Μηχανική της Τοιχοποιίας (2017-18)

Συντονιστής: University Editors

Re: Μηχανική της Τοιχοποιίας (2017-18)

Δημοσίευσηαπό harrismenidi » Τρί, 23 Αύγ 2022 12:50 pm

Θα συμφωνησω ακριβως οπως τα αναφερει ο MJ23.
Eγω παντως σαν πιο ευκολο επιλογης θα σου ελεγα ειτε συνθετα υλικα, ειτε Αντισεισμική Αποτίμηση - Ενίσχυση Υφιστάμενων Κατασκευών.
Τα εχω περασει και τα δυο λογω και παλιου προγραμματος σπουδων ( συνθετα υλικα ηταν στο 8 εξαμηνο καποτε) και επειδη την πατησα με μηχανικη τοιχοποιιας πηρα μετα την αντισεισμικη αποτιμηση.
Άβαταρ μέλους
harrismenidi
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Πέμ, 27 Φεβ 2014 11:57 am
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Μηχανική της Τοιχοποιίας (2017-18)

Δημοσίευσηαπό MJ23 » Τρί, 23 Αύγ 2022 3:36 pm

atn έγραψε:Παιδιά πολύ χρήσιμες οι απόψεις όλων,

MJ23 (επειδή είδα ιδιαίτερη πίκρα) μεταξύ των παρακάτω επιλογών τί προτείνεις ως πιο εύκολο απο την μηχανική τοιχοποιϊας;

Μηχανική της Τοιχοποιίας
Αντισεισμική Αποτίμηση - Ενίσχυση Υφιστάμενων Κατασκευών
Επιφανειακοί Φορείς - Ειδικά Θέματα Πεπερασμένων Στοιχείων
Στοχαστικές Μέθοδοι
Εδαφοδυναμική
Σύνθετα Υλικά


Εγώ απο αυτήν την ομάδα είχα πάρει Τοιχοποιία και το πέρασα με την πρώτη, αλλά όπως σου ανέφερα δεν έμεινα ευχαριστημένος. Για σύνθετα υλικά και εγώ έχω ακούσει ότι είναι εύκολα, νομίζω μόνο με ένα θέμα εξαμήνου το περνάς, απλά θέλει να αφιερώσεις λίγο χρόνο να μάθεις ενα καινούριο λογισμικό που διδάσκεται στο μάθημα. Ωραίο μάθημα (στην περίπτωση που ενδιαφέρεσαι) είναι και η μη Γραμμική Ανάλυση σιδήρων κατασκευών που κανει ο Γαντες. Η εξέταση είναι παρα πολλή απλή, με ανοιχτές σημειώσεις και ερωτήσεις ποιοτικού χαρακτήρα, και το θέμα εξαμήνου που πιάνει και το μεγαλύτερο ποσοστό του βαθμού θα σου βγει εύκολα αν το πιάσεις απο την αρχή και ασχοληθείς με το λογισμικό Adina (το ίδιο με τα σύνθετα). Επιπλέον ο κ Γαντες που κάνει το μάθημα είναι πάρα πολύ καλός.
MJ23
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Σάβ, 15 Οκτ 2016 7:50 pm
Έτος εισαγωγής: 2015

Re: Μηχανική της Τοιχοποιίας (2017-18)

Δημοσίευσηαπό Clobberella » Δευτ, 09 Ιαν 2023 6:57 pm

Για 2022-2023, η εξέταση είναι με ανοιχτές σημειώσεις, σωστά;
Clobberella
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ, 03 Σεπ 2022 7:57 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Μηχανική της Τοιχοποιίας (2017-18)

Δημοσίευσηαπό hornyangel » Τετ, 07 Φεβ 2024 5:05 pm

καλησπερα, εχει αναφερει στο μαθημα αν θα εξεταστει με ανοιχτες σημειωσεις; ευχαριστω
hornyangel
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ, 18 Οκτ 2017 10:38 pm
Έτος εισαγωγής: 2017

Προηγούμενη

Επιστροφή στο 5ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron