Έργα Ανοικτής Θαλάσσης (2020-21)

Συντονιστής: University Editors

Έργα Ανοικτής Θαλάσσης (2020-21)

Δημοσίευσηαπό spro » Τρί, 18 Μάιος 2021 7:38 pm

Εμπειρία από το μάθημα Έργα Ανοικτής Θαλάσσης
Το χειρότερο μάθημα του 9ου εξαμήνου στην κατεύθυνση των υδραυλικών! Αρχικά από θέμα σημειώσεων και διαφανειών της κα Γιαντσή πάρα πολλά λάθη και δυσνόητες σημειώσεις. Μιλούσαμε πολλά άτομα μαζί μπας και βγάλουμε κάποια άκρη. Από θέμα μεταδοτικότητας η κα Γιαντσή θεωρώ ότι πέφτει υπό του μηδενός. Χάλια μαύρα! Μηδέν από μηδέν = μηδέν. Τουλάχιστον στα mail απαντούσε. Για την κα Τσουκαλά ουδέν σχόλιο, είναι Αν. Καθηγήτρια που χρόνος να απαντήσει έστω ένα mail. Αποκορύφωμα όλων ότι η βαθμολογία βγήκε μετά από 2 μήνες σε μάθημα που δώσαμε ηλεκτρονικά 40 άτομα επειδή τσακώθηκαν η κα Τσουκαλά με τη κα Γιαντσή για άγνωστους για μένα λόγους. Το αποτέλεσμα να την πληρώνουν οι φοιτητές χωρίς να φταίνε σε τίποτα. Και που βγήκε η βαθμολογία μετά από κινητοποίηση μιας μερίδας φοιτητών με τηλέφωνα και mail στον κοσμήτορα και στη γραμματεία ευχαριστώ πρέπει να πούμε. Ακόμη θέλω να τονίσω ότι η καθυστέρηση της βαθμολογίας είναι απόδειξη ότι οι καθηγητές κάνουν ότι θέλουν, δεν υπάρχει έλεγχος από κανέναν και σε καθυστερούν ακόμη και με αιτία προσωπικές διενέξεις με άλλους καθηγητές! (Μόνο στο Ελλαδιστάν τέτοιες καταστάσεις!) Φωτεινές εξαιρέσεις του μαθήματος οι Υπ. Διδάκτορες κα Χριστίνα Τσάιμου και ο κ. Ελπιδοφόρος Ρεπούσης. Την κριτική αυτή την γράφω πρώτον για να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο στη διδασκαλία του μαθήματος και δεύτερον για να αποτρέψω τους φοιτητές του 9ου εξαμήνου του χρόνου να πάρουν το μάθημα αν δεν γίνουν κάποιες διορθώσεις/βελτιώσεις μιας και είναι επιλογής. Κατά την ταπεινή μου γνώμη και με βάση την φετινή μου εμπειρία ΜΑΘΗΜΑ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ!!!
spro
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευτ, 24 Οκτ 2016 5:50 pm
Έτος εισαγωγής: 2016

Re: Έργα Ανοικτής Θαλάσσης (2020-21)

Δημοσίευσηαπό Reynold » Τετ, 19 Μάιος 2021 1:23 pm

Επιβεβαιώνω 100% τα παραπανω , η χειροτερη εμπειρια σε μαθημα σε ολο το 9ο εξαμηνο με διαφορα. Μπορει να ακουγεται ωραιος ο τιτλος του μαθηματος και το περιεχομενο αλλα αυτα που μαθαινεις (;) ειναι ενας τυφλοσουρτης. Οποτε ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ! Φιλικη συμβουλη για να μην την πατησετε οπως εμεις ...

ΥΓ. και να πεις οτι οκ η διδασκαλια ειναι τραγικη αλλα εγω θα διαβασω μονος μου και καπως θα το καταφερω. ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ. Το υλικο με εξαιρεση τους υποθαλασσιους αγωγους ειναι προχειρο , γεματο λαθη και υπερβολικα δυσνοητο.

ΥΓ.2 Να πεις οτι θα λυνω αποριες και καπως θα τα καταφερω. ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ, πιο πιθανο ειναι να μπερδευτεις ακομη παραπανω. Αξεχαστο θα μου μεινει ενα μαθημα για ''αποριες'' που στο τελος φυγαμε ολοι με περισσοτερες απ'οτι πριν....
Reynold
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί, 18 Φεβ 2020 4:55 pm
Έτος εισαγωγής: 2015

Re: Έργα Ανοικτής Θαλάσσης (2020-21)

Δημοσίευσηαπό spro » Τετ, 19 Μάιος 2021 2:15 pm

Reynold έγραψε:Επιβεβαιώνω 100% τα παραπανω , η χειροτερη εμπειρια σε μαθημα σε ολο το 9ο εξαμηνο με διαφορα. Μπορει να ακουγεται ωραιος ο τιτλος του μαθηματος και το περιεχομενο αλλα αυτα που μαθαινεις (;) ειναι ενας τυφλοσουρτης. Οποτε ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ! Φιλικη συμβουλη για να μην την πατησετε οπως εμεις ...

ΥΓ. και να πεις οτι οκ η διδασκαλια ειναι τραγικη αλλα εγω θα διαβασω μονος μου και καπως θα το καταφερω. ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ. Το υλικο με εξαιρεση τους υποθαλασσιους αγωγους ειναι προχειρο , γεματο λαθη και υπερβολικα δυσνοητο.

ΥΓ.2 Να πεις οτι θα λυνω αποριες και καπως θα τα καταφερω. ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ, πιο πιθανο ειναι να μπερδευτεις ακομη παραπανω. Αξεχαστο θα μου μεινει ενα μαθημα για ''αποριες'' που στο τελος φυγαμε ολοι με περισσοτερες απ'οτι πριν....

Προσυπογράφω σε αυτά που πρόσθεσε ο Reynold, έτσι ακριβώς...
spro
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευτ, 24 Οκτ 2016 5:50 pm
Έτος εισαγωγής: 2016

Re: Έργα Ανοικτής Θαλάσσης (2020-21)

Δημοσίευσηαπό Nakalom_1 » Πέμ, 20 Μάιος 2021 2:44 pm

Από που προκύπτει ότι η καθυστέρηση των αποτελεσμάτων ήταν λόγο τσακωμού των καθηγητριών; Δε το διαψεύδω απλός αναρωτιέμαι τι έχασα.
Άβαταρ μέλους
Nakalom_1
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Κυρ, 23 Οκτ 2016 11:01 pm
Έτος εισαγωγής: 2016

Re: Έργα Ανοικτής Θαλάσσης (2020-21)

Δημοσίευσηαπό spro » Πέμ, 20 Μάιος 2021 3:20 pm

Nakalom_1 έγραψε:Από που προκύπτει ότι η καθυστέρηση των αποτελεσμάτων ήταν λόγο τσακωμού των καθηγητριών; Δε το διαψεύδω απλός αναρωτιέμαι τι έχασα.

Εμένα προσωπικά μου το είπαν συμφοιτητές από κάποια παράταξη και ότι έγινε θέμα και στη συνέλευση των καθηγητών, δεν γνωρίζω τους λόγους του τσακωμού. Επίσης όταν στο δίμηνο στείλαμε κάποιοι φοιτητές mail για τη βαθμολογία στην κα Γιαντσή απαντούσε "Δεν γνωρίζω τίποτα, ρωτήστε την κα Τσουκαλά" και η κα Τσουκαλά αντίστοιχα "Η κα Γιαντσή δεν μου έχει παραδώσει τη βαθμολογία της". Γι' αυτούς τους λόγους το θεώρησα κάπως φυσιολογικό λόγω της τεράστιας καθυστέρησης και το ανέφερα και παραπάνω. Τα συμπεράσματα δικά σας...
spro
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευτ, 24 Οκτ 2016 5:50 pm
Έτος εισαγωγής: 2016

Re: Έργα Ανοικτής Θαλάσσης (2020-21)

Δημοσίευσηαπό alexiss » Πέμ, 20 Μάιος 2021 5:04 pm

Απο οτι άκουσα η κ. Γιαντση μια μέρα έφυγε απο το εργαστήριο λιμενικών και τους κλειδωσε μέσα. Οταν της είπαν να μην ξαναπαρει κλειδιά αυτη τα πήρε και λεει ωραία δεν διορθώνω τίποτα. Σοβαρός λόγος να περιμένουμε 2 μήνες βαθμολογία. Αλλα περα απο αυτο τα θέματα της κυρίας γιαντση σαν απάντηση είχαν 4 νούμερα, και ενα 5χρονο αν του έδιναν τα αποτελέσματα θα μπορούσε να τα διορθώσει. Αυτά είναι τα ωραία του ΕΜΠ. Ανεξάρτητα απο αυτο το υπέροχο περιστατικό ας πω και εγω την γνωμη μου για τους επόμενους που θα κληθούν να επιλέξουν. Όντως ο τρόπος διδασκαλιας της κυριας γιαντσης είναι ψιλοαπαραδεκτος(η κ τσουκαλα δεν διδαξε για να εχω άποψη), οι διδακτορικοι άψογοι. Προσωπικά δεν παρακολούθησα σχεδόν κανενα μάθημα της κυρίας γιαντση, διάβασα πολυ καλα τις σημειώσεις και κάποια θέματα απο το mqn και έγραψα πολύ καλο βαθμό, οπότε εαν κάποιος έχει άλλες ασχολίες και θέλει να παρακολουθήσει ενα ενδιαφέρον μάθημα με χάλια τροπο διδασκαλίας μπορεί να το επιλέξει
alexiss
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ, 30 Ιαν 2021 8:56 pm
Έτος εισαγωγής: 0


Επιστροφή στο 5ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης