2021 4:44 pm

^ αυτο ακριβως ηθελα να δω....

Οπως και να εχει εγω θα μιλουσα με την ΕΣΘ και αν δεν, τοτε θα πηγαινα στον αντιπρυτανη ακαδημαϊκων υποθεσεων.
Αν και δεν μπορεις να κανεις και πολλα αν γενικως δεν δεχονται αυτη την περιοδο.
Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να βρεις καποιον καθηγητη συνεργασιμο, να σε ενημερωσει μολις μπορει να ξεκινησετε (οταν φυγει καποιος απ τους φοιτητες που ηδη εχει).
Darkiz
 
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Σάβ, 07 Οκτ 2017 2:16 am
Έτος εισαγωγής: 2017

Re: Προβλήματα Διπλωματικής..

Δημοσίευσηαπό Bruce T. Wayne » Παρ, 10 Δεκ 2021 6:33 pm

Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις και δικηγόρο. Θα βρεις κάποιον να σου δώσει θέμα με το μαχαίρι στο λαιμό και από συνεργασία ή τι μπορεί να απαιτήσει σαν περιεχόμενο... δίπλωμα στα 40. Δεν προχωράει κάτι με τσαμπουκά. Ο μόνος τρόπος είναι να σηκώσεις όποια πέτρα μπορείς μπας και βρεθεί τίποτα από κάτω. Πολύ περίεργο πάντως να τους ρωτάς όλους και να μην μπορούν όλοι. Εγώ πήρα ένα όχι και με την 2η πέτυχα και ίσως ήταν καλύτερα εκεί που τελικά πήγα.
Άβαταρ μέλους
Bruce T. Wayne
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Κυρ, 18 Ιουν 2017 5:10 pm
Έτος εισαγωγής: 1950

Re: Προβλήματα Διπλωματικής..

Δημοσίευσηαπό Kcr565 » Δευτ, 13 Δεκ 2021 2:58 pm

Γενικά πιστεύω με covid και αντιγραφές δημιουργήθηκε ένα κύμα τελειόφοιτων πολύ μεγαλύτερο από τις προηγούμενες χρονιές. Τώρα εάν οι καθηγητές δε ψήνονται ή δε προλαβαινουν απαραίτητα δε το ξέρω αλλά μια εικασία είναι και αυτό.
“No one gets left behind, remember?”
Άβαταρ μέλους
Kcr565
 
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Σάβ, 19 Δεκ 2015 6:39 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Προβλήματα Διπλωματικής..

Δημοσίευσηαπό asdfas » Παρ, 17 Δεκ 2021 6:32 pm

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και τις σκέψεις σας..
Συμφωνώ ότι με τσαμπουκά δε γίνεται τίποτα, απλά και αυτή η κατάσταση τραβάει 2 μήνες και δεν ξέρω πως να το χειριστώ.

Για πτυχίο έχω 2 μαθήματα, τα οποία θα τα δώσω τώρα.

Ενδεχομένως, με τα πολλά να με δέχτηκε κάποιος καθηγητής, είμαι ακόμα στις συζητήσεις.

Εύχομαι καλή επιτυχία σε όσους ψάχνουν γιατί μάλλον όντως είναι περίοδος που πάρα πολλοί φοιτητές ψάχνουν και υπάρχει πρόβλημα...
asdfas
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ, 22 Αύγ 2013 1:26 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Προβλήματα Διπλωματικής..

Δημοσίευσηαπό MaryPoppins » Παρ, 17 Δεκ 2021 6:51 pm

@asdfas
Κάνε μια προσπάθεια και εδώ
<<Επιτροπή Σπουδαστικών Θεμάτων
Η Επιτροπή Σπουδαστικών Θεμάτων (ΕΣΘ) συστάθηκε το 2014 με κύρια αποστολή τη συνεχή επικοινωνία με φοιτητές και καθηγητές για επισήμανση προβλημάτων και καλών πρακτικών, καθώς και για την καταγραφή απόψεων σχετικά με αλλαγές οι οποίες θα αναβαθμίσουν την εκπαιδευτική διαδικασία.

Για επικοινωνία με την ΕΣΘ δείτε http://www.civil.ntua.gr/media/attachments/news/2021/02/22/2021_2_12_ES8_Mission-ContactUs-Webpage.pdf>>
είχαν κάνει και μια εκδήλωση online για το θέμα της διπλωματικής οπότε πιστεύω πως θα βοηθήσουν.
Good luck!!!
Άβαταρ μέλους
MaryPoppins
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ, 30 Ιαν 2021 11:19 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Επόμενο

Επιστροφή στο 5ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron