Ώρα για διπλωματική...

Συντονιστής: University Editors

Re: Ώρα για διπλωματική...

Δημοσίευσηαπό Darkiz » Πέμ, 02 Μαρ 2023 4:09 pm

rossi46 έγραψε:Είναι κάπως τραγικό όμως να απευθύνομαι σε διδάσκοντες για διπλωματική και να έχουν περάσει 10+ ημέρες και να μην λαμβάνω ανταπόκριση.


Ιδια εμπειρια και εγω.
Στα mail δεν απαντάνε, στα τηλεφωνα καποιοι σηκωνουν το ακουστικο και το κλεινουν ξανα, χτυπώντας το στη βαση (για να καταλαβεις οτι στο κλεισανε - μη τυχον πιστεψεις οτι επεσε η γραμμη) ενω οσοι απαντανε σου λενε "ασε μου στοιχεια και θα σε καλεσω πισω" και 2 μηνες μετα δεν σε καλουν ποτε.

Για τη διαζωσης εμπειρια τι να πω;
Να περιμενεις εξω απο τα γραφεια τους 2 ωρες και οταν έρχονται να σου λενε "αυτη τη στιγμη εχω 15 φοιτητες που κανω διπλωματικη -πως να σε παρω και εσενα?" :lol:
Αυτοι οι 15 πως συνεννοήθηκαν δηλαδη ;
Επισης, 15(φοιτητες)*10(καθηγητες που εχω επικοινωνησει)=150 φοιτητες μονο σε 10 καθηγητες. Ποσους φοιτητές έχει δηλαδη η σχολη συνολικα;

ΥΓ. Το αστείο ειναι πως αν προσπαθησεις να τους προσεγγίσεις απευθειας σου λενε "μα καλα τι ηρθες ως εδω κ δεν έστειλες ενα mail πρωτα;;;!" :lol:
Darkiz
 
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Σάβ, 07 Οκτ 2017 2:16 am
Έτος εισαγωγής: 2017

Re: Ώρα για διπλωματική...

Δημοσίευσηαπό rossi46 » Πέμ, 02 Μαρ 2023 6:22 pm

Σε ευχαριστώ. Όσο για το 15*10, έλα ντε;
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having me a buddy to be with to tell me where we's going to, coming from, or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world..every day. There's too much of it. It's like pieces of glass in my head..all the time. Can you understand?
rossi46
 
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Πέμ, 09 Σεπ 2010 11:06 am
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Ώρα για διπλωματική...

Δημοσίευσηαπό magic » Πέμ, 02 Μαρ 2023 7:36 pm

Απ' ότι έχω δει οι καθηγητές κλείνουν από το Δεκέμβριο ή και νωρίτερα τους φοιτητές με τους οποίους θα συνεργαστούν... Υπάρχουν βέβεια και κάποιοι άλλοι που είναι άφαντοι από την αρχή (δες Λοΐζος).
magic
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Κυρ, 31 Μαρ 2019 6:37 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Ώρα για διπλωματική...

Δημοσίευσηαπό cristi » Πέμ, 02 Μαρ 2023 8:17 pm

magic έγραψε:Απ' ότι έχω δει οι καθηγητές κλείνουν από το Δεκέμβριο ή και νωρίτερα τους φοιτητές με τους οποίους θα συνεργαστούν... Υπάρχουν βέβεια και κάποιοι άλλοι που είναι άφαντοι από την αρχή (δες Λοΐζος).



Ωστόσο πρέπει να απαντάνε και κάπως οι καθηγητές ώστε να μπορεί γίνεται η συνεννόηση.
Εγώ είχα προσπαθήσει να έρθω σε επικοινωνία με αρκετούς από τις αρχές Νοέμβρη.
Κάνεις μα κάνεις δεν απάντησε. Και δεν νομίζω να τους είχαν κλείσει φοιτητές από τότε.

Τελικά έχοντας χαλάσει άπειρες ώρες να τους ψάχνω (και να αφήνω ξανά και ξανά τα στοιχεία μου στις γραμματείες του κάθε τομέα) μπόρεσα να μιλήσω με 2 καθηγητές που μου είπαν ότι χρωστάω αρκετά μαθήματα (χρωστούσα 8 γύρω στα τέλη Δεκέμβρη που μίλησα μαζί τους) και να επικοινωνήσω ξανά αν δώσω κάποια και σιγουρευτώ ότι τα πέρασα.
Έδωσα την εξεταστική πέρασα 2 μαθήματα (που βγήκαν αποτελέσματα) και είμαι σχεδόν σίγουρη ότι έχω περάσει άλλα 3.

Προσπάθησα να επικοινωνήσω, λοιπόν, ξανά μαζί τους και .... τίποτα!
Ούτε απάντηση στο mail εδώ και 20 μέρες.
Τηλέφωνα το ίδιο.
Από κοντά για να τους βρεις είναι και λίγο θέμα τύχης γιατί στην κατεύθυνση ειδικά κάνουν μάθημα αρκετές φορές οι βοηθοί τους και όχι οι ίδιοι.

Και δεν λέω ρε παιδιά... Δεν πάω με την προοπτική να πιέσω τον καθηγητή να συνεργαστούμε.
Αλλά τουλάχιστον ας μου δώσει μία απάντηση ακόμα και αρνητική να ξέρω πως θα κινηθώ!
cristi
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευτ, 28 Φεβ 2022 3:55 am
Έτος εισαγωγής: 2019

Re: Ώρα για διπλωματική...

Δημοσίευσηαπό rossi46 » Πέμ, 02 Μαρ 2023 10:05 pm

Ακριβώς όπως το είπες, προσωπικά δεν πήγα στην αρχή του εξαμήνου διότι ήμουν στα 11, τώρα είμαι στα 7 και στη καλύτερη θα είμαι στα 2 ( χωρίς Μπετά λογικά). Δεν απαιτώ να συνεργαστώ, όμως μια απάντηση αρκεί, έστω ας με πουν έλα τον Ιούνιο ή ξέρεις δεν έχω θέσεις. Κατανοώ απόλυτα ότι έχουν οι διδάσκοντες τις υποχρεώσεις τους όμως και εμείς οφείλουμε να ξέρουμε πώς να κινηθούμε.
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having me a buddy to be with to tell me where we's going to, coming from, or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world..every day. There's too much of it. It's like pieces of glass in my head..all the time. Can you understand?
rossi46
 
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Πέμ, 09 Σεπ 2010 11:06 am
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Ώρα για διπλωματική...

Δημοσίευσηαπό betonarme » Κυρ, 05 Μαρ 2023 8:02 pm

Ονομαστικά για ποιους μιλαμε? Να ξερουμε να πουμε ο καθενας την εμπειρια του. Εγω με τον Μαρινο στην κατευθυνση δεν ειχα κανενα προβλημα και χρωσταγα και πολλα οταν μου δωσε θεμα (8 νομιζω). Επισης παιρνω το χρονο μου, δεν με πιεζει και ειναι βοηθητικος τουλαχιστον ως τωρα στο αρχικο σταδιο. Επικοινωνει στα μειλ, ολα σε λογικα πλαισια.
Άβαταρ μέλους
betonarme
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τετ, 11 Οκτ 2017 10:22 pm
Έτος εισαγωγής: 2017

Re: Ώρα για διπλωματική...

Δημοσίευσηαπό atn » Κυρ, 05 Μαρ 2023 8:32 pm

Γενικά είναι στημένη λάθος η διαδικασία ανάθεσης της διπλωματικής,
το ορθότερο κατα τη γνώμη μου είναι να δηλώνουνε πόσα άτομα θέλουν να κάνουν διπλωματική κάθε χρόνο στη γραμματεία
και αυτές οι θέσεις να μοιράζονται ισάριθμα στα μέλη ΔΕΠ...
απο εκεί και πέρα να υπάρχει μια κατάταξη φοιτητών (βλέπε πρακτική ή κάτι αντίστοιχο)
και ολοι να βρισκουν μια χαρά όμορφα και ωραία,

έτσι αποφεύγουμε τα αναπάντητα εμαιλ,
αποφεύγουμε το είμαι γεμάτος κόσμο άρα "πουλο"
και αποφεύγουμε και το είμαι γεμάτος κόσμο, έλα αλλα θα βγάλεις άκρη ατομικά

γενικά πολύ γκρίνια για το τίποτα απο όλη τη διαδικασια
Η γνώση είναι για να μοιράζεται
Άβαταρ μέλους
atn
 
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Τρί, 09 Φεβ 2021 1:41 pm
Έτος εισαγωγής: 2018

Re: Ώρα για διπλωματική...

Δημοσίευσηαπό miqiounitis » Κυρ, 05 Μαρ 2023 10:02 pm

atn έγραψε:Γενικά είναι στημένη λάθος η διαδικασία ανάθεσης της διπλωματικής,
το ορθότερο κατα τη γνώμη μου είναι να δηλώνουνε πόσα άτομα θέλουν να κάνουν διπλωματική κάθε χρόνο στη γραμματεία
και αυτές οι θέσεις να μοιράζονται ισάριθμα στα μέλη ΔΕΠ...
απο εκεί και πέρα να υπάρχει μια κατάταξη φοιτητών (βλέπε πρακτική ή κάτι αντίστοιχο)
και ολοι να βρισκουν μια χαρά όμορφα και ωραία,

έτσι αποφεύγουμε τα αναπάντητα εμαιλ,
αποφεύγουμε το είμαι γεμάτος κόσμο άρα "πουλο"
και αποφεύγουμε και το είμαι γεμάτος κόσμο, έλα αλλα θα βγάλεις άκρη ατομικά

γενικά πολύ γκρίνια για το τίποτα απο όλη τη διαδικασια


Συμφωνώ ότι είναι η όλη διαδικασία λάθος. :crazy:

Στους Χημικούς Μηχανικούς ανεβάζουν κατάλογο με προτεινόμενα θέματα. Στη ΣΕΜΦΕ τώρα αναφέρουν και τυχόν απαιτούμενα, όπως είναι ο μέσος όρος, μέγιστος αριθμός οφειλόμενων μαθημάτων, εάν είναι για δύο άτομα αντί ατομική κλπ.

Όλα αυτά γίνονται σε κάποιο βαθμό στο Ολοκληρωμένο Θέμα που έχουμε κι εμείς. Άλλωστε για αυτό το έβαλαν το συγκεκριμένο μάθημα - για να σε προετοιμάσει κατάλληλα για τη διπλωματική. Δεν καταλαβαίνω γιατί στη διπλωματική επικρατεί τέτοιο χάος. Θα έπρεπε κανονικά και η διπλωματική να λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή με μάθημα στο helios και εγγραφή στο εξάμηνο.

Έτσι διατηρείται και ένας μπούσουλας για το χρονικό διάστημα που κρατάς μια διπλωματική. Δηλαδή να μπορείς να παρουσιάσεις την κανονική και την επαναληπτική περίοδο (ή την έκτακτη). Διαφορετικά ξανά εγγραφή στο μάθημα του χρόνου. Το τελευταίο με δεδομένο πως θα εφαρμοζόταν μια πολιτική όπως είναι στο εξωτερικό όπου έχεις τη δυνατότητα να παρουσιάσεις ακόμα και αν χρωστάς κάποιο μάθημα.
Άβαταρ μέλους
miqiounitis
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευτ, 03 Ιαν 2022 1:25 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Ώρα για διπλωματική...

Δημοσίευσηαπό edchar » Δευτ, 06 Μαρ 2023 9:15 pm

miqiounitis έγραψε:Θα έπρεπε κανονικά και η διπλωματική να λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή με μάθημα στο helios και εγγραφή στο εξάμηνο. Έτσι διατηρείται και ένας μπούσουλας για το χρονικό διάστημα που κρατάς μια διπλωματική. Δηλαδή να μπορείς να παρουσιάσεις την κανονική και την επαναληπτική περίοδο (ή την έκτακτη). Διαφορετικά ξανά εγγραφή στο μάθημα του χρόνου.


Γιατί με το που θα πέρναγε το χρονικό διάστημα αν ο καθηγητής έλεγε ο φοιτητής δεν ανταποκρίθηκε θα ξεκινούσαν τα περι εντατικοποίησης, μόνοι μας το ρυθμό σπουδών κλπ.

miqiounitis έγραψε:Το τελευταίο με δεδομένο πως θα εφαρμοζόταν μια πολιτική όπως είναι στο εξωτερικό όπου έχεις τη δυνατότητα να παρουσιάσεις ακόμα και αν χρωστάς κάποιο μάθημα.


Ακόμα θυμάμαι "συμφοιτητή" που είχε πάρει 10 νομίζω Σίδερα 1 και με αυτό επιχείρημα πρέπει να παρακαλούσε τουλάχιστο 10 καθηγητές να του κάνουν το 4 ένα 5αράκι στα μαθήματά τους με την αναλυτική στο χέρι παρακαλώ.

Πέρα από την πλάκα όμως, πραγματικά 3 εξάμηνα που χωριζόμαστε σε κατευθύνσεις κάνουμε μαθήματα αρκετά οικογενειακά. Μου φαίνεται δύσκολο κάποιος να μην έχει αποκτήσει μια σχέση γνωριμίας - αναγνώρισης (να σε δεί στο δρόμο και να σε αναγνωρίσει, όχι να τρώτε σπίτι τ@), με έστω έναν από τους διδάσκοντες (διδάσκων είναι τα μέλη ΔΕΠ, τα ΕΔΙΠ, οι Διδάκτορες, οι ΥΔ - αυτό μπορεί να είναι πολύ σημαντικό γιατί καθηγητής με 5 ΥΔ μπορεί να έχει 10 φοιτητές και κάθε ΥΔ να βοηθά 2, αλλά ο ίδιος ο ΥΔ να μην έχει θέμα να βάλει και 3ο, να δεχτεί να πάτε να μιλήσετε μαζί στον Υπεύθυνο κλπ ενώ αν μιλήσεις κατευθείαν στον καθηγητή, να φοβάται να επιβάλλει άλλον ένα φοιτητή στον ΥΔ του). Να μην έχει πιάσει τον εαυτό του να λέει από μέσα του για ένα (τουλάχιστο) διδάσκοντα, "μου αρέσει αυτό που κάνει" ή "μου αρέσει αυτό που το ξέρω ότι δεν το κάνει, μήπως ξέρει πού να απευθυνθώ" ή κάτι και να πάει να το πεί.

Και λέω για τα 3 εξάμηνα και όχι για τα πρώτα 6 γιατί τότε πες είναι 200 άτομα, κάποιοι διδάσκοντες από άλλες σχολές κλπ...

Επίσης σε όλα υπάρχει η διπλωματία. Στην απάντηση του Διδάσκοντα ότι τώρα έχω 15, μια ερώτηση που μπορεί να γίνει είναι "παρουσιάζει κανένας από αυτούς στην επόμενη περίοδο? Να πάρω εγώ από τώρα κάποιο υλικό να ρίξω μια ματιά ή κάποιο λογισμικό να ψάξω κανα tutorial και από τον τάδε μήνα ξεκινάμε εντατικά". Γενικά απαιτείται να δείξετε ενδιαφέρον.
Δε θέλω να με αγαπούν πολλοί, θέλω να με αγαπούν λίγοι και πολύ!
Άβαταρ μέλους
edchar
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ, 12 Φεβ 2014 5:43 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Ώρα για διπλωματική...

Δημοσίευσηαπό karn » Τρί, 07 Μαρ 2023 4:42 am

edchar έγραψε:
Και λέω για τα 3 εξάμηνα και όχι για τα πρώτα 6 γιατί τότε πες είναι 200 άτομα, κάποιοι διδάσκοντες από άλλες σχολές κλπ...


Παιζει ρολο και η κατευθυνση σε αυτο.
Αλλο να εισαι συγκοινωνιολογος που παλι εχει πολλα ατομα και αλλο καποια αλλη κατευθυνση που ειναι 10 ατομα στην αιθουσα.
Επισης, πρεπει να λαβουμε υποψη οτι τα παιδια που πανε τωρα για διπλωματικη κατα πασα πιθανοτητα εβγαλαν ολη την κατευθυνση εξ αποστασεως λογω covid. Οποτε το να θυμαται ο καθηγητης φατσα... Δυσκολο!
Εδω εγω με τα ιδια ατομα στο αμφιθεατρο 3 χρονια και 7ωρα ολοκληρα και πάλι κάποια στην κατευθυνση δεν τα ηξερα καν (δεν τα θυμομουν καν ως φυσιογνωμιες δηλαδη).

edchar έγραψε:Επίσης σε όλα υπάρχει η διπλωματία. Στην απάντηση του Διδάσκοντα ότι τώρα έχω 15, μια ερώτηση που μπορεί να γίνει είναι "παρουσιάζει κανένας από αυτούς στην επόμενη περίοδο? Να πάρω εγώ από τώρα κάποιο υλικό να ρίξω μια ματιά ή κάποιο λογισμικό να ψάξω κανα tutorial και από τον τάδε μήνα ξεκινάμε εντατικά". Γενικά απαιτείται να δείξετε ενδιαφέρον.


Εδω συμφωνω. Αν και κατα διαβολικη συμπτωση, σε εμενα δουλεψε το ακριβως αναποδο. Οπου εδειξα ενδιαφερον εφαγα πορτα (και μαλιστα ηταν και οι πρωτες μου επιλογες ως αντικειμενα).
Εκει που πηγα αδιαφορος και ελεγα ''τι ειχαμε τι χασαμε- δεν με νοιαζει αφου δεν πηρα αυτα που ειχα αρχικα στο μυαλο μου'' εκει πηρα τελικα διπλωματικη.
Επισης η απαντηση στο αν παρουσιαζει καποιος την επομενη περιοδο ηταν παντα η ιδια : ''ναι αλλα περιμενουν αλλοι 4 τη θεση του''
Τρεχα γυρευε ...
karn
 
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Δευτ, 22 Ιαν 2018 2:05 am
Έτος εισαγωγής: 2016

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 5ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες