Μαθήματα Επιλογής 9ου Εξαμήνου 2018-2019

Συντονιστής: University Editors

Re: Μαθήματα Επιλογής 9ου Εξαμήνου 2018-2019

Δημοσίευσηαπό ZeRoLoRd » Τετ, 03 Οκτ 2018 12:33 pm

tsilo έγραψε:Ποιο προτεινετε απο αυτα τα δυο :Οικολογικα μοντελα επιφανειακων υδατων / Διαχειριση υδατικων πορων ;


Το ΔΥΠ είναι υδρολογία 2 στο Α' μέρος και βελτιστοποίηση συστήματος στο Β'. Ντααααααααξει, έτσι κι έτσι. Απλά σαν μάθημα έχει 3 θέματα εξαμήνου τα οποία δεν είναι δύσκολα, αλλά έχουν αρκετή φασαρία.

Για τα οικομοντέλα δεν έχω άποψη, έχω ακούσει ανάμεικτες απόψεις. Προσωπικά δεν το διάλεξα λόγω καθηγητή, δεν ξέρω με τι πραγματεύεται.

Off topic:
Spoiler: show
@Zagreus όλοι ξέρουμε ότι ζηλεύεις που δεν είσαι στο λόμπι
Άβαταρ μέλους
ZeRoLoRd
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Κυρ, 21 Οκτ 2012 7:19 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Μαθήματα Επιλογής 9ου Εξαμήνου 2018-2019

Δημοσίευσηαπό TheMaster » Τετ, 03 Οκτ 2018 2:27 pm

moke1626 έγραψε:Αρα μηχανικη τοιχοποιιας ή αντισεισμικη αποτιμηση?

Απλα οχι αποτιμηση ...
Ειναι ενα Dream Team αλλο πράμα , που κάνει το μάθημα μολις 2η φορα . Προσωπικα δεν εμαθα τπτ . Οι ασκήσεις του Βουγιουκα απλα ειναι απαράδεκτες και θα θες να αυτοκτονήσεις μετα απο μια ωρα ενασχόλησης . Στην τελική εξέταση μαζεψα οτι γνωσεις είχα απο όλα τα μαθηματα και τις πεταξα στις ασκήσεις που εβαλαν . Αμα θες να μαθεις αποτίμηση διάβασε μόνος ΚΑΝΕΠΕ και πανε ρώτα κανα μηχανικο που εχει δουλέψει . Εκτος απο τον Σπυρακο που έλεγε κάτι τσαχπινιές για την εφαρμογή των FRP και τον Μουζάκη (που θα σου πει πράματα που θα ακουσεις και στην αντισεισμικη αρα δεν εχει νοημα) δεν μου μεινε τπτ . Μόνο αν θες να βασανιστεις .
Ρώτα και άλλα παιδια που το πήραν περυσι και αν δεν σε κοιταξουν περιεργα τρυπα μου την μυτη :lol: :lol: :lol:
"The funny thing about choosing sides is that you don't have to be all the way one one side or the other . It's okay to be feeling like 'this is the one I align a little bit more , ant it's not perfect,but at least there's stuff I can appreciate a little bit more on this side.'"
Άβαταρ μέλους
TheMaster
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Δευτ, 30 Δεκ 2013 2:56 am
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Μαθήματα Επιλογής 9ου Εξαμήνου 2018-2019

Δημοσίευσηαπό Cipher » Τετ, 03 Οκτ 2018 5:52 pm

moke1626 έγραψε:Τελικα το πιο ευκολο επιλογης απο ΚΕΥ1 για δομο? ψιλοαποκλειω εδαφοδυναμικη για γνωστους λογους,στοχαστικες μεθοδοι απ οτι καταλαβα δυσκολακι ,πεπερασμενα το εχω στο μυαλο μου σαν κατι τελειως αγνωστο αλλα ακατανοητο(ισως και λανθασμενα) .Αρα μηχανικη τοιχοποιιας ή αντισεισμικη αποτιμηση?


εδαφοδυναμική γιατί όχι?
Ever tried.Ever failed.No matter.Try again.Fail again.Fail better.
Samuel Beckett
Άβαταρ μέλους
Cipher
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Κυρ, 02 Νοέμ 2014 8:52 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Μαθήματα Επιλογής 9ου Εξαμήνου 2018-2019

Δημοσίευσηαπό GiannisRad » Τετ, 03 Οκτ 2018 6:38 pm

Πεπερασμενα να παρει το παιδι, απο τα πιο ευκολα μαθηματα της σχολης. Εδαφοδυναμικη φετος θα κανει ο Μπουκοβαλας απο οσο γνωριζω. Για ευκολο προτεινω ή τοιχοποιία ή πεπερασμενα.
Άβαταρ μέλους
GiannisRad
 
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ, 03 Ιουν 2013 9:14 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Μαθήματα Επιλογής 9ου Εξαμήνου 2018-2019

Δημοσίευσηαπό zinon.hatz » Τετ, 03 Οκτ 2018 6:47 pm

GiannisRad έγραψε:Πεπερασμενα να παρει το παιδι, απο τα πιο ευκολα μαθηματα της σχολης. Εδαφοδυναμικη φετος θα κανει ο Μπουκοβαλας απο οσο γνωριζω. Για ευκολο προτεινω ή τοιχοποιία ή πεπερασμενα.

Τα πεπερασμενα δεν ειναι σαν αυτα του 8ου. Θα ειναι μαζι με πλακες και πιστεψε με δεν θα ειναι τοσο ευκολα αλλα προφανως αμα παρακολουθεις κτλπ θα γραψεις.
zinon.hatz
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ, 16 Μαρ 2014 5:51 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Μαθήματα Επιλογής 9ου Εξαμήνου 2018-2019

Δημοσίευσηαπό dman » Πέμ, 04 Οκτ 2018 10:43 am

Παίδες , για συγκοινωνιολόγους , εκτός από τις ποσοτικές μεθόδους στις μεταφορές , από τις άλλες δύο ομάδες επιλογής μπορεί κάποιος να μου προτείνει τα πιο βατά μαθήματα ? ( αν βέβαια υπάρχουν !)
dman
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευτ, 18 Δεκ 2017 2:06 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Μαθήματα Επιλογής 9ου Εξαμήνου 2018-2019

Δημοσίευσηαπό mary125 » Δευτ, 08 Οκτ 2018 8:01 pm

Με τα έργα ανοικτής θαλάσσας τι παιζει?
mary125
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευτ, 12 Σεπ 2016 2:50 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Μαθήματα Επιλογής 9ου Εξαμήνου 2018-2019

Δημοσίευσηαπό Cipher » Δευτ, 08 Οκτ 2018 9:06 pm

Μπορώ να έχω μια άποψη για πρακτική από τα άτομα που πήγαν πέρισυ? είναι ικανοποιημένα? άξιζε? ή η πλειονότητα του χρόνου εργασίας ήταν άκυρες δουλειές σε σχέση με αυτό που περιμένατε?
Ever tried.Ever failed.No matter.Try again.Fail again.Fail better.
Samuel Beckett
Άβαταρ μέλους
Cipher
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Κυρ, 02 Νοέμ 2014 8:52 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Μαθήματα Επιλογής 9ου Εξαμήνου 2018-2019

Δημοσίευσηαπό PAMANTZ » Δευτ, 08 Οκτ 2018 11:53 pm

Έχει δει κανείς τις σημειώσεις στο μαηκόρσιζ για την "Μη Γραμμική Συμπεριφορά Μεταλλικών Κατασκευών". Δεν θέλω να πω κάτι, απλά άνοιξα να δω τι παίζει και η αλήθεια είναι ότι ακόμα και απλή ανάγνωση τους θέλει σεβαστό χρονικό διάστημα. Ενώνοντας τα πιντιέφς, προκύπτει ότι οι σημειώσεις μονο (όχι και οι παρουσιάσεις) είναι μόλις 605 σελιδούλες
Άβαταρ μέλους
PAMANTZ
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τρί, 12 Μαρ 2013 11:48 am
Έτος εισαγωγής: 2015

Re: Μαθήματα Επιλογής 9ου Εξαμήνου 2018-2019

Δημοσίευσηαπό TheMaster » Τρί, 09 Οκτ 2018 11:06 am

Relax το μαθημα εχει καθαρα ποιοτικο και πρακτικο χαρακτηρα και οχι θεωρητικο . Δεν υπαρχει περιπτωση να διαβασεις τις σημειωσεις και δεν σου χρειαζονται εκτος αν ανατρεξεις καποιο προβλημα και θες να διαβασεις την θεωρια . Γενικα οι παρουσιασεις επαρκουν και απο κει και περα ειναι η προσωπικη ενασχοληση με το θεμα εξαμηνου , οι διαλεξεις και η επιλυση αποριων απο των Γαντε που χρειαζονται για το μαθημα . Επισης να σημειωθει οτι δεν εχει υπαρξει κομμενος απο την στιγμη υπαρξης του μαθηματος αν θυμαμαι καλα .
"The funny thing about choosing sides is that you don't have to be all the way one one side or the other . It's okay to be feeling like 'this is the one I align a little bit more , ant it's not perfect,but at least there's stuff I can appreciate a little bit more on this side.'"
Άβαταρ μέλους
TheMaster
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Δευτ, 30 Δεκ 2013 2:56 am
Έτος εισαγωγής: 2013

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 5ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης